FIT ČVUT nebo FIT VUT?

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #180 kdy: 13. 06. 2011, 12:50:33 »
to stewe:
Diky za vysvetleni :).

to zdenekT
Citace
Osobně preferuji vyjít ze školy s titulem Ing. za tři roky a mít k tomu tři roky praxi,
než vyjít za dva roky bez praxe.
Absolutni souhlas. Samozrejme j k tomu taky potreba trocha toho stesti a drzosti na rozumnou robotu. Na druhou stranu ty open source zkusenosti jsou taky velice dobrej napad nezavisle na tom, ci clovek dela vyvojare ci "jen" testera nebo překladatele.


Aštar Šeran

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #181 kdy: 13. 06. 2011, 13:19:13 »
Citace
Java patri mezi "nejjednodussi jazyky" a programuji v ni lide jiz na SS. Podle me jsou Java programatori takovy spise odpad, stejne tak jako webari.

Dřív jsem se věnoval čistě desktopovým aplikacím, díky postupnému přecházení mezi technologiemi ovládám několik jazyků, ovšem časem jsem zjistil, že ještě víc než programování mě baví design a spojení designu s programováním je pro mě prostě ideální kombinace. Nevidím důvod, proč by mě nějakej arogantní student, co má pětinu mých znalostí, měl kvůli tomu označovat za odpad.

Josef Šustáček

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #182 kdy: 13. 06. 2011, 15:04:26 »
Josef Šustáček:

Citace
Na technikách vznikaly informatiky odštěpením z elektrooborů, kdežto na univerzitách (KU, MU) odštěpením od matematiky. Informatika celkově vychází z matematiky.

Ano, v tom s Tebou naprosto souhlasim.

Citace
Souhlasím, člověk se může živit programováním i bez větší znalosti matematiky. Stejně tak se může živit programováním bez vysoké školy.
Před nástupem jsem prakticky neměl zkušenosti s programováním, jen jsem tušil, co je PHP, C apod. Praxe mi dnes ukazuje, že jsem zvolil nadmíru dobře. Přes matiku jsem se k programování dostal, dneska již pár let vyvíjím v Java EE ve skvělé firmě (www.ibacz.eu) a nemůžu si na nic stěžovat. Škola mi dala maximálně použitelný základ do praxe (analytické myšlení, rozhled apod.).

Mozna sis rozvinul analyticke mysleni, ale podivej se na to, kde jsi to dotahl. Java patri mezi "nejjednodussi jazyky" a programuji v ni lide jiz na SS. Podle me jsou Java programatori takovy spise odpad, stejne tak jako webari. Je jen otazka casu, kdy v Jave bude programovat kazdy (tedy kazdy pofiderny absolvent VS - napriklad studenti VSB, OU a pod.) - konkurence bude vysoka a cena za tuto praci pujde rapidne dolu. Kdyz se na to podivas z druhe stranky, jsi jen Java vyvojar. Co tim chci rict? Studenti FITu jsou spise takovi hard-core vyvojari (programuji jadro, jaderne moduly, atd...) a studenti FI delaji spise weby, Java a podobone kraviny.

Jinak co se tyce analytickeho mysleni - studenti FIT si analyticke mysleni rozviji pri praci na projektech (programovani), kdyz resi slozitejsi problemy. Zrejme sis myslel, ze se na FITu uci jen programovat, ale to je naprosty nesmysl. Programovaci jazyk na FITu slouzi pouze jako vyjadrovaci prostredek k vyjadreni a otestovani spravnosti algoritmu, ktery vymyslel/aplikoval student. Druhou vyhodou tohoto pristupu je to, ze se nauci perfektne programovat (konkretne C/C++).
Jeste jiny pohled (napr.: formalni jazyky): Na FI se studenti uci definice nazpamet. Na FIT se taky uci definice, ale uz ne tak precizne. Misto casu straveneho pro memorovani si radeji napisou prekladac a overi si teoreticke poznatky v praxi.

Díky za zběžné shrnutí mého budoucího života, příjemně jsem se u odpolední kávy zasmál, až jsem si málem poprskal LCD :D Mým cílem nebylo nikdy stát se hardcore programátorem, trendy v IT jsou někde jinde než perfektní zvládnutí jednoho jazyka.

Čas se vrátit k práci a pokračovat v něčem, co mě baví, baví i mé skvělé kolegy, je velmi ziskové pro mě i mého zaměstnavatele, a vlastně vůbec nemá budoucnost :D

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #183 kdy: 13. 06. 2011, 18:21:48 »
Citace
Co tim chci rict? Studenti FITu jsou spise takovi hard-core vyvojari (programuji jadro, jaderne moduly, atd...) a studenti FI delaji spise weby, Java a podobone kraviny.
Tahle pasaz je to nej. Holt ne kazdy je dostatecne obdareny nadlidskymi schopnostmi jako studenti FIT, aby mohl delat hard-core veci jako treba programovat jadro, jaderne moduly atd.


mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #184 kdy: 13. 06. 2011, 19:00:39 »
Koukám, tady se rozjela opravdu pěkná diskuze. Proto se taky ještě na něco zeptám. Stále opravdu nejsem rozhodnut, proto potřebuju odpovědi na pár otázek. Nejlíp od někoho přímoz FIT VUT.

1) Dají se na FIT VUT přibalit i další nepovinné předměty ke studiu ? Myslím tím hlavně právě CCNP kurzy Cisca a kurzy na certifikace od Microsoftu či Oraclu. A hlavně, kolik to cca stojí.

2) Jedou se ve škole i nějaké projekty ohledně síťařiny ? Třeba návrhy pro IPv6, různé síťové služby apod. ? Rád bych si třeba totiž napsal v C či C++ vlastní DHCPv6 server s tím, že bych trošičku porušil RFC a fungoval by jako standartní DHCPv4, ale pro IPv6 svět :-)

A pak jednu na všechny diskutující. Zjišťuju, že síťařina a správa systémů není opravdu žádná těžká věc (pro mě) a za pomocí hlavy, MAN, oficiálních wiki zdrojů a Googlu se toho dá většina naučit samostaně a tak mě napadlo, že bych se na VŠ věnoval hlavně programování. Jak ve VHDL, tak právě i v C/C++ či Jave s tím, že bych se tímhle neživil, ale používal to při řešení správy systémů a sítí. Kdyby např. byl problém, který by se nedal vyřešit nebo by se řešil nějak divně, tak bych si prostě naprogramoval vlastní řešení a to použil... Je to dobrý nápad, nebo se vyplatí používat mainstream postupy pro řešení problémů ?

Díky všem za reakce.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #185 kdy: 13. 06. 2011, 19:31:15 »
No musim rici, ze se mi libi tvoje mysleni a pristup :). Spousta lidi k takhle logickemu zaveru ohledne vlastni budoucnosti nedojde ani ve ctyriceti. Myslim si ze je to vcelku dobry napad. Certifikaty si muzes udelat i mimo skolu, i kdyz asi draze. Na druhou stranu se ti ty penize nekolikanasobne vrati a pri trose stesti se muzes i pri studiu miti velice dobre pokud narazis na dobrej job. Ono to programovani clovek v te sitarine nevyuzije ani tak na psani vlastnich DHCPv6 serveru, ale spise na reseni kompatibility jednotlivych aplikaci/hardware u UNIX-like systemu. Osobne jsem mel moznost jednoho takoveho cloveka ktery patri k prednim osobnostem ceske unixove sceny a hodina jeho prace nesla pod 100 euro. Asi si dovedes predstavit, ze resenim vetsiny problemu stravil nekolik hodin, v nekolika pripadech par dni. Samozrejme za jeho sluzby vyhledavaji zejmena spolecnosti co si nakoupili drahe hardwarove reseni za tezke prachy, k tomu pekelne drahy software ala Oracle, SAP etc. a v domeni, ze to Pepa, sefik posunovacu ikonec da dohromady mezi defragmentacemi disku a vysypavanim kosu. Kazdy den, co jim takoveto reseni nefunguje, je stoji vetsinou velikou sumu penez a tak sklopi hlavu stahnou ocas a jdou si pro radu sehnat nekoho kdo to umi. Do dnes si dokonce pamatuju, jak bylo zakaznikovi dodavano reseni pomerne draheho serveroveho clusteru s NASem a Oracle databazi, dokonce i byl domluvenej typek primo od oracle co to mel zprovoznit a jeho hodinovka byla jeste neco dost pres 100 ecek.
Po jednom dni nemistneho trapeni byl propusten domu a reseni dodelaval nas clovek, ktery s tim nemel zadne zkusenosti a vicemene s googlem a manualem a vybaven hromadou trpelivosti a touhou tu hromadu srotu pokorit to nakonec rozchodil :).

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #186 kdy: 13. 06. 2011, 19:54:30 »
Díky za kompliment. No, certifikáty chci právě dělat co nejdřív při škole. Vyjde to levněji a nebudu se s tím pak muset babrat. Pak už stačí jen obnovovat...

To s tou kompatibilitou SW / HW u UNIX systémů se mi docela zamlouvá. Defacto to taky je správa systémů a když se tohle umí, aby to bylo co nejrychlejší, nejekonomičtější a HW nenáročný, to už je opravdu hardcore. 100 € za hodinu je sice hezká představa, ale žiju v realitě :-D Já se spokojim, když si za pár let vydělám na barák a auto a budu spokojenej :))

Nicméně, je otázka, jestli jít studovat jen PC sítě (Teleinformatika na FEKTu) a dělat jenom v tom, nebo zda jít na FIT VUT, naučit se tam logicky a analyticky uvažovat a myslet, tím pádem i programovat a to pak spojit systémy a sítěmi, které se učim sám a na rozdíl od programování mi to nedělá problém.

PS: S tím DHCPv6 to byl jen příklad. Od standartizace IPv6 mám totiž takový sen, že bych chtěl jednou vytvořit vlastní internetový protokol. :-) Někdo sní o operačním systému (Linus Tornvalds), já chci internetový protokol :D

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #187 kdy: 13. 06. 2011, 20:07:45 »
No tak ocividne logicky uvazovat uz umis a pokud te site bavi a venujes se jim ve svem volnem case tak je jit je studovat ztrata casu. Pokud je ovsem samozrejme studujes do hloubky coz pravdepodobne ano. Byt tebou, volil bych programovani. To ti da vic, pokud vis ze jsi v tom slabsi (jako ja :)) je lepsi kdyz ti to nekdo ukaze a budes mezi lidma co se tomu venujou. Site budes delat tak ci onak. Ja bych asi volil MATFYZ co se tyce programovani (MATFYZ by ale asi nevolil mne). Btw ta mnou zminovana osoba (nechci jmenovat) mela taky matfyz :). Celkove ale stejnak zalezi jen na tobe. Pokud mas jasno v tom co chces, tak se neztratis nikde.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #188 kdy: 13. 06. 2011, 20:56:06 »
Dobrý. Díky za utvrzení mého úsudku. Taky si říkám, že je zbytečné sítě studovat, když se v nich hrabu sám. Jak jsem tu už jednou psal. Na SPŠ jsme fakt měli suprovýho učitele, kterej se jen tak nevidí, vždycky věděl a rád pomohl a taky se všechno naučil sám. Původem je silnoproudař. Proto asi bude opravdu lepší naučit se programovat a tohle se učit sám. Je určitě lepší vědět hodně z programování i ze sítí než jen ze sítí... MATFYZ je asi dobrá škola, to určitě, ale na to už je teď pozdě. Přihlášky jsou uzavřený. A ono to Brno je pěkný město. A pořád je tam RedHat i IBM.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #189 kdy: 13. 06. 2011, 21:04:49 »
Spis najdes na zemi tisicovku nez ze narazis na dobreho ucitele takze se pocitas mezi ty stastnejsi. Proti Brnu nic nemam. Urcite tam pekne je i kdyz ja tam byl jenom asi 5x na Invexu :) a jednou sme malem dostali do huby v hospode ale to uz je davno. Co se tyce toho uplatneni tak nezapomen na nejakej ten jazyk. Anglictina je nutnost a spis by to chtelo jazyky dva. Muzes bejt nejgenialnejsi clovek na svete, ale je ti to prd platne, kdyz to neumis rict ostatnim :) a ze lidi si radi povidaji to mi ver.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #190 kdy: 13. 06. 2011, 21:10:03 »
Já jsem byl v Brně zatím jen asi 3x, ale strašně se mi to město líbí. A narozdíl od Prahy jsem se tam neztratil :D Na Invexu jsem byl sice jednou, ale taky dobrý.... S tím jazykem musím jenom souhlasit. To je zatím taky ten největší problém. Jazyk jako takový se sice naučim, ale hned ho zase zapomenu :-) To je ten průšvih. A to že si lidi rádi povídaj, to je jasný... Holt, asi budu muset speakovat, speakovat a speakovat :-D

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #191 kdy: 13. 06. 2011, 21:28:03 »
Ja se v Praze narodil a zil 23 let a stejnak se mi obcas poveldo zabloudit :). Invex byl z pocatku co jsem tam jezdil (kolem 2000 +/-) velice dobrej. Pak uz to bylo rok od roku horsi az do uplny mizerie kdy to bylo spise za trest a pak uz nebyla prilezitost. Teda az do te doby nez-li jsem dostal nabidku z IBM v Brne. Uz uz to vypadalo na stehovani, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Duvodem, ale nebylo Brno samo, kam sem se spise tesil, ale jazyk. Na procvicovani jazyka je nejlepsi byt aktivni na forech a nebat se mluvit a to predevsim anglicky. Clovek velice rychle zjisti, ze je tam ve skutecnosti jen velice malo rodilejch mluvcich a ze je anglictina takovym jazykovym mostem mezi narody z celeho sveta a ze pro to, aby se lidi a zejmena nadsenci domluvili neni potreba zadna oxfordska znalost. Mne osobne pri aklimatizaci pomohli zejmena filmy nejprve s anglickejma titulkama v originalnim zneni a pozdeji bez titulku. Take cetba je dulezite kvuli slovni zasobe. Nema cenu se trapit a hledat kazde slovo ve slovniku. Clovek proste cte a necha pracovat svoji fantasii pokud uz ma nejaky zaklad tak to jde Co se tyce gramatiky tak jsou skvely stranky helpforenglish.cz, jeden z vubec nejlepsich materialu na webu. Ja osobne si ted planuju pridat minimalne jeden ci spise dva dalsi jazyky. Nerikam, ze musim byt fluent i kdyz by to nebylo na skodu, ale domluvit se alespon v zakladnich vecech+ pasivni znalost se vzdycky hodi. Premyslim predevsim o nemcine a rustine. Nemcina kvuli poloze nasi krasne zeme :) a rustina proste proto, ze je v rusku spousta moooc chytrejch lidi a spousta skveleho odborneho materialu ke studiu :).

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #192 kdy: 14. 06. 2011, 01:08:20 »
Zdravím, jsem student FITu (příští rok končím bakaláře). Všechny předměty, které jsou v bakalářském studiu k dispozici (konkrétně pro rok 2011/2012), jsou tady:   
http://www.fit.vutbr.cz/study/bc/stplan-l.php?id=100
(z téhle stránky: http://www.fit.vutbr.cz/study/bc/)

Zkus posoudit sám, jak moc se ti to zamlouvá. Většina předmětů je povinných, k tomu si na každý semestr (s výjimkou prvního) přihlašuješ i nějaké nepovinné. Podobně to zůstává i v navazujícím magisterském studiu, i když tam máš na výběr z několika oborů; MSK by asi byla v tvojem případě jasná volba  8)

Prostě rozvrh je v základu pevně daný, nepočítej s nějakým individuálním přístupem a možností udělat si studium jiné než mají ostatní. Vidím, že to máš v hlavě dost srovnaný a v sítích asi hodně slušné znalosti, chceš se od začátku specializovat... možná by ti víc sedla FI MUNI, tam si z velké části určuješ rozvrh sám a je tam větší prostor se zaměřit jenom na to, co tě zajímá. Ale nedělají se tam praktické projekty jako na FITu, místo toho jsou během roku jakési elektronické testy, celkově jsou zaměření řekl bych teoretičtěj - mně se v tom zaměření na praktické projekty víc líbí FIT.

2) Jedou se ve škole i nějaké projekty ohledně síťařiny ? Třeba návrhy pro IPv6, různé síťové služby apod. ? Rád bych si třeba totiž napsal v C či C++ vlastní DHCPv6 server s tím, že bych trošičku porušil RFC a fungoval by jako standartní DHCPv4, ale pro IPv6 svět :-)
Jasně že jsou :) V 2. roce v letním semestru je IPK, kde jsou 3 projekty:
1. něco s HTTP - stahování stránek, vypisování HTTP hlaviček (C/C++)
2. implementace vlastního jednoduchého protokolu, na výběr 2 varianty (např. přenos souborů, adresářová služba) (C/C++)
3. implementace RDT, tj. spolehlivého přenosu po nespolehlivé lince (C)
Pak v následujícím (zimním) semestru je předmět ISA, který má hodně podobný obsah. Tam se dělá jeden projekt, bylo na výběr z 8 zadání:
1   Detekce přenášených aplikačních protokolů
2   DHCP Relay
3   Jednoduchý SIP klient
4   Multicastová aplikace pro IPv4 a IPv6
5   NetFlow kolektor
6   Router advertisement
7   Sledování FTP komunikace
8   Směrování RIP a RIPng

Prostě pokročilejší síťové aplikace, zaměřené převážně na "odposlouchávání" sítě. Výběr čehokoliv z víc možností je na s vyjímkou jednoho předmětu (IMS (modelování a simulace) - tam každému týmu zadání náhodně přidělí) na tobě a dělá se přes webový IS fakulty. Je potřeba rychlé připojení, rychlé prsty a štěstí abys ukořistil co chceš, někdy se to nepovede. Třeba tady z těch 8 variant měla každá limit 56 a dohromady to bylo jenom o několik víc, než je celkově v tom předmětu studentů, takže u každého nakonec skončilo 56 přihlášených kromě jednoho 52; o něco byl přitom větší zájem, o něco menší.

Projekt úplně podle sebe můžeš dělat málokde: jde to (a je to velice vítané) v ITU (uživatelská rozhraní) a pak samozřejmě u bakalářské práce. Pokud se chceš od začátku studia zaměřit jenom na sítě, tak to na FITu nepůjde. Prostě ty povinné předměty jsou takové, jaké jsou, s tím se hýbat opravdu nedá. Pokud to budeš brát tak, že studuješ informatiku obecně a chceš mít širší rozhled a k tomu se specializovat na sítě a přivydělávat si tím, myslím, že není problém. Na bakalářskou práci si pak můžeš vybrat nějaké síťařské téma a pak pokračovat na magistrovi v MSK.

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #193 kdy: 14. 06. 2011, 01:09:34 »
Jenom abych nemátl: celý předchozí příspěvek je o FIT VUT v Brně.

xhuty

Re: FIT ČVUT nebo FIT VUT?
« Odpověď #194 kdy: 15. 06. 2011, 00:05:06 »
k těm certifikátům na FIT VUT, na bakaláři pro to máš několik volitelných předmětů:
1. Microsoft - obsah přednášek a cvičení vždy alespoň částečně připravuje na některou z MCP zkoušek, kterou je možné složit místo semestrální zkoušky a získat tak navíc certifikát:
http://www.fit.vutbr.cz/study/course-l.php?id=8107 Windows 7
http://www.fit.vutbr.cz/study/course-l.php?id=8108 Serverové systémy - Windows server 2008
http://www.fit.vutbr.cz/study/course-l.php?id=8109 Síťové technologie - Windows server 2008
http://www.fit.vutbr.cz/study/course-l.php?id=8110 Podnikové technologie Microsoft
http://www.fit.vutbr.cz/study/course-l.php?id=8111 Programování v .NET a C#
Ohledně ceny, standardně je to cca 1000Kč za 1 MCP certifikát, letos ale třeba byly různé akce, jako třeba second shot (dva pokusy za cenu jednoho) nebo teď v letním semestru (platí myslím do 30.6 a je to nejen pro FIT...) bylo/je možné 1 vybranou MCP složit i úplně zdarma...
2. CISCO:
http://www.fit.vutbr.cz/study/course-l.php?id=7921 CCNA1+CCNA2
http://www.fit.vutbr.cz/study/course-l.php?id=8046 CCNA3+CCNA4