Výběr virtualizace pro oddělení služeb

Virtual

Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« kdy: 17. 04. 2018, 11:27:39 »
Ahoj, mam doma ProLiant, na ktorom mi bezi viacero sluzieb. Vsetky sluzby bezia bez problemov na jednom stroji. Chcel by som ich ale oddelit nejakou virtualkou. Bezpecie, lepsia sparave jednotlivych sluzieb... Preto sa chcem spytat, aka je najlepsia virtualizacia na domace prostredie. Vcelku ma zaujalo OpenVZ, no necham si poradit, s virtualizaciami na linuxe nemam moc skusenosti.
« Poslední změna: 17. 04. 2018, 12:23:48 od Petr Krčmář »


Skid

Re:Vzber virtualizacie
« Odpověď #1 kdy: 17. 04. 2018, 11:35:03 »
Osobne bych sel asi do proxmoxu, ale pokud nemate zkusenosti, bude asi lepsi ESXi od VMware. Na instalaci a provoz je nenarocne na technicke dovednosti.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

?

Re:Vzber virtualizacie
« Odpověď #2 kdy: 17. 04. 2018, 12:03:38 »
ESXi je sranda, případně Windows Server s Hyper-V, ale zde můžeš narazit na problémy (cenu) s licencováním a je dost HW náročný sám o sobě.

Mám ESXi právě na Proliantu (G6) a vše více méně bez problémů. Jestli mě na tom serveru něco vadí tak je to fakt, že minimální otáčky ventilátorů se nastavují podle obsazeností PCIe slotů, takže po osazení RAID řadiče jedou větráky místo 20-25% na 50%, což zvedne potřebu o nějakých 50W a hluk na neúnosnou úroveň. Jinak jsem na nějakých 90-100W (minimum).

S virtualizací bohužel nároky na rychlost i kapacitu úložiště docela vzrostou.

ESXi mi beží z 8GB USB flashdisku. Druhý samostatný flashdisk pak má virtualizovaný FreeNAS, který se stará o NFS úložiště pro ostatní virtuálky, a ty tak mají k dispozici plnou kapacitu i rychlost všech HDD.

Sten

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2018, 12:57:39 »
OpenVZ je prastaré a na nových jádrech není podporované. Velmi podobné je LXC, které je standardní součást jádra.

Proxmox je pro domácí nasazení blbý v tom, že má modifikované jádro, takže nejde aktualizovat, pokud by novější jádro lépe podporovalo váš hardware.

Ondro

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #4 kdy: 17. 04. 2018, 14:17:59 »
OpenVZ je prastaré a na nových jádrech není podporované. Velmi podobné je LXC, které je standardní součást jádra.

Proxmox je pro domácí nasazení blbý v tom, že má modifikované jádro, takže nejde aktualizovat, pokud by novější jádro lépe podporovalo váš hardware.

NIkdy som s tym nemal problem a Proxmox aktualizuje jadro casto. Na druhej strane je to linux a mozes si s nim hrat aj mimo toho, co ti ponuka GUI. Na doma by som ho prave odprucal, moze mat s nim mensie problemy ako napriklad s vmware.


Virtual

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #5 kdy: 17. 04. 2018, 14:19:34 »
Hyper-V pouzivam, len je to skutocne dost narocne na HW (nie na ProLiant-e), co nie je moc cool pre mna...
Ako vidim, tak viaceri odporucate ESXi od VMwaru. OK, tak to skusim, zatial som len pozrel narychlo nejake videa.

Mám ESXi právě na Proliantu (G6) a vše více méně bez problémů. Jestli mě na tom serveru něco vadí tak je to fakt, že minimální otáčky ventilátorů se nastavují podle obsazeností PCIe slotů, takže po osazení RAID řadiče jedou větráky místo 20-25% na 50%, což zvedne potřebu o nějakých 50W a hluk na neúnosnou úroveň. Jinak jsem na nějakých 90-100W (minimum).
S virtualizací bohužel nároky na rychlost i kapacitu úložiště docela vzrostou.
Ja mam G10, tiez mam v RAIDe par diskov, hlucnosti mi az tak nevadi, kedze to mam zatvorene v skrini.

Kolega tu spominal LXC virtualizaciu. Narychlo som to pozrel, docital som sa, ze nevirtualizuje kompletny stroj -VM, ale iba prostredie - VE. Vie mi to niekto nejako lajicky vysvetlit? Ako by som dodval resoursy virtualke, ked je to len prostredie? LXC mam chapat nieco ako docker? 

Sten

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #6 kdy: 17. 04. 2018, 14:51:39 »
Kolega tu spominal LXC virtualizaciu. Narychlo som to pozrel, docital som sa, ze nevirtualizuje kompletny stroj -VM, ale iba prostredie - VE. Vie mi to niekto nejako lajicky vysvetlit? Ako by som dodval resoursy virtualke, ked je to len prostredie? LXC mam chapat nieco ako docker?

Docker je implementovaný právě přes LXC. Rozdělování zdrojů to umí taky a je mnohem jednodušší zdroje sdílet, na druhou stranu všechny instance mají stejné jádro.

Myslel jsem, že chcete VE, OpenVZ je také VE. VM nabízí KVM.

LarryLin

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #7 kdy: 17. 04. 2018, 15:00:40 »
Myslím, že se můžeš vydat dvěma směry:
1.) OS určený k virtualizaci (např. CoreOS nebo OpenStack což by pro tebe byl kanon na vrabce :) ).
2.) Zůstat u současného OS a pouze zprovoznit VM nebo kontejnery.

Pokud to chceš pro domácí použití, doporučuji variantu 2.
No a pak máš na výběr:
a) Virtualizace - Pak bych doporučil jako hypervizora KVM, protože je součástí jádra. Další používaný hypervizor je Xen. Pokud budeš mít pouze jednoho hypervizora, třeba to KVM, tak za sebe bych doporučil čisté Qemu (bez libvirtu). Ale jestli chceš mít možnost si to naklikat (ve virt-manageru) nebo uvažuješ, že bys měl v budoucnu více hypervizorů, tak ten libvirt nainstalovat můžeš, nic tím nepokazíš.

b) Kontejnery (na rozdíl od virtuálky používají stejný kernel a jsou tudíž rychlejší a méně náročné na zdroje) - Co se týká kontejnérů, tak někdo používá Docker (což je LXC na stereoidech), někdo jen LXC - viz https://linuxcontainers.org/ . Tady ti moc radit nemohu, jen nemám úplně dobrý pocit z Dockeru. Pak teda zůstává otázka jakou požiješ nadstavbu pro kontejnery, ať už klikací nebo nějaké scripty.

Kvůli bezpečnosti bys měl mít virtuálku a až v té virtuálce kontejnery, ale pro domácí použití to asi nebudeš chtít řešit až tak moc.

Virtual

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #8 kdy: 17. 04. 2018, 15:52:04 »
Takze OpenVZ, LXC, je virtualizacia na urovni softwaru - kontajnery. Co bude vzhladom na vykon proliantu najlepsie riesenie, nez virtualizovat to na urovni HW, KVM a pod.... Ci?
LXC sa mi dost pozdava.To by mohlo fungovat. minimalne to urcite aspon vyskusam.
Many thanks my friends ^^

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #9 kdy: 17. 04. 2018, 16:13:02 »
Ja som sa v poslednej dobe zacal tiez zaoberat okrajovo virtualizaciou. Nerad by som pouzival nieco od MS, tak som vyhladaval hocico mimo MS a tak nejak sa mi zapacil proxmox. Kedze budem virtualizovat len linuxy, tak mi staci instalovat len kontajnery LXC (prip nieco na KVM, ak by som chcel testnut win).
Zacal som to testovat a po instalacii sa mi zda, ze to zere celkom dost RAM.
Ked si nainstalujem
Kód: [Vybrat]
cisty debian stretch server = 150-180 MB 
proxmox = 700-780 MB
Ak pridam v proxmoxe kontajner (centos, debian, ubuntu) zo sablony tak kazdy prida tak 10-20MB. Ak tam nasadim LAMP + nejaky nextcloud, tak to ide o 200-300 MB hore.
Mam len 8GB ram, cize nejak extra vyskakovat nemozem.
Ale v podstate mi staci tak 1-2 KVM (1x na testy) a 5-7 LXC (2x na testy).
Co ma zarazilo:
Proxmox fungoval niekolko dni (mozno tyzdne) nemam to zapnute stale, lebo len testujem, ale po urcitom case sa nedali spustit kontajnery a vypisovalo to
Kód: [Vybrat]
Job for pve-container@100.service failed because the control process exited with error code.
See "systemctl status pve-container@100.service" and "journalctl -xe" for details.
command 'systemctl start pve-container@100' failed: exit code 1
Vyhladal som riesenie https://pve.proxmox.com/wiki/Package_Repositories kde bolo potrebne upravit source.list pre "Proxmox VE No-Subscription Repository" .
Inak sa mi proxmox celkom paci, ma to web klikatko, takze netreba si pamatat prikazy.
Nasiel som este  https://www.qubes-os.org/ co nevyzera zle z hladiska bezpecnosti, bezi to na XEN, ale .... no je toho vela na vyskusanie, preto je lepsie ak niekto poradi, kto uz "co to" vyskusal

ZFS

Re:Vzber virtualizacie
« Odpověď #10 kdy: 17. 04. 2018, 18:18:01 »
virtualizovaný FreeNAS

Virtualizace FreeNASu je zvěrstvo. Kvůli tomu někde umřelo koťátko...  :(

LarryLin

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #11 kdy: 17. 04. 2018, 18:59:35 »
Takze OpenVZ, LXC, je virtualizacia na urovni softwaru - kontajnery. Co bude vzhladom na vykon proliantu najlepsie riesenie, nez virtualizovat to na urovni HW, KVM a pod.... Ci?
LXC sa mi dost pozdava.To by mohlo fungovat. minimalne to urcite aspon vyskusam.
Many thanks my friends ^^
Ano, pokud hodláš používat pouze linux a těch jednotlivých virtuálek(kontejnerů) budeš mít víc, tak kontejnery jsou pro tvé použití dobrá volba. Akorát mě napadá, že pokud budeš používat aplikace(kontejnery) s grafickým výstupem, tak by ses s nastavením mohl trošku trápit, ale google ti pomůže. :) Nechci ti cpát "rkt", ale na této stránce https://coreos.com/rkt/docs/latest/rkt-vs-other-projects.html je srovnání s ostatními kontejnerovými systémy. Takže uvidíš co ti nejvíc sedne.

RomanCh

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #12 kdy: 17. 04. 2018, 20:02:07 »
Proxmox - jednoduchý a funkční. Můžeš jak virtualizovat Windows, tak i linux.
KVM a kontejnery LXC. Na Proliantu ti to 100% poběží.

EXSi funguje taky, ale bude to pracnější. Musíš mít pouze podporovaný HW a v něm hodně nový FW - jinak "modrá smrt" :)

Miky

Re:Vzber virtualizacie
« Odpověď #13 kdy: 17. 04. 2018, 21:07:36 »
virtualizovaný FreeNAS

Virtualizace FreeNASu je zvěrstvo. Kvůli tomu někde umřelo koťátko...  :(
Je i neni - http://www.freenas.org/blog/yes-you-can-virtualize-freenas/
V podstate je to mozne pri zohledneni a splneni mnoha podminek. Uprimne bych to ale take neriskoval u dat na kterych mi zalezi. FreeNAS mi bezi na zeleze jako main OS a v nem par jailu, jeden VM pod bhyve + nove docker(rancheros) na experimentovani. Musim uznat, ze docker me hodne zaujal ale nez mu sverim nejakou sluzbu budu toho muset jeste dost nastudovat.


LarryLin

Re:Výběr virtualizace pro oddělení služeb
« Odpověď #14 kdy: 17. 04. 2018, 21:23:28 »
Když tady zmiňujete Proxmox, tak přihodím UnRaid https://lime-technology.com/what-is-unraid/ . Je to sice placené, ale je to postavené na linuxu, takže když tak aspoň inspirace, jak to může fungovat.