Java EE nebo Spring?

Pettonius

Java EE nebo Spring?
« kdy: 29. 05. 2018, 21:45:12 »
Ahoj,

zajímal by mě názor ostatních. Umím Spring MVC, Boot, Security/Hibernate + JPA.

1)Otázkou je, zda bych se měl naučit i Javu EE, abych sehnal zaměstnání v enterprise aplikacích... Nebo postačí znalost těchto technologií? Dost často nacházím inzeráty, kde je znalost Springu + Javy EE...

2.) Co myslíte, že má většinou budoucnost? Java EE x Spring v rámci možných nabídek práce.

Děkuju :)
« Poslední změna: 29. 05. 2018, 22:57:59 od Petr Krčmář »


Re:EE x Spring
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2018, 22:41:57 »
Spring se obvykle provozuje spolu s Java EE technologiemi. Např. JPA je součástí Java EE, stejně tak servlety,které jsou pod Spring MVC.

Moc si nedovedu představit „naučit se Javu EE“ kvůli pohovorům. Naučit se to neznamená jen si něco přečíst, ale nějakou dobu to používat na nějakém reálném projektu. Určitě je dobré o tom něco vědět, ale jinak je podle mne lepší věnovat čas tomu, abyste měl nějaký svůj kód, který můžete ukázat – ze kterého bude vidět, jak na tom jste. Stejně se nikdy netrefíte přesně do těch technologií, které se v dané firmě používají, protože i stejná technologie se v různých firmách používá různě.

technomaniak

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #2 kdy: 30. 05. 2018, 06:47:47 »
Aktuálně v ČR jsou více rozšířeny projekty se Springem, ve světě mnohem více frčí standardní EE. Je to proto, že v ČR se řeší projekty druhé, třetí kategorie hlavně kvůli levné pracovní síle, které zvládne tvz. "cvičená opička".

To že některé inzeráty "honosně říkají" Spring + JavaEE znamená pouze Spring. Navíc ty HR,PR pipky ani neví o čem mluví takže chtít po nich aby vůbec znaly rozdíl je směšné.

Pokud se člověk chce věnovat dané oblasti, stejně ti nic jiného než se naučit EE nezbývá. Už je proto, že EE je vlastně celosvětovým standardem.

Pettonius

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #3 kdy: 30. 05. 2018, 14:53:35 »
DÍKY :) a z čeho jste se VY učili Javu EE? Z jakých zdrojů? Jenom z dokumentace? (ten tutorial od oraclu)?

Tím samozřejmě nemyslím si to jen přečíst, ale abych mohl dělat nějaký projekt v tom, tak musím někde se naučit, jak co používat...

technomaniak

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #4 kdy: 31. 05. 2018, 06:56:17 »
DÍKY :) a z čeho jste se VY učili Javu EE? Z jakých zdrojů? Jenom z dokumentace? (ten tutorial od oraclu)?

Tím samozřejmě nemyslím si to jen přečíst, ale abych mohl dělat nějaký projekt v tom, tak musím někde se naučit, jak co používat...
tutorial od Oracle? moc jsem jej nepoužíval,je neúplný, je jenom k takovému tomu orientačnímu čtení.
Samozřejmě knihy, tutorialy, cizí projekty. Problémem je jejich kvalita.




Pettonius

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #5 kdy: 01. 06. 2018, 09:55:21 »
DÍKY :) a z čeho jste se VY učili Javu EE? Z jakých zdrojů? Jenom z dokumentace? (ten tutorial od oraclu)?

Tím samozřejmě nemyslím si to jen přečíst, ale abych mohl dělat nějaký projekt v tom, tak musím někde se naučit, jak co používat...
tutorial od Oracle? moc jsem jej nepoužíval,je neúplný, je jenom k takovému tomu orientačnímu čtení.
Samozřejmě knihy, tutorialy, cizí projekty. Problémem je jejich kvalita.

Díky :), jo ten tutorial se mi zdá taky takový... nic moc... nicméně to učení javy ee strašně komplikuje. Nedal by jsi mi nějaké typy na stránky, z kterých čerpat?
Spring jsem se učil z Udemy, security jsem se učil z dokumentace... ale na javu ee nejsou dobré kurzy na EJB, JMS, CDI etc... Na servlet/JSP, JSF jsme našel nějaké kurzy na udemy, ale samozřejmě nevím, jak moc kvalitní budou...

Solmyr

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #6 kdy: 01. 06. 2018, 10:15:56 »
Asi tu budu zas kamenovanej, ale jako cloveku co se EE ucil od zacatku, mi hodne pomohlo skoleni. Tam vybornej lektor prosel jednotlivy technologie a zasadil je do kontextu cely aplikace. Do ty doby jsem v tom dost plaval (cca pul roku co jsem byl hozenej do EE projektu). Nejde jen o to jak technologie pouzivat, ale i proc a kdy.

Pettonius

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #7 kdy: 01. 06. 2018, 12:59:16 »
Asi tu budu zas kamenovanej, ale jako cloveku co se EE ucil od zacatku, mi hodne pomohlo skoleni. Tam vybornej lektor prosel jednotlivy technologie a zasadil je do kontextu cely aplikace. Do ty doby jsem v tom dost plaval (cca pul roku co jsem byl hozenej do EE projektu). Nejde jen o to jak technologie pouzivat, ale i proc a kdy.

O tom nepochybuji. Nicméně školení, ty co jsou k dispozici, jsou pro mě jakožto studenta moc drahé, takže to pro mne úplně nehrozí v tuto chvíli...

Jano7

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #8 kdy: 01. 06. 2018, 17:38:01 »
Citace
Umím Spring MVC, Boot, Security/Hibernate + JPA.

Tieto znalosti ti budú bohato stačiť, ak sa po skončení štúdia budeš uchádzať o juniorskú pozíciu.
Na tvojom mieste by som sa poobzeral ešte po frontedových technológiách, nejaké to CSS
a JavaScript, trošku možno Vue, pretože najskôr ťa dajú zrejme robiť na frontende. Dobrou
taktikou je zvládnuť jednu z kľúčových technológií perfektne (trebárs Hibernate či Security).

Ako bolo správne poznamenané, Java EE a Spring sa často ľuďom miešajú. V skutočnosti je Java EE
súbor špecifikácií, nie konktrétny framework. A mnohé z týchto špecifikácií sú implementované
aj v Springu, trebárs JPA, Validation atď. Implementácie Java EE a Springu sú inšpirované navzájom,
preto sú si v mnohom podobné. Takže nepotrebuješ študovať vyslovene Java EE, ale neuškodí ti to,
len pomôže.

Môžem odporúčať nasledujúcu literatúru: Beginning Java EE 7, Spring 5 Recipes a Pro Spring 5.

Ja by som napríklad tiež odporučil pozrieť si nejaký kompaktný full stack web framework v inej
technológii, napríklad Symfony (PHP, ináč veľmi inšpirovaný Springom). Ten si rýchlejšie osvojíš, pochopíš
požiadavky webových aplikácií. Pretože v Jave je všetko rádovo komplexnejšie a porozhadzované do viacerých
zdrojov.



Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #9 kdy: 10. 09. 2019, 12:51:01 »
Aktuálně v ČR jsou více rozšířeny projekty se Springem, ve světě mnohem více frčí standardní EE. Je to proto, že v ČR se řeší projekty druhé, třetí kategorie hlavně kvůli levné pracovní síle, které zvládne tvz. "cvičená opička".

Hohoooo, tak to je dost odvazne tvrdenie. Ja osobne to uz roky u veci ktore padaju od oracle vnimam tak, ze oracle vzdy pride so zaujimavou myslienkou, ktoru ale realizuje uplne blbo. Vid. JSF versus akykolvek iny sablonovacy engine, CriteriaAPI vs QueryDSL a podobne. Tvrdit ze jee projekty su top lebo vo svete blablabla je uplny ulet. JEE mozno voli vacsina zahranicnych firiem z dovodu akehosi pocitu "supportu", alebo "zaruky" zo strany oracle, kde u springu moznost rozumnej komercnej podpory dlhsie chybala, ale voli to management a nie vyvojari/technici/architekti.

Re:Java EE nebo Spring?
« Odpověď #10 kdy: 10. 09. 2019, 15:15:38 »
Pokud toužíte po specificky po vývoji enterprise aplikací, tak se to naučte :)

Ohledně inzerátů nevím, ale můj odhad je, že tam tu zkratku prostě napíšou a pak zjišťují co reálně umíte.