Tiskárna pro Linux

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskárna pro Linux
« Odpověď #30 kdy: 16. 05. 2018, 10:20:15 »
doplňuji informaci, že SAMSUNG(zmíněný v mém předchozím příspěvku) funguje s aplikacemi z Debianu jako xSane,CUPS, siťový tisk. Ten Samsung je ve skutečnosti HP a jak tady někdo doporučoval ty fungují v linuxu spolehlivě.

Pokud chcete velice kvalitní tisk(Fotky) tak doporučuju EPSON, roky jsem dělal grafiku a nejlepší tisk byl vždy z Epsonu. Mají i drivery pro Linux.
https://epson.com/Support/wa00821
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:Tiskárna pro Linux
« Odpověď #31 kdy: 16. 05. 2018, 12:09:58 »
Já měl jako jedno hlavních kriterií, aby šlo vypnout použití barevných náplní. Tiskárny totiž běžně přimíchávají barvu i do černobílého tisku. Několik lidí taky horuje pro HP. Tak právě tyto tiskárny tuto nevypnutelnou vlastnost mají. Rozhovor s jejich technickou podporou byla velká bolest. HP už nikdy.
Vloni jsem objevil Lexmark CX41de, který kýženou (a nikoli obvyklou) možnost nabízí. Přepnutí do ryze černého módu je sice v menu trochu těžké hledat, ale za ty úspory to stojí.
Jediné, co se mi nepodařilo pod Linuxem rozchodit je scanování, takže na to používám notebook s Win10. Naštěstí to u mě není častá potřeba.
Ne moc dobře se nastavuje odesílání scanu přes mail - není tam submission s jménem a heslem, jen klasika smtp. Dá se to vyřešit vlastním smtp serverm v počítači, což je v linxových strojích vlastně základní funkce. Ale mohli by to tam mít :)
Jinak velká spokojenost jak s tiskem, tak s tím jak je tichá.
Pokud pro někoho není scanování denní chleba, s čistým svědomím mohu doporučit.

Re:Tiskárna pro Linux
« Odpověď #32 kdy: 16. 05. 2018, 15:27:44 »
Já měl jako jedno hlavních kriterií, aby šlo vypnout použití barevných náplní. Tiskárny totiž běžně přimíchávají barvu i do černobílého tisku. Několik lidí taky horuje pro HP. Tak právě tyto tiskárny tuto nevypnutelnou vlastnost mají. Rozhovor s jejich technickou podporou byla velká bolest. HP už nikdy.

Heh. Tohle jsem řešil kdysi u svého prvního a posledního barevného deskjetu. A bývalo to tak, že záleželo, z jakého softwaru tisknu. Pokud ten software uměl produkovat tiskové úlohy v barevném prostoru CMYK, tak většinou černá byla opravdu černá. Odhadem z office aplikací (word/excel a spol) a z PDF prohlížečů by text měl vylézat automaticky v černočerné černé ("K"), ale z bitmapového editoru který pracuje s RGB daty pochopitelně poleze spousta "nečerných" pixelů. Jako vhodný tiskový formát pro "nepokažený CMYK" bych viděl PostScript, ale koukám že PCL ten barevný prostor zná taky, a na starý deskjet jsem tiskl nativně PCL5e, a černá byla opravdu černá, takže to sedí. Pokud tisknete bitmapové obrázky, ať už samostatně nebo embednuté v PDF, tak se nedivte, že černá v rastrových datech občas nejde do tiskárny jako "CMYK jediná správná základní černá" - pokud rastrový obrázek vložený v PDF prošel nějakou konverzí barevných prostorů apod.

V této souvislosti bych čekal, že pokud v předvolbách ovladače tiskárny zvolím, že tiskárna nepodporuje barvu, tak mi ovladač do tiskárny bude posílat striktně černobílé joby. Nepamatuju si tiskárnu, kde by toto v ovladači nešlo nakonfigurovat. Možná jsem zmlsaný tím, že v práci prosazuju HP a jako ovladač dávám zásadně "generic printing driver" ve variantách PS a PCL5e (v těchto ovladačích lze nastavit černobílý režim).

Jestli fakt nějaký laser přimíchává ještě nějaké jiné barvy do CMYK "čisté černé" (a z ní ditheringem odvozené šedivé), tak mi to hlava nebere :-)

Jiná věc je reziduální spotřeba barevných tonerů v případech, že je tiskárna konstrukčně udělaná tak, že točí barevnými přenosovými válci i pokud je stránka komplet jenom černobílá. Prostě protože tak má postavenou dráhu papíru.

BTW dobouchat se v jakékoli megakorporaci technické podpory je dost problém, pokud nemá člověk zaplacený nadstandardní support. Nejdřív se člověk prokouše přes FAQ roboty na lidského operátora, a ten je pak obvykle taky jenom automat z masa a kostí. Poradit s barevnými prostory 1st-level support asi těžko dokáže.

Technik

Re:Tiskárna pro Linux
« Odpověď #33 kdy: 16. 05. 2018, 23:11:33 »
Myslím, že obecně barevné tiskárny při aktivaci černobílého tisku žádné barvy nikam nepřimíchávají.
Není pro to důvod.
Řešit tím odstíny šedé je blbost, zaručeně by to časem ujíždělo do nějakého barevného nádechu, který by byl právě v jemných odstínech šedé sakra znát.
Některé Canony a HP tisknou černobíle i když má třeba některý barevný válec poruchu.
U lepších Canonů se dikonce barevné válce při čb tisku vůbec netočí, aby se neopotřebovávaly.
Jiná věc je při zapnutí tiskárny, kdy probíhá kalibrace např. soutisku či u inkoustovek čištění trysek atp.
Tak ubývá barevný toner či inkoust i těm, kdo tisknou jen černobíle.

qwertz

Re:Tiskárna pro Linux
« Odpověď #34 kdy: 17. 05. 2018, 06:31:51 »
Já měl jako jedno hlavních kriterií, aby šlo vypnout použití barevných náplní. Tiskárny totiž běžně přimíchávají barvu i do černobílého tisku. Několik lidí taky horuje pro HP. Tak právě tyto tiskárny tuto nevypnutelnou vlastnost mají.

heh... a tisknout černobíle v Postscriptu / PCL5 jste zkoušel?

Citace
Jediné, co se mi nepodařilo pod Linuxem rozchodit je scanování, takže na to používám notebook s Win10. Naštěstí to u mě není častá potřeba.
No právě. Půlka zařízení nefunkční. Fakt "skvělá volba". S HP toto nemusíte řešit, tam nějaká feature nefunguje zcela vyjímečně u promile modelů, a vždy se o tom dozvíte předem na jejich webu, takže se vám nemůže stát, že si pořídíte polofunkční zařízení.