Zapsání bootloaderu na USB disk

Zvarok

Zapsání bootloaderu na USB disk
« kdy: 22. 04. 2018, 22:02:53 »
Cavte. Rad by som vytvoril usb kluc s ubuntu alebo inymi distrami. K dispozicii su nastroje ako "usb image writer" atd. , ktore funguju, ale vytvorene partitions su nejake divne. Vo vnutri tie nastroje volaju dd proste to tam nakopiruju ten iso subor po bajtoch. Je to tusim iso 9660 filesystem. Vo windowse je to nerozpoznane a gparted ma s tym tiez nejaky problem.

Chcel by som preto vytvorit partition fat32, na nu nakopirovat vsetky subory z vnutra iso suboru a nainstalovat bootloader. Instalacia bootloaderu je najvacsi problem. Poznam syslinux, skusal som ho tam zapisat ako
Kód: [Vybrat]
syslinux -s /dev/sdb1
Kód: [Vybrat]
syslinux -i /dev/sdb1Nefungovalo to. Tie iso subory pouzivaju nejaky isolinux vnutri.

Potrebujem, aby to bootovalo na strojoch bez uefi - ten starsi sposob bootovania.
« Poslední změna: 22. 04. 2018, 23:07:44 od Petr Krčmář »


Lol Phirae

Re:zapisanie bootloadera na usb kluc
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2018, 22:16:03 »
Nevymejšlej blbiny a použij fungující nástroje. https://rufus.akeo.ie/

Jenda

Re:zapisanie bootloadera na usb kluc
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2018, 22:24:36 »
Citace
Tie iso subory pouzivaju nejaky isolinux vnutri.
Někdy stačí přejmenovat isolinux na syslinux a začne to fungovat.

Zvarok

Re:zapisanie bootloadera na usb kluc
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2018, 22:25:12 »
To som skusil premenovat a nejde to.

Zvarok

Re:zapisanie bootloadera na usb kluc
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2018, 22:26:14 »
Tie hotove nastroje poznam. Chcel som to ale vediet manualne zapisat ten bootloader.



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapsání bootloaderu na USB disk
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2018, 23:37:56 »
A co takle to distro na to USB jednoduse nainstalovat a pak se podivat, co a jak se tam nakonfigurovalo? A k tomu si, samozrejme, nainstalovat vsechno X.org ovladace, aby to nebehlo pokud mozno vsude.

Mozna by stacilo si udelat obraz existujiciho systemu a upravit Grub config tak, aby sedelo UUID toho USB disku a preinstalit Grub.

Meh

Re:Zapsání bootloaderu na USB disk
« Odpověď #6 kdy: 23. 04. 2018, 09:12:37 »
Za predpokladu, ze flash ma MBR oddil, rekneme, sdb1 oznaceny jako bootable a naformatovany FAT32, tak si na nem udelas adresar /boot/syslinux, v nem si udelas konfiguracni soubor syslinux.cfg a nakopirujes tam /usr/share/syslinux/ldlinux.c32 (a typicky take menu.c32 a libutil.c32). Pak oddil unmountes.
Dale nahrajes zavadec do MBR, tj. cat /opt/CPKGsyslinux/usr/share/syslinux/mbr.bin > /dev/sdb a samotny syslinux do nejakeho zavadeciho prostoru v oddilu, tj. syslinux -d /boot/syslinux/ -i /dev/sdb1.

Doporucena cetba:
http://www.syslinux.org/wiki/index.php/SYSLINUX
https://wiki.archlinux.org/index.php/Syslinux

Tie hotove nastroje poznam. Chcel som to ale vediet manualne zapisat ten bootloader.

To delas moc dobre, to je cesta opravdoveho linuxmana.

Meh

Re:Zapsání bootloaderu na USB disk
« Odpověď #7 kdy: 23. 04. 2018, 09:14:07 »
Oprava: cat /usr/share/syslinux/mbr.bin > /dev/sdb

tt

Re:Zapsání bootloaderu na USB disk
« Odpověď #8 kdy: 23. 04. 2018, 13:09:31 »
normálně to tam nakopírovat, klidně v jakémkoliv file manageru. Veškeré soubory z toho .iso. Tak jsem to nakopíroval z iso windows 10 na flešku s fat32