Ano, jeden name server je hlavní (primární) a kromě něj může být (mělo by být) několik dalších (sekundární), které slouží jako záloha (primární a sekundární se souhrně označují jako autoritativní servery). Když chceš měnit DNS záznamy, tak je musíš aktualizovat na primárním serveru. Sekundární servery se toho primárního dotazují na aktualizaci zóny. Z toho vyplývá, že po určitou dobu mouhou mít primární a sekundární servery nekonzistentní zóny.
U Wedosu nefungují updaty zóny na některém ze sekundárních name serverů.
Takže primární a každý jeden sekundární server jsou různé stroje. Každý má svoji vlastní IP adresu a bývají rozmístěny na geograficky odlišných místech.
Když tvůj resolver překládá doménové jméno, ptá se jednoho z autoritativních serverů (primárního nebo sekundárního). Kterého se zeptá, to záleží jenom na něm, může se dotazovat pouze primárního serveru (a sekundární použít pouze v případě nedostupnosti primárního) a nebo může vybrat náhodně jeden z autoritativních. Takže kterého stroje se zeptáš, takový ti odpoví, to hosting nemůže ovlivnit.
Aby to ale nebylo tak jednoduché, za jednu IP adresou může (ale také nemusí) vystupovat více strojů. Který ti odpoví, to už ty sám neovlivníš.
Uvedu příklad:
Doména example.cz má jako primární name server ns1.xyz.cz. Sekundární name servery jsou ns2.jinadomena.cz, ns3.jinadomena.com a dns.example.cz. Jména name serverů mohou být libovolná, ale často se pojmenovávají jako ns1, ns2, ns3 atd.
IP adresy budou:
ns1.xyz.cz -> 1.2.3.4
ns2.jinadomena.cz -> 5.6.7.8
ns3.jinadomena.com -> 9.0.10.20
dns.example.cz -> 30.40.50.60
Budeš chtít na stránku
www.example.cz. Tvůj DNS resolver se zeptá kořenových serverů na správce na doménu .cz, správce domény .cz se zase zeptá na doménu example.cz a nebo už to bude mít v cache. (trochu jsem to zjednodušil).
Takže se nakonec dozví, jaké jsou name servery pro doménu example.cz. Jeden z nich vybere (třeba 9.0.10.20) a pošle na něj dotaz na doménu
www.example.cz. Toto hosting nemohl nijak ovlivnit.
Na server 9.0.10.20 dorazí dotaz a pošle odpověď. Ale také to může být jinak. Server s adresou 9.0.10.20 nemusí být ve skutečnosti name server. Může to být load balancer, který předává dotaz na několik různých name serverů (například 10.0.0.1, 10.0.0.2, 192.168.50.90,...). To už ty nijak ovlivnit nemůžeš, je to zcela v režii hostingu (nebo lépe řečeno správce DNS). Ve skutečnosti dovnitř ani nebudeš vidět, bude se ti zdát, jako by odpověď přišla přímo od 9.0.10.20.