Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie

maxwell

Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #15 kdy: 17. 06. 2018, 22:39:18 »
Protože jsem studoval elektroinženýrství a spolubydlící na koleji byl fyzik, můžu poskytnout jisté srovnání, protože "šroubaři" a "dráteníci" jsou si blízcí. Každý den spolubydlící přišel s něčím neskutečně zajímavým, o čem se dalo debatovat hodiny... ale v zásadě to bylo úplně k ničemu v praxi anebo to byla jen neověřená teorie. Má problémy nahodit i spadlé pojistky. Fyzika je nádherná věda, nicméně člověk si jejím studiem musí být jistý a vědět, co chce dělat dál. Je to velmi obecný obor, nic konkrétního se ve skutečnosti nenaučíš - přechod do praxe je pak zbytečně kostrbatý. Fyzika vyžaduje správný přístup a nadšení. Velikým neduhem fakult, kde se učí fyzika, je to, že jsou velmi omezené, co se týče výzkumu. Většinou se na fakultě zaměří jen na pár oblastí, ve kterých se sice stanou špičkou v oboru, ale v jiných oblastech mají jen nutné minimum prostředků - pokud do této oblasti spadne tvůj zájem, máš pravděpodobně smůlu na kvalitní start kariéry (nemožnost se zapojit do velkých projektů, nedostačující laboratorní vybavení,...). To například na všech českých relevantních elektrofakultách (Praha, Plzeň, Brno) dokáží pokrýt prakticky celý obor (vyjma specialit).
Inženýrství je daleko praktičtější. A neřekl bych, že studium je jednodušší. Snáze uplatníš svou snahu v reálný výsledek. Pro společnosti je inženýr zajímavější a v akademické sféře se také neztratí.
Tvá volba závisí jen na přístupu k věci - jednoduše řečeno: jestli si spíš vědec nebo inženýr. Docela zajímavý dokument České televize vznikl na toto téma v prostředí Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, kde se dostávají do střetu matematik, fyzik a inženýr kybernetiky a ukazuje to jejich odlišné přístupy. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10319926280-vedec/
A zásadně nesouhlasím s tím, že vysoká škola je k ničemu. Kdo tohle říká, tak šel buď na špatnou fakultu nebo na univerzitu v první řadě vůbec nepatřil...


mffman

Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #16 kdy: 17. 06. 2018, 22:47:08 »
...
Jsem přijat do Prahy na karlovku-matfyz-obecná fyzika a do Brna na vut-strojárna-fyzikýální inženýrství a nanotechnologie.
...
Prosím o nějaké rady kam jít a předem děkuji za pomoc :)
Ja by som ti radil, ze ked si mal to stastie a zobrali ta na Karlovku, tak bud rad a chod tam. Je to prestizna univerzita, kde len tak hocikoho nezoberu a zamenit to za strojarinu by bola podla mna chyba.

Přijímačky na matfyzu sice jsou, ale většina lidí je přijata na nějaké kritérium o prominutí. (třeba průměr z matiky a fyziky do 1.5, umístění na olympiádách, či úspěšný řešitel nějakého semináře)
Prý jednak nechceme zatěžovat ty schopné nějakýma přijímačkama, a druhak nejlepší způsob výběru vhodných lidí je první ročník. (Ať už se to týká schopností, ochoty trávit tím potřebné množství času, či toho, zda se v tom dotyčný najde a bude ho to bavit.)

..., ale co vím, [na mff] mají po prváku stále stejný počet studentů. Takže to zas takové síto není.

Tak to asi těžko.

Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #17 kdy: 18. 06. 2018, 16:07:12 »
Tak to asi těžko.
Počet studentů z let, kdy brali bez přijímaček a s přijímačkami je po konci prváku skoro stejný -- zdroj: https://material.karlov.mff.cuni.cz/cs/staff/strasky
Jak jsem koupil, tak prodávám. Zdar.

Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #18 kdy: 18. 06. 2018, 16:13:43 »
Tak to asi těžko.
Samozřejmě se můžu plést respektive můj zdroj, máte nějaká data?

Cek

Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #19 kdy: 19. 06. 2018, 10:13:09 »
Tak to asi těžko.
Samozřejmě se můžu plést respektive můj zdroj, máte nějaká data?

Nemuzu mluvit za predchoziho diskutera, ale ja to na prvni precteni pochopil tak, ze tvrdis, ze na konci prvaku maji stejne lidi jako na zacatku prvaku po prijimackach....


Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #20 kdy: 19. 06. 2018, 10:25:27 »
Tak to asi těžko.
Samozřejmě se můžu plést respektive můj zdroj, máte nějaká data?

Nemuzu mluvit za predchoziho diskutera, ale ja to na prvni precteni pochopil tak, ze tvrdis, ze na konci prvaku maji stejne lidi jako na zacatku prvaku po prijimackach....

Což ale neplatí snad na žádné škole, ani na střední.

mffman

Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #21 kdy: 19. 06. 2018, 10:29:29 »
Tak to asi těžko.
Samozřejmě se můžu plést respektive můj zdroj, máte nějaká data?

To by mě fakt zajímalo, kdo je tvůj zdroj, lol.

Na MFF studuju.

Dá se podívat na rozvrhy povinných předmětů. Je tam vidět, kolik lidí si letos daný předmět zapsalo. (Bohužel včetně lidí, co si ho zapisují podruhé. Stejně to ale pro představu stačí.)

https://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/f1a2.htm

mffman

Re:Obecná fyzika vs Fyzikální inženýrství a nanotechnologie
« Odpověď #22 kdy: 19. 06. 2018, 10:30:48 »
Tak to asi těžko.
Samozřejmě se můžu plést respektive můj zdroj, máte nějaká data?

Nemuzu mluvit za predchoziho diskutera, ale ja to na prvni precteni pochopil tak, ze tvrdis, ze na konci prvaku maji stejne lidi jako na zacatku prvaku po prijimackach....


Jo. Já to pochopil stejně... :D
Teď už vidím, na čem se rozcházíme. Dík za postrčení.