DVB-T2 USB tuner a zobrazení na TV (NAS/RPi/Odroid/...)

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
Ahoj,

mám doma stařičkou plazmu od Panasonicu, která zatím krásně šlape. Blíží se ale doba, kdy bude třeba přejít na novější způsob příjmu televizního signálu a TV to už nedá.

Nelíbí se mi představa set-top-boxu, což je vždycky nějakým způsobem kompromisní zařízení (nahovno EPG, nemožnost přesunu kanálů nebo jen obtížně dohledatelné v menu, žádné aktualizace, neznáma kvalita vnitřností, ...) a tak přemýšlím o DVB-T2 USB tuneru. Tady přichází otázka/prosba. Nemáte někdo praktické zkušenosti s DVB-T2 USB tunerem v Linuxu? Rád bych koupil něco, co bude fungovat... Všichni víme, že podpora nebývá v tomhle ohledu úplně nejlepší.

Mám doma 24/7 PC s deskou Gigabyte C1037UN-EU (vcelku výkonný Celeron, žádný Atom, nicméně řada Ivy Bridge a tedy nejspíš nemá podporu h265/HEVC) a v tom velké disky, říkejme tomu NAS. Dal bych do něj USB tuner a backend k nějakému TV programu (už jsem s něčím kdysi pracoval). Backend by sloužil i k případnému nahrávání.

Otázka ale je, jak na frontend... Asi bych mohl mít Raspberry Pi a přes HDMI do TV, ale RPi neumí kodeky DVB-T2, což je jaksi naprd... Mohl bych taky vysypat výstup rovnou z toho PC, ale nějak se mi do toho osobně nechce - nejspíš taky nemá podporu kodeků.

Možná existuje něco jako RPi (Odroid? Orange Pi?) s podporou kodeků, do čeho by šel tuner vrazit přímo a případné nahrávání sypat po síti na NAS (kde je dost místa). To by bylo úplně ideální řešení, nicméně nemám zkušenost s ničím jiným, než RPi... Pokud byste někdo měl něco doma a měl ověřenou podporu h265/HEVC, tak dejte vědět. Velikost zařízení nebo spotřeba není limitující (samozřejmě se bavíme o ARM deskách o spotřebě v řádu wattů, ne, že na TV dám zezadu 2U server ;D )

Tomíno

Re:DVB-T2 USB tuner a zobrazení na TV (NAS/RPi/Odroid/...)
« Odpověď #1 kdy: 21. 05. 2018, 20:19:38 »
Já hledal co by nám doma vyhovovalo a nakonec sem pořídil VU+ Solo 4K + 1x Dual DVB-T2/T/C  kvůli rodině. Je tam linux, existují alternativní systémy, pluginů a nastavení je přehršel.  Monitor místo TV máme už 5 let. Jedině ta cena...

Ston3

« Odpověď #2 kdy: 22. 05. 2018, 08:46:04 »
Ahoj,
DVB-T2 tuner s podporou linuxu se nedávno řešil tady https://forum.root.cz/index.php?topic=17012.0
Chápu že už ten topic odscroloval na třetí stranu :-D
Já podle jejich doporučení koupil DVBSKY T330 a rovnou 2x a k tomu Raspbeery PI 3 + USB hub BIG7: 7-Port MTT USB Hub for Raspberry Pi (Rev 2), musí to být MTT aby utáhl 2 tunery, samotné raspberry to nedává. SW tam mám zatím TVHeadEnd, kterej je super :-)

FrontEnd taky nemám vyřešený, ale líbila by se mi nějaká chytrá aplikace pro moji chytrou telku cca 5 let starou, což není moc, tak by to mohla dát, je to LG 42LA660S, nebo alá DLNA kde bych si udělal nějakou sdílenou složku kde by byly jednotlivé odkazy na TV programy....
No moc jsem na to neměl čas...

filip

« Odpověď #3 kdy: 22. 05. 2018, 09:46:44 »
front end Android krabicka s cipsetem podporujicim H265 (treba armlogic S912).

Na nem muze bezet Kodi nebo aplikace sledovanitv, HBo GO, ...
Kazdpopadne EPG a dalsi umi mnohem lepe nez co bylo v televizi

Zdroj dat tuner V-Box https://en.wikipedia.org/wiki/VBox_Home_TV_Gateway pripojeny k antene

Pavouk106

• 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #4 kdy: 22. 05. 2018, 20:09:12 »
Mimo tohle vlákno se mi podařilo narazit na to, že Orange Pi Plus 2 by mělo dávat h265/HEVC.

Vypadá to, že frontend bychom tedy měli (2GB RAM, 16GB eMMC, SATA, napájení přes jack, wifi, ...), teď ještě pohledat a počíst o SW podpoře.

Jako backend bych využil pravděpodobně zmiňovaný NAS (klasický PC) a na něm TVHeadEnd (to je ono, díky za připomenutí Ston3 ;) ). Na tunery mrknu v tom druhém vlákně. Napájení půjde z USB přímo z desky, tak nepředpokládám problémy...

Za další možnosti díky, nicméně asi nevyužiju. Android krabičky jsou z mého pohledu moc proprietární věc. VU+... ta cena... Chtěl bych to mít nějak přiměřeně modulární, nerad bych pořizoval jednu krabici, kterou za pár let vyhodím a budu kupovat novou krabici. Nejsem TV magor (abych musel furt čumět nebo furt nahrávat), spíš ajťák, tak bych to rád protáhnul skrz mně známou techniku (čti: počítač).

SB

« Odpověď #5 kdy: 23. 05. 2018, 12:12:19 »
U Rocku 64 píšou: http://wiki.pine64.org/index.php/ROCK64_Main_Page#State_of_software_support_for_the_hardware

Předpokládám, že je to taky šyna, ale přijde mi to kvalitnější než Orange.