Nastavení DNS na lokální stanici

Johny

Nastavení DNS na lokální stanici
« kdy: 31. 05. 2018, 14:00:01 »
Ahoj,

Mám problém když si chci přenastavit lokální dns servery na síťovce, jednoduše se nic nestane a výpis v /etc/resolv.conf zůstává stále stejný

Konfig /etc/netplan/50-cloud-init.yaml:

Kód: [Vybrat]
network:
       ethernets:
             enp0s3:
                    addresses: [192.168.1.2/24]
                    dhcp4: no
                    nameservers:
                        addresses: [127.0.0.1]
       version: 2

Po provedení "sudo netplan apply" se žádná změna v resolv.conf neaplikuje,  z nějakého důvodu zde zustává adresa "127.0.0.53". Ani po rebootu. IP adresa s maskou se nastaví správně.

Netuší někdo kde by mohl být chyba?

Díky


Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #1 kdy: 31. 05. 2018, 15:01:49 »
Co znamená „DNS servery na síťovce“? DNS servery se nastavují pro celý počítač – nejprve se musí převést DNS název na IP adresu, následně se použijí routovací pravidla a teprve tím se určí, kterým rozhraním („síťovkou“) paket odejde.

Johny

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #2 kdy: 31. 05. 2018, 15:09:45 »
Co znamená „DNS servery na síťovce“? DNS servery se nastavují pro celý počítač – nejprve se musí převést DNS název na IP adresu, následně se použijí routovací pravidla a teprve tím se určí, kterým rozhraním („síťovkou“) paket odejde.

Jsem akorát zvyklý z widlí, kde se toto všechno nastavuje na používaném síťovém adaptéru :D Myslím, že víme co jsem chtěl říct. Jednoduše potřebuji nastavit abych jako dns server používal localhost.

uf

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #3 kdy: 31. 05. 2018, 15:17:09 »
Jsem akorát zvyklý z widlí, kde se toto všechno nastavuje na používaném síťovém adaptéru :D Myslím, že víme co jsem chtěl říct. Jednoduše potřebuji nastavit abych jako dns server používal localhost.

Tak uprav ten resolv.conf a je to, ne?

Johny

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #4 kdy: 31. 05. 2018, 15:23:34 »
Jsem akorát zvyklý z widlí, kde se toto všechno nastavuje na používaném síťovém adaptéru :D Myslím, že víme co jsem chtěl říct. Jednoduše potřebuji nastavit abych jako dns server používal localhost.

Tak uprav ten resolv.conf a je to, ne?

"This file is managed by man:systemd-resolved(8). Do not edit".

A ke všemu se to stejně po rebootu vrátí do původního stavu.


Lol Phirae

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #5 kdy: 31. 05. 2018, 15:23:44 »
V obskurnosti /etc/netplan/50-cloud-init.yaml se to určitě na žádné normální distribuci nenastavuje. Asi si zkus přečíst nějakou dokumentaci pro dummies ke své distribuci.

Kód: [Vybrat]
NEsouhlasím se zpracováním nepotřebných osobních údajů, zejména v rozsahu debilního checkboxu na fóru.

uf

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #6 kdy: 31. 05. 2018, 15:26:54 »
Jsem akorát zvyklý z widlí, kde se toto všechno nastavuje na používaném síťovém adaptéru :D Myslím, že víme co jsem chtěl říct. Jednoduše potřebuji nastavit abych jako dns server používal localhost.

Tak uprav ten resolv.conf a je to, ne?

"This file is managed by man:systemd-resolved(8). Do not edit".

A ke všemu se to stejně po rebootu vrátí do původního stavu.

No jo - systemd! :-(  Soubor bych opravil a zakázal na něm změny.

Johny

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #7 kdy: 31. 05. 2018, 15:28:05 »
V obskurnosti /etc/netplan/50-cloud-init.yaml se to určitě na žádné normální distribuci nenastavuje. Asi si zkus přečíst nějakou dokumentaci pro dummies ke své distribuci.

Kód: [Vybrat]
NEsouhlasím se zpracováním nepotřebných osobních údajů, zejména v rozsahu debilního checkboxu na fóru.

https://websiteforstudents.com/configure-static-ip-addresses-on-ubuntu-18-04-beta/

Johny

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #8 kdy: 31. 05. 2018, 15:38:08 »
Jinak jsem Widlák ne Linuxák, takže pokud by byl někdo schopný to vysvětlit velmi velmi po lopatě byl bych vděčný :D

David1234

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #9 kdy: 31. 05. 2018, 15:42:16 »
Tak tohle je fakt krutý.. proboha, proč? To ten interfaces soubor nebyl sám o sobě dost přehledný?

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #10 kdy: 31. 05. 2018, 15:43:43 »
A co používáš za distro?

Když jsi přišel z widlí tak by ti mohlo pomoc networkmanager (nmtui) je to takové grafické klikátko....

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #11 kdy: 31. 05. 2018, 15:48:01 »
Pokud tam používáte resolved (komponenta systemd pro DNS resolving), konfiguruje se to v souboru /etc/systemd/resolved.conf. Viz man resolved.conf.

David1234

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #12 kdy: 31. 05. 2018, 15:50:04 »
No tam je ale použitá vrstva https://netplan.io/design která dělá abstrakci nad konfigurací sítě.. vidím to poprvé, docela to chápu pro desktop, ale pro server?

Johny

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #13 kdy: 31. 05. 2018, 15:50:16 »
A co používáš za distro?

Když jsi přišel z widlí tak by ti mohlo pomoc networkmanager (nmtui) je to takové grafické klikátko....

Ubuntu Server 18.04 LTS.

Na ten networkmanager mrknu, i když je to jen ssh konzole, tak nevím jestli mi grafické klikátko pomůže :D, ale stejně by mě zajímalo z jakého důvodu to přes ten netplan nefunguje, dříve přes interfaces, to fungovalo normálně.

PS: konečně díky za rozumnou odpověď :D

David1234

Re:Nastavení DNS na lokální stanici
« Odpověď #14 kdy: 31. 05. 2018, 15:59:51 »
Nemohlo by jít o tento bug?
https://askubuntu.com/questions/973017/wrong-nameserver-set-by-resolvconf-and-networkmanager

Chápu správně že networkmanager nově spravuje nějaký svůj YAML soubor v té vrstvě netplan?