Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.

huh

Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« kdy: 13. 06. 2018, 16:55:58 »
Ahoj, pracuji jako programator a vzdy jsem byl zamestnanec. V blizke budoucnosti zacnu jako OSVC fakturovat do zahranici (EU) a "narazil jsem na DPH", coz jsem do ted nemusel vubec resit. Mel jsem schuzku s danovym poradcem a zasel jsem i na financak - danovy poradce DPH nerozumi a "musi si to nastudovat" a na financaku jsem mluvil s 3 panimi a ani jedna mi nebyla schopna danou problematiku vysvetlit a poradit ... [no comment ::)] Nebudu mit zadnou jinou zakazku nez pro jednu firmu mimo CR v EU + v ramci roku se dostanu s obratem pres 1 milion KC.

Na internetu je spoustu protichudnych nazoru, zatim nejlepe se mi to zdalo vysvetlene zde https://www.fakturoid.cz/blog/2013/07/01/faktury-do-zahranici

Chapu to spravne, ze:

1 Stane se ze mne stane "Identifikovana osoba" a budu muset davat kontrolni hlaseni?
2. Na fakture budu muset udavat "Reverse Charge" klausuli -> DPH platit nebudu, bude ji ale muset odvest firma v zahranici?

Da se situace nejak optimalizovat (nebylo by napr. lepsi zalozit v CR sro)?
Budu rad i za konktakt na nekoho kdo dane problematice rozumi a za uplatu mi poradi.

Predem diky moc a prosim zadny flame a kecy mimo topic.


jirkatenpravy

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #1 kdy: 13. 06. 2018, 18:38:06 »
Ahoj, pracuji jako programator a vzdy jsem byl zamestnanec. V blizke budoucnosti zacnu jako OSVC fakturovat do zahranici (EU) a "narazil jsem na DPH", coz jsem do ted nemusel vubec resit. Mel jsem schuzku s danovym poradcem a zasel jsem i na financak - danovy poradce DPH nerozumi a "musi si to nastudovat" a na financaku jsem mluvil s 3 panimi a ani jedna mi nebyla schopna danou problematiku vysvetlit a poradit ... [no comment ::)]
Děláě dvě zásadní chyby.

1. za "daňového poradce" máš diletanta který problému evidentně nerozumí.
2. finanční úřad neni daňová poradna a pokud s tebou nad rámec pracovních povinnost diskutuje nějaká pani tak to neznamená že by problematice mezinárodních daní měla rozumět.

Rěčení je jasné - najít si dobrého poradce.

zdenek henek nereg.

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #2 kdy: 13. 06. 2018, 19:15:36 »
Ahoj, pracuji jako programator a vzdy jsem byl zamestnanec. V blizke budoucnosti zacnu jako OSVC fakturovat do zahranici (EU) a "narazil jsem na DPH", coz jsem do ted nemusel vubec resit. Mel jsem schuzku s danovym poradcem a zasel jsem i na financak - danovy poradce DPH nerozumi a "musi si to nastudovat" a na financaku jsem mluvil s 3 panimi a ani jedna mi nebyla schopna danou problematiku vysvetlit a poradit ... [no comment ::)] Nebudu mit zadnou jinou zakazku nez pro jednu firmu mimo CR v EU + v ramci roku se dostanu s obratem pres 1 milion KC.

Na internetu je spoustu protichudnych nazoru, zatim nejlepe se mi to zdalo vysvetlene zde https://www.fakturoid.cz/blog/2013/07/01/faktury-do-zahranici

Chapu to spravne, ze:

1 Stane se ze mne stane "Identifikovana osoba" a budu muset davat kontrolni hlaseni?
2. Na fakture budu muset udavat "Reverse Charge" klausuli -> DPH platit nebudu, bude ji ale muset odvest firma v zahranici?

Da se situace nejak optimalizovat (nebylo by napr. lepsi zalozit v CR sro)?
Budu rad i za konktakt na nekoho kdo dane problematice rozumi a za uplatu mi poradi.

Predem diky moc a prosim zadny flame a kecy mimo topic.

Opravdu si najdi nekoho, kdo to cele bude delat za tebe. Na danoveho pradce se vykasli, pokud nerozumi DPH, nebude rozumet spouste dalsich veci. Najdi si UCETNI/UCETNIHO. Nejlepe aby to nebyl tvuj kamarad. Usetris more casu a penez.
Pokud budes mit par faktur, tak bys ses s celou agendou mel vlezt do 10 000 Kc za rok.

Kazdou chvili je neco jinak a kazda odpoved ma nejaky to ale

ad dotazy

1) budes normalni platce DPH, pokud budes fakturovat jen do zahranic , tak te cekaji drobne prizpevky z DPH na pani ucetni
2) ano musi se to tam udavat a DPH bude nula, plati druha strana v zahranici

Jo jeste si zarid ucet v EUR a penize vymenuj sam a hlavne ne v bance, oberou te. Pouzivam sluzby firmy Akcenta.
Zaloz si taky datovou schranku, prakticky vse posilam elektronicky a datovku pouzivam misto certifikatu. https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup.faces

Funguju tak, ze pani ucetni mi posle xml soubory a ja pres EPO odevzdam. Takze nikam nechodim ani pani ucetni, proto je to docela levne.

Na uradech jsem byl jen kdyz jsem potreboval dan. priznani s razitkem kvuli hypotece. Jinak vse resim pres datovku/telefon/email.

Hodne stesti.

Gődel

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #3 kdy: 13. 06. 2018, 19:43:07 »
Ano, v tomto případě (B2B) jde skutečně o reverse charge, na faktuře se uvádí DPH 0%. Žádná EU směrnice nevyžaduje registraci k DPH, ale příslušné české prováděcí předpisy zavádějí tzv. osobu identifikovanou k dani, takže i první domněnka je správně - taková jednotka dostance DIČ a povinnost odvádět DPH, ale při nákupech musí DPH platit bez nároku na odpočet (český vynález).

tt

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #4 kdy: 13. 06. 2018, 20:40:37 »
Jo jeste si zarid ucet v EUR a penize vymenuj sam a hlavne ne v bance, oberou te.
Alebo TransferWise Business Borderless account (moja volba), pripadne Revolut Freelancer account.


Gődel

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #5 kdy: 13. 06. 2018, 20:45:54 »
Jo jeste si zarid ucet v EUR a penize vymenuj sam a hlavne ne v bance, oberou te.
Alebo TransferWise Business Borderless account (moja volba), pripadne Revolut Freelancer account.
Transferwise akorát nedává (zatím?) karty. Podobnou volbou je Holvi.

zdenek henek nereg.

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #6 kdy: 13. 06. 2018, 20:49:04 »
Jo jeste si zarid ucet v EUR a penize vymenuj sam a hlavne ne v bance, oberou te.
Alebo TransferWise Business Borderless account (moja volba), pripadne Revolut Freelancer account.

Penize je nejlepsi mit v bance v CR a provadet vymenu bych doporucoval pouze v ustavech, ktery maji licenci CNB.

tt

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #7 kdy: 13. 06. 2018, 21:11:10 »
Penize je nejlepsi mit v bance v CR a provadet vymenu bych doporucoval pouze v ustavech, ktery maji licenci CNB.

OT: Ano, len to su brontousauri z doby kamennej, ktori pre sucasnu digitalnu dobu nie su pripraveni, resp. ich cena v porovnani s tymito fintech startupmi nie je konkurencna. Isto mozu mat vyhodu pre velke korporacie, ale pre freelancera nemyslim.

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #8 kdy: 13. 06. 2018, 21:11:54 »
1 Stane se ze mne stane "Identifikovana osoba" a budu muset davat kontrolni hlaseni?
2. Na fakture budu muset udavat "Reverse Charge" klausuli -> DPH platit nebudu, bude ji ale muset odvest firma v zahranici?

Nepíšete zásadní informaci. Jestli jste aktuálně plátce DPH.

Pokud ano:
ad 1) nestane, jste už plátce a tak jako tak podáváte kontrolní hlášení
ad 2) pokud Vám druhá strana dá své DIČ, ověříte, jestli je plátcem v jiné zemi (v registru VIES) a fakturujete bez DPH

Pokud plátce nejste:
ad 1) nestane, identifikovaná osoba byste byl, pokud byste PŘIJÍMAL služby od rezidenta jiného státu,
ad 2) ne, nejste plátce DPH, takte stále vystavujete bez DPH (ale z příjemce se stane identifikovaná osoba a on zdaní v režimu reverse charge, nebo pokud je plátce DPH ve své zemi, tak uplatní DPH na vstupu i výstupu, takže mu nula od nuly pojde)

and

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #9 kdy: 13. 06. 2018, 21:30:30 »
Nu... jeste jinak.

S prvni fakturou s 0 DPH, reverse charge se nahlasis na financak. Stane se z tebe identifikovana osoba. Budes kazdy mesic delat priznani k dph a podavat 'souhrne hlaseni'. Az prelezes 1M, stane se z tebe platce dph s v podstate stejnymi povinostmi jako identifikovana osoba, ale budes si moci dph z nakupu v CZ narokovat, ale jeste pribude kontrolni hlaseni.

jirkatenpravy

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #10 kdy: 13. 06. 2018, 21:32:33 »
Penize je nejlepsi mit v bance v CR a provadet vymenu bych doporucoval pouze v ustavech, ktery maji licenci CNB.

OT: Ano, len to su brontousauri z doby kamennej, ktori pre sucasnu digitalnu dobu nie su pripraveni, resp. ich cena v porovnani s tymito fintech startupmi nie je konkurencna. Isto mozu mat vyhodu pre velke korporacie, ale pre freelancera nemyslim.
... napsal maďar :o

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #11 kdy: 13. 06. 2018, 21:47:15 »
Nu... jeste jinak.

S prvni fakturou s 0 DPH, reverse charge se nahlasis na financak. Stane se z tebe identifikovana osoba. Budes kazdy mesic delat priznani k dph a podavat 'souhrne hlaseni'. Az prelezes 1M, stane se z tebe platce dph s v podstate stejnymi povinostmi jako identifikovana osoba, ale budes si moci dph z nakupu v CZ narokovat, ale jeste pribude kontrolni hlaseni.

Prosím neraďte blbosti. Identifikovaná osoba se týká toho, když nakupujete služby ze zahraničí, NIKOLIV KDYŽ DO ZAHRANIČÍ PRODÁVÁTE.

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #12 kdy: 13. 06. 2018, 21:52:11 »
Ještě zdroj:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235

§6h:
Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o

a) poskytnutí služby,


b) dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo

c) dodání zboží soustavami nebo sítěmi.

Onestone

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #13 kdy: 13. 06. 2018, 22:11:48 »
Nu... jeste jinak.

S prvni fakturou s 0 DPH, reverse charge se nahlasis na financak. Stane se z tebe identifikovana osoba. Budes kazdy mesic delat priznani k dph a podavat 'souhrne hlaseni'. Az prelezes 1M, stane se z tebe platce dph s v podstate stejnymi povinostmi jako identifikovana osoba, ale budes si moci dph z nakupu v CZ narokovat, ale jeste pribude kontrolni hlaseni.

Prosím neraďte blbosti. Identifikovaná osoba se týká toho, když nakupujete služby ze zahraničí, NIKOLIV KDYŽ DO ZAHRANIČÍ PRODÁVÁTE.
Na poskytnutí služby se vztahuje také.

and

Re:Fakturace do zahranici v ramci EU - DPH atd.
« Odpověď #14 kdy: 13. 06. 2018, 22:14:10 »
a Kefalin, co je podle Vas to "přijetí zdanitelného plnění" ?

Ještě zdroj:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235

§6h:
Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o

a) poskytnutí služby,


b) dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo

c) dodání zboží soustavami nebo sítěmi.