NAS - doporučtě

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
NAS - doporučtě
« kdy: 29. 04. 2018, 12:20:26 »
Zdar!
ač jsem linuxák nemám s krabičkami typu NAS absolutně žádnou zkušenost a vypadá to, že to ještě delší dobu tonepoužiju, ale oslovil mě kamarád s rozrostlou rodinou :_).
Nutnosti:
- RAID 1
- práva na složky stejně tak nastavitelná jako na Linuxu
- DLNA

díky
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Lol Phirae

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #1 kdy: 29. 04. 2018, 12:39:58 »
NAS4Free + nějakej normální hardware typu HP Microserver.

Jestli fakt trváš na nějaký hotový předražený krabičce, tak snad něco od Synology. (QNAP v žádném případě, ten firmware je totální katastrofa.)

lojzak

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #2 kdy: 29. 04. 2018, 13:16:53 »
Proč NAS4Free a ne FreeNAS?

Kit

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #3 kdy: 29. 04. 2018, 13:27:06 »
Proč NAS4Free a ne FreeNAS?

Asi proto, že FreeNAS má nehorázné požadavky na HW, které jsou snesitelné ve firmě, ale pro domácí prostředí moc ne.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #4 kdy: 29. 04. 2018, 13:27:15 »
ten clovek je bežný uživatel, takže hotové řešení typu malá krabička s maličkou spotřebou.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Lol Phirae

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #5 kdy: 29. 04. 2018, 13:29:08 »
Proč NAS4Free a ne FreeNAS?

Už jsem to tady nedávno rozebíral, ale vzhledem k nefunkčnímu vyhledávání jaksi nenacházím.

- Příšerné schizofrenní GUI
- Fatální bugy na spoustě míst
- Je to celé silně přebobtnalé, nesmyslně složité a hardwarově náročné
- Rozjet integraci s Active Directory se jeví jako nemožná věc (bez toho je to pro mě nepoužitelné)

Tady je přímo srovnání NAS4Free vs. FreeNAS - a ten stav se, co se týče chyb, za 4 roky bohužel prakticky nezměnil. Snaha o předělání GUI ve FreeNAS skončila totálním krachem. Ta věc prostě není pro mě, to GUI a workflow je takové peklo, že bych vzteky rozmlátil klávesnici několikrát týdně.

Medo

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #6 kdy: 29. 04. 2018, 15:46:59 »
Zyxel (542 atd) ... Splna vyssie uvedene, a oproti QNAP ci Synology je to lacnejsie ... Netvrdim, ze je to super zelezo, ale na to domace zuvanie ...

Lol Phirae

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #7 kdy: 29. 04. 2018, 16:46:27 »
Zyxel (542 atd) ...

To je ta značka dodávající firmware s backdoor accounty  NSARescueAngel apod.? Jo tak to je terno.  8)

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #8 kdy: 29. 04. 2018, 16:50:32 »
Citace
To je ta značka dodávající firmware s backdoor accounty  NSARescueAngel apod.? Jo tak to je terno.  8)

Pokud preferuje cenu, tak Zyxel, jinak Synology/QNAP

Pokud si chce hrat, tak si postavit domaci "server"

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #9 kdy: 29. 04. 2018, 17:14:50 »
Já jsem velmi spokojený s OpenMediaVault 4, který jsem si nainstaloval na Debian 9.

gnat

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #10 kdy: 29. 04. 2018, 18:25:56 »
Za mě FreeNAS na HP Microserveru Gen8. Ty HW nároky nejsou tak zlé. Běhá to v pohodě na 4GB RAM (nejnižší konfigurace HP MS G8). Jen to nedá deduplikaci. Cena srovnatelná se 4diskovou Synology, výkon někde úplně jinde.

RE:

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #11 kdy: 29. 04. 2018, 19:27:30 »
Predne se zeptam jestli je ten Vas kamarad, ci jeho rodina nejak technicky zdatny? Podle toho bych odvodil jestli to placat dohromady po domacku a usetrit anebo koupit hotove reseni. Ptam se, protoze to usetri jeho nervy a hlavne.. vam cas straveny supportem.

lojzak

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #12 kdy: 29. 04. 2018, 19:53:39 »
Předně by sis měl nejdřív pročíst vlákno. Nemusel bys pak pokládat zbytečné otázky.

ten clovek je bežný uživatel, takže hotové řešení typu malá krabička s maličkou spotřebou.

Miky

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #13 kdy: 30. 04. 2018, 03:58:47 »
Zdar!
ač jsem linuxák nemám s krabičkami typu NAS absolutně žádnou zkušenost a vypadá to, že to ještě delší dobu tonepoužiju, ale oslovil mě kamarád s rozrostlou rodinou :_).
Nutnosti:
- RAID 1
- práva na složky stejně tak nastavitelná jako na Linuxu
- DLNA

díky

Ahoj,
precetl jsem vlakna a odpovedi ostatnich diskutujicich. Proc ne FreeNAS a ne TrueNAS nebo NAS4Free.
Pripadne OpenVault apod.
Ten link, ktery to srovnava je par let stary ale to neznamena, ze veskere informace jsou zastatrale.
Velmi dlouhou dobu se na freenas foru resi ve vlakne "Will it freenas ?" HW konfigurace https://forums.freenas.org/index.php?forums/will-it-freenas-freenas-build-discussion.70/

Vzdy je treba si ujasnit co od toho reseni chci. V momente kdy to vis pak se da volit z hromady reseni.
Pises, ze reseni je do rozvetvene rodiny coz ve mne vzbuzuje dojem reseni, ktere bude chtit vice funkci, uzivatelu a tim i vice vykonu.
QNAP i Synology si sve zakazniky najdou ale ani jedne spolecnosti neverim. A to z toho duvodu, ze nesplnuji me krtiteria. Pri vyberu byla pro me nejdulezitejsi integrita dat. Navic kolega si jednu takovou krabicku poridil nicmene mel stesti na vadny kus a prisel o docela hodne dat kvuli vadnemu radici, RAID1 mu nepomohlo byt implementovano na strane OS...

Zvolil jsem FreeNAS.
Kdyz jsem stavel svuj soucasny FreeNAS tak jsem sel proti proudu tehdy doporucovanych konfiguraci,ktery razil supermicro desku a intel platformu.

Postavil jsem to na AMD FX-8370 VISHERA, deska ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z, 32 GB pameti Kingston gold DDR3 1600MHz DR s ECC unbuffered, zdroj Seasonic M12II-620 EVO, deska ma Intel chip pro LAN + jedna Intel dokoupena navic do PCIe, bedna BigTower Collermaster, jedna pasivne chlazena geforce + 2USB 32GB flash jako boot. Cena zakladniho reseni bez disku cca 15 000 Kc s DPH. Od disku bych musel najit faktury ale momentalne to jede 6x4TB (kombinace IronWolf a WD Red) RAIDZ2. Ta kombinace vyrobcu HDD je tam kvuli zmenseni rizika, ze koupim od jednoho vyrobce vadnou sarzi... Jeste musim pripocitat cenu UPS cca 2500Kc. Kolik by dneska stala takova konfigurace nevim.

Proc jsem sel do AMD ? Protoze domu nepotrebuji enterprise grade platformu a AMD podporuje ECC pricemz Intel,chtel Xeon. Pro me tedy rozumny pomer cena/vykon, ktery zajisti to co chci. Funguje to pres 2 roky 24/7 a naprosto bez problemu. Sitovky jedou v LACP rezimu a neni problem z NASu ty 2GBit dostat aniz by se sesypal a nejelo nic jineho.
Plex v jailu, diky vykonu CPU neni problem delat transcoding i na vice zarizeni soucasne. NextCloud ve VM pod bhyve a ted nove experimenty s Docker(rancherOS) + sluzby jako NFS,Samba,FTP.

FreeNAS dostal dost po usich s nesdarem distribuce Coral coz byla katastrofa a nedlouho po vydani odesel jeden z prednich vyvojaru. Duvody jsou spekulace, prevazuje nazor, ze byl pod velkym tlakem vydat neco noveho co jeste nebylo dokonceno a uz nechtel jit hlavou proti zdi. Dulezite je, ze to lide neodpiskali, vzali to tak jak to je a zacali od zacatku postupne implementovat funkce z Coral. Momentalne se hodne pracuje na novem GUI, ktere s kazdym vetsim release dostava lepsi a lepsi podobu. A stare GUI se udrzuje jak to jen jde. Chyby byly jsou a budou, nicmene vyvoj jde dal a projekt rozhodne neumrel.

No tak jsem vykecal a ted strucne :-)
Pokud zalezi jen na
Nutnosti:
- RAID 1
- práva na složky stejně tak nastavitelná jako na Linuxu
- DLNA

pak toto poskytne jak Synology tak QNAP. Cemu bych se vyhnul obrovskym obloukem jsou krabicky od WD a Seagate.
Konkretne WD My cloud home, Seagate NAS. Moc bych neveril ani produktum znacky ZYXEL.

Tak ci onak, zadne NAS reseni neni 100% a dulezita data je treba zalohovat jeste jinam.


Lol Phirae

Re:NAS - doporučtě
« Odpověď #14 kdy: 30. 04. 2018, 07:24:11 »
Navic kolega si jednu takovou krabicku poridil nicmene mel stesti na vadny kus a prisel o docela hodne dat kvuli vadnemu radici, RAID1 mu nepomohlo byt implementovano na strane OS...

Zrovna před pár týdny vydal QNAP úžasný firmware způsobující náhodné zmizení dat. Firmware byl po pár dnech stažen bez vysvětlení, na fóru již léta nekomunikují, přes formulář pro podporu prakticky taky ne (odezva v řádech týdnů je katastrofální.) Příčina dodnes nejasná, ale šlo zjevně další z jejich neumětelských "vylepšení" kernelu nebo nějakých core systémových utilit.

Synology ji na tom aktuálně o mnoho světelných let lépe co do kvality firmwaru, ale když si vzpomenu, jak to vypadalo nějakých 5+ let zpátky, tak byli ve stejných sračkách jako QNAP.

Takže ano, naprosto souhlasím - prostě jim nevěřím.