Odolné řešení zálohování v domácích podmínkách

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Ahoj,
momentalne hledam vhodne reseni pro externi a odolnou zalohu dat.

Pro presnejsi popis co resim.
Jedny z nejcenejsich dat, ktere clovek ma jsou vzpominky a to nejen ty co ma v hlave ale i ve forme fotek a videonahravek.
Nedavno jsem si poridil novy scanner a zacal postupne s digitalizaci negativu + prevod VHS do digitalniho formatu.
NAS mam ale ze sve technicke podstaty nemuze byt povazovan za dlouholeteho spolehliveho "archivare".

Pri hledani jsem dosel ke 3 moznym scenarum:

1) Predplatit si cloud s nejakou garanci - Tuto moznost zavrhuji, mam rad sva data pod kontrolou.
2) Mam paskovou mechaniku. Nevyhoda je nachylnost na poskozeni stejne jako u elektroniky.
3) Pouzit archivaci na media typu M-Disc (BluRay). Ponekud drazsi reseni ale nic lepsiho co by v podstate delalo digitalni zapis "tesanim do kamene" jsem nenasel.

Napada vas jeste neco dalsiho pripadne pokud uz pouzivate M-Discy jste s tim spokojeni ?

btw: Je mi jasne, ze opticka media jsou na ustupu a casem budu muset ty data presypat jinam. Nicmene jak jsem uvedl tak jine odolnejsi reseni jsem zatim nenalezl.
« Poslední změna: 13. 05. 2018, 23:07:19 od Petr Krčmář »


Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #1 kdy: 12. 05. 2018, 12:50:42 »
O jakých objemech se bavíme?

A po n-té: pravidlo 3-2-1.

Každé dato třikrát.
Dvě různé technologie.
Jedna kopie off-site.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #2 kdy: 12. 05. 2018, 13:05:30 »
O jakých objemech se bavíme?

A po n-té: pravidlo 3-2-1.

Každé dato třikrát.
Dvě různé technologie.
Jedna kopie off-site.

JJ ale ma to byt pro domaci pouziti takze roli hraje i cena. Jsem schopen napalit 2 stejne disky a jeden nechat u sebe a druhy dat treba k brachovi.
Co se tyce objemu dat tak momentalne vetsina jsou fotografie z mobilniho tel. s max. velikosti 3MB. Videosoubory pak maji okolo 100MB. U fotek z mobilnich telefonu bude cca 4000-6000 za rok za nasi rodinu, ktere maji cenu archivovat.
U videosouboru nevim.

Na sizing se priznam nejsem momentalne dostatecne pripraven :-( Resil jsem hlavne hledani odolneho nosice.
Dost mi v tom navic dela gulas scanovani negativu, teprve se ucim najit kompromis mezi kvalitou tak aby z toho vysel soubor rozumne velikosti.

S.

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #3 kdy: 12. 05. 2018, 13:09:50 »
Zdravím,

řešil jsem přesně to samé, tedy jak nepřijít o fotky a spol. (řádově asi 400GB). Nechtělo se mi manuálně nic kopírovat nebo nechávat počítač zapnutý přes den/přes noc, takže domovské složky uživatelů jsou na NASu, ten stejně běží nepřetržitě, a k tomu jsem předplatil cloud, kam se NAS automaticky v noci zálohuje. Data se před odesláním šifrují. Navíc mám v cloudu 11 poslednich verzí, takovou kapacitu doma nemám.

Pravidlo 3-2-1 jsem zjevně nedodržel, měl bych se naučit při importu fotek ještě automaticky pořizovat záložní kopii na externí HDD.


jdusizasvym

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #4 kdy: 12. 05. 2018, 13:42:52 »
Obvyklé je řešení zálohovat 3x, kde jednou jsou data mimo síť, například na externím cloudu. Pak je ale doporučeno data "venku" enkryptovat.


kkt1

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #5 kdy: 12. 05. 2018, 13:51:15 »
Zkusim ti popsat sve zalohovani, vem si z toho co chces. Zalohuji fotky, dokumenty, klice a videa. Nezalohuji cokoliv je mozne stahnout a neni to pro me kriticke (treba specificka verze sw s klicem kterou za rok nestahnu).
Mobilni fotky cca 500GB mam v icloudu (coz neni zaloha, ale je to dalsi misto ktere neni u me doma), celou knihovnu zalohuji (vcetne verzii) na 2 sifrovane disky + NAS + amazon glacier.
Fotky z LR (cca 2TB) zalohuji na 2 sifrovane disky + NAS + NAS v dalsich 5 lokalitach + amazon glacier + amazon glacier druha lokalita + bluray mdisky (1x safe v bance, 1x jina lokalita) + backblaze.
Dokumenty zalohuji na 2 sifrovane disky + NAS + NAS v dalsich 5 lokalitach + amazon glacier + bluray do jine lokality.
Klice (par MB) zalohuji na bluray mdisk 1x safe v bance, 1x safe v bance mimo EU + 2 sifrovane disky + NAS.
Videa (cca 20TB) zalohuji na sifrovane disky ve dvou kopiich a umistnuji je na ruzne mista.
Nejvetsi cenu pro me maji fotky v LR a tam pro me cena nehraje zadnou roli jelikoz jsou pro me osobne nenahraditelne.

uuuuuuuu

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #6 kdy: 12. 05. 2018, 13:53:08 »
Tocici disk a dvd/blueray to je zaklad.
Zasifrovane na cloudu taky nemuze skodit, pripadne i ssd.

uuuuuuuu

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #7 kdy: 12. 05. 2018, 13:55:05 »
Zkusim ti popsat sve zalohovani, vem si z toho co chces. Zalohuji fotky, dokumenty, klice a videa. Nezalohuji cokoliv je mozne stahnout a neni to pro me kriticke (treba specificka verze sw s klicem kterou za rok nestahnu).
Mobilni fotky cca 500GB mam v icloudu (coz neni zaloha, ale je to dalsi misto ktere neni u me doma), celou knihovnu zalohuji (vcetne verzii) na 2 sifrovane disky + NAS + amazon glacier.
Fotky z LR (cca 2TB) zalohuji na 2 sifrovane disky + NAS + NAS v dalsich 5 lokalitach + amazon glacier + amazon glacier druha lokalita + bluray mdisky (1x safe v bance, 1x jina lokalita) + backblaze.
Dokumenty zalohuji na 2 sifrovane disky + NAS + NAS v dalsich 5 lokalitach + amazon glacier + bluray do jine lokality.
Klice (par MB) zalohuji na bluray mdisk 1x safe v bance, 1x safe v bance mimo EU + 2 sifrovane disky + NAS.
Videa (cca 20TB) zalohuji na sifrovane disky ve dvou kopiich a umistnuji je na ruzne mista.
Nejvetsi cenu pro me maji fotky v LR a tam pro me cena nehraje zadnou roli jelikoz jsou pro me osobne nenahraditelne.

To nas ted pekne houpes ze jo :-)

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #8 kdy: 12. 05. 2018, 14:05:12 »
....Nezalohuji cokoliv je mozne stahnout a neni to pro me kriticke (treba specificka verze sw s klicem kterou za rok nestahnu)....
Presne tak, kdybych prisel treba o celou knihovnu v Plexu tak me to nepali. Proste to stahnu znova.
Nenahraditelne jsou ty fotky a videa ze zivota.

.... amazon glacier.

Nad Glacierem jsem jednu dobu dost uvazoval ale porad je tam ta osobni neduvera nekomu dat data byt sifrovana.
Nemam sice zadne data jako patenty, nakresy z projektu apod., ktere by mohly pro nekoho mit financni hodnotu.
Je to ciste osobni pohled/filozofie.

Klice (par MB) zalohuji na bluray mdisk 1x

Jak dlouho jej pouzivas a splnilo to ocekavani ? Pripadne vyskytl se nejaky problem s horsi citelnosti ?

kkt1

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #9 kdy: 12. 05. 2018, 14:08:57 »
Zkusim ti popsat sve zalohovani, vem si z toho co chces. Zalohuji fotky, dokumenty, klice a videa. Nezalohuji cokoliv je mozne stahnout a neni to pro me kriticke (treba specificka verze sw s klicem kterou za rok nestahnu).
Mobilni fotky cca 500GB mam v icloudu (coz neni zaloha, ale je to dalsi misto ktere neni u me doma), celou knihovnu zalohuji (vcetne verzii) na 2 sifrovane disky + NAS + amazon glacier.
Fotky z LR (cca 2TB) zalohuji na 2 sifrovane disky + NAS + NAS v dalsich 5 lokalitach + amazon glacier + amazon glacier druha lokalita + bluray mdisky (1x safe v bance, 1x jina lokalita) + backblaze.
Dokumenty zalohuji na 2 sifrovane disky + NAS + NAS v dalsich 5 lokalitach + amazon glacier + bluray do jine lokality.
Klice (par MB) zalohuji na bluray mdisk 1x safe v bance, 1x safe v bance mimo EU + 2 sifrovane disky + NAS.
Videa (cca 20TB) zalohuji na sifrovane disky ve dvou kopiich a umistnuji je na ruzne mista.
Nejvetsi cenu pro me maji fotky v LR a tam pro me cena nehraje zadnou roli jelikoz jsou pro me osobne nenahraditelne.

To nas ted pekne houpes ze jo :-)
Ne kazdy mame doma 1 disk na RPI...

kkt1

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #10 kdy: 12. 05. 2018, 14:18:42 »
....Nezalohuji cokoliv je mozne stahnout a neni to pro me kriticke (treba specificka verze sw s klicem kterou za rok nestahnu)....
Presne tak, kdybych prisel treba o celou knihovnu v Plexu tak me to nepali. Proste to stahnu znova.
Nenahraditelne jsou ty fotky a videa ze zivota.

.... amazon glacier.

Nad Glacierem jsem jednu dobu dost uvazoval ale porad je tam ta osobni neduvera nekomu dat data byt sifrovana.
Nemam sice zadne data jako patenty, nakresy z projektu apod., ktere by mohly pro nekoho mit financni hodnotu.
Je to ciste osobni pohled/filozofie.

Klice (par MB) zalohuji na bluray mdisk 1x

Jak dlouho jej pouzivas a splnilo to ocekavani ? Pripadne vyskytl se nejaky problem s horsi citelnosti ?
Na glacier mam data komprimovana a sifrovana heslem a nasledne sifrovana gpg, tudiz jsem IMHO udelal vse proto aby k nem nemel nikdo lehky pristup.
Ty mdisky maji snad jediny problem a to s podporou mechanik. Musis mit tu spravnou mechaniku podporujici mdisk. Jinak je pouzivam par let (nejprve to bylo dvd, pak bluray), ty dvd jdou cist bez problemu jeste ted. Skladuji to jak jsem jiz psal budto v safe v bance, nebo doma ve skladu (zadne svetlo), tudiz konstantni teplota, konstantni vlhkost, zadne svetlo. Me ocekavani to urcite splnilo.

kala

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #11 kdy: 12. 05. 2018, 14:29:45 »
Můžete mi napsat, alespoň rámcově, na kolik vás to přijde měsíčně? A kolik do začátku?
Díky

kkt1

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #12 kdy: 12. 05. 2018, 15:28:37 »
Můžete mi napsat, alespoň rámcově, na kolik vás to přijde měsíčně? A kolik do začátku?
Díky
Co konkretne vas zajima? Tech x NASu? Nebo ceny za safe? Nebo ceny za media? Puvodne to byl takovy mensi projekt, kdyz prestali stacit pripojene externi usb disky, rozhodl jsem se pro NAS a jelikoz jsem chtel generovat i nejake data tak jsem upustil od 12diskoveho synology a dopadlo to rackem v suterenu a storagem s 200+TB. Pak k tomu pribudla moznost/nutnost toho, ze jsem zacal aktivne zit v ruznych lokalitach (dle pocasi,nalady,aktivit) a terminalove reseni/vpn mi nedostacovala, takze jsem v podstate zacal replikovat existujici reseni do 5ti dalsich lokalit (vcetne imacu, appletv, hue atd). Takze ve finale mam 6 lokalit (bude 7) ve kterych mam inteligentni dum vcetne cele infrastruktury ve stejne konfiguraci (dle moznosti) a tohle se nejak synchronizuje. Pokud se podivam na mesicni naklady jenom na zalohovani - rekl bych za amazon utracim nejakych do $50 (odhad, mam tam dalsi veci na glacier ktere s timhle nesouvisi), asi 10 stoji icloud, backblaze pocitam taky do $50, sejfy nepouzivam jenom na tohleto, tudiz tezko rict nejakou alikvotni castku. Disky kupuji 8TB archive ktere jsou/byli za nejakych 300EUR, media stoji nejakych 15EUR/100TB. Zalohovani na disky mam automatizovane (jsou pres thunderbolt pripojene do 4bay case), na storage to same, pouzivam k tomu Arq a pak hashbackup a klasicky rsync. Co se tyce vypalovani medii, puvodne jsem to delal jednou za mesic, ted to delam obcas dle nalady a casovych moznosti. Nejnovejsi projekt je zmigrovat vsechnu kabelaz na optiku a povysit 1gbps na 10gbps reseni.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #13 kdy: 12. 05. 2018, 15:35:04 »
....Nejnovejsi projekt je zmigrovat vsechnu kabelaz na optiku ....

Doporucuji poradnou zasobu piva a pevne nervy...

anonym

Re:Odolne reseni zalohovani v domacich podminkach
« Odpověď #14 kdy: 12. 05. 2018, 15:38:13 »
Můžete mi napsat, alespoň rámcově, na kolik vás to přijde měsíčně? A kolik do začátku?
Díky
Co konkretne vas zajima? Tech x NASu? Nebo ceny za safe? Nebo ceny za media? Puvodne to byl takovy mensi projekt, kdyz prestali stacit pripojene externi usb disky, rozhodl jsem se pro NAS a jelikoz jsem chtel generovat i nejake data tak jsem upustil od 12diskoveho synology a dopadlo to rackem v suterenu a storagem s 200+TB. Pak k tomu pribudla moznost/nutnost toho, ze jsem zacal aktivne zit v ruznych lokalitach (dle pocasi,nalady,aktivit) a terminalove reseni/vpn mi nedostacovala, takze jsem v podstate zacal replikovat existujici reseni do 5ti dalsich lokalit (vcetne imacu, appletv, hue atd). Takze ve finale mam 6 lokalit (bude 7) ve kterych mam inteligentni dum vcetne cele infrastruktury ve stejne konfiguraci (dle moznosti) a tohle se nejak synchronizuje. Pokud se podivam na mesicni naklady jenom na zalohovani - rekl bych za amazon utracim nejakych do $50 (odhad, mam tam dalsi veci na glacier ktere s timhle nesouvisi), asi 10 stoji icloud, backblaze pocitam taky do $50, sejfy nepouzivam jenom na tohleto, tudiz tezko rict nejakou alikvotni castku. Disky kupuji 8TB archive ktere jsou/byli za nejakych 300EUR, media stoji nejakych 15EUR/100TB. Zalohovani na disky mam automatizovane (jsou pres thunderbolt pripojene do 4bay case), na storage to same, pouzivam k tomu Arq a pak hashbackup a klasicky rsync. Co se tyce vypalovani medii, puvodne jsem to delal jednou za mesic, ted to delam obcas dle nalady a casovych moznosti. Nejnovejsi projekt je zmigrovat vsechnu kabelaz na optiku a povysit 1gbps na 10gbps reseni.

A penis ti to zvětšit pomohlo nebo ani moc ne?

Co použí na zálohu tohle: máš notebuk. Tam si synchronizuješ přes cloud svoje fotky a dokumenty. A ZÁROVEŇ máš v tom notebuku druhý HDD, na kterém si děláš inkrementální zálohy. A tento disk máš synchronizován s cloudem. A máš bullet proof řešení proti ztrátě dat: když chcípne cloud, máš pořád vše v notebuku. Když ti notebuk odnese kormorán, máš pořád všechno v cloudu.