Doporučení software pro plánování zahrady

Miky

Doporučení software pro plánování zahrady
« kdy: 21. 04. 2018, 22:58:02 »
Ahoj,
tohle sem asi moc nepatri ale presto prosim at to nehazite hned do /dev/null
Kazdy kdo pracuje dusevne nejak relaxuje. Mam celkem velkou zahradu a pred casem jsem se dal do jejiho predelavani coz me bavi cim dal vice. Nedavno jsem se zacal seznamovat s IOT (ARDUINO) coz se da krasne spojit se zahradou.

Problem je, ze tohle neni jen prosta vysadba salatu a rajcat na zahonek. Potrebuju si navrhnout celkovou koncepci jak by to mohlo vypadat. Coz me donutilo poohlidnout se po nejakem SW, ktery je na toto zamereny a kombinuje prvky CAD.
Nasel jsem 2 komercni produkty, ktere plni kriteria:
HomeDesigner - https://www.homedesignersoftware.com/
Landscape planner - https://www.ideaspectrum.com/

Otazka zni: znate nejakou opensource alternativu, kterou muzete doporucit/pouzivate?
Pripadne, zda mate realne zkusenosti s jednim, ze zminenych produktu?

Predem diky lidem, kteri to vezmou seriozne.

btw: Ano, odkazy na zahradkarska fora znam ale tam dostanu max. tak motykou po hlave. Zatimco vetsi sance, ze dostanu relevantni odpoved je zde... :-)
« Poslední změna: 22. 04. 2018, 23:04:27 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2018, 23:22:42 »
Nechtel byste napsat, co si od toho slibujete?

BTW, vsechny takove veci v minulosti navrhovali lidi v hlave a vysledkem byl treba Tadj Mahal. Dneska delaji v CADu a vysledkem je nejaka krabice, kterou az jednou zbouraji, cele okoli si oddychne.

Kkt1

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #2 kdy: 21. 04. 2018, 23:33:51 »
Zalezi co konkretne ocekavas. Free softver jsem nenasel, vzdy tam byl nejake omezeni, nebo nevyhovujici ui. Pak jsem se vykaslal na vizualizaci, protoze ve finale to bude vypadat jinak. V dobe realizace jsem nebyl schopen nasadit nejake funkcni reseni pro automatizaci, rozvody vody mam taky minimalni, ale ted budu mit vice casu na realizaci automatizace a zacal jsem do cadu kreslit plany vody, elektriny, rozmistnovat cidla atd. Pouzivam turbocad na macu, stalo to tehdy snad 150eur. Muj plan je mit automatizovanou zahradu co se tyce vody, svetla (pres homekit integrace dle toho jestli jsem doma atd), automatizace udrzby travniku. Nejake dalsi napady mam, ale zatim je neumim technologicky realizovat. Co se tyce nejake rozhlohy, bavime se u me o 4 zahradach s rozlohou od 400 do 3500m2 kde soucasti zahrady jsou nejake dreviny, nejake kvety, skalka.

Miky

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #3 kdy: 21. 04. 2018, 23:36:26 »
Nechtel byste napsat, co si od toho slibujete?

BTW, vsechny takove veci v minulosti navrhovali lidi v hlave a vysledkem byl treba Tadj Mahal. Dneska delaji v CADu a vysledkem je nejaka krabice, kterou az jednou zbouraji, cele okoli si oddychne.
Urcite, zminene komercni produkty se nezabyvaji jen tim jak co kde zasadit. Umoznuji si vyprojektovat nejakou mensi stavbu (pergola, chodniky,ploty, atd.), zaroven umi pracovat s terenem a jeho vlivem.  Umozni projektovat zavlazovani vcetne rozvodu vody, da se i zakomponovat rozvod siti pripadne navrh odvodneni.  V neposledni rade take vizualizaci. Homedesigner umi treba zobrazit predpokladany vzhled zahrady treba za 5 let, kdy vezmou v uvahu rust zasazenych stromu/keru dle jejich druhu.
Realizace neni na jeden rok. Chci si udelat navrh, zhodnotit to a postupem casu realizovat.

btw: Ano, kdysi CAD nebyl a lide to meli na papire/papyrusu ci cimkoliv. Ale nemyslim si, ze vzhled dnesnich budov je zapricinen CAD systemy. Zalezi na zadani developera/zakaznika. Architekti umi narvhnout krasne budovy ale pokud je pozadavek na krabici tak hold zakaznik dostane to co chce.

Miky

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #4 kdy: 21. 04. 2018, 23:47:41 »
Zalezi co konkretne ocekavas. Free softver jsem nenasel, vzdy tam byl nejake omezeni, nebo nevyhovujici ui. Pak jsem se vykaslal na vizualizaci, protoze ve finale to bude vypadat jinak. V dobe realizace jsem nebyl schopen nasadit nejake funkcni reseni pro automatizaci, rozvody vody mam taky minimalni, ale ted budu mit vice casu na realizaci automatizace a zacal jsem do cadu kreslit plany vody, elektriny, rozmistnovat cidla atd. Pouzivam turbocad na macu, stalo to tehdy snad 150eur. Muj plan je mit automatizovanou zahradu co se tyce vody, svetla (pres homekit integrace dle toho jestli jsem doma atd), automatizace udrzby travniku. Nejake dalsi napady mam, ale zatim je neumim technologicky realizovat. Co se tyce nejake rozhlohy, bavime se u me o 4 zahradach s rozlohou od 400 do 3500m2 kde soucasti zahrady jsou nejake dreviny, nejake kvety, skalka.

Ja mam pozemek v jednom celku, cca 6400 m2. Z te plochy je treba odecist dum apod...
Zamer mame v podstate obadva stejny, postavit si vlastni zavlazovani, vlastni meteostanici, rozmistit cidla, zohlednit potreby jednotlivych rostlin no proste celkove system inteligentni zahrady. Mam napady ale momentalne nemam znalosti to s IOT udelat komplet ale porad se ucim takze to casem zacne tim co budu umet udelat a postupne jak znalosti porostou to budu rozsirovat az do nejake podoby. Je to pro me odpocinkova prace, ktera je zaroven kreativni.


GPS

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #5 kdy: 21. 04. 2018, 23:53:27 »
ale pokud je pozadavek na krabici tak hold zakaznik dostane to co chce.
Pardon, ale toto trha oci, usi, svaly, lokte vse

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/hold


Kód: [Vybrat]
Význam:
• okázalý projev pocty nebo úcty

• výkupné, vynucený poplatek ve válce

LarryLin

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #6 kdy: 21. 04. 2018, 23:54:15 »
Nechtel byste napsat, co si od toho slibujete?
BTW, vsechny takove veci v minulosti navrhovali lidi v hlave a vysledkem byl treba Tadj Mahal. Dneska delaji v CADu a vysledkem je nejaka krabice, kterou az jednou zbouraji, cele okoli si oddychne.
Sorry Jardo, ale to bylo hodně laciné.

@Miky: Použil jsem na to kdysi SketchUp když byl ještě pod Googlem a zdarma. Novější verze jsou možná placené, ale na tvarování zahrady to nebylo moc komfortní, lépe se tam dělaly spíše pravoúhlé věci, ale pokud máš zahradu na rovině, tak by to šlo dívej https://www.google.com/search?q=sketchup+garden&tbm=isch
Jo a je to pro windows, takže buď ve Wine nebo virtuálce.

Miky

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2018, 00:02:25 »
ale pokud je pozadavek na krabici tak hold zakaznik dostane to co chce.
Pardon, ale toto trha oci, usi, svaly, lokte vse

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/hold


Kód: [Vybrat]
Význam:
• okázalý projev pocty nebo úcty

• výkupné, vynucený poplatek ve válce
Dobre pokud Vam to rve usi tak pardon, budu pouzivat holt.
Nicmene pokud chcete delat korekturu na tomto foru pak si myslim, ze naleznete mnoho vlaken, ktere budou rvat usi jeste vice.

Miky

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2018, 00:07:54 »
.....
@Miky: Použil jsem na to kdysi SketchUp když byl ještě pod Googlem a zdarma. Novější verze jsou možná placené, ale na tvarování zahrady to nebylo moc komfortní, lépe se tam dělaly spíše pravoúhlé věci, ale pokud máš zahradu na rovině, tak by to šlo dívej https://www.google.com/search?q=sketchup+garden&tbm=isch
Jo a je to pro windows, takže buď ve Wine nebo virtuálce.
Zahrada bohuzel neni rovna, opak je pravdou. Kazdopadne moc diky za tip.
Pokud mi vlakno nehodi do /dev/null sekce tak jeste pockam nejakou dobu, zda se objevi dalsi navrhy.
Jinak zainvestuji do jednoho ze zminenych komernich produktu.

Kkt1

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2018, 05:33:52 »
Zalezi co konkretne ocekavas. Free softver jsem nenasel, vzdy tam byl nejake omezeni, nebo nevyhovujici ui. Pak jsem se vykaslal na vizualizaci, protoze ve finale to bude vypadat jinak. V dobe realizace jsem nebyl schopen nasadit nejake funkcni reseni pro automatizaci, rozvody vody mam taky minimalni, ale ted budu mit vice casu na realizaci automatizace a zacal jsem do cadu kreslit plany vody, elektriny, rozmistnovat cidla atd. Pouzivam turbocad na macu, stalo to tehdy snad 150eur. Muj plan je mit automatizovanou zahradu co se tyce vody, svetla (pres homekit integrace dle toho jestli jsem doma atd), automatizace udrzby travniku. Nejake dalsi napady mam, ale zatim je neumim technologicky realizovat. Co se tyce nejake rozhlohy, bavime se u me o 4 zahradach s rozlohou od 400 do 3500m2 kde soucasti zahrady jsou nejake dreviny, nejake kvety, skalka.

Ja mam pozemek v jednom celku, cca 6400 m2. Z te plochy je treba odecist dum apod...
Zamer mame v podstate obadva stejny, postavit si vlastni zavlazovani, vlastni meteostanici, rozmistit cidla, zohlednit potreby jednotlivych rostlin no proste celkove system inteligentni zahrady. Mam napady ale momentalne nemam znalosti to s IOT udelat komplet ale porad se ucim takze to casem zacne tim co budu umet udelat a postupne jak znalosti porostou to budu rozsirovat az do nejake podoby. Je to pro me odpocinkova prace, ktera je zaroven kreativni.
Chces si ty komponenty delat sam, nebo chces pouzit neco komercniho? Ja uvazuji nad komercnim resenim, konkretne gardena ma komplet system, problem je, ze jejich robot na travnik ten nejvykonnejsi je do 1000m2 (ocekavam realne nizsi vykon) a dalsi vec kterou jsem zatim zjistil je, ze to neumi planovat nektere veci dle mych predstav. Na druhou stranu u gardeny maji VSE co potrebuji hotove a u predstavy, ze budu bastlit nad arduinem/rpi integraci vsech senzoru, zarizeni/logiky asi radsi akceptuji nektera omezeni gardeny. Casove to vidim tak 2 roky implementace, zakopat vse, a dalsich 3-5 let ladeni.

Miky

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #10 kdy: 22. 04. 2018, 06:58:51 »
..
Chces si ty komponenty delat sam, nebo chces pouzit neco komercniho? Ja uvazuji nad komercnim resenim, konkretne gardena ma komplet system, problem je, ze jejich robot na travnik ten nejvykonnejsi je do 1000m2 (ocekavam realne nizsi vykon) a dalsi vec kterou jsem zatim zjistil je, ze to neumi planovat nektere veci dle mych predstav. Na druhou stranu u gardeny maji VSE co potrebuji hotove a u predstavy, ze budu bastlit nad arduinem/rpi integraci vsech senzoru, zarizeni/logiky asi radsi akceptuji nektera omezeni gardeny. Casove to vidim tak 2 roky implementace, zakopat vse, a dalsich 3-5 let ladeni.
To co pujde si chci zbastlit sam, nemam casovy plan a pevny termin dokonceni :-) Predpokladam, ze v prubehu casu na trh prijdou dalsi produkty, ktere umozni udelat narocnejsi reseni.Stejne tak naroste komunita. Spis jde o zabavu a kreativitu, sam nevim co z toho nakonec bude protoze napadu pribyva.
Nicmene delat veci jako automatickou sekacku v planu urcite nemam, radeji ji koupim od nejakeho vyrobce. Stejne tak veci jako rozvod elektriny nebudu delat na kolene a predam svou predstavu znamemu, ktereho to zivi at to navrhne a zpracuje.

Z infrastruktury jsem zatim dokoncil jen pokryti WiFi v dome a po celem pozemku - 16 AP (pouzivam jen 2.4GHz) vykryva v podstate vse. Nedavno jsem, ze zvedavosti nainstaloval RasPBX (Asterix) na Raspberry Pi 3 a nastavil rodine mobilni telefony jako pokus. Kupodivu se to ujalo takze to nejspise rozsirim i pro rodinu mimo dosah sve site :-)

K prvnimu pokusu o nejake to IOT poslouzil LAN KONTROLER V2, ktery mi ridi boiler. Napajen je po ethernetu, pres vystupni cast vedou dratky k SSR rele cimz spinam topnou spiralu, dale je pripojeno teplotni cidlo a obycejna stara nabijecka. Nabijecka je pripojena do zasuvky ve ktere je napeti jen pokud je nizky tarif (spinani HDO). Takze v autonomnim rezimu to funguje tak, ze jakmile je na vstupu z nabijecky detekovano napeti dojde k aktivaci vystupu vedouci k SSR rele a zacne nahrivani vody. Nahrivani skonci bud ubytkem napeti (zmena HDO vysoky tarif) nebo dosazenim maximalni teploty na termostatu primo v boileru. Data z krabicky sbiram pres SNMP pomoci Mikrotik Dude. Dude jsem si tak trochu ohnul dle sveho a definoval ruzne eventy a akce. Muzu tak dostat notifikaci o nizke teplote, zmenit pozadovanou max. teplotu vody, zapnout nahrivani mimo dobu nizkeho tarifu, sledovat graf vyvoje teploty a tim i spotreby. Bezi to tak rok a za tu dobu jsem nasbiral data, ktere maji vypovidajici hodnotu pro dalsi pokus. Ted zkousim zavest automatickou upravu nastaveni pozadovane teploty na zaklade pritomnosti poctu lidi v dome coz zjistim jak jinak z logu a pripojenych zarizeni na wifi... :-)

Od Gardeny mam automaticke zavlazovani s rozdelovnikem vody a senzorem vlkhosti pudy. Toto reseni usetri dost casu ale cena byla docela pres caru. Vyhrady mam k senzoru vlkhosti pudy,ktery se da pripojit jen jeden takze ackoliv muzu definovat ruznou delku zavlazovani, dny atd. samostatne pro kazdy z celkovych 6 vyvodu. Tak vypovidaci hodnota o vlhkosti pudy jen z jednoho mista a pri takove rozloze a terenu je nepouzitelna k tomu aby se podle ni ridilo vsech 6 programu.

Kkt1

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #11 kdy: 22. 04. 2018, 08:54:25 »
Tech senzoru muzes mit na zahrade vice, pro kazdou zonu 1, tech zon mas na jednu jednotku 6, tohle dle mych informaci jim funguje (nemam nasazene) pak musis mit vicerojednotek a tady to zacina imho selhavat, protoze ja mam tech zon 8-15 v tech 4 lekolatich, t.j. dohromady nejakych 40 zon a integrace je imho nemozna. Zkousim se bavit o tom s clovekem z nemecke gardeny, dopisujeme si uz nejakou chvili, snazi se mi navrhovat nejake workaroundy a reseni, ale neni to ono. Gardena je sice draha, ale alternativy byli ve finale u me drazsi. Kotel mam nastesti inteligentni, topeni funguje dle termostatu v mistnostech a dle toho jestli jsem doma nebo ne, pripadne dle planu, ohrev vody funguje kdyz jsem doma, nebo kdyz jedu domu (mysleno do jine lokality), pocet lididoma neresim, teplou vodu proste chci i v 3 rano. Snaha o integraci pracky, susicky (mistnost v suterenu)byla, ale zatim nikdo realne nenabizi notifikaci ze se vypralo, dosusilo a delat se mi to nechce. Rolety mam integrovane, funguji docela dobre, jedine co me fakt stve, zekdyz treba usnu odpoledne a zacina svitit slunce, tak se zacnou spoustet a ja se vzbudim a rikam si proc jsem to implementoval. Mozna by to chtelo navazat na motion detektory a lokalizaci a spoustet to jenom kdyz nespim.    ::) dlouhodobe jeste uvazuji nad resenim nakupu do lednice, protoze s obmenou kupuji vicemene to same a v idealnim pripade bych dle caroveho kodu chtel generovat nakupni seznam. Prijde mi to ale zatim zbytecne komplikovane resit skladove hospodarstvi doma.

Miky

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #12 kdy: 22. 04. 2018, 12:19:44 »
....Gardena je sice draha, ale alternativy byli ve finale u me drazsi...
Vim, ze Gardena ma v nabidce nekolik produktu, ktere se muzou i retezit. U toho co jsem koupil plati 1 jednotka=1senzor a 6 moznych zon pres rozdelovac vody. Ty zony muzou byt od sebe ruzne daleko a to je ten problem. Pokud chci brat ohled na ruzne naroky rostlin tak to musim odhadnout. Tady si myslim, ze by se to reseni dalo zbastlit levneji a snadneji rozsirit. Data pak ze senzoru muzes pouzit i u neceho dalsiho co zrovna vymyslis.

... Snaha o integraci pracky, susicky (mistnost v suterenu)byla, ale zatim nikdo realne nenabizi notifikaci ze se vypralo, dosusilo a delat se mi to nechce....
Mam pocit, ze LG ale i dalsi vyrobci zacali nabizet neco co uz ma WiFi a aplikaci v mobilu. To je ale zase neco co se mi moc nelibi zpusobem provedeni. Vsemocny cloud a hromada dat ven s potencionalni dirou dovnitr. Ne tady se fakt nebojim, ze mi zlomyslny hacker zmeni program z 30°C na 90°C. Tady jde o to co dalsiho takove napadene zarizeni dokaze udelat v me vnitrni siti.

Uz se tesim na pracky,susicky a lednicky co tezi bitcoin ci jine kryptomeny. Popripade mi policie zabavi lednici jako dukazni material s tim, ze si pres ni nigerijsky dedic nechal poslat prachy domu...:-D :-D :-D

Samozrejme se najdou lide s argumentaci, ze cas, ktery do toho vlozim me nakonec bude stat vice nez hotove reseni. O tom to ale neni.

Miky

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #13 kdy: 22. 04. 2018, 13:49:27 »
Ad Gardena:
Prosel jsem si ted jejich web, zacali na nas trh uvadet jejich smart radu. Minuly rok jsem to oficialne v nabidce nevidel.
Prvky uz mezi sebou dokazi sdilet data bezdratove k cemuz slouzi smart gateway, kterou pripojis k Internetu. V mobilu pak mas aplikaci a muzes system vzdalene nastavovat, sledovat ruzne udaje apod.
Tohle uz je ukazka ucelenejsiho reseni, ktere se da rozsirovat a blizi se me predstave.

Kdyz vezmu soucasne ceny prvku teto rady a udelam si navrh reseni, ktery by mi vyhovoval. Pak vysledna cena takoveho reseni vzhledem k predpokladane zivotnosti produktu mi vnucuje jinou myslenku. Najmout si smart brigadnika, kteremu do ruky vrazim hadici a poslu jej na zavlazovaci misi. Jelikoz to bude nekdo mistni pak bude zaroven plnit funkci destoveho senzoru a sve navstevy ridit dle pocasi. Vyhoda je i rozlozeni nakladu, kdy smart brigadnik bude placen postupne zatimco smart gardena ihned pri porizeni.... ;-)

tornatam

Re:Doporuceni SW pro planovani zahrady
« Odpověď #14 kdy: 22. 04. 2018, 15:57:44 »
možná by to šlo i ve Sweet Home3D já si v tom navrhuju byty a super program.

viz http://www.sweethome3d.com/blog/2017/06/21/how_to_design_a_beautiful_garden.html

jinak tužka a papír :)