*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky

Alik007

*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« kdy: 09. 05. 2018, 20:45:52 »
Zdravim zkušenější a prosím o radu. Už delší dobu jedu na kubuntu 14.04 LTS a stále vyhovuje. Nedávno vyšlo 18.04 tak jsem se rozhodl ho zkusit live jak vypadá a co novýho. Nahodil jsem ofiko iso na flešku přes yumi a chtěl ho nabootovat. Dostal jsem se k výběru který mi nabízelo yumi a následně samotné kubuntu párkrát zablikalo podlomítko a pak už jen černá obrazovka.

Mam podezření že OS normálně jede jen se nezobrazuje na monitoru z nějakého důvodu. Tu stejnou flešku jsem zkoušel i na notebooku a tam nabootovalo bez problémů. U přítelkyně na PC sice se špatným rozlišením ale taky naběhlo.

Zkoušel jsem i jinou flešku a jiný USB port a bez efektu. Zkoušel jsem i jiný soft než yumi (rufus i unetbootin) Krom kubuntu jsem testoval i ubuntu a to stejný takže je prblém někde v *buntu. Ale když jsem na svém starém 14.04 nahodil virtualbox a v něm 18.04 tak to jelo.

Na PC mam CPU AMD Fx 8350 a GPU Rx 480 8gb a 8 gb ram DDR3 MB Asus M5A97 r2.0. Jiný distra bootujou normálně a bez komplikací. Přítelkyně má Fx 6300 a R9 270. Notebook je asi 5 let starej. Má někdo stejný potíže ? Co s tim ?Rád bych přešel na vyšší verzi ale nechci dělat upgrade OS. Raději čistou instalaci. Děkuji za každou radu.
« Poslední změna: 09. 05. 2018, 21:05:01 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2018, 22:22:26 »
A to Ubuntu ani nema nejake startovaci advanced options, kde by se navolil nejaky safe mode nebo framebuffer? Kdyz to pak mate nainstalovane, mela by vam bezet aspon konzole, zejmena kdyz si to chytre a obezrele nainstalujete bez grafickeho login manageru nebo jak se tomu nadava.

Alik007

Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #2 kdy: 09. 05. 2018, 22:30:02 »
Instalované to nemam protože to nejde z live instalovat jako klasické ubuntu. Advanced options jsem zkoušel taky a nic. Spouštim to live a prostě se mi nezobrazí možnost live nebo install. Podle mě to jako takový najede jen se to nezobrazí takže je chyba v zobrazení ale asi jen na určitém HW. Protože na notesu to jede bez problémů.

anonym

Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2018, 22:32:11 »
Dobrý den,
distribuci Ubuntu LTS 18.04 jsem si instaloval jiz 2x a u obou pripapdu se ji hned zfleku nejak pokazil repozitar balicku. Presel jsem na distribuci Windows 7 Stable Misty Girrafe a jsem spokojen.

Alik007

Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2018, 22:40:44 »
18.04 mam nainstalované na notebooku jako testovací a zatim bez problémů. Jsem s ním spokojený jen mi nejede jak má na stolním PC. A windows 7 mam jako sekundární OS.



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #6 kdy: 09. 05. 2018, 23:30:53 »
18.04 vyslo cca pred 14 dny. Zdravy rozum a zkusenost veli nepokouset se o instalaci drive, jak 3 mesice (radsi 6) od vydani prvniho pokusu, aby soudruzi meli cas na nekolik iteraci, behem kterych to snad trochu vychytaji.

Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #7 kdy: 10. 05. 2018, 01:01:59 »
Podla mna je to grafikou... resp. drivermy ku tej RX-ke, ktore su rozdielne od tej R9-ky... a vo virtualke ti to preto samozrejme pojde... pokial sa ti chce s tym laborovat tak skus vymenit grafiky a potom bootovat to live-ko, ze co sa stane... ale osobne by som sa na to vyprdol... takze bud cakat kym to sudruhovia spravia, ostat na sucasnom alebo prejst na ine distro... (nehodiace sa skrtnite...)
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Alik007

Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #8 kdy: 10. 05. 2018, 09:47:26 »
Každopádně díky všem za rady. Jelikož nemam tolik času se v tom vrtat tak to necham zatim být a počkam na update nějakou dobu. Současné 14.04 funguje dobře a nemám kam spěchat. Ještě jednou všem díky :)

nou

Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #9 kdy: 10. 05. 2018, 10:34:04 »
Ak sa dostanes do toho uvodneho menu kde sa vybera jazyk a je tam ze Try Ubuntu, boot from first disk atd. tak tam by som skusil stlacit F6 a zaskrtnust medzernikom moznost nomodeset. Alternativne aj zapnut expert mode.

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #10 kdy: 10. 05. 2018, 10:47:17 »
Zajímavé. Mám nějaký starší bezproblémový Mint a chtěl jsem přejít na nejnovější.
A koukám, že mám vlastně velice podobný výsledek. Zkoušel jsem různé flashky, metody vytvoření bootovacího media, nacpal jsem do prkna nejnovější BIOS (byl tam hodně starý) a beze změny.
Ještě stihnu zahlídnout několik řádků bootu jádra a pak se obraz zvláštně zdeformuje a zhasne.
Sice mám jiné železo (Intel + NVidii), ale vzhledem k tomu, že Mint je skoro Ubuntu, tak to ještě prozkoumám.

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #11 kdy: 10. 05. 2018, 20:32:44 »
Bože můj, který vůl?? A to všechno jenom kvůli hezkému bootu?
Mám GeForce GTX 1060 6GB a pomohlo: nomodeset
Citace
The newest kernels have moved the video mode setting into the kernel. So all the programming of the hardware specific clock rates and registers on the video card happen in the kernel rather than in the X driver when the X server starts.. This makes it possible to have high resolution nice looking splash (boot) screens and flicker free transitions from boot splash to login screen. Unfortunately, on some cards this doesnt work properly and you end up with a black screen. Adding the nomodeset parameter instructs the kernel to not load video drivers and use BIOS modes instead until X is loaded.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #12 kdy: 10. 05. 2018, 22:30:40 »
Bože můj, který vůl?? A to všechno jenom kvůli hezkému bootu?

Hezky boot je dneska nejdulezitejsi ficurou OS a jeho instalatoru, to, jestli to funguje a to dokonce vsude a vzdy, je jiz podruzne. Proto treba v Ubuntu je hluboce zakoreneny plymouth, ktery nejde ani odstranit, protoze to s sebou vezme skoro cely system, protoze ta sracka je u vseho uvedena jako zavislost.

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #13 kdy: 10. 05. 2018, 23:34:29 »
Proto treba v Ubuntu je hluboce zakoreneny plymouth
Slušně s tím válčí i ve Fedoře.

Alik007

Re:*buntu 18.04 LTS startuje do černé obrazovky
« Odpověď #14 kdy: 12. 05. 2018, 20:05:38 »
Díky za rady a názory a ještě mi prosím dovolte jeden dotaz. Jak spustím ten nomodeset mode v live ? Mám to na multiboot flešce vytvořené přes yumi (neni problém případně jiná fleška či soft) dostanu se k zavaděči yumi kde vyberu distribuci a když vyberu kubuntu 18.04 lts tak se dostanu k zavaděči samotného kubuntu kde vyberu Try kubuntu without installing a tam zkončim. Párkrát problikne podlomítko  a pak už jen černá obrazovka.