Proč startupy v ČR nedávají podíl?

kdr

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #15 kdy: 30. 04. 2018, 08:18:05 »
Trochu naivni pohled na vec. ... Pokud lopate nekdo nabidne podil, obvykle to znamena dve veci-firma nema prachy, nebo podnikatel jiz ma plan jak ji vytunelovat a lopate zustane 10% z niceho.

Přesně. Na tohle může naletět jenom mladej naivní člověk po škole.  Přeci člověka společníkem neudělá nikdo pro nic za nic.


kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #16 kdy: 30. 04. 2018, 08:28:50 »
Tak hlavně ten start-up musí mít správnou právní formu a tak dále, aby se vůbec něco takového dalo dělat. Tj. akciovka. A akciovka asi těžko bude začínající podnikatel. Hypoteticky by to šlo i přes to esero, ale to si fakt neumím představit nějak potom v praxi.

Tak já si start-up klidně představuji firmu o 100 lidech, klidně to může být firma o 300 lidech, jde o to, na jak velký trh se míří a kam až může firma růst, když google mělo 300 lidí, tak to byl start-up, protože dneska má (teď kecám) třeba 50.000 lidí.

Mimo jiné, když se tu furt píše o tom, jak start-upy nemůžou dávat podíl, tak stock options dávají i zavedené firmy. Samozřejmě si nepředstavuji, že nastoupím a hned dostanu 10% podíl na firmě, ale že třeba mi každý měsíc k platu připíší 10 akcií.

Jako start-up naopak napovažuji malou firmu, klidně o 50ti lidech (alá EtNetera), která je jen dodavatel bez nějakého silnějšího vlastního produktu. To je podle mě jen prostě malá firma, oni jsou zavedení, jen nikdy nevyrostou.

Co mě kolikrát štve, že co se týká pracovních benefitů, tak je na tom korporát kolikrát líp, kolikrát v korporátu dostanete víc Home Office, než ve start-upu. Vím i o start upech, kteří HO dokonce zakazovali úplně.

Juggernaut

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #17 kdy: 30. 04. 2018, 08:34:43 »
Pár krátkých komentářů:

  • Klasické americké startupy nabízejí podíly, ale poměrně miniaturní. Nepočítám-li zakladatele, ale běžné programátory, většinou jde o desetiny procenta. Ale i z toho mohou být zajímavé peníze -- když firma dosáhne později valuaci třeba 100M$, což není nic obtížného, tak i 0.5% znamená 500k$ čili pět ročních platů. Představa, která tu zazněla, že programátor dostane 10% -- sorry, ale tak to nechodí, hodně štěstí při hledání něčeho takového.
  • Nechápu, kdo by mohl chtít pracovat u startupu za nižší než tržní mzdu, když nedostane podíl. Asi jen masochista.
  • Podíly se dají dělat i u s.r.o.ček - existuje mechanismus zvaný podílový list. Je to pravda komplikované, ale založení a správa akciovky taky, a navíc dražší.
  • Kontakty: Běžná metoda u skutečných startupů je, že kontakty přinesou investoři. Tj. na začátku je pár lidí a nápad, který dotáhnou do nějaké prezentovatelné formy, a seženou si strategické, nikoli finanční investory. Od investorů se pak očekává, že využijí svých kontaktů k tomu, aby startupu umožnili získat zákazníky a prosadit se na trhu. Častý postup u českých "startupů", tj. mám předem zákazníka, a kvůli tomu si založím firmu -- to není skutečný startup, to jsou úplně jiná pravidla.

CoffeeMan

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #18 kdy: 30. 04. 2018, 08:35:09 »
Tak hlavně ten start-up musí mít správnou právní formu a tak dále, aby se vůbec něco takového dalo dělat. Tj. akciovka. A akciovka asi těžko bude začínající podnikatel. Hypoteticky by to šlo i přes to esero, ale to si fakt neumím představit nějak potom v praxi.

Tak já si start-up klidně představuji firmu o 100 lidech, klidně to může být firma o 300 lidech, jde o to, na jak velký trh se míří a kam až může firma růst, když google mělo 300 lidí, tak to byl start-up, protože dneska má (teď kecám) třeba 50.000 lidí.

Obecně se to ve světě bank, co jsem si všiml, bere jako začínající podnikatelé. Ale jak už je někde hoře psáno, ona se z toho stala módní záležitost. A asi se nebudeme hádat, jestli se vám líbí či nelíbí pásek z hadí kůže například.

Honza

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #19 kdy: 30. 04. 2018, 09:30:07 »
"Startup" je moderní hype. Tohle slovo v kombinaci s "firemní kultura" slouží jen k tomu, aby navnadilo potencionální zaměstnance a ti byli ochotní si vsugerovat, že je OK když část mzdy dostanou v tom, že si budou myslet, že dělají něco úplně bezvadnýho.

Realita potom je, že vlastně nejde o "start-up", ale o rozbíhající se firmu se zajištěným businessem a jen chtěli sehnat levnou pracovní sílu...


kdr

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #20 kdy: 30. 04. 2018, 11:04:51 »
"Startup" je moderní hype. Tohle slovo v kombinaci s "firemní kultura" slouží jen k tomu, aby navnadilo potencionální zaměstnance a ti byli ochotní si vsugerovat, že je OK když část mzdy dostanou v tom, že si budou myslet, že dělají něco úplně bezvadnýho.

Což jim zaplatí hypotéku, sadu papírovejch plen na potomka...

Jo a ještě jste zapomněl na obligátní hrnek kávy, kulečník a šipky. ;D

Honza

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #21 kdy: 30. 04. 2018, 11:48:12 »
"Startup" je moderní hype. Tohle slovo v kombinaci s "firemní kultura" slouží jen k tomu, aby navnadilo potencionální zaměstnance a ti byli ochotní si vsugerovat, že je OK když část mzdy dostanou v tom, že si budou myslet, že dělají něco úplně bezvadnýho.

Což jim zaplatí hypotéku, sadu papírovejch plen na potomka...

Jo a ještě jste zapomněl na obligátní hrnek kávy, kulečník a šipky. ;D
Myslíš fotbálek?

Podstata spočívá v tom, že se všichni podnikatelé, kdo chtějí hrát na psychologickou strunu a tím ušetřit pár kaček na mzdách, snaží využít co se dá. A slovo "start-up" se přímo nabízí.

Přitom je to většině případů obyčejný začínající (typicky) software house, který nemá vůbec žádný unikátní nápad ani produkt. Jediné, co mají, je unikátní myšlenka jak ušetřit na lecčems (daně, dotace, ...) - říkat si "start-up".

Taková firma ti nikdy nedá podíl. Chtějí jen podojit trh a stát.

CoffeeMan

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #22 kdy: 30. 04. 2018, 12:03:53 »
Já bych to na profesionální psychologickou hru neviděl. Protože jsem ještě neslyšel o firemní striptérce (otrlí můžou dosadit za striptérku rozkuřovačku). A né, nebudu se zlobit, když můj příspěvek bude smazán.

Kkt1

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #23 kdy: 30. 04. 2018, 13:27:01 »
Ja uz zazil ze jednim z benefitu bylo vyuziti privatu... ehm... obcerstveni...

Honza

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #24 kdy: 30. 04. 2018, 14:46:20 »
Ja uz zazil ze jednim z benefitu bylo vyuziti privatu... ehm... obcerstveni...
Holt Maslovova pyramida je Maslovova pyramida...

CoffeeMan

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #25 kdy: 30. 04. 2018, 14:56:36 »
Ja uz zazil ze jednim z benefitu bylo vyuziti privatu... ehm... obcerstveni...
Holt Maslovova pyramida je Maslovova pyramida...

Maslowova pyramida je kravina, protože platí jen v na jednu množinu populace. Ostatní (ta inteligentnější) to má spíše jako válec. Což se dá jednoduše dokázat.

CoffeeMan

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #26 kdy: 30. 04. 2018, 14:59:05 »
Však je to taky staré. Wikipedie říká 1943. Tj. během války.

Karel

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #27 kdy: 30. 04. 2018, 15:12:52 »
Já před 11 lety ve startupu pracoval. Byla to výborná zkušenost, museli jsme plno věcí vymyslet, sami jsme si "nastavovali procesy". Prostě něco úplně jiného, než když nastoupíte do zaběhlé firmy, kde nejprve měsíc čtete ISO a pak rok bojujete s "ale u nás se to dělá takhle".

Podruhé bych do toho ale nešel, bylo to sice velmi uspokojivé, ale také ukrutně vyčerpávající. Navíc se trochu změnila doba a na skutečný startup dnes moc nenarazíte. Co slyším od známých a bývalých kolegů, tak jsou to obvykle dost maličké projekty, kde majitel vlastně ani neví, co chce (business plán = vyvineme XY, fáze 2, profit!), případně jsou to pobočky existujících velkých firem, které se sice na oko tváří jako nové firmy, ale ve skutečnosti jsou od počátku prolezlé byrokracií mateřské firmy. Dnes už se prostě nestává, že by se sešla parta lidí a rozhodli se, že si založí firmu, co bude něco vyrábět a prodávat. Častější je, že jen něco vyvíjí s tím, že se čeká, že to pak někdo koupí. A důsledkem toho, že sami nic nevyrábí a neprodávají, je i chybějící tah na to něco dotáhnout do konce, vyrobit a prodat. Čest výjimkám.

S tím, že by se dával podíl, jsem se nesetkal. Ale také jsem se nesetkal s tím, že by se škrtilo nějak extra na platech. Pokud mají zakládající majitelé nějaký business plán, tak také mají zajištěné zdroje na mzdu zaměstnanců. Tedy, měli by mít. Pod cenou bych do toho nešel nikdy, protože tam není zjevné kdy bych z toho já měl mít nějaký benefit.

JardaH

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #28 kdy: 30. 04. 2018, 15:39:41 »
...v nějakých jsem pracoval, a krom dlouhých hodin v práci, malé mzdy a nevyzrálého managmentu jsem nějak na výhody nenarazil...

Tak já jsem v startupu získal stejné zkušenosti, ale na nějaké dlouhé hodiny jsem se vysral. Podíl jsem dostal, ale bylo to takový jako nula celá nula nic. Bohužel startup sám šel do sraček, a nevyzrálost managmentu se projevovala hlavně tím, že CEO neustále nabíral lidy, aby je pak mohl zase vyházet (což v Serverní americe jde celkem snadno, záleží na státě, ale většinou máte 14 dní výpovědní hlůtu). Během roku odešla většina spoluzakladatelů, což byl hlavní ukazatel, že tudy ne. Takže jsem si našel práci jinde, dostal jsem o 30% větší plat a zdrhnul jak jen to šlo. Asi za měsíc vyházeli půlku lidí...

Byl to můj první startup, hodně cool produkt na první pohled (ale pouze na první) a samozřejmě jsem se taky nachytal na "my jsme chudý startup, na pilu moc tlačit nemůžeme".

Vzhledem k tomu, že statistická úspěšnost startupů obecně je prachbídná, tak do dalšího bych šel už jen za zlatý prase...

Samozřejmě mi vyhovuje víc neformální prostředí a částečná garážovka bez buzerací na nějakejch bureau-crazy processes, ale pocit, že se můžu pětkrát denně odreagovat u fotbálku mi hypotéku nezaplatí a na důchod nenašetří...

asfsa

Re:Proč startupy v ČR nedávají podíl?
« Odpověď #29 kdy: 30. 04. 2018, 15:41:15 »
Nezanedbával bych otázku, zda zaměstnanci o ten podíl stojí.
Až na velké výjimky bych i ve startupu chtěl především dobré peníze na ruku. Podíl bych bral jen když bych tomu startupu fakt věřil. (Základní otázky jsou: , "Jaký je váš business model?" a "Proč si myslíte, že dokážete obstát proti ostatním, kteří dělají totéž?")
Pokud nedokáží nabídnout rozumné podmínky, mají smůlu.