Fedora 28 - hned první boot vytuhne

blacknoisex

Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« kdy: 17. 05. 2018, 21:20:50 »
Zdarec, mám technickou.

Fedora28 mi po čisté instalaci vytuhne - vypíše nabídku(GRUB), nereaguje, ani se po 5s nespustí.
Fedora27 mi běžela normálně.

Mám HP Elitebook 8460p

Máte nějaký nápad?

Chtěl jsem to řešit na stránkách forum.mojefedora.cz, ale mají roky neopravené "zapomenuté heslo".

Hodil jsem tam teď debian, abych měl na čem dělat.
« Poslední změna: 17. 05. 2018, 22:01:32 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Fedora28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #1 kdy: 17. 05. 2018, 21:26:41 »
Nepomůžu, ale doptám přesto podrobnosti (možná pak pomůže někdo jiný).

Zatuhne to na nabídce GRUB, kde nefunguje klávesnice, ale dál jede odpočet? Po jeho skončení se nikam dál nedostaneš? Pořád visí GRUB? Disk nemá aktivitu?

Může být problém v GRUBu (jiná verze). Pokud v GRUBu nejde klávesnice, nedovedu si moc představit, že by byl problém jinde...

Ještě dodám, že pokud se vyznáš a máš po ruce něco na objem dat (USB HDD), pak lze nainstalovat Fedoru, z nějakýho Live ji zkopírovat (třeba na USB HDD), pak nahodit Debian, upravit správně GRUB menu a místo Debianu nalejt z nějakýho Live zpátky Fedoru. Tím bys měl funkční GRUB a teoreticky celou Fedoru. Pokud je problém v GRUBu...

Samozřejmě lze taky nainstalovat Fedoru jako první, pak Debian na jinej oddíl a nechat zapsat GRUB z Debianu...
« Poslední změna: 17. 05. 2018, 21:29:24 od Pavouk106 »

blacknoisex

Re:Fedora28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #2 kdy: 17. 05. 2018, 21:44:40 »
Nabídka grub se zobrazí, tím končí - žádný odpočet - stojí.
Když datluji do klávesnice, začne při dalším stisku pípat. 
Instaloval jsem 2x, výsledek stejný.

Na externí klávesnici mi taky nereaguje, před tím to v grubu šlo.

...na spartakiádu s opravou grubu jsem neměl čas, možná se o víkendu hecnu, ale nechtěl bych takové překvápko za týden znovu :D

Opravit by to mělo jit chrootem, z live Fedory ...ale to by musela proběhnout nějaká aktualizace, co by to řešila.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Fedora28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #3 kdy: 18. 05. 2018, 14:06:56 »
Ještě mě tak napadá - nemá Fedora možnost upgrade z již nainstalované 27 na 28? Něco jako Ubuntu 14.04 na 16.04?

Možná by se šlo do té Fedory 28 chrootnout a zkusit nainstalovat jiný balík GRUBu (starší/novější) a přejet GRUB zapsaný na disku touhle verzí. Aby počítač vytuhnul hned na GRUBu jsem ještě neviděl/neslyšel. Co volby v BIOSu - nějaké to UEFI/legacy apod.? Nepomáhá různé nastavování?

fedorac

Re:Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #4 kdy: 19. 05. 2018, 11:08:05 »
https://fedoraproject.org/wiki/Common_F28_bugs#GRUB_update_might_fail_if_.2Fboot_is_on_XFS

Grub mi jel vzdy, ale vyuzivam jen ext2,3,4.

Mam na fc28 grub2 2.0.2-34

Zkusil bych USB-flash + YUMI + FC28 live, taky je tam boot pres grub (nebo nejaky grub4dos live nebo windows, ktere ho tam dalo,uz nevim)


anonym

Re:Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #5 kdy: 19. 05. 2018, 11:22:18 »
No ježišmarja, aby si se nezbláznil, že ti to vytuhlo. Vždyť kolik jsi za to platil? No nic přece, tak si nestěžuj, nekoukej darovanému koni na zuby a používej to tak jak to je.

Jenže ono to nejde, aha.

Teaspoon

Re:Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #6 kdy: 19. 05. 2018, 14:02:37 »

blacknoisex

Re:Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #7 kdy: 19. 05. 2018, 14:51:51 »
@Teaspoon:  Na MacOS jsem alergický, pod rukama mám 3 a   ...opravdu ne.

U Fedory nečekám bezproblémový chod, ale aktivně používám CentOS, tak jsem si chtěl zas trochu osahat novinky.
Na desktopu mám Debian, plně mi vyhovuje.

Neviditelný

Re:Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #8 kdy: 19. 05. 2018, 19:14:28 »
Zkusil bych se mrknout na nastavení UEFI/legacy bootu, jak už ti někdo doporučil. Totálně tuhý GRUB se bude diagnostikovat dost blbě. Možná by bylo zajímavé nainstalovat hodně očesaný Arch Linux, kde je taky GRUB ve verzi 2.02 a vyzkoušet, zda to chytne.

blacknoisex

Re:Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #9 kdy: 20. 05. 2018, 09:51:46 »
ono to tuhne, je mu úplně fuk, jestli mám aktivní UEFI.  Zkusil jsem ext4, naprostý základ, a tuhoš. Jednou mi GRUB dokonce nezobrazil žádný kernel, hleděl jsem na to, tak hned další restart, pak ho zobrazil a tuhoš.


..podivnosti. I to rozdělení disků měli vždycky divné.
Teď jsem instaloval debian - raid1, nad to lvm. Instalaci jsem stopnul a do tohoto rozdělení/nastavení jsem prsknul CentOS7, který to kupodivu správně detekoval.

V CentOS to bylo neřešitelné, ten mi pořád nutil LVM-RAID, já ale chci RAID a nad ním LVM. Naklikat se nedalo, takže CTRL-ALT-F2 a nadatlovat to v příkazovém řádku. Tam to prošlo, ale CentOS s tím ani po restartu nepovolil manipulace.
Zkusím to ještě čistě v CentOS, jestli to není rukama.  ..snad bylo

Testuji havárie, jen si hraji, protože až mi něco žuchne, nebude na vynalézání čas.  ..jen tak brblu :D


blacknoisex

Re:Fedora 28 - hned první boot vytuhne
« Odpověď #10 kdy: 20. 05. 2018, 10:44:31 »
RAID1, nad to LVM - to bylo rukama :D ale příkazovému řádku se při rozdělení disku nevyhnu.

Ten grub už řešit nebudu