Jak pokračovat po Javě SE

Droan

Jak pokračovat po Javě SE
« kdy: 06. 06. 2018, 10:40:28 »
Ahoj,

dostudoval jsem Javu SE. A ted je otázka... Na čem pracovat dál, aby se člověk tím mohl živit? Když jsem se koukal na nabídky práce, tak 80% nabídek je na webové aplikace - Spring, Java EE, Html/CSS, Javascript, v javě se dál dělá android vývoj, kterého je fakt sakra méně a nabídky byly snad jen v Praze.

Jak jste postupovali vy? Jak by člověk měl ted postupovat po zvládnutí Javy SE?

Díky moc za postřehy


uuuuu

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #1 kdy: 06. 06. 2018, 12:10:34 »
urcite ten spring, hibernate, a dalsi technologie okolo: sql, xml, tcp/ip, servery, rest, www, rpc.

Droan

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #2 kdy: 06. 06. 2018, 12:21:57 »
urcite ten spring, hibernate, a dalsi technologie okolo: sql, xml, tcp/ip, servery, rest, www, rpc.

Díky, mohl by jsi mi vysvětlit, co znamená - www, rpc? Rest předpokládám jsou webové služby. Má cenu se učit i SOAP?

balki

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #3 kdy: 06. 06. 2018, 12:31:56 »
Najlepsie by bolo na javu zabudnut a naucit sa haskell.

balki

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #4 kdy: 06. 06. 2018, 12:40:08 »
urcite ten spring, hibernate, a dalsi technologie okolo: sql, xml, tcp/ip, servery, rest, www, rpc.

Díky, mohl by jsi mi vysvětlit, co znamená - www, rpc? Rest předpokládám jsou webové služby. Má cenu se učit i SOAP?

rpc - je remote procedure call, api na vzdialene volanie metod, pouziva sa to roznymi zabbixami (To je taky administratorsky nastroj, co robi vsetko, najma monitoring).  V jave sa ale castejsie pouziva rmi - remote method invocation.

Soap sa ma cenu ucit, pouziva sa to este stale.  Raz ku mne dosli - tu sprav soapovy service, a bol som z toho riadne vytrety. Holt uz to ovladam, internet pomohol.


L.

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #5 kdy: 06. 06. 2018, 12:40:49 »
Najlepsie by bolo na javu zabudnut a naucit sa haskell.

Přesně tak, ať nám Javistům neroste konkurence a udržíme si svoje vysoké platy.

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #6 kdy: 06. 06. 2018, 13:20:37 »
Najlepsie by bolo na javu zabudnut a naucit sa haskell.

Přesně tak, ať nám Javistům neroste konkurence a udržíme si svoje vysoké platy.

Troufnu si soudit, že pro dlouhodobou prosperitu má pro mně větší význam živý ekosystém než nedostatek lidí s obdobnou kvalifikací...

tralala

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #7 kdy: 06. 06. 2018, 14:10:26 »
java, potom v jave funkcionalne, potom scala objektovo a nakoniec scala funkcionalne, potom zacat erlang closure haskell

ja som na funkcionalnej scale momentalne

uuuuu

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #8 kdy: 06. 06. 2018, 14:30:05 »
to bych taky zminil, dalsi programovaci jazyky co generuji bytekod pro JVM.

kotlin....
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_JVM_languages

Droan

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #9 kdy: 06. 06. 2018, 18:19:06 »
Díky za odpovědi.

Ještě bych měl k tomu dotaz. Směřoval bych to k tomu, abych sehnal své první zaměstnání...

Pro tyto účely bude lepší asi začít Springem atp, že?

Má cenu se dneska učit i javu ee nebo postačí spring?

Díky

XXX

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #10 kdy: 06. 06. 2018, 19:32:56 »
Urcite by stalo za to se rozhodnout jestli chces delat spis backend nebo frontend - nema cenu se ucit od kazdeho trochu. Domnivam se ze lepsi je se snazit specializovat nez byt tzv. full stack developer

Ja se zameruju prave na ten backend takze pro zacatek bych si zkusil doma udelat nejakej projektik zalozenej na Spring Core (tedy dependency injection container), Spring MVC (RESTful API) a Hibernate pro pristup k DB. To cely si pak muzes zkusit rozbehnout na Tomcatu. Klidne si nejdrive i stahni nejaky jiz hotovy vzorovy projekt a prohlidni si nejprve zdrojove kody

Krome samotnych java technologii je urcite dobre mit i poneti o nastrojich vyuzivanych behem celeho zivotniho cyclu vyvoje jako jsou Git, Jira, Jenkins...

uuuuu

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #11 kdy: 06. 06. 2018, 19:47:08 »
Krome samotnych java technologii je urcite dobre mit i poneti o nastrojich vyuzivanych behem celeho zivotniho cyclu vyvoje jako jsou Git, Jira, Jenkins...

gradle, maven, nexus, h2 db, intellij, netbeans

balki

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #12 kdy: 07. 06. 2018, 09:08:26 »
Urcite by stalo za to se rozhodnout jestli chces delat spis backend nebo frontend - nema cenu se ucit od kazdeho trochu. Domnivam se ze lepsi je se snazit specializovat nez byt tzv. full stack developer

Ma to cenu, aj ked je clovek "full stack"  a niektore oblasti ovlada slabsie, nie je potom taky vytrety z chyb, co mu hadze ina vrstva. Vie potom dat lepsi bug report, ak "jsou lidi" a fixnut chybu, ak "nejsou lidi".

Univerzalne navody typu "uc sa toto", ale "neuc sa toto" su na zadek. Flexibilita nie je na skodu.

Zdenek Henek nereg.

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #13 kdy: 07. 06. 2018, 10:22:45 »
Ahoj,
...
Jak jste postupovali vy? Jak by člověk měl ted postupovat po zvládnutí Javy SE?

Díky moc za postřehy

Jak jsi na tom s Anglictinou a druhym jazykem? Snaz se naucit i neco jineho. Klidne astrofyziku a programuj pak pro danou domenu. Pak najednou zjistis, ze to programovani samo o sobe je docela jednoduchy, kdyz vis co jak napsat obecne. Napriklad ta matematika. Pokud jsi porad na stredni, tak treba se nauc hrat na kytaru nebo cti knihy, zejmena poezii. Bude se hodit k maturite a pak na oblbovani holek :)

moje cesta
stredni skola gympl. , programovani ruznych veci v tehdy pouzivanych jazycich, ze zacatku blbinky, aby se clovek naucil zaklady algoritmizace a pak treba i program na nahodne zkouseni otazek autoskoly - nepsal jsem to v jave :). Zkousej i jine jazyky a hlavne programovani ceho, v cem. Ted myslim domenu, bez toho jsi polovicni a porad budes potrebovat nekoho, aby Ti vysvetloval, co a jak je dobre a co ne.
Na VS spousta teorie matematika, fyzika, SW/HW. Napsal jsem si mimo jine vlastni prekladac. Zdanlive nanic, ale dulezita je cesta ...


Honza

Re:Jak pokračovat po Javě SE
« Odpověď #14 kdy: 07. 06. 2018, 10:50:16 »
Byl jsem v roce 2015 podobné situaci. Uměl jsem Javu SE, navíc dost ve starém stylu, psával jsem v ní Applety.  A navíc jsem ještě uměl Android. Přihlásil jsem se na pohovor na práci v javě + frameworky s tím, že to neumím (z frameworků jsem znal jen jejich názvy) a děsně chci naučit :-)

Prošel jsem bez problémů, hodně i díky tomu, že jsem si trochu zopakoval SQL a měl jsem štěstí na otázky (left join, group by).  A když jsem se na pohovoru ptal, co se mám během výpovědní doby v minulé firmě doučit, tak odpověď zněla: "Jednoznačně začít Springem".