Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?

parnikotel

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #15 kdy: 17. 05. 2018, 13:47:12 »
Jednou z nich je i zabudovaný kalendář
Za celou sérii Androidů od verze 4 do nynější 8.1 jsem se s tím nesetkal. Zabudovaný kalendář mi vždy jel bez gapps a gúčtu bez problému.
Chce to po mě email, který prý byl použit naposled. volba skip tam není.
"Email, ktory bol pouzity naposledy" je "factory reset protection" = feature proti kradnutiu mobilov
U většiny telefonů to obejdeš vjetím do recovery a factory reset dáš tam.


MasoxCZ

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #16 kdy: 17. 05. 2018, 14:45:21 »
Koupil jsem si s nový mobil high end z roku 2017. Je možná ho používat bez toho aniž bych ho připojoval přes data(nechci platit za data, která stejně nevyužiji z principu)? neb bez google účtu (nechci se nijak "sdílet"). Dá se bez tohoto používat ten mobil  vůbec? Nebo je možné to nějak zablokovat nebo přeskočit? Je na to potřeba root?  Existuje nějaký OS alternativní (jako lineage), který tohle řeší?

Začal bych asi takto: definuj "používat". Jakmile v tomhle budeš mít jasno, budeš znát i odpověď.
Základní věc je, že bez rootu, custom ROM, nebo sideloadingu aplikací si bez google účtu žádnou aplikaci nenainstaluješ.

asd

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #17 kdy: 17. 05. 2018, 16:10:18 »
Pokud mas model na kterem se da rozjet LineageOS a veci ktere by pripadne nechodily ti nevadi, doporucuju reflash na LOS. Na mobilu i9300 (staricky Samsung Galaxy S3, stock max KitKat) a tabletu sm-p600 (Samsung Galaxy Note 10.1 2014, stock max Lollipop) uz skoro rok provozuju LOS 14.1 (Nougat) bez Gapps (s F-Droidem a Yalp Storem) a jsem maximalne spokojenej. Pokud nechces flashovat custom ROM, preskoc prihlaseni do Gapps, zkus pozakazovat co nejvic bloatwaru (Settings/Apps/detail aplikace, Disable + Force stop), povol cizi zdroje APK, nainstaluj F-Droid a z nej nainstaluj NetGuard (tvari se jako VPN a filtruje odchozi provoz per aplikace a povol/aktualizuj si v nem blacklist podle hostname). Pri instalaci SW z Yalp store instaluj jen aplikace, u kterych nepotrebujes aby pracovaly se siti - pak ti nevadi, ze maji pristup k soukromym datum. U LOS si v Settings nakonfiguruj PrivacyGuard, aby non-opensource aplikace nemely pristup k vecem do kterych jim nic neni. Pro sync kalendare neni potreba, aby kalendarova aplikace mela pristup k siti - staci kdyz ma pristup k siti zabudovany Calendar Storage. Do Firefox Mobile si nainstaluj alespon uMatrix a uBlock Origin, cimz odfiltrujes vetsinu smirovaciho/reklamniho balastu. Jako vyhledavac zkus DuckDuckGo, uz zacina byt docela pouzitelny.

Mapy muzes stahovat offline (pomalejsi ale detailnejsi OSMAnd~ nebo prehlednejsi Mapy.cz), Youtube muzes prehravat pres NewPipe, Poznamky si muzes vest v FiiNote se zakazanym pristupem k siti, WPS Office se zakazanym pristupem k siti na dokumenty, Document Viewer na PDF, Simple File Manager a SimpleGallery jako vylepseni stock Android aplikaci, K9 mail na IMAP/POP3+SMTP, Stock Email na Exchange Web Services (jen musis souhlasit s pravem na remote wipe), aCalendar se zaazanym pristupem k siti na hezky mesicni widget a tydenni pohled ve dvou sloupcich, VLC na MP3 a videa.

Nektere aplikace z Yalp Store si obcas stezuji na chybejici Gapps, ale drtiva vetsina z nich funguje i bez nich.

Pokud bys vybiral plusminus novy mobil s dobrou podporou LOS, poohlizel bych se po Motorole G5 Plus (stock uz je Oreo), Samsung Galaxy S5 nebo Xiaomi Note 4 (ale tam je strasny opruz s odemknutim bootloaderu - potrebujes pozadat pres web, flasnout devel ROM z Windows apod.). Za dulezite bych povazoval, aby stock ROM uz podporovala Oreo, protoze v nem je dobre oddeleny kernel od device-specific kodu pro praci s HW, takze LOS nebude muset patchovat staricky stock kernel a bude moct device-specific kod aplikovat na nejnovejsi vanilla kernel z AOSP (to, ze LOS hlasi Google patchlevel z posledniho mesice znamena jen userspace patche, ne kernelove!).

gd

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #18 kdy: 17. 05. 2018, 20:27:41 »
Koupil jsem si s nový mobil high end z roku 2017. Je možná ho používat bez toho aniž bych ho připojoval přes data(nechci platit za data, která stejně nevyužiji z principu)? neb bez google účtu (nechci se nijak "sdílet"). Dá se bez tohoto používat ten mobil  vůbec? Nebo je možné to nějak zablokovat nebo přeskočit? Je na to potřeba root?  Existuje nějaký OS alternativní (jako lineage), který tohle řeší?
Začal bych asi takto: definuj "používat". Jakmile v tomhle budeš mít jasno, budeš znát i odpověď.
Základní věc je, že bez rootu, custom ROM, nebo sideloadingu aplikací si bez google účtu žádnou aplikaci nenainstaluješ.
Nevim co je "sideloading" ale ke google play existuje alternativní repozitář fdroid a nebo je možné instalovat přímo balíčky ... to neni problém. problém ovšem je, že všichni vývojáři chtěji vydělávat a tak dávaji appky hlavně na play s tím, žře na fdroidu jsou většinou neaktualizované odpadní appky a přímo z balíčků se instaluje wa-ez nebo věci co google nepustí do play.

gd

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #19 kdy: 17. 05. 2018, 20:29:44 »
Da. Pro provozovani Lumie 950XL googli ucet neni potreba ;-)
No tak s microsoftím je to z bláta do louže ... . :o


xxxxx

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #20 kdy: 17. 05. 2018, 23:38:06 »
Nevim co je "sideloading" ... je možné instalovat přímo balíčky ...
Předpokládám, že tím je myšleno právě to. Ano, .apk jdou instalovat přímo. Plus níže.

Jenže ...
... všichni vývojáři chtěji vydělávat a tak dávaji appky hlavně na play ...
Přesně tak. Pokud nechceš apk downloadovat z nějakých pokoutných stránek bokem, stejně musíš mít další rootnotý telefon do kterého je z play dostaneš a z něj .apk probubláš do toho offline. Případně (tuším) snad existuje i způsob, jak apk dostat z google play do desktopu, ale když nic jiného, stejně i tam musíš být lognutý a podobně. Ale hlavně, veškeré změny a nové verze (pokud chceš), musíš zase tahat oklikou, stejně zase z google, potože oficiálně (bez virů, přidaných ad navíc, ...) je jinde nenajdeš.

Takže, bez google play to jde (mám odzkoušeno na starším tabletu určeném jen pro videa/hudbu), půjde i na origo nerootnutém Androidu, ale je otázka, k čemu že to bude (hodně specifické užití) a zda s tím nebude moc lítání kolem.

P.S.: Data na sim nepotřebuješ. Stačí (free/vlastní) wifi a stahovat jen přes ní.

SB

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #21 kdy: 18. 05. 2018, 09:26:13 »
Jednou z nich je i zabudovaný kalendář
Za celou sérii Androidů od verze 4 do nynější 8.1 jsem se s tím nesetkal. Zabudovaný kalendář mi vždy jel bez gapps a gúčtu bez problému.

Nevím, zda si rozumíme, já píšu o Lineage, tam mě to bez Google nenechá vůbec vytvořit kalendář, proto je na to ta aplikace, která jej offlineově vytvoří, pak už je možno do něj normálně vstoupit. Kdyby ten problém neexistoval, neexistovala by ani aplikace jej řešící.
Je dobré o tom vědět, protože někdo může zpanikařit a založit si účet na Google.

SB

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #22 kdy: 18. 05. 2018, 09:52:43 »
Pokud bys vybiral plusminus novy mobil s dobrou podporou LOS, poohlizel bych se po Motorole G5 Plus (stock uz je Oreo), Samsung Galaxy S5 nebo Xiaomi Note 4 (ale tam je strasny opruz s odemknutim bootloaderu - potrebujes pozadat pres web, flasnout devel ROM z Windows apod.).

Známý mi úspěšně odemknul 2 telefony Xiaomi Redmi Note 4. Je to tak, čínští soudruzi jsou posraní, že jim zdrháte z MIUI, ale odemknout to jde, akorát na milostivé povolení se čeká asi týden. Je k tomu potřeba od nich widloidní odmykadlo (funguje ve Virtualboxu). K samotnému flashování systému už widle nejsou potřeba. Jiné problémy už s tím pak nebyly.
Známý pak ještě používá Lineage na Oneplus X, tam je odemykání pro flashování jiná liga - stačí odemknout v menu Androidu nebo pomocí adb, a je to hned.

SB

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #23 kdy: 18. 05. 2018, 09:55:29 »
...problém ovšem je, že všichni vývojáři chtěji vydělávat a tak dávaji appky hlavně na play s tím, žře na fdroidu jsou většinou neaktualizované odpadní appky a přímo z balíčků se instaluje wa-ez nebo věci co google nepustí do play.

Kupoval jsem pár aplikací mimo googleí kšeft zasláním peněz na účet vývojáře a obdržením kódu, to ale bude umět minimum aplikací, každopádně je dobré se podívat na jejich stránky, zda to náhodou nepodporují.

SB

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #24 kdy: 18. 05. 2018, 09:58:09 »
Pokud nechceš apk downloadovat z nějakých pokoutných stránek bokem, stejně musíš mít další rootnotý telefon do kterého je z play dostaneš a z něj .apk probubláš do toho offline. Případně (tuším) snad existuje i způsob, jak apk dostat z google play do desktopu, ale když nic jiného, stejně i tam musíš být lognutý a podobně. Ale hlavně, veškeré změny a nové verze (pokud chceš), musíš zase tahat oklikou, stejně zase z google, potože oficiálně (bez virů, přidaných ad navíc, ...) je jinde nenajdeš.

Takže, bez google play to jde (mám odzkoušeno na starším tabletu určeném jen pro videa/hudbu), půjde i na origo nerootnutém Androidu, ale je otázka, k čemu že to bude (hodně specifické užití) a zda s tím nebude moc lítání kolem.

Yalp store a Apk-Pure tahají přímo z Google Play, takže fungují jako prostředník, takže se jedná o originální balíčky. Samozřejmě je to věcí důvěry, zda těmto aplikacím věřím. Ale to platí pro všechny zdroje aplikací včetně Google.

#

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #25 kdy: 18. 05. 2018, 10:38:00 »
Yalp store a Apk-Pure tahají přímo z Google Play, takže fungují jako prostředník, takže se jedná o originální balíčky. Samozřejmě je to věcí důvěry, zda těmto aplikacím věřím. Ale to platí pro všechny zdroje aplikací včetně Google.
Yalp dokonce i umi stahnout koupeny aplikace (zaplatis napr pres Web z desktopu). Jen muze nastat problem, ze free verze jede bez play services ok, ale placena overuje (napr Locus, takze se pak play nelze vyhnout). V kazdym pripade pro free apps je Yalp zcela bez problemu dle mych zkusenosti.

Sten

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #26 kdy: 18. 05. 2018, 11:16:13 »
U většiny telefonů to obejdeš vjetím do recovery a factory reset dáš tam.

Zase tak často jsem to nezkoušel, ale třeba u Nexusů a Ulefone tohle nepomůže, to heslo to chce i po factory resetu. U Nexusu se mi to povedlo obejít flashnutím starší verze firmware přes recovery a použitím známé chyby pro vstup do nastavení před zadáním toho hesla a odemknutním bootloaderu, u Ulefone zformátováním telefonu pomocí MediaTek Smart Phone Flashing Tool.

nobody(ten pravej)

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #27 kdy: 18. 05. 2018, 13:28:17 »
Nevim co je "sideloading" [...]
je tim mysleno (v kontextu apk) nahrani apk jakkoliv bokem mimo GooglePlay, tedy napr. ten F-Droid nebo proste stazene APK nainstalovane pres prohlizec/spravce_souboru/cokoliv s povolenym "Instalace z neznamych zdroju"

pak se jeste sideload pouziva pro alternativni instalaci (cerfifikovane) rom misto OTA, ale totozny archiv aktualizace, pres "adb sideload aktualizace.zip", coz provede to same co OTA, ale muze ji vyvolat uzivatel drive nez by pres OTA mu byla aktualizace nabidnuta tim ze si tuto aktulalizaci (oficialni/podepsanou) nekde sezene sam...

minimalista

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #28 kdy: 18. 05. 2018, 15:56:22 »
Do Firefox Mobile si nainstaluj ...

Nieco mi uniklo alebo Firefox uz nieje v F-droide? Je Firefox Klar nahrada?

nobody(ten pravej)

Re:Lze používat smartphone bez Google účtu a bez dat?
« Odpověď #29 kdy: 18. 05. 2018, 17:04:42 »
Nieco mi uniklo alebo Firefox uz nieje v F-droide? Je Firefox Klar nahrada?
Ano, unikalo ti aspon rok upozorneni v F-droid u FF ze bude odebran ;-)
Koukni na Fennec...