Lehká distribuce pro QEMU

kefalin

Lehká distribuce pro QEMU
« kdy: 25. 04. 2018, 23:04:37 »
QEMU bezi v rezime "emulacie CPU" a hladam lahku distribuciu, na ktorej pustim broswer a budem pouzivat jednu webovu stranku/aplikaciu.

Fedora LXDE - len pri pravom kliknuti mysou trva 5s kym vybehne kontextove menu. Fakt tam ocakavam len ten broswer. Nieje niekde k stiahnuti image s Gentoo alebo nieco take lite. Dovod ku komplikacii je bezpecnost a napr. moznost pustit QEMU s pravami bezneho uzivatela. Ak nic ine, tak aj ten VirtualBox mi bude dobry.

Vdaka za tipy a rady
« Poslední změna: 26. 04. 2018, 08:06:27 od Petr Krčmář »


andrej

Re:lahka distribucia pre QEMU
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2018, 23:25:57 »
Fedora LXDW je dobry zaklad, ale emulacia CPU je brutalne pomala. Skusal som v emulovanom qemu bootnut Fedora XFCE Live CD.  Masina bootla za desiatky minut, s tym sa neda rozumne pracovat. Nahradenie Oraclackym VirtuallBoxom prinieslo radovo rychlejsi boot a moznost normalnej prace.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:lahka distribucia pre QEMU
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2018, 23:55:45 »
MX Linux s Openboxem (+LXDE, kdyz to musi byt) nebo IceWM. Sparky Linux, kdyz nevadi rolling release.

nobody(ten pravej)

Re:lahka distribucia pre QEMU
« Odpověď #3 kdy: 26. 04. 2018, 00:29:39 »
QEMU bezi v rezime "emulacie CPU"
urcite mas nejaky duvod ze bezi v emulaci a ne v KVM rezimu? nejde jen o neznalost?

xx

Re:lahka distribucia pre QEMU
« Odpověď #4 kdy: 26. 04. 2018, 14:18:06 »
Citace
urcite mas nejaky duvod ze bezi v emulaci a ne v KVM rezimu? nejde jen o neznalost?

Moje ocakavanie bolo, ze tam nic nebezi pod rootom.

Zda sa, ze predstava trosicku normalneho pouzivania je naivna. Sparky aj MX dokazali nabootovat, spustenie Firefoxu trvalo niekolko minut, takze Midori tam ani nebudem skusat davat. Ked som v nich spustil task manager, tak ukazoval ze sam spotrebuje tretinu vykonu. Samozrejme jadro CPU pod hostom bezalo na 100 percent.

Nasiel som aj Gentoo image, nemal ziadne Xko, len prikazova riadka. Tam bolo CPU hosta zaťažene na 4 percenta.

Takze asi VirtualBox alebo spominane KVM.


kluz

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #5 kdy: 26. 04. 2018, 17:36:10 »
QEMU bezi v rezime "emulacie CPU" a hladam lahku distribuciu, na ktorej pustim broswer a budem pouzivat jednu webovu stranku/aplikaciu.

Fedora LXDE - len pri pravom kliknuti mysou trva 5s kym vybehne kontextove menu. Fakt tam ocakavam len ten broswer. Nieje niekde k stiahnuti image s Gentoo alebo nieco take lite. Dovod ku komplikacii je bezpecnost a napr. moznost pustit QEMU s pravami bezneho uzivatela. Ak nic ine, tak aj ten VirtualBox mi bude dobry.

Vdaka za tipy a rady

Nevím, jakou distribuci, nenáročný byl třeba Debian. Ale možná by spíše stálo za úvahu popřemýšlet o vhodnější konfiguraci QEMU. Pokud mu např. nenastavím, kolik má přiděleno RAM, tak běží poměrně pomalu. Podobně mi zpomalí, pokud nechám příliš málo RAM hostitelskému operačnímu systému.

S VirtualBoxem jsem sice měl dobré zkušenosti, ale prý je to díravé jako cedník. Ale to je už taky starší informace.

Jenda

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #6 kdy: 26. 04. 2018, 18:02:37 »
Fedora LXDE - len pri pravom kliknuti mysou trva 5s kym vybehne kontextove menu.

Tak to ti žádná distribuce nepomůže.

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #7 kdy: 26. 04. 2018, 21:20:28 »
QEMU bezi v rezime "emulacie CPU" a hladam lahku distribuciu, na ktorej pustim broswer a budem pouzivat jednu webovu stranku/aplikaciu.

Fedora LXDE - len pri pravom kliknuti mysou trva 5s kym vybehne kontextove menu. Fakt tam ocakavam len ten broswer. Nieje niekde k stiahnuti image s Gentoo alebo nieco take lite. Dovod ku komplikacii je bezpecnost a napr. moznost pustit QEMU s pravami bezneho uzivatela. Ak nic ine, tak aj ten VirtualBox mi bude dobry.

Vdaka za tipy a rady

Rychlost virtualizovaného OS na distribuci hosta ani hostitele moc nezáleží. Zásadní je ale použít KVM, pak se dá ten virtualizovaný OS normálně používat. Pro KVM musí být podpora v CPU, což dnes většinou už je. Pokud je potřeba virtualizovat jinou CPU architekrutu, například ARM, pak nejde KVM použít a je to skutečně dost pomalé. Ale to asi nebude Váš případ.

Výběr virtualizované distribuce má význam jen tehdy, pokud záleží na rychlosti bootu nebo objemu dat na disku,případně na nějakých speciálních vlastnostech. Tam mohou být rozdíly velké.

LarryLin

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #8 kdy: 26. 04. 2018, 21:50:21 »
Nějak se ve vašem dotazu ztrácím. Čo si predstavujete pod takým slovom "emulacie CPU" Kefalin?

Emulace: na procesoru x86 emulujete arm. Dochází k velkému úbytku výkonu.
Virtualizace: na procesoru x86 Haswell virtualizujete x86 Core2Duo. Pokud ji váš procesor podporuje, tak úbytek výkonu je velmi malý.

Podle vašeho dotazu mám dojem, že vám jde o virtualizaci a pouze jste si špatně nastavil Qemu.
Takže jde vám opravdu o emulaci nebo o virtualizaci?

kefalino

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #9 kdy: 27. 04. 2018, 08:10:10 »
Uz som to napisal niekolkokrat. Ocakavanie je, ze QEMU je sw, ktory nebezi pod rootom. VirtualBox/KVM bezi pod rootom. Ubytok vykonu mi bol zrejmi a vyssi level bezpecnosti mi stal za to. Mam DualCore a cakal som, ze to bude apson ako Pentium4.

RAMku som nastavoval na 1GB, tak som skusil na 2,5GB a efekt ten isty. Vzdy to islo len z live z ISO. Mate este nejake tipy na vykon?

Mam dojem, ze samotny Linux by sa dal vytunovat tak aby to bolo pouzitelne, viz Gentoo image, ale prehliadac sam o sebe je sustavne modernizovany sw, ktory si svoju dan na vykone vyberie. Islo mi o pouzivanie webov ako Tinder, facebook a podobne zvedave zmetky, ale so zaujimavym obsahom.

Este mi napadlo skusit v archive vyhrabat najstariu distribuciu s najstarsim prehliadacom, ktory ten web este akceptuje. Alebo Windows XP :-D

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #10 kdy: 27. 04. 2018, 12:12:03 »
Pokud jde jen o tohle, tak myslím, že by to šlo upravit, aby root nebyl potřeba. Je potřeba hlavně přístup k /dev/kvm a možná nějaké věci související se síťováním apod.

Ale zamyslel bych se, zda to je opravdu dobrý nápad vzhledem k zamýšleným cílům. Pro běžné desktop použití je libvirt, virtmanager, kvm a qemu dostatečně dobré a snad i dostatečně bezpečné.

Pokud si stále myslíte, že to potřebujete, tak existují distribuce, které to mají vyladěné s cílem maximální bezpečnosti - každá aplikace běží ve vlastním kontejneru (myslím, že jde o kontejnery) apod. Dosažená bezpečnost bude IMHO lepší, než když si budete něco vytvářet sám.

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #11 kdy: 27. 04. 2018, 12:13:07 »
Pokud jde jen o tohle, tak myslím, že by to šlo upravit, aby root nebyl potřeba. Je potřeba hlavně přístup k /dev/kvm a možná nějaké věci související se síťováním apod.

Ale zamyslel bych se, zda to je opravdu dobrý nápad vzhledem k zamýšleným cílům. Pro běžné desktop použití je libvirt, virtmanager, kvm a qemu dostatečně dobré a snad i dostatečně bezpečné.

Pokud si stále myslíte, že to potřebujete, tak existují distribuce, které to mají vyladěné s cílem maximální bezpečnosti - každá aplikace běží ve vlastním kontejneru (myslím, že jde o kontejnery) apod. Dosažená bezpečnost bude IMHO lepší, než když si budete něco vytvářet sám.

PS: Jak spustit qemu kvm bez roota se dá najít na netu. Nevypadá to tak složitě.

grc

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #12 kdy: 27. 04. 2018, 12:31:18 »
Neni tohle use case pro Qubes OS?

LarryLin

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #13 kdy: 27. 04. 2018, 13:50:30 »
Uz som to napisal niekolkokrat. Ocakavanie je, ze QEMU je sw, ktory nebezi pod rootom. VirtualBox/KVM bezi pod rootom.
Snažíte se škrábat pravou rukou za levým uchem. Qemu s nastaveným přepínačem KVM "-enable-kvm", tzn. v režimu virtualizace lze nastavit, aby nejel pod rootem. Mě pod rootem nejede a KVM používám. Rootovská práva potřebuji jen když chci virtuálce přiřadit nějaký hardvare, ale i to lze nastavit, že konkrétní HW povolíte i pro neroota. A kdyby vám to z nějakého důvodu nešlo nebo byste to nemohl nastavit, tak Qemu má přepínač "-runas {user}", který dělá to, že když spustíte Qemu pod rootem, tak sníží práva na konkrétního uživatele. Když se podíváš do dokumentace Qemu (nebo kde jsem to viděl), tak je tam výstražným písmem napsáno, že Qemu by nemělo být nikdy spouštěno pod rootem.
Vy se místo toho snažíte spustit Qemu bez KVM, tzn. v režimu emulace s obrovským úbytkem výkonu, kdy vám nějaká mini distribuce příliš nepomůže!
Takže rozjeďte si Qemu s KVM bez potřeby roota a jako distribuci si vyberte, takovou na kterou jste zvyklý s nějakým minimalistickým DE (xfce, i3 ...) záleží co nabízí ta distribuce.

Mate este nejake tipy na vykon?
Pokud se rozhodneš pro Qemu s KVM a v biosu si povolíš VT-x a hodíš sem ukázku konkrétní konfigurace qemu, tak ti tu nějaké tipy zkusíme dát.

Este mi napadlo skusit v archive vyhrabat najstariu distribuciu s najstarsim prehliadacom, ktory ten web este akceptuje. Alebo Windows XP :-D
S nejstarším prohlížečem? A tomu na Slovensku říkáte bezpečnost? :) Ale jako vtip to beru ;) Nechci v tobě vyvolávat paranoické stavy, ale útočník se dokáže i z virtuálky dostat ven do hostitele.  :o

Re:Lehká distribuce pro QEMU
« Odpověď #14 kdy: 27. 04. 2018, 14:38:34 »
Tak jsem se právě kouknul a při použití virtmanagera beží qemu pod uživatelem libvirt-qemu. Takže tazatel asi řeší neexistující problém.