Print server - Raspberry Pi nebo router?

Re:Print servr - raspi nebo routr?
« Odpověď #15 kdy: 07. 07. 2018, 09:29:49 »
Spíš tu malinu. Prostě přidej CUPS a hotovo.

Za mě spíš lpd. Přesněji dneska možná spíš lprng než legacy lpr/lpd (protože dostupnost v dnešních distrech).

CUPS jsem dlouho považoval za "cestu kupředu", protože jsem si to někde přečetl... napsal jsem si skript na automatické odpauznutí náhodně pauznutých front apod. Až po X-tém dist-upgrade v jedné verzi debianu (6? nebo 8?) jsem zjistil, že mi CUPS zahazuje joby, protože "job-name : bad UTF-8 sequence". Což byly z Windows prakticky všecky. Pak jsem si v manpage všiml, že ten software je od nakousnutého ovoce, a pohár mé trpělivosti přetekl (eufemismus).

Takže lprng. Balíček na debianu má v default runtime konfiguraci jednu-dvě pastičky... Doporučuji následující konfiguraci:

/etc/lprng/lpd.conf:

lpd_listen_port=515

V /etc/lprng/lpd.perms je potřeba zakomentovat:
#REJECT NOT SERVER
(by default je tato opšna aktivní = vidíte lpd naslouchat na 515 ale nebere joby z jiných strojů :-)

V printcapu upozorňuji na velmi vhodnou opšnu   :done_jobs=0:  tzn. celý /etc/printcap může vypadat třeba takto:

moje_jmeno_fronty:lp=/dev/usb/lp0:mx#0:sh:done_jobs=0:

Užitečné příkazy:
lpstat all
lpc status all

Log hledejte ve /var/spool/lpd/moje_jmeno_fronty/*
= v adresáři pohromadě s tiskovými joby.
Aspoň tak to vypadá na Debianu, netuším jestli to Raspbian nemá jinak.

Pokud se má tisknout taky přes Sambu, tak do /etc/smb.conf  zadat

printcap name = /etc/printcap
load printers = yes
printing = lprng


TomBA

Re:Print servr - raspi nebo routr?
« Odpověď #16 kdy: 07. 07. 2018, 11:48:45 »
Lacné printservery nevedia ponúknuť služby ako cups, airprint, cloudprint... A tým pádom neumožnia tlač z tabletov, telefonov či chromebookov.
E? Jinými slovy... Cože? ChromeOS umí tisknout na standardní LPR port 9100, a na androidu stačí používat nejakou verzi vyšší než 2.3, případně stáhnout PrintBot..
To všetko je pravda kým tlačíš na tlačiareň ktorá je v tej istej lan ako tvoj CB, Android, iOS ... Bežne použivame napr. CB ktoré sú manageované a neumožňujú použitie cups, tlač na lokálnu ip, port 9100. Cloud-Print je vtedy jediné (priznávam nie optimálne) riešenie. Podobne je to i s iOS. Taktiež niektoré momentálne moderné Epson tlačenky (s vysoko kapacitnými zásobníkmi) takto nefungujú...

Jeník

Re:Print servr - raspi nebo routr?
« Odpověď #17 kdy: 07. 07. 2018, 16:55:20 »
za par korun koupis bazarovy printserver a hotovo ... .
neni duvod, mnohem vykonejsi raspi uz ma... hotovo ;-)
Jen ze printserver koupis za stovu ... hotovo ;-)
Potom je potřeba zvážit spotřebu. 1W/rok je cca 35 Kč. Pokud ten printserver má spotřebu 10 W, jsou to roční náklady navíc 350 Kč. Také bych radši využil již existující a jedoucí zařízení.

Re:Print server - Raspberry Pi nebo router?
« Odpověď #18 kdy: 08. 07. 2018, 19:33:13 »
Nechci vám kazit radost, ale Canon LBP2900 k printserveru jen tak nepřipojíte, používá nějaký protokol od Canonu (CAPT?) a najít printserver, který se s ní bude bavit, není jednoduché (když to bylo aktuální, tak jsem našel jen nějakou mrchu za 3000). Nakonec jsem to vyřešil novou tiskárnou HP P1102W (už ji mám taky pěkných pár let) a všichni klienti se baví přímo s ní přes LAN.
Když jsem měl vlastní NAS s Linuxem, tak to šlo - driver do Ubuntu a nasdílet ji přes Sambu/CUPS. Později se Synology to už nešlo, tak jsem změnil tiskárnu, viz výše.
WiFi má výhodu, že tiskárna stojí tam, kde doma nejmíň překáží, ale je dostupná, což je někde zcela jinde, než NAS.
Dost pochybuju, že by Canon udělal driver pro Raspbian, AFAIK má jen Windows x86 a x64, a totéž pro Linux. Ledaže by existoval OSS driver, pak by to bylo něco jiného.

nobody(ten pravej)

Re:Print server - Raspberry Pi nebo router?
« Odpověď #19 kdy: 08. 07. 2018, 20:09:05 »
Dost pochybuju, že by Canon udělal driver pro Raspbian, AFAIK má jen Windows x86 a x64, a totéž pro Linux. Ledaže by existoval OSS driver, pak by to bylo něco jiného.
na RPi s CUPS tato tiskarna funguje dle:
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=56113#p1086910


Re:Print server - Raspberry Pi nebo router?
« Odpověď #20 kdy: 09. 07. 2018, 09:07:52 »
Joahaaa... GDI. Takže štěstí v neštěstí, že existuje jakýsi alpha driver pro dotyčný proprietární protokol (který někdo hacknul odposlechem bez dokumentace). Stáhnout z GITu a zkompilovat pro malinu. A závislost je každopádně CUPS. Hm.

MasoxCZ

Re:Print servr - raspi nebo routr?
« Odpověď #21 kdy: 09. 07. 2018, 11:24:27 »
Spíš tu malinu. Prostě přidej CUPS a hotovo.
...jsem zjistil, že mi CUPS zahazuje joby, protože "job-name : bad UTF-8 sequence". Což byly z Windows prakticky všecky. Pak jsem si v manpage všiml, že ten software je od nakousnutého ovoce, a pohár mé trpělivosti přetekl...

Dovolím si Tě poněkud poopravit. CUPS výtvorem Applu NENÍ. Apple sice aktuálně drží práva, ale jedná se o akvizici, tzn. Japkáči to nepsali. Otázkou samozřejmě je, jestli je to ta lepší nebo horší varianta.

afcsad

Re:Print server - Raspberry Pi nebo router?
« Odpověď #22 kdy: 09. 07. 2018, 12:15:18 »
malá poznámka:
malina (cups) + oboustranný laserjet 1320 v kanclu asi 2 roky

funguje, ALE příprava stránky trvá neuvěřitelně dlouho. Mě to nava, jsem v kanclu sám, ale jinak si to neumím představit

Příprava tisku z office cca 20s (to se dá přežít), ale třeba preview z eagle, autocadu, nebo grafiku obsahující pdf klidně i >10min!

Re:Print server - Raspberry Pi nebo router?
« Odpověď #23 kdy: 09. 07. 2018, 12:53:41 »
malá poznámka:
malina (cups) + oboustranný laserjet 1320 v kanclu asi 2 roky

funguje, ALE příprava stránky trvá neuvěřitelně dlouho. Mě to nava, jsem v kanclu sám, ale jinak si to neumím představit

Příprava tisku z office cca 20s (to se dá přežít), ale třeba preview z eagle, autocadu, nebo grafiku obsahující pdf klidně i >10min!

Nebyly by podrobnosti?

LJ1320 má umět PCL5. To je přece úplně pohodový formát. Ten se jenom přehodí vidlema z LPR (TCP) na USB (usblp). Rozuměl bych (částečně) tomu že Ghostscript na malině může být pomalý. Ale pokud malina jenom kopíruje job o velikosti v jednotkách MB, kde je problém?

Co říká "top" na malině ve chvíli, kdy se úloha "připravuje k tisku"? Neaplikuje CUPS (nebo co tam máte) nějaký úplně zbytečný konverzní filtr? Třeba PS na PCL5 ? BTW pokud tisknete do postscriptu, tak kromě konverze uvnitř maliny je třeba říct, že prznění postscriptu aplikacemi pod Windows má dlouhou tradici... osobně pamatuju tak posledních 20 let :-)

Neřeknu přesný návod (dmesg/lsusb) ale mrknul bych se, jestli se tiskárna na USB chytla na full speed nebo high speed.

A kouknul bych se do fronty v malině, jestli už přijala celý job, nebo ho teprve dostává od Windows. Taky by se mohlo jednat o problém s Ethernetem mezi malinou a Windows (nenulová bitwise chybovost, patrná zejm. při velkých paketech blízkých MTU).

Kam ta malina joby spooluje? Na jakém disku je mountnuté /var/spool/lpd ? Není jenom pomalá flashka? (SD karta)

Jinak jsem si všiml tady u mě, že třeba nový Acrobat má dialogy okolo tisku citelně pomalé - pod Win7, na moderním plnotučném noťasu. A samotný tisk (generování úlohy v cílovém tiskovém formátu) taky není zrovna rychlík.

Pokud to jede přes LPR, je třeba mít ve Windows zapnuto "počítání bajtů v protokolu LPR" (linuxový lpr/lpd/cups-lpd to očekává).

Jako print servery běžně slouží mnohem slabší železo, než je malina.

Digi

Re:Print servr - raspi nebo routr?
« Odpověď #24 kdy: 10. 07. 2018, 13:47:08 »
Před lety jsem používal LBP 3010 a zprovoznit ji v Ubuntu byla docela fuška, hlavně proto, že s každou verzí Ubuntu i driveru se instalace vždycky trochu lišila, napsal jsem si k tomu i návod, je už docela staršího data, tak doufám, že tiskárny Canon na Linuxu už fungují out of box ;)
LBP-6020 jsem pod linuxem nikdy nezprovoznil....