Problém s DNS u společnosti Wedos

Anonym

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #45 kdy: 06. 05. 2018, 06:23:58 »
Nejhorší je že se nejedná o jedno pochybení ale hned o několik.
A chovají se k němu jak ke kusu hadru.

Chtěl jsem se na problém podívat jak je tohle vůbec možné s prominutím dokurvit ze strany webhostingu.
Vypadá to že problém byl přes noc záhadně opraven. Protože nevěřím na zázraky.
Myslím si že se tento topik k wedosu dostal a začalo se konečně něco dít.
Je ale hodně smutné že si zákazník musí žádat o pomoc zde a potom se mu dostane pomoci ze strany společnosti.

Jsem vážně zvědavý jestli dostane za vše omluvu a jestli vůbec nějakou kompenzaci za tohle prodloužení na 10let je stejně málo.


Lol Phirae

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #46 kdy: 06. 05. 2018, 07:59:53 »
Chtěl jsem se na problém podívat jak je tohle vůbec možné s prominutím dokurvit ze strany webhostingu.

Já pokud si pamatuju z té příhody s CAA záznamem, tak mají na DNS serverech různé verze BINDu, no a některé ten záznam prostě nativně vůbec neuměly (místo CAA se tam muselo zapsat TYPE257 s příslušnou syntaxí). Což asi dost vypovídá o kvalitě testování před nasazením  ::)

Samozřejmě, taky by nebyl problém mít automatické testování zón na jednotlivých DNS serverech, a pokud se to sériové číslo liší víc než o jeden den, tak je zjevné, že mám problém. Ale asi to holt není tak cool jako koupání HW v oleji.  ::)

Petr

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #47 kdy: 06. 05. 2018, 11:54:10 »
To ze nastane problem je normalni, to ze jich nastane tolik a tak zavaznych se da jeste pochopit.
Ale chovat se jak kurvy ktery maj vsechno na haku to se mi otvira kudla v kapse.
Uplne mi to pripomnelo tohle, momentalne realna situace: https://sendvid.com/ftnyle92
Jinak ta reklama na wedos tady je hnus dejte to pric!

Kkt1

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #48 kdy: 06. 05. 2018, 12:48:11 »
On ho nekdo nuti zustavat u wedosu? Mel jsem 1 zakaznika ktery z historickych duvodu pouzival wedos. X dotazu na jejich podporu, studentska prace, stacilo. Zakaznik dostal na vyber, jestli se chce seat s wedosem tak bude platit vice penez nebo at si najde nekoho jineho. Zmigrovalo se to pryc a je klid.

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #49 kdy: 06. 05. 2018, 13:35:52 »
Ano, jeden name server je hlavní (primární) a kromě něj může být (mělo by být) několik dalších (sekundární), které slouží jako záloha (primární a sekundární se souhrně označují jako autoritativní servery). Když chceš měnit DNS záznamy, tak je musíš aktualizovat na primárním serveru. Sekundární servery se toho primárního dotazují na aktualizaci zóny. Z toho vyplývá, že po určitou dobu mouhou mít primární a sekundární servery nekonzistentní zóny.

U Wedosu nefungují updaty zóny na některém ze sekundárních name serverů.

Takže primární a každý jeden sekundární server jsou různé stroje. Každý má svoji vlastní IP adresu a bývají rozmístěny na geograficky odlišných místech.

Když tvůj resolver překládá doménové jméno, ptá se jednoho z autoritativních serverů (primárního nebo sekundárního). Kterého se zeptá, to záleží jenom na něm, může se dotazovat pouze primárního serveru (a sekundární použít pouze v případě nedostupnosti primárního) a nebo může vybrat náhodně jeden z autoritativních. Takže kterého stroje se zeptáš, takový ti odpoví, to hosting nemůže ovlivnit.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, za jednu IP adresou může (ale také nemusí) vystupovat více strojů. Který ti odpoví, to už ty sám neovlivníš.

Uvedu příklad:

Doména example.cz má jako primární name server ns1.xyz.cz. Sekundární name servery jsou ns2.jinadomena.cz, ns3.jinadomena.com a dns.example.cz. Jména name serverů mohou být libovolná, ale často se pojmenovávají jako ns1, ns2, ns3 atd.

IP adresy budou:
ns1.xyz.cz -> 1.2.3.4
ns2.jinadomena.cz -> 5.6.7.8
ns3.jinadomena.com -> 9.0.10.20
dns.example.cz -> 30.40.50.60

Budeš chtít na stránku www.example.cz. Tvůj DNS resolver se zeptá kořenových serverů na správce na doménu .cz, správce domény .cz se zase zeptá na doménu example.cz a nebo už to bude mít v cache. (trochu jsem to zjednodušil).
Takže se nakonec dozví, jaké jsou name servery pro doménu example.cz. Jeden z nich vybere (třeba 9.0.10.20) a pošle na něj dotaz na doménu www.example.cz. Toto hosting nemohl nijak ovlivnit.

Na server 9.0.10.20 dorazí dotaz a pošle odpověď. Ale také to může být jinak. Server s adresou 9.0.10.20 nemusí být ve skutečnosti name server. Může to být load balancer, který předává dotaz na několik různých name serverů (například 10.0.0.1, 10.0.0.2, 192.168.50.90,...). To už ty nijak ovlivnit nemůžeš, je to zcela v režii hostingu (nebo lépe řečeno správce DNS). Ve skutečnosti dovnitř ani nebudeš vidět, bude se ti zdát, jako by odpověď přišla přímo od 9.0.10.20.

Děkuji za vyčerpávající odpověď, konečně mám nějakou představu jak to vlastně funguje.
Díky "lojzak" byl můj dotaz zodpovězený, a nemá cenu se v tom dále asi patlat.

Jinak mohu potvrdit, že někdo provedl změny a NS už je opravené.
DNSSEC čeká na dokončení požadavku.

Zatím jsem žádnou zprávu nedostal, uvidím v týdnu.


Krteček

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #50 kdy: 06. 05. 2018, 16:40:43 »
Ta reklama na wedos mi po tomhle taky vadi.
Ale pochybuji ze jen tak zmizi je dodavana automaticky systemem jestli se nepletu.

Jinak na tohle uz omluva neni to je doslova pruser.
Ale bejt Josefem Grillem tak zde napisu ano posralo se u nas co se mohlo a moji zamestnanci to posrali uplne.
Do toho nejaka velka omluva a kompenzace.

Jinak muze nekdo doporucit ceskou alternativu za wedos?
Kdo rekne Endora jak si smaze prohlizec :-D

sháním Grill

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #51 kdy: 06. 05. 2018, 21:56:33 »
Krčmář je nějaký promotér  nebo spolupracovník wedosu nebo co, že ho povoláváte? Bojkot reklam nejen na wedos můžete bojkovotvat tak, že si ta druhá půlka nainstaluje adblock. co ho ještě nemá. A to, že se tady nějaký magoři ptají jak malý jarda je normální, ty bych posílal do koše hned, kdyby to u dotazů šlo (nebo pak tu je jště druhá kategorie jako Lol Phirae, který se vybleje smajlíky nebo hawran, co pokaždý něco ukákne do diskuzi taky uplně ... ti 2 to mají od narození, vada mozku, a pak je tu semestralka, která asi bere drogy). Ve srovnání s nimi je malý JardaPostižený ještě dobře, on se občas ptá i k tématům, i když je to naprosto irelevantní věci, ale třeba se chcte zapojit aspoň do diskuze... Prostě nepíše off topic, ale buzeruje na irelevantních detailech

JJ mě ta reklama taky by vadila, ale díky ublocku žádnou nevidím.

Co znamená věta "Kdo rekne Endora jak si smaze prohlizec :-D"

ZastupceBoha

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #52 kdy: 07. 05. 2018, 06:49:41 »
Petr Krčmář má velmi dobré znalosti, o tom jak tohle vše pracuje. Vím to z jeho přednášek na installfestu.
(A hlavně je to majitel a šéfredaktor Root.cz).
Nikdy jsem neřekl, že má něco společného s wedosem.

Mě se náhodou líbí jak to autor tématu napsal, pro mě to má stále přidanou hodnotu, že jsem se něco zajímavého dozvěděl.
A někdo to tady už psal, pravdou urazit nikoho nemůžeš. Na to mám stejný názor.
Jinak mě to taky připadá hloupé, že po všem co autor napíše, proč že má doménu idn. Se ho stejně na to někdo zeptá.

Jinak to jak se wedosaci chovají k lidem si můžete přečíst zde: https://webtrh.cz/107725-hosting-wedos-prvni-zkusenosti
Je to čtení na týden, ale jsou tam zajímavé dokonce i horší případy.

IQ tykve

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #53 kdy: 07. 05. 2018, 11:08:05 »
Zkoušel jsem ti u WEDOS aktualizovat DNS servery? Celé jsem to nečetl ale vypadá to jakoby jste měl různé záznamy na různých DNS serverech. Znovu přepsáním by se ty IP mohly srovnat 

Lol Phirae

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #54 kdy: 07. 05. 2018, 11:55:04 »
Celé jsem to nečetl

To jsme si všimli...


Prodam Gril

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #55 kdy: 07. 05. 2018, 12:40:48 »
U nás ve společnosti Wedos používáme nejmodernější technologii a postupy!


dUalUser

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #56 kdy: 07. 05. 2018, 15:33:01 »
@IQ tykve To je blbost uz jen z toho duvodu u wedosu pri pozadavku na dnssec neni mozne menit nameservery.
A tohle byla prokazatelne chyba na strane wedosu.

Ja bych chtel ale pozadat jestli by autor nemohl zverejnit celou konverzaci :-D
Podle me tim pravne nic neporusi. A myslim ze by to mohlo byt jeste zajimavejsi cteni.



Slovacek

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #57 kdy: 07. 05. 2018, 18:15:59 »
Za me mohu doporucit Forpsi jedina vec co me u nich vadi ze maj ssl certifikat od nejake italske spolecnosti nevim proc nemaj lets encrypt.

Slovacek

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #58 kdy: 07. 05. 2018, 18:16:39 »
Oni ho teda maj ale uz je placenej :-D

Co Nejdal

Re:Problém s DNS u společnosti Wedos
« Odpověď #59 kdy: 07. 05. 2018, 22:26:42 »
Od wedosu co nejdál. Pamatuji si jak mi kdysi začali chodit e-maily pro jinou doménu, na férovku jsem četl cizí korespondenci.