Pár dotazů k IPv6

milan

Pár dotazů k IPv6
« kdy: 17. 06. 2018, 21:39:39 »
Zdravím.
Jelikož jsem se dneska nudil, tak jsem se rozhodl, že půjdu s dobou a zkusím se podívat na IPv6.
Docela jsem googlil a pročítal co se dalo, ale nenašel jsem jednoznačné odpovědi na jednoduché otázky, které Vám možná budou připadat úplně samozřejmé.
 
1. Dočetl jsem se, že IPv6 odstraní překážky mezi sítěmi. Znamená to, že pokud budu mít IPv6, tak se připojím např. na svůj server doma odkudkoliv stejně jako bych měl veřejnou IPv4?

2. Pokud budu mít IPv6, potřebuji ještě vůbec IPv4?
V případě že nepotřebuji, bude to bez problémů nebo to má nějaké mouchy?

3. Mám-li doma AP bez podpory IPv6 v režimu bridge, lze jej použít nebo také musí umět IPv6.

4. Mám šanci sám zjistit jestli poskytovatel připojení podporuje IPv6 nebo mám někde něco špatně v síti bez toho, abych tam musel volat?

Omlouvám se za možná triviální otázky.
Díky za odpovědi.


DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pár dotazů k IPv6
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2018, 21:54:36 »
Zdravím.
Jelikož jsem se dneska nudil, tak jsem se rozhodl, že půjdu s dobou a zkusím se podívat na IPv6.
Docela jsem googlil a pročítal co se dalo, ale nenašel jsem jednoznačné odpovědi na jednoduché otázky, které Vám možná budou připadat úplně samozřejmé.
 
1. Dočetl jsem se, že IPv6 odstraní překážky mezi sítěmi. Znamená to, že pokud budu mít IPv6, tak se připojím např. na svůj server doma odkudkoliv stejně jako bych měl veřejnou IPv4?
pouze v případě, že budete mít na druhé straně taky IPv6 adresu (nezávisle na tom, jakým způsobem, třeba nějakým 6to4 tunelem)
Citace
2. Pokud budu mít IPv6, potřebuji ještě vůbec IPv4?
V případě že nepotřebuji, bude to bez problémů nebo to má nějaké mouchy?
spousta věcí je stále přístupná pouze po IPv4, takže ano.

Citace
3. Mám-li doma AP bez podpory IPv6 v režimu bridge, lze jej použít nebo také musí umět IPv6.
je možné použít v režimu bridge, IPv6 bude fungovat (AP v režimu bridge nerozumí ničemu nad L2, tj. pouze ethernet)

Citace
4. Mám šanci sám zjistit jestli poskytovatel připojení podporuje IPv6 nebo mám někde něco špatně v síti bez toho, abych tam musel volat?

wireshark a podívat se, jestli router poskytovatele posílá router advertisement. Ale jednodušší bude zavolat poskytovateli.

milan

Re:Pár dotazů k IPv6
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2018, 22:06:41 »
To byla rychlá odpověď. Díky.

David

Re:Pár dotazů k IPv6
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2018, 22:15:53 »
Pokud poskytoval IPv6 nepodporuje, můžete si vytvořit tunel tady - https://tunnelbroker.net/ (třeba na Mikrotiku to jde krásně nastavit).

milan

Re:Pár dotazů k IPv6
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2018, 23:18:11 »
Pokud poskytoval IPv6 nepodporuje, můžete si vytvořit tunel tady - https://tunnelbroker.net/ (třeba na Mikrotiku to jde krásně nastavit).

Jj, dík. Na to už jsem koukal. Zítra to zjistím a pokud IPv6 můj poskytovatel nemá, tak rovnou vyžebrám veřejnou IPv4 a zkusím to.


daemon

Re:Pár dotazů k IPv6
« Odpověď #5 kdy: 18. 06. 2018, 13:55:03 »
Zítra to zjistím a pokud IPv6 můj poskytovatel nemá

Tak co, nemá?

milan

Re:Pár dotazů k IPv6
« Odpověď #6 kdy: 18. 06. 2018, 15:05:47 »
Nemá. Dostanu veřejnou IPv4 adresu...