Co je to cloud a k čemu to je?

.boot

Co je to cloud a k čemu to je?
« kdy: 04. 03. 2011, 23:13:07 »
Zdravím Vás, mám otázečku ohledně Cloudů... asi jsem zaspal dobu jeho "boomu" proto bych se chtěl zeptat ostatních lidí jak by jste stručně popsali jeho princip a využití případně důvody PROČ vyvíjet cloudové aplikace atd... ?

Já osobně v tom nevidím zatím důvod proč bych měl sednout na zadek a začít vyvíjet aplikace určené pro nasazení do cloudu... A nebo jsem fakt tak už blbý ? :)

Díky moc, rozhodně by mne zajímalo co si o Cloudech myslíte i Vy :)
« Poslední změna: 06. 03. 2011, 20:43:20 od Petr Krčmář »


Re: Cloud ?
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2011, 23:20:35 »
A zase: jaky cloud? IaaS, PaaS, SaaS? Jaka aplikace? Privatni nebo verejny cloud?

branchman2

Re: Cloud ?
« Odpověď #2 kdy: 06. 03. 2011, 19:44:13 »
Preco cloud? Najdolezitejsia je skalovatelnost - dnes mas (kvalitne) naprogramovanu aplikaciu pre par ludi a neplatis za nu (skoro) nic. Zajtra spravis velku reklamnu kampan, web zacnu navstevovat davy ludi bez najmensej zmeny alebo starosti to bude stale stihat. Z toho teda plynie, ze sa zbytocne nemrhaju peniaze u projektov s nepredvidatelnou navstevnostou.
Okrem toho je tu subjektivne vnimanie dostupnosti - vypadok Google alebo Amazon je ovela menej pravdepodobny ako vypadok vlastneho serveru v "obycajnej" serverovni. Do tohto sa moze zapocitat aj vypadok ako nasledok DDoS a pod.

Mordae

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #3 kdy: 06. 03. 2011, 22:22:59 »
Me osobne prijde jako hlavni zmena v uvazovani. Cloud je (pro me) hlavne o komoditnim hardwaru, horizontalne skalujicim softwaru, ktery teleruje vypadky a obecne odklon od mainframu s peti devitkami smerem k virtualizovanym gridum. Prinasi za lidove ceny dostupnost a skalovatelnost tam, kde to drive stalo statisice az desitky milionu.

martin

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #4 kdy: 06. 03. 2011, 22:44:02 »
Díky moc, rozhodně by mne zajímalo co si o Cloudech myslíte i Vy :)

Nové pojmenování něčeho, co tu je už nejméně 25 let.


VS

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #5 kdy: 06. 03. 2011, 23:15:08 »
Cloud je (pro me) hlavne o komoditnim hardwaru, horizontalne skalujicim softwaru, ktery teleruje vypadky a obecne odklon od mainframu s peti devitkami smerem k virtualizovanym gridum. Prinasi za lidove ceny dostupnost a skalovatelnost tam, kde to drive stalo statisice az desitky milionu.

Ano, přináší levnou dostupnost a škálovatelnost. Ale pozor na to, že v naprosté většině případů za cenu určité dílčí nespolehlivosti nebo nejistoty. Např. se občas jednotlivá transakce nepovede nebo neuloží, protože zrovna spadl jeden dílek té skládačky. U blogu, mailu apod. to nevadí. Ale tam, kde je potřeba zaručená spolehlivost při rychlém on-line zpracování transakcí, tam mají a budou mít mainframy své místo. Spolehlivost ne až tak ve smyslu procent výpadku, ale ve smyslu že to běží 100 % korektně v době mimo výpadek.

Ono přepsat typický mainframe workload na něco jako cloud, aby byla zajištěna stejná spolehlivost (tj. v těch miliardách transakcí nedojde k žádné chybičce ani výpadku), by stálo tolik, že cena HW mainframu je nezajímavá.

Mordae

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #6 kdy: 07. 03. 2011, 08:51:21 »
Např. se občas jednotlivá transakce nepovede nebo neuloží, protože zrovna spadl jeden dílek té skládačky. U blogu, mailu apod. to nevadí. Ale tam, kde je potřeba zaručená spolehlivost při rychlém on-line zpracování transakcí, tam mají a budou mít mainframy své místo. Spolehlivost ne až tak ve smyslu procent výpadku, ale ve smyslu že to běží 100 % korektně v době mimo výpadek.

Napada me asi tak deset odstavcu textu, ale v zasade mate pravdu.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
cloud neprecenovat
« Odpověď #7 kdy: 07. 03. 2011, 11:36:14 »
1. Cena HW mainframu je vzdycky nezajimava. Vetsinu vydaju tvori ceny za licence a za udrzbu SW/HW. Proc si myslite, ze firmy kupuji nejnovejsi mainframy co nejdrive po tom co vyjdou? Je na ne levnejsi udrzba. Ten starej pak zrecykluji na linux-only virtualizacni reseni se SLES.

2. Spolehlivost amazonu neni nic co si neudelate ve vlastnim data centru. Pouzivaji blady a profi diskove pole. To si muzete koupit taky a mit pri nasazeni vmware dokonce i vetsi spolehlivost, protoze to ma lepsi HA featury nez ten Xen. Pokud ale mate vlastni datacentrum na noname x86 s lokalnima diskama, tak ano pak ten amazon bude lepsi.

3. mainframe ma vyrazne lepsi RAS i skalovatelnost nez cloud reseni. Podivejte se treba na tohle - http://www-05.ibm.com/cz/power6/files/zpravy/WhitePaper_POWER6_availabilty.PDF
Ona ta snaha nahradit MF neznackovym x86 zelezem je tu s nama alespon 20 let, zatim se to nepovedlo.

4. Skalovatelnost pridavanim levnych malych masin neni moc efektivni. Ne kazda uloha je pro tento zpusob zpracovani vhodna. Pro vetsinu je lepsi {levnejsi} jedna velka masina.

Vezmete si treba Oracle RAC, ten ma skalovatelnost dost mizernou, je dobrej tak do 6-8 uzlu. Pak uz nastava vyrazny propad vykonu, pridani dalsiho uzlu uz zvedne vykon cim dale tim mene. Takze zapomente na pohadky vezmeme si 200 masin u amazonu a udelame si tam RAC cluster.

Posledni Oracle RAC cluster co jsme staveli mel.

10 uzlu

2x 6 core Xeon 3,45 Ghz
64 GB RAM
2x 10k RPM system disk
2x HBA
OS RHEL

diskove pole EMC s 85x 15k RPM/75 GB disky. Kdyby si za ty miliony co do toho daly koupili mainframe, tak maji lepsi vykon, technologii a i uptime. Oracle RAC je zlatej dul pro dodavatele, zejmena kdyz se vezme v uvahu ze jim to dela jenom 160 transakci/sekundu [asi 35 updatu per transakce] - rekl bych ze maji dost spatne napsanou aplikaci. To jsou pak hezke story - chybejici index za milion dolaru v licencich navic.

Pro srovnani 4xPOWER5 masina AIX 5.3, DB2 9.5 s 128GB RAM co mam doma mi dela 2850 TPC-B. Rekl bych ze ackoliv tak 5 let stara tak porad bude rychlejsi nez ten jejich Oracle 11 RAC cluster. Ona by udelala i vic, CPU volny jeste ma, ale ma smejdsky diskovy pole.

Akcionari rozhodli ze chteji Oracle RAC na Dell HW a EMC diskovym poli. Pravda zase to neni tak spatna volba, druhou moznosti byl MS SQL. Zjevne agent microsoftu ve svem tlaku na management selhal.

Tady v USA je MS na serveru povazovan za low end, to maji jen ty podniky co nejsou schopni si sehnat kvalifikovany lidi na unix. Kdyz se podivam treba do nasich statistik kolik lidi pouziva db2 na windows tak je to tak 15 procent max, tedy par zoufalcu co jedou 100pro mala mekka. Nekteri z nich ale podvadeji svoji firemni politiku a pousti si na windows Vmware s Linuxem a DB2 jedou v tom.

stalin

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #8 kdy: 07. 03. 2011, 21:05:16 »
a co google?

VS

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #9 kdy: 07. 03. 2011, 21:20:57 »
Tak google na svých prezentacích tvrdí něco ve smyslu, že v jejich měřítku je i mainframe nespolehlivá technologie. Takže už je jedno, jestli nespolehlivý maniframe, nebo řádově nespolehlivější x86 shit HW. Bude v tom asi kus pravdy, ale i kus marketingu.

Mj názor je, že řešení ala google může být skutečně výhodnější v měřítku googlu nebo amazonu. Tam už těch strojů je tolik, že musí být vše na 100 % automatizováno. Pokud to nenese škálovací problémy, pak přidat dvojnásobek strojů náklady na údržbu v podstatě nezvýší. Jen o nekvalifikované lidi, co v datacentru vymění celý selhaný uzel za připravený jiný kus, což zvládne každá opice.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #10 kdy: 14. 03. 2011, 13:42:24 »
Super odpovědi, je poznat, že o tom něco víte... A teď - nemůžete to popsat jako pro debila? Co je cloud, z čeho to sestává, jaká je logika využití, proč to používat, přoč ne, proč na to vyvíjet, proč ne, ...

Na to se možná ptal tazatel (ale zcela jistě to zajímá mě - nevím o tom víceméně nic, takže dotazy typu "IaaS, PaaS, SaaS?" jsou jaksi mimo mísu).

Mirek

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #11 kdy: 16. 03. 2011, 09:57:12 »
Rekneme, ze je to hosting aplikaci az celych operacnich systemu. Muzete platit za to, ze neudrzujete aplikace ve firme svym IIT oddelenim, ale stara se o ne nekdo jinde a platite treba jen za realny cas vyuzivani aplikaci. Takze by jste mel usetrit na sprave, ovsem stavate se otrokem spolecnosti, ktera cloud poskytuje, tot muj osobni pohled. :)

MCE


spynfo

Re: Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #13 kdy: 06. 06. 2011, 14:53:15 »
znate nejaky OS, ktery mi pujde na nokii c3 qwert, s minioperou? Zkousel jsem cloudo... a nic. Pritom se chvalili  ;D

kolemjdoucí

Re:Co je to cloud a k čemu to je?
« Odpověď #14 kdy: 17. 05. 2014, 06:13:25 »
ušbych si asi sehnal jinej telefon