FIT ČVUT nebo FIT VUT?

roman

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #15 kdy: 06. 03. 2011, 09:00:32 »
Ahoj,

zkus se na to podívat z trochu jiné strany. Vysoká škola tě sama o sobě nic nenaučí. Spoléhat na obsah přednášek a mít za to, že jejich náplň je to, o čem to je pak v praxi, může být trochu ošidné.
Pokud máš teď jasno, kterým směrem chceš jít (a mně příjde že ano), tak se mimo skladbu předmětů na tom či kterém oboru zaměř spíš na otázky typu:
- jak se na té škole můžu dostat k praktické správě systémů?
- mají tam vůbec MS Windows servery?
- je možnost se k daným technologiím dostat i mimo vypsané předměty?
- nejsou povinné předměty na můj vkus moc těžké a nadbytečné v souvislosti s tím, co chci dělat? (ono když nebudeš stíhat ve škole, pak těžko můžeš pracovat na sobě jako system adminovi)

Když se podíváš na aktuální nabídku pracovních pozic (tj. to co bys chtěl dělat) a podíváš se na požadované znalosti, dostaneš to, na co se v podstatě máš ptát, po čem se máš pídit.
A to, že se jedna přednáška otře o Powershell neznamená, že tě to v té přednášce naučí.

Takže spousta konkrétních dotazů, které můžeš probrat se správnými lidmi (tj. ne s referentkami studijních oddělení, ale přímo s adminy a pracovníky školy) při dni otevřených dveří. Už víš, jaké jsou termíny pro FIT a CVUT a FI MU ;-) ?

VŠ je o tom, poskytnout studentům prostředí a příležitosti pro studium a rozvoj. Skladba a náplň přednášek není to nejdůležitější.

Kacířšká myšlenka na závěr: co takhle méně renomovanou školu s větší šancí, že se na ní budeš moci uplatnit v tom, co budeš chtít po VŠ dělat?

--
roman (4 roky po vystudovani fi.muni.cz)


anonym

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #16 kdy: 06. 03. 2011, 09:48:16 »
Můžu poprosit o nějaké další zadání z VUT, které se týká linuxu? Popřípadě i z jiných fakult, díky
Tady je synchronizace procesu
http://www.fit.vutbr.cz/study/courses/IOS/public/Lab/projekt2/projekt2.html

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #17 kdy: 06. 03. 2011, 13:57:27 »
Můžu poprosit o nějaké další zadání z VUT, které se týká linuxu? Popřípadě i z jiných fakult, díky
Tady je synchronizace procesu
http://www.fit.vutbr.cz/study/courses/IOS/public/Lab/projekt2/projekt2.html

Hmm, tak zadání jsem sice pochopil, ale jak na to, to fakt netušim... Dokáže to člověk, který nikdy moc programování nemusel vůbec vymyslet ? Příjde na ten program vůbec člověk s pomocí přednášet a internetu ?? Nerad bych totiž z té školy vypadl jen kvůli tomu, že nebudu umět programovat, protože to by mě dost mrzelo... Web design sice rád nemam a nikdy ho dělat nebudu, ale třeba právě jazyk C mě lákal vždycky.


Co se týče FI MUNI, tak tam nechci.. Co jsem tak všude četl, je to hoooodně teorie a nic moc praxe. Nic proti, ale nechci být teoretický informatik.. Možná je to hezky placeno, ale nic pro mě to není a ani by mě to nebavilo..

w4rr10r

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #18 kdy: 06. 03. 2011, 14:38:05 »
Třeba ten problém pěti filosofů apod. je první semestr na matfyzu (P(P)OS), na jiných školách to bývá v rámci obdobných přednášek o operačních systémech -- stačí se podívat na slajdy (literatura v češtině AFAIK není), pochopit princip a naprogramovat to je jednoduché (teda asi jak pro koho).

S vlastním dotazem neporadím, jsem teoretik-programátor. Myslím si, že VŠ je užitečná v tom, že tě postaví před problémy a musíš je řešit, vůbec nejde o konkrétní technologie a tak.

vd

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #19 kdy: 06. 03. 2011, 15:50:38 »
Chlape, na FIT VUTBR je přímo Cisco Akademie a v rámci volitelných předmětů můžeš dělat kursy zaměřené na Windows, ale ty zprostředkovává externí školící středisko (na konci si můžeš koupit pokus u certifikační zkoušky se slevou). Docela hezky se na tom získávají kredity (tj. kredity zadarmo). :-)

A to je tak jediný moment, kdy na FIT čuchneš k něčemu "Windows specific". Co se týče operačních systémů, tak tam se předpokládá spíše výklad o vnitřním principu funkce OS, tj. plánovače, správa paměti, atp.

A jestli se dostaneš na magistra, tak sítě ano (nepočítej s tím, že to je o nějakém tahání kabelů, je to spíš teorie informace, entropie, kódování, ochrana a redundance informace, protokolové inženýrství), ale spíše bude tvůj problém teoretická informatika.

Jestli chceš dostat VŠ diplom za naklikání pár věcí v MS ISA serveru (nebo v konzoli IOS), tak to máš asi smůlu. Všude po tobě budou chtít tuny věcí, které tě (asi, podle toho jak jsem tě odhadl) bavit nebudou. Ještě teda můžeš zkusit nějakou ekonomku, tam ti asi ty Cisco kursy taky umožní dělat, ale z pohledu pravých technických oborů (na jakékoliv škole) to je ulejvárna.


Inkvizitor

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #20 kdy: 06. 03. 2011, 16:08:34 »
Pokud chceš "zaměření na praxi", jdi na nějakou soukromou školu. Univerzita prostě bude vždycky bazírovat na teoretických základech a vždycky bude spousta učiva, co "prostě nemusíš", pokud se chceš tak úzce profilovat. Nebo se na další studium vykašli plně, správců sítě - středoškoláků je docela dost a ne všude po nich chtějí papír od "renomované" školy. Ušetříš si nervy i peníze.

sparrow

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #21 kdy: 06. 03. 2011, 18:31:34 »
Zase bych to s oním zaměřením na praxi nepřeháněl, ale ovšem záleží jen na tobě, jestli chceš být zedník nebo architekt ;)

Já studuji na FI a můžu říct, že v prvním roce bylo opravdu hodně teorie, ale tomu se nevyhneš na FIT, ani na jakékoliv jiné slušné škole. Ve druhém už přibylo projektů samostatných i týmových a škola samotná se stala zajímavější. Samozřejmě ti nikdo nebrání zvolit si zaměření podle libosti, a nebo se, nejsi jediný, kdo chce Cisco certifikát a správu Windows a školy to ví :) Z teorie je na technických školách standart 4 semestry matiky, to bylo už za našich tatů, nějaký návrh algoritmu, semestr automatů, a dalších pár předmětů, kterými se prostě budeš muset prokousat nezávisle na škole. Doporučuji si pečlivě projít studijní plány oborů na které se hlásíš.

Tomu, že se ti jako středoškolákovi zdají vš úlohy složité, se vcelku nedivím :) Vůbec se neboj, pokud to nebudeš flákat, zvládneš to ladně. Jestli chceš další příklady na vysedávání po večerech u céčka, tady máš zadání zkouškových příkladů předmětu Úvod do jazyka C z loňského jara: http://elearning.simontoth.cz/public/zkouskove_priklady_2010

O soukromé škole bych v ČR (nejen) ani neuvažoval, protože ti stát zaplatí studium na mnohem kvalitnějších školách (na soukromé jdou u nás ti, které na státní nevzali nebo z nich vypadli). Na FI je oborů hodně a můžeš si vybrat mezi těmi více a méně teoretickými, záběr předmětů je široký a kredit školy velký. VUT FIT v ničem nezaostává, ČVUT FIT je trochu záhadou, jelikož tu fakultu spustili tak před dvěma lety, ale myslím že ani s jednou neuděláš chybu.

Závěrem bych řekl, že pokud máš možnost jít studovat, byla by škoda toho nevyužít, začít makat můžeš vždycky..

FITak

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #22 kdy: 06. 03. 2011, 21:46:03 »
Co se tyce programovani a projektu na FIT VUT v Brne ... jsou tam projekty, ktere jsou daleko slozitejsi nez to, co tady ukazoval kolega z Operacnich Systemu, ktere jsou v prvnim rocniku. Ukazu treba projekt z druheho rocniku v ramci predmetu "Formalni jazyky a prekladace" a "Algoritmy" .. jedna se o jazykovy interpret imperativniho programovaciho jazyka: http://www.uloz.to/8176117/ifj2010-pdf

Na FIT VUT v Brne se programuje opravdu hodne, takze, pokud nechces programovat, nemas dobre analyticke mysleni atd... doporucuji jinou skolu.

Druha vec ... na FIT VUT nebudes mit prakticky temer zadny volny cas a budes se venovat jen skole - na konicky nebudes mit moc casu... Prvak je celkem vpohode, ale pak zacne prituhovat. Kazdy semestr je tezsi a narocnejsi. Nejhorsi je 5 a 6 semestr.

Kdybych se rozhodoval znovu, sel bych radeji na FI MUNI nebo MFF UK. FIT mi dal hodne, ale ... cista teorie je pro me lakavejsi.

FITak

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #23 kdy: 06. 03. 2011, 21:48:00 »
*OPRAVA:
Nejhorsi je 4 a 5 semestr.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #24 kdy: 07. 03. 2011, 10:48:37 »
Díky pánové za skvělou analýzu problému.. U mě je problém, že mě zatím nikdo nanaučil, jak nad tím programem a problémem naprogramování přemýšlet... Teď na SPŠ máme předmět Programové vybavení, kde ale jedem tím stylem "No, tohle a tohle udělejte a pak mi to odevzdejte" a nazdar. Jede se samozřejmě PHP. Já sice algoritmus většinou vymyslím, nevím, jestli je správně a efektivní, ale funguje. Horší je to obvykle nasekat do PC, aby to chodilo v cajku.

Co se týče volného času, tak to je mi celkem i tak nějak jedno. Jelikož jsem čistý abstinent, tak ten "studentský" život mě až tak neláká. Jestli ale říkáte, že se to zvládnout s učením dá, tak to zvládnu snad i já... Aspoň teda doufám

BobTheBuilder

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #25 kdy: 07. 03. 2011, 11:10:00 »
Otázka je celkem dobře položená, ale vzal bych to z opačného konce. I letos se dá čekat, že tyto školy nevezmou každého, takže bych si sestavil žebříček priorit, ale přihlásil bych se na všechny a zkusil se tam dostat. Z těch, kde se to povede, potom vyberu tu, co mi nejvíc vyhovuje a tam se zapíšu.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #26 kdy: 07. 03. 2011, 11:56:24 »
Otázka je celkem dobře položená, ale vzal bych to z opačného konce. I letos se dá čekat, že tyto školy nevezmou každého, takže bych si sestavil žebříček priorit, ale přihlásil bych se na všechny a zkusil se tam dostat. Z těch, kde se to povede, potom vyberu tu, co mi nejvíc vyhovuje a tam se zapíšu.

To mám v plánu. Zkusím si dát přihlášku jak na FIT ČVUT, tak FIT VUT. Na obojí se snad dostanu bezpřijímacích zkoušek a i kdyby ne, tak matika je naprosto Ok... Jak nad tím ale přemýšlím, tak stejně asi vyhraje Brno... Aspoň to člověka donutí se naučit programovat, poznám i HW + v Brně je právě celá Cisco Akademie a jestli jsem to pochopil dobře, tak CCNP tam není problém.

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT ???
« Odpověď #27 kdy: 07. 03. 2011, 13:44:13 »
Nic proti, ale nechci být teoretický informatik.. Možná je to hezky placeno, ale nic pro mě to není a ani by mě to nebavilo..

Jo, v nabídkách práce je jeden inzerát poptávající odborníka na formální jazyky za druhým ;)

NoName

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #28 kdy: 08. 03. 2011, 00:30:14 »
Programování na FIT se neboj, cca třetina (možná i víc) lidí, co k nám přijde, nikdy pořádně neprogramovala (nebo jen opravdu lehce) a školu dávají. Nejde o to co umíš, když na FIT přijdeš, ale jak se snažíš a kolik jsi ochoten škole věnovat času.

Studium je náročné dost (hlavně časově - moc projektů), ale dá se to zvládnout (s rudýma očima, nervama v kýblu a intoxikací kofeinem ;-)).

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #29 kdy: 08. 03. 2011, 00:44:13 »
Programování na FIT se neboj, cca třetina (možná i víc) lidí, co k nám přijde, nikdy pořádně neprogramovala (nebo jen opravdu lehce) a školu dávají. Nejde o to co umíš, když na FIT přijdeš, ale jak se snažíš a kolik jsi ochoten škole věnovat času.

Studium je náročné dost (hlavně časově - moc projektů), ale dá se to zvládnout (s rudýma očima, nervama v kýblu a intoxikací kofeinem ;-)).

Tak to je aspoň trochu uklidňující.. Nebráním se tomu naučit se to, pokud se to tam opravdu naučím, bude to super :-) Čas na školu určitě mít budu, protože vzdělání je u mě na prvním místě. Bez něj člověk nic není (pokud teda nemá fakt kliku)... A jak je to na FIT tedy s tou Cisco Akademií a certifikacemi ? Dá se získat krom CCNA i CCNP ? Nebo certifikace od MS nebo Oraclu ?