Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS

Garlic

Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« kdy: 09. 03. 2011, 21:02:02 »
Čau, už nějakou dobu se učím algoritmizovat a bušit do sebe dostatek teorie ohledně webového programování. Kladu si za cíl vytvořit rozšířitelný CMS pro své známé, pro školu a později třeba i pro prodej. Zatím jsem nezvolil žádnou technologii a proto mě zajímá, co by jste mi doporučili. Mělo by to být něco dostupného (hosting), intuitivního a jednoduchého - kde člověk vidí za krátkou dobu výsledek. Na druhou stranu moc nemám rád všeljaké generátory a podobné věci. Kamarád mi doporučoval Nette (PHP), ale moc jsem nepochopil, kde má nějaké návody a pořádnou dokumentaci - na Zdrojáku je seriál, ale nevím, jestli není pro starou verzi. V poslední době se hodně mluví o Pythonu, tak jestli vybrat třeba ten - upřímně moc nevím, jak je na tom na webu. Doufám, že mě neukamenujete za takový dotaz, ale radši se zeptám a budu za blbce (a třeba i někdo odpoví), než vybrat špatně. Předem díky za rady.


l.squall17

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #1 kdy: 09. 03. 2011, 21:59:17 »
Nette je opravdu ideální, pokud chceš brzký výsledek...

Ale ať ti nesedl z jakéhokoliv důvodu, je tu ještě Zend, CakePHP a další kvalitní frameworky.

Jestli však nechceš použít framework, použij aspoň nějaký Template Engine například Smarty (pro oddělení html od kódů).

Osobně ti doporučuji tvořit v PHP (i když tu bude hodně lidí proti).

Pobuď chceš napiš mě na Skype: L.Squall17 ...rád poradím více...

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2011, 03:12:23 »
Stahnout si Lotus Notes Designer 8.5.2 a udelat to v nem. Programuje se to vicemene vizualne, nebo pomoci XPages ktere davaji velkou kontrolu nad HTML co z toho pak leze. Programuje se v tom dost rychle a umi to takrikajic zadarmo veci jako skalovatelnost a replikaci na vice i offline pracovist.

http://www.ibm.com/developerworks/downloads/ls/dominodesigner/

Mordae

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2011, 08:40:40 »
Lenine... hele, kdyz mluvis o MF a high-end zeleze jako Power, nebo o drsnych relacnich databazich, tak OK. V te oblasti, ve ktere se pohybujes, to obvykle dava smysl a ty informace jsou cenne. Ve chvili, kdy zacnes propagovat Notesy, ktere jsou celkem bezne dostupne, tak bys mohl nekomu zpusobit vaznou ujmu.

Takze: Lotus Notes nepouzivejte. Zapomenty na vsechny papery, ktere rikaji jak jsou skvele a uzasne a nechte mail na IMAPu, utility piste dal jako skripty, na databaze pouzijte PostgreSQL, nebo CouchDB a budte spokojeni. Protoze ackoliv je vyvoj pro notesy udajne strasne super, potom to pouzivat je na prohnani si kulky hlavou.

dvdmchl

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2011, 09:01:40 »
Já, jakožto méně zkušený programátor, bych volil plone. http://plone.org/, je to python, tzn. snadno čitelný a naučitelný. Na světě už plone existuje pěknou řádku let, vývoj je stále hodně aktivní a má to širokou komunitu kolem sebe.
Akorát bude problém s hostingem zdarma. Placených je dost. Ale zdarma pro python toho moc není. Z hlediska hostingu je na tom PHP mnohem lépe.



Honza Vrana

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #5 kdy: 10. 03. 2011, 09:04:12 »
Krasny den,

Sam sem si v dobach minulych mel moznost par CMS naprogramovat, bohuzel zkusenost
je takova ze na jednoho cloveka je to moc prace, ktera po chvily uz neni uplne tak zabavna. Pokud chcete mit CMS, hrabnete po nejakem opensource hotovem proverenem reseni. Bude-li vam neco chybet doprogramujete si to, ale vetsinou stahnete jen existujci rozsireni. On vetsinu veci uz nekdo resil.

Obzvlast pokud chcete pomoci toho delat weby pro zname, a on si tam nekdo vymysli anketu
a vy to pak travite hodiny programovani ankety kterou vlastne chcete dat jen tak nekomu zadarmo.

V kazdem pripade bych se nejdrive "poucil z chyb" ostatnich a pred psanim vlastni CMS bych dukladne prozkpoumal existujci produkty.

Pro mne je jasna volba CMS drupal. Jeho rozsiritelnost je az neuveritelna. Samozrejmne je to zaplaceno tim ze  vsechno musite nastavit :(

Honza Vrana

gentoo

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #6 kdy: 10. 03. 2011, 09:15:27 »
Vyvijet vlastni CMS uz podle meho nazoru NEMA smysl. Radeji pouzijte OpenSource CMS.

JakubD.

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #7 kdy: 10. 03. 2011, 09:31:32 »
Souhlasim s panem Vranou. opensource CMS je spousta v nejruznejsich jazycich. IMHO prave CMS je ten nejnudnejsi software, je nesmirne obtizne se odlisit od zavedenych produktu zdarma, vyvijenych velkymi tymy. Jeste tak ma smysl udelat plugin do nejakeho velkeho CMS, ale pak dost casu stravite ucenim se jeho API :-((

Byt Vami, zapojim kreativitu a zkusim udelat nejakou uzitecnou webovou sluzbu, klidne i jednoduchou. Me osobne se treba libi http://www.doodle.com/ :-))

Garlic

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #8 kdy: 10. 03. 2011, 10:43:13 »
Vyvijet vlastni CMS uz podle meho nazoru NEMA smysl. Radeji pouzijte OpenSource CMS.
Ale to víte, že v některých situacích to smysl má :) Potřebuji to i do školy jako semestrální práci - žádný opensource nepřipadá v úvahu.

blizz

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #9 kdy: 11. 03. 2011, 02:26:56 »
Vyvijet vlastni CMS uz podle meho nazoru NEMA smysl. Radeji pouzijte OpenSource CMS.

má to zmysel.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Lotus Notes 8.5
« Odpověď #10 kdy: 11. 03. 2011, 12:41:20 »
Ve chvili, kdy zacnes propagovat Notesy, ktere jsou celkem bezne dostupne, tak bys mohl nekomu zpusobit vaznou ujmu.
Ja propaguju soft ktery je dobry a ne zda je ci neni bezne dostupny. DB2 kuprikladu je taky bezne dostupna. V Ubuntu 10.04LTS ji máte v repu.

Takze: Lotus Notes nepouzivejte. Zapomenty na vsechny papery, ktere rikaji jak jsou skvele a uzasne a nechte mail na IMAPu, utility piste dal jako skripty, na databaze pouzijte PostgreSQL, nebo CouchDB a budte spokojeni. Protoze ackoliv je vyvoj pro notesy udajne strasne super, potom to pouzivat je na prohnani si kulky hlavou.

Lotus Notesy nabizeji integraci. To znamena ze celek je vic nez soucet jednotlivych komponent. Take je to vyborny framework pro tvorbu aplikaci. Proc resit replikaci rucne kdyz to Notesy umi? Proc resit sifrovani a podepisovani dokumentu kdyz to notesy umi? Proc resit jestli chceme web nebo fat klienta kdyz v notesech muzeme mit u jedne aplikace oboje? Proc resit workflow nebo verze dokumentu kdyz to notesy umi? Proc resit fulltext kdyz to notesy umi? Ja vim proc.

Protoze se nechci naucit ty Notesy. Nechci investovat do sveho dalsiho vzdelani, je neprijatelne abych se ucil 14 dni intenzivne notesy, misto toho budu prece kodovat v PHP a budu to mit lepe a rychleji. Pak se nelze divit ze cele Cechy delaji IT lowend, nikdo se tu nechce ucit neco lepsiho. Vemte si pro srovnani Indy, ty chapou ze je potreba investovat do vzdelani. Kdyz vidim nektere projekty co delaji jejich studenti, tak to tady nedelaji ani komercni firmy. Vy proste nedokazete ocenit hodnotu vzdelani, skoncili jste u LAMP. U vas ten kdo se uci neco lepsiho nez LAMP je trouba co zbytecne ztraci cas.

P.S. To plone je taky dobra volba. Drupal ne, to je hroznej bastl.

blizz

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #11 kdy: 11. 03. 2011, 12:52:49 »
Protoze se nechci naucit ty Notesy. Nechci investovat do sveho dalsiho vzdelani, je neprijatelne abych se ucil 14 dni intenzivne notesy, misto toho budu prece kodovat v PHP a budu to mit lepe a rychleji. Pak se nelze divit ze cele Cechy delaji IT lowend, nikdo se tu nechce ucit neco lepsiho. Vemte si pro srovnani Indy, ty chapou ze je potreba investovat do vzdelani. Kdyz vidim nektere projekty co delaji jejich studenti, tak to tady nedelaji ani komercni firmy. Vy proste nedokazete ocenit hodnotu vzdelani, skoncili jste u LAMP. U vas ten kdo se uci neco lepsiho nez LAMP je trouba co zbytecne ztraci cas.
P.S. To plone je taky dobra volba. Drupal ne, to je hroznej bastl.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #12 kdy: 11. 03. 2011, 13:21:36 »
Nikdy jsem si nemyslel, že to napíšu, ale Lenin má pravdu pravdoucí.

karlos

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #13 kdy: 11. 03. 2011, 23:26:46 »
jestli je Drupal bastl tak ty jsi ... (dopln si sam)

(oba prispevky maji stejnou hodnotu)

Kalanis

Re: Nejjednodušší cesta k vlastnímu CMS
« Odpověď #14 kdy: 19. 04. 2011, 02:44:21 »
Tak k tomuhle vláknu jsem se dostal spíš náhodou.
Vlastní CMS má smysl, pokud máte požadavky, které běžné CMS neberou. Já je měl (vím o stránkách, kde by našly uplatnění) a tak jsem začal psát.

Ony požadavky: Jednoduchý objektový návrh (wordpress a drupal mne odradili), modulárnost a práce nad soubory a složkami. Později i více jazyků a uživatelů. Žádná nebo minimální databáze (na věci, na které opravdu je). Administrace ne zcela přímá (ne jako kdyby byla na uživateli zobrazované stránce, ale někde vedle v administračním rozhraní).
Dospěl jsem v zobrazení nedávno téměř k mikrojádru, které se stará jen o šablony, cesty, moduly, kódování a keše. Všechno ostatní (logem a menu počínaje a málo používanými specialitami jako mediarss, fotovodoznak nebo rodokmeny konče) je v modulech.

Největší opruz je stanovení co-jak-kam (sednout si na prsty), nějaká dummy výplň a pak základní programování věcí jako předání cest k souborům, databáze, správa obsahu, uživatelů... Já ze začátku šel komplexnějším návrhem a až později jsem přešel blíže k mikrojádru a tzv. úrovním, které moduly zajímavě seskládaly. Nejsem ani zdaleka hotov a mám další nápady na rozšíření (a samozřejmě pár věcí, do kterých se mi krajně nechce), ale vždy platí, že musí být nálada. (A tak hold nenaplňuju Tržiště.)

Nakonec - při správném návrhu se dá i leccos dalšího naučit.