FIT ČVUT nebo FIT VUT?

fitak

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #60 kdy: 16. 05. 2011, 23:15:06 »
FIT VUT je hlavne obrovska neflexibilita, a to i v magisterskem studiu. Jestli si myslis, ze budes studovat co te zajima tak na to rovnou zapomen, drtiva vetsina predmetu jsou povinne nebo povinne volitelne. Pro ilustraci, na magisterskem (ktere je znacne volnejsi nez bakalarske) jsem absolvoval 17 povinnych a povinne volitelnych predmetu vs 6 volitelnych, z cehoz vetsina povinnych byla absolutne mimo muj obor. Takze bacha. Do toho tuna projektu, minimalni body uz skoro na vsechno, zruseni zaznamu a streamingu... Vedet to co vim ted, jdu urcite jinam, minimalne na magistra.


Marek

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #61 kdy: 17. 05. 2011, 04:23:48 »
A nestačí mít prostě dobré známé? :-( Nevím, fakt mi nechápu, jestli má nějaká škola dnes nějakou hodnotu.

zdenekT

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #62 kdy: 17. 05. 2011, 08:57:30 »
Dobrá škola, nějakou hodnotu určitě má.
A dobré známe si nenageneruješ, ne každý je má. Zato je může najít třeba na škole.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #63 kdy: 17. 05. 2011, 09:22:50 »
to zdenekT:
Sorry jestli jsem to nekde neprehledl a navic jsem necetl diskuzi celou, ale o jaky FIT hovoris? VUT nebo CVUT? Zajimalo by mne tech tebou zminovany 10 tezkych projektu na 20-40 hodin prace, mohl bys to nejak blize popsat?

zdenekT

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #64 kdy: 17. 05. 2011, 09:55:25 »
Mluvím o VUT FIT v Brně.

K těm projektům. Tak každý předmět u nás má minimálně jeden projekt, klidně i dva někdy tři. Samozřejmě když je jen jeden tak je třeba dvakrát složitější na čas, takže jeden složitý nebo dva méně složité ve výsledku to vyjde nastejno. Máš za semestr cca 7 předmětů, takže projektů může být i víc než 10. Můj rekord je 14 (letní semestr na magistrovi).

Proč to bere tolik hodin je dáno jednak tím, že vůbec nechápeš o co jde, tak třeba celý víkend se snažíš pochopit co tím chtěl básník říct, to se stává u HW předmětů (VHDL), nebo se často musíš naučit něco nového co potřebuješ pro implementaci, ale přitom se to na přednáškách nebere (WXWidgest, GUI Haskell, Simlib...).

Složité projekty jsou téměř vždy týmové.

Příklady viz. email, kdyby nedošel tak napiš.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #65 kdy: 17. 05. 2011, 11:50:36 »
Dle meho nazoru pomer uzitecnych informaci potrebnych k clastni praxi ziskany na skole ku tem absolutne nepotrebnym je tak 1:10 a cas ztraceny roky studia se da daleko lepe investovat do praxe, kde se to same mnozstvi uzitecnych informaci, jako by clovek ziskal za 5-6 let studia, da ziskat za par mesicu. Pratele a znamosti se daji najit kdekoliv kde jsou lidi, asi to pro nekoho bude znit dost divne, ale lidi se bezne vyskytuji i mimo skolni pozemky a to dokonce v daleko hojnejsim mnozstvi. Co clovek nikde jinde je VS diplom na ktery stale spousta spolecnosti hraje, i kdyz s prichodem krize se spousta firem zacala soustredit na vlastni znalosti a realnou prinosnou hodnotu kterou maji cesti VS absolventi mizivou ve srovnani se zbytkem sveta (nemyslim tim rozvojove zeme). Spousta lidi mi tu asi bude nyni oponovat, jak oni nasli skvelou robotu po dokonceni studii a ja na to muzu rici jen jedine, ano, ajtaky mame stale velice dobre a patri mezi spicku, ale troufam si rici, ze naprosta vetsina z nich to ma:

a) od boha (mysleno pouze metaforicky, nerad bych tady rozvinul flame :))
b) vydrene svepomoci

Takze muj nazor je celkove takovy, ze pokud chces vysokou skolu proto, aby te ostatni oslovovali titulem, tak bez na nejakou soukromou ci vseobecne vyhlasenou "jednoduchou" VS kde dostanes titul za nic, prodolouzis si mladi a stejnak to malo kdo resi jestli jsi Ing. z hnojarny, CVUT/VUT a nebo VSE. Pokud chces neco o problematice praktickych veci vedet vice, bez na stejne "obtiznou" skolu se zamerenim na obor ktery te zajima, a cas, ktery usetris nestudiem stupidnich a nepotrebnych ptakovin, ktere by do tebe hustili na prestizkach investuj do sebevzdelavani a praxi v oboru.

zdenekT

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #66 kdy: 17. 05. 2011, 12:16:41 »
... a cas, ktery usetris nestudiem stupidnich a nepotrebnych ptakovin, ktere by do tebe hustili na prestizkach investuj do sebevzdelavani a praxi v oboru.

Jasná pravda, bohužel mnoho mladých ani po střední neví, co je vlastně zajímá a baví  a tak jdou na výšku a tam se možná něco objeví....

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #67 kdy: 17. 05. 2011, 16:39:41 »
Pravdu mas. Ono je to krasnym odrazem spolecnosti. Po padu komunismu bylo zivotni minimum ve vzdelani pro to, aby se clovek mel jakz takz dobre, maturita. Dneska se rozdavaji tituly na potkani a dneska se rozdavaji za hubicku VS diplomy a titul pred jmenem je stejnou samozrejmosti, jako televize nepo toaletni papir . Vzpominam si, jak jsem se sam vysmival zapadnimu stylu vyuky kde si clovek vybere par predmetu, ktere pak intenzivne studuje po x let aby se pozdeji honosil diplomem a neumel derivovat a integrovat. Smutnou pravdou ale je, ze tihle lide jsou povetsinou opravdovymi profesionaly ve svem oboru, a ja jimi absolutne otevrene opovrhoval protoze jsme zrovna probirali derivace. Dneska vidim, ze mi to v praxi vubec k nicemu neni a ze tim ani nikoho neoslnim na pracovnim pohovoru. Dopracovat se k takovemu nazoru ale dalo celkem praci a nejednou jsem si pekne rozbil hubu ale nakonec to asi stalo za to. Naprosta vetsina lidi, stejne jak rikas, v tomto veku 20+- nevi co chce a ani netusi jak toho dosahnou. Samozrejme ze jsou taci, kteri jdou studovat s tim, ze je to bavi, a ze do toho davaji vsechno. Tech je ale ve zkutecnosti uplne nicotne minimum a, co si budeme nalhavat, ve spolecnosti nebyvaji uplne oblibeni. Tezko rici, zda-li je to pricina ci dusledek:). Ono by to taky znacne zvedlo kvalitu vyuky, kdyby na skolach byli jen studenti, kteri opravdu maji zajem o vyuku a znalosti a ne jen o papir s razitkem skoly, i kdyz na uzitecnosti vyucovanych predmetu by to nezmenilo zhola nic. Co si pamatuju tak napriklad na CVUT FEL se vyucovaly predmety podle toho, na co byli profesori a ne podle toho, co bylo skutecne potreba a o co byl zajem. Nedelam si iluze ze to takhle fungovalo, a pravdepodobne stale funguje, jen tam.

XP

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #68 kdy: 17. 05. 2011, 20:48:07 »
Co třeba www.iivos.cz ?
Podle webu nabízejí vše požadované (certifikáty, start do praxe, i tu trochu teorie) Ale hlavně ten start, po třech letech člověk maká a a po dalších pár letech se ho neptají zda je bc nebo dis....

StudentFitVut

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #69 kdy: 18. 05. 2011, 12:39:35 »
Nyní končím studium na FIT VUT. Jestli tam chce někdo jít, musím říct, že zažije to, čemu se říká "období vrcholného fekalismu". Na bakalářském studiu je jen jeden obor - nic neříkající směska, "od všeho něco". Hromada domácích projektů typu co by normální člověk řešil na pár řádek s použitím nějaké Java/C# knihovny, ty musíš řešit v Cčku. Než aby ses opravdu zaměřil na daný problém, tak alokuješ paměť, přeskládáváš, přetypováváš, alokuješ, přeskládáváš, dealokuješ ... a to, co máš řešit, se ztratí v tuně zbytečného kódu. Takto vypadají skoro všechny projekty a za studium je jich opravdu hodně. Kromě studia nestihneš skoro nic, pokud ho nechceš odrbávat.

Na magisterském je to s projektama lepší, ale žádná sláva. Přednášející? Většina jsou arogantní, namyšlení, přednášet neumí, příprava přednášek je naprosto děsná. Bývalý děkan se nedávno vyjádřil, že si nemáme stěžovat u nich - že oni jsou akademičtí pracovníci a mají své projekty. Projekt "výuka" je státem dlouhodobě podfinancovaný (mají jen 20.000 čistého měsíčně za to, že učí) a tak shání peníze jinde - z grantových projektů. A pokud má akademický pracovník 80.000 z grantu a 20.000 z výuky, je jasné, že se výuce věnuje pouze 20% času, což je akorát čas přednášky. Na jejich přípravu a na přípravu studijních materiálů již peníze nejsou. [parafráze prof. Ing. Tomáše Hrušky, CSc. (btw bývalý děkan a jeden z nejhorších přednášejících) z oficiálního vyjádření se před studenty]

Mnoho předmětů na inženýrském studiu jsou povinné pro všechny obory (oborů je tuším 9, ale liší se jen ve volitelných předmětech (cca 6 za celé studium); povinné (což je většina studia) jsou stejné) a vznikly jen proto, že daný vyučující musí něco učit (např. funkcionální programování - předmět, který je zprasený neskutečně a místo toho, aby studenty na fukncionální programování naladil, jim ho akorát tak zhnusí - vznikl tak, že borec to založil jako volitelný předmět; ale jelikož je jeho osoba na škole známa, tak se mu tam nikdo nepřihlásil. Příští rok už byl povinný pro všechny).

Se zkouškama je to ještě horší. Termíny jsou dané napevno, nedá se s nimi hnout a není problém mít 5 zkoušek v 3 dnech. Bohužel těch nejtěžších.

Sorry, ale tahle fakulta se v současné době nikomu doporučit nedá. Věci se postupně lepší, takže jestli budeš studovat za 5 let, o FITu se dá uvažovat. Teď ale ne - škola "zvyšuje prestiž" [cit. děkan, doc Zendulka] především tím, že studentům hází klacky pod nohy a ještě k tomu je vyhazuje od státnic (celkové skóre bylo loni 1 z 5; ale záleží na komisi - některé vyhazují 10%, jiné 35%).

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #70 kdy: 18. 05. 2011, 12:52:23 »
to StudentFitVut:
A jak bys shrnul, jakozto koncici student a skoroabsolvent, prinos tveho dosavadniho studia pro tebe?

StudentFitVut

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #71 kdy: 18. 05. 2011, 15:34:29 »
Bylo pár předmětů, které mi daly hodně a bavily mne, což bylo fajn. Jenomže tu bylo dalších 80% předmětů, které byly buď nezáživné, nebo mimo obor anebo si zkoušející na studentech léčil komplexy z dětství (jak jinak vysvětlit, že doktorandi se omlouvají za šílené zadání písemky, že ví, že to Pan Docent přestřelil, ale snažili se ho ukecat a nic ... 70% lidí předmětem proletělo ... že studenti kvůli experimentům vedení, které si z nich udělalo pokusné králíky, ztratili pár let života? "Byla to nehoda, to je jak na silnici, nehody se prostě stávají." [doc. Zendulka na studenta (s velmi dobrým prospěchem), kterého dost hnusně vyhodili od státnic ... případ letos v lednu skončil žalobou u soudu]).

Takže celkový přínos by se dal hodnotit jako jistá cesta do blázince (já naštěstí ne, ale dost mých spolužáků už antidepresiva bere). Pokud se učíš hromadu předmětů, které jsou mimo tvůj obor a na oborové ti nezbývá čas ani nálada, tak praktický přínos takové školy je nulový. Vylezeš ze školy a umíš od každého něco => dohromady neumíš nic. Kdybych neměl díky kamarádům zkušenosti z praxe (a neměl přes ně i domluvenou práci), tak bych měl jako čerstvý absolvent velký problém shánět zaměstnání.

Fakt si pár let počkej, až se vymění vedení fakulty. To současné je katastrofa (i když alespoň nám na rovinu řekli, že je my studenti nezajímáme). To minulé sice nebyla žádná výhra, ale byli normální. To příští třeba bude taky...

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #72 kdy: 18. 05. 2011, 16:13:57 »
No ja se tomuto vyhnul a zvolil radeji vycestovat do zahranici nez se trapit na VS v CR a cim dal tim vice to zacinam ocenovat a pri trose stesti zacnu od rijna chodit na univerzitu tady. Co jsem mel zatim moznost poznat z materialu (ktere jsem snad nikdy nike ani spatne nevidel :)) a z osobni navstevy a pohovoru s profesory z katedry informatiky a prohlidce skolniho zarizeni tak jsem zatim celkem hodne prijemne prekvapen. Kdyz se podivam na me zname, kteri ted povetsinou skolu konci nebo uz skoncili a vidim, jake maji problemy s tim najit si zamestnani tak je mi celkem do smichu. Netyka se to samozrejme jen IT ale vsech moznych oboru. Navic se mi podarilo potkat cloveka, ktery ma vystudovanou nekterou z moravskoslezkych univerzit (ne ze bych chtel nejak skatulkovat, jen upresnuji a VUT to neni) v oboru IT, je Ing. a nevi o pocitacich temer nic krome beznych uzivatelskych cinnosti. Musim rici, ze tohle zjisteni mne pomerne vykolejilo a znovu jsem se utvrdil v tom, ze ceske skolstvi asi neni uplne to prave orechove a ze totalne degraduje vyznam jakehokoliv VS titulu.

Snad to ale neni u nas vsude tak cernobile a nebo se konecne nekdo vzpamatuje a zacne s tim neco delat. Bylo by hodne smutne kdyby schopni lide nemohli v klidu a kvalitne studovat obor ktery je zajima a bavi nepr bez poslouchani kecu ucitelu o nizi jejich platu a ze tohle nemaji zapotrebi (zkusenost ze ZS a SS, trosku bokem, ale dokresluje to uroven naseho vzdelavaciho systemu). Vzdyt ja se snad budu snazit svoje deti dotlacit na nejaky s ucnovskejch oboru typu automechanik, hodinar apod. protoze to za chvili nebude moci nikdo delat, protoze i lidi ktere by drive nedostudovali ani zelenej pruh (vyhlasenej ucnak v Praze diky svemu problemovemu osazenstvu pozn. autore :)) budou mit VS diplom.

SquirrelCZE

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #73 kdy: 18. 05. 2011, 16:23:58 »
no, nechci vam do toho kecat ale je vam jasne ze jste timhle spoustu studentu SS nepotesili? :D hlavne mne ne, chci jit studovat VSB (o cemz tady neni ani zminka :-( ) a tohle je docela odrazujici

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #74 kdy: 18. 05. 2011, 16:44:00 »
Tak s VSB nemam zkusenosti, to ti musi poradit nekdo jiny. Treba je to vyjimka. Ale taky nemusi. My davame jen k dobru osobni zkusenosti a kazdej at si z toho vezme co chce. O odrazovani nemuze byt rec. Asi bys nas nemel o nic radeji, kdybychom ti tu takrikajic mazali med kolem huby a ty potom spadnul do tvrde reality castujic nas vyrazy, ktere se do slusne komunikace nehodi :).
Osobne mam zkusenosti z nekolika fakult CVUT, kde to dilem diky me lenosti a hospodovosti umocnene vyukou nezazivnych predmetu dopadlo katastrofalne, a pak dalsich ceskych skol z doslechu, ktere navstevuji mi kamaradi a znami, diky kterym sem dospel k nazoru ze primarni ucel SS a VS, kterym by melo byt pripravovat lidi na budouci zamestnani, plni katastrofalne, coz i potvrzuji prispevky uvedene nejen zde v tomto threadu, ale i jinde na forech.