OS pro NAS

rokar

OS pro NAS
« kdy: 16. 06. 2018, 11:08:00 »
Aho, mate nekdo odzkousen vhodny OS/konfiguraci pro NAS?
Nejak jsem se probirak hotovymi resenimi, ale nic mi nepadlo do oka....
Pozadavky:
- beh na virtualizovanem prostredi - hypervisor KVM, vedlo pobezi jeste min. pfsense jako router
- je to na doma - male pozadavky na vykon
- HW je HP NL36 s 8GB ram
- v provozu budou 4 disky, 2x2TB a 2x750GB
- nutno zastavovani disku (hluk, spotreba)
- jeden rezim vyuziti bude bezne domaci veci, zalohy, multimedia
- druhy bude zalohy z kancu - zde potrebuji sifrovany kontejner (veracypt)? Mensi vykon tady vubec nevadi
- Nechci ZFS (zkousel jsem FreeNAS, ale je to podle me hrozny overkill)
- zrcadleni disku
- idealne web GUI pro zakladni administraci

Nemusi to byt uplne hotove distro, spis set nastroju, a zkusenosti, nejaky case podobnych pozadavku...

Diky


gnat

Re:OS pro NAS
« Odpověď #1 kdy: 16. 06. 2018, 12:19:54 »
Šel jsem stejnou cestou a měl velmi podobné pozadavky. Asi rok jsem zkoušel všechno možné na ESXi. Všechny ty NASy byly takové nedotaženě a byl problém s monitoringem disku. Nakonec jsem dokoupil 8GB a skončil u FreeNASu bare metal na NL40 a všechno potrebne virtualizuji přímo v tom FreeBSD. Jen firewall mám na Mikrotiku. ZFS jsem měl v ruce poprvé a přišlo mi to taky jako overkill, ale teď na něj nedám dopustit.

rokar

Re:OS pro NAS
« Odpověď #2 kdy: 16. 06. 2018, 12:24:39 »
Ja by asi rad zkusil spis Btrfs. Spis ozelim managament.
Asi nejspis bych ozelil ten managament. FreeBSD s ZFS je pro me v podstate blackbox, coz mi cim dal vic vadi...

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:OS pro NAS
« Odpověď #3 kdy: 16. 06. 2018, 13:02:49 »
Kdyz ozelis manazment, tak si vyber svou oblibenou distribuci s btrfs ... a pak si stezuj ze raid1 na dvou discich je divny a ze ho mas v RO mode, ze desitky snapshotu ti spomaluji btrfs a podobne veci. Viz wiki btrfs... ale to je mino tuhle diskusi.

copper

Re:OS pro NAS
« Odpověď #4 kdy: 16. 06. 2018, 20:03:01 »
openmediavault


rokar

Re:OS pro NAS
« Odpověď #5 kdy: 16. 06. 2018, 20:44:07 »
Openmediavault jsem zkoušel, ale nenadchnul mě. Jedna mi přijde nedodělaný, druhak pokud vím, tak neumí nic moz zajímavého - třeba právě tu btrfs

Re:OS pro NAS
« Odpověď #6 kdy: 16. 06. 2018, 21:01:01 »
Já tedy znám většinu těch NAS řešení a celkově musím říct, že bych si prostě koupil Synology Box (s DSM).

Fakt nemá smysl se s tím patlat (má to nízkou spotřebu funguje to out-of-the-box) a jinak jsem si prostě ve virtuálu vytvořil Sambu v jednom filesystému a hotovo. Nad RAID6 nebo CEPHem (což už řeší hypervisor).

Dokonce jsem zašel tak daleko, že virtuál se Sambou mám primární s debianem a přes RSYNC to posílám do Synology.
Jinde mám ještě Netgear a celkem to taky ujde, ale hlavně beru v potaz, že to pak žere 20-40W max s diskama a funguje WOL.

FreeNAS mě nechytil, sice to funguje, ale je to hračkoidní to si raději udělám ten virtuál (čistý OS nad nějakým cloudem).
OpenMediaVault je rychlejší, ale je to strašně humpolácké skoro všechno.

U filesystémů jsem úplně zamrzl a rozhodně zahodil ZFS nebo BTRFS RAID (papírově dobrý, ale reálný benefit s otazníkem), takže buď CEPH nebo RAID6/10 např.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

rokar

Re:OS pro NAS
« Odpověď #7 kdy: 16. 06. 2018, 21:31:07 »
CEPH je zajímavý, ale přijde mě jako ještě vetší overkill - a hlavně je doba, než to člověk tak nějak odladí.
Teď koukám na rockstor, vypadá celkem ok, ale z minulosti mám pocit, že jsem ho z nějakého důvodu vyřadil.
DSM znám, na jedné věci ještě provozuji port xpenology, ale nemám z toho dobrý pocit - je to celé blackbox.
Další cěc je využití nějakého šifrovaného kontejneru pro firemní data (nečekám nějaký útok, spíš mě jde o to, kdyby mi nějací místní cikání vykradli byt-kancl, mám spoustu dat pod NDA....)

Vitek

Re:OS pro NAS
« Odpověď #8 kdy: 22. 06. 2018, 22:06:54 »
FreeNAS, idealni na vsechno co si psal :)

Bohatyr

Re:OS pro NAS
« Odpověď #9 kdy: 22. 06. 2018, 22:48:24 »
Nedavno jsem resil neco podobneho a ze zminovaneho predrecniky jsem se rozhodoval mezi OMV,Rockstor,Freenas a Unraid. Posledni zmineny me lakal nejvic, pravdou ale je, ze se mi nechtelo platit za licenci. ZFS, jeho naroky na HW a dale nemoznost pridani dalsiho disku do jiz vytvoreneho poolu taky nenadchla, i kdyz se mi Freenas libi a Rockstor u me nezvitezil ... vlastne ani ted netusim proc.
Zakotvil jsem u OMV a vicemene mi splnuje, co jsem od nej ocekaval, a jelikoz se vse da nainstalovat na Debian, lze si pak plno veci priohnout. System mi jede na casti SSD a jeho vetsi cast vyuzivam pro "zrychleni" pole pomoci bcache, vm jedou jedna basen.
Dle tvych pozadavku by slo na zelezo nainstalovat Proxmox a v nem provozovat OMV, i firewall. Vse je dohledatelne na jejich forum.
 

David

Re:OS pro NAS
« Odpověď #10 kdy: 22. 06. 2018, 22:55:25 »
ZFS, jeho naroky na HW a dale nemoznost pridani dalsiho disku do jiz vytvoreneho poolu taky nenadchla
Tohle byste mohl rozvést, protože přidat disk do existujícího poolu jde. Jen to musí být celý vdev.
ZFS používám a je skvělé (snapshoty, možnost přidat SSD jako cache). Pro jeden server určitě lepší než ceph (ten má smysl až od "hodně" serverů, nejméně 3).

Lol Phirae

Re:OS pro NAS
« Odpověď #11 kdy: 23. 06. 2018, 00:39:34 »
NAS4Free... A nápad virtualizovat NAS je neuvěřitelná kokotina.  ::)

MasoxCZ

Re:OS pro NAS
« Odpověď #12 kdy: 23. 06. 2018, 07:17:34 »
NAS4Free... A nápad virtualizovat NAS je neuvěřitelná kokotina.  ::)

A proto se to v datacentrech dělá, viď?
Kokotina to není, u velkých úložišť to šetří zatraceně hodně peněz, jen to nesmíš dělat na šrotu co ti zbyl po dědovi.

romanz

Re:OS pro NAS
« Odpověď #13 kdy: 23. 06. 2018, 09:06:48 »
NAS4Free... A nápad virtualizovat NAS je neuvěřitelná kokotina.  ::)

A proto se to v datacentrech dělá, viď?
Kokotina to není, u velkých úložišť to šetří zatraceně hodně peněz, jen to nesmíš dělat na šrotu co ti zbyl po dědovi.

Kokotina to není v datacentrech ale doma v tom má pravdu. S požadavkama co uvedl tazatel je jednoznačvě lepší pořídit hotový řeršení v podobě Synology a ušetřený hodiny času věnovat rodině nebo komníčkům.

Re:OS pro NAS
« Odpověď #14 kdy: 23. 06. 2018, 11:03:51 »
zalezi co od toho kdo chce... ja mam J4205, 16GB RAM a cely nas je jen o tom, ze jsem si nastavil smb. pravda, zaroven to pouzivam jako gitlab CI runner a desktop pro deti na youtube apod.
Děkuji za možnost editace příspěvku.