Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?

Kozel

Situace: měnil jsem tátovi mobil, měl cca 2.5 roku starý Android střední třídy, poslední update někdy před 2.4 roky, verze 5.x

Stav: telefon byl už skoro nepoužitelný. Nezkoušel jsem ho přeinstalovat, dostal novej.

Porovnání: používám iPhone 6+, vyšel v roce 2014 - funguje tak, že nemám žádnou motivaci upgradovat, aktualizace samozřejmě stále podporované

Zamyšlení: to co jsem popsal, není ojedinělé pozorování, spíš pravidlo. Jaké jsou důvody, že je to taková katastrofa? Hardware by to být asi neměl, je nestandardizovaný, ale telefon před těmi dvěmi lety chodil celkem fajn. Chyba Googlu, že vsadil na Javu? Problém samotného Androidu a delšího běhu bez reinstalace? Nebo problém aktualizovaných aplikací, psaných proti novým verzím Androidu a běžících na zamrzlých verzích?

Nějaké konstruktivní úvahy?


Fernet

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2018, 21:25:37 »
Protože je to spotřebka.
Někdo si jedou za 4 roky koupí nový iPhone za 20k, jiný co rok nový androidí lowend za 5K :)

béďa

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #2 kdy: 14. 04. 2018, 21:28:19 »
Tak problém je takovej, že iPhone je prostě normální telefon a né šit od googlu. Tady není prostě co uvažovat, když chceš mít sračku tak si koupíš android a když nabouchaný dělo šáhneš po iPhonu v zásadě jedno jakej typ, každej lepší jak android.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #3 kdy: 14. 04. 2018, 21:31:19 »
Tak problém je takovej, že iPhone je prostě normální telefon a né šit od googlu. Tady není prostě co uvažovat, když chceš mít sračku tak si koupíš android a když nabouchaný dělo šáhneš po iPhonu v zásadě jedno jakej typ, každej lepší jak android.

By me zajimalo, co s takovym ajFounem muze delat uzivatel Linuxu. Oni uz udelali ajTjunes pro Linux?

Šťur

  • **
  • 97
  • Bude pršet.
    • Zobrazit profil
Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #4 kdy: 14. 04. 2018, 21:32:47 »
Plánované zastarávání, pár let vydrží jen vlajkové lodě, ideálně s podporou Lineage. :-)


V.

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #5 kdy: 14. 04. 2018, 21:36:26 »
Tak nevim, u nás HTC One V, HTC Desire se používat dá.
Když omezim programy na pozadí, tak se dokonce jedná o použitelné telefony.

Šťur

  • **
  • 97
  • Bude pršet.
    • Zobrazit profil
Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #6 kdy: 14. 04. 2018, 21:48:20 »
Tak nevim, u nás HTC One V, HTC Desire se používat dá.
Když omezim programy na pozadí, tak se dokonce jedná o použitelné telefony.
Vím, že jak jsem zkoušel oživit starou Xperii Arc, tak se paměť zaplnila hned po aktualizaci Služeb Google Play...

ctenar

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #7 kdy: 14. 04. 2018, 22:08:53 »
Já počítám androida na dva roky. Nový model stál 7k, já počkal pár měsíců a koupil ho za 5k. A tak dva měsíce před koncem záruky ho prodám odhadem za 1k. Tedy ročně mě telefon stál 2000kč a ten člověk co ho koupí za litr ho ještě rok až dva bude mít. Nemusím se bát o telefon a nemusím se bát o sklo. V případě ztráty nebo poškození žádná velká škoda nevzniká.

Mě současná situace vyhovuje.

V.

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #8 kdy: 14. 04. 2018, 22:11:09 »
A vy hledáte telefon nebo hračku, kde chcete mít všechno?

Srovnejte si priority.

darebacik_z_prace

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #9 kdy: 14. 04. 2018, 22:24:26 »
Ja budem mat xiaomi redmi note 3 uz cca 2 roky a zatial ide v poho (raz bol preinstalovany z tyzdennej miui verzie na stable, lebo trocha haproval).
Vyuzivanie telefonu je menej ako bezne .... obcas pozrem net, obcas telefonat (ziadne hranie) vydrz 4-6 dni, zatail neuvazujem o vymene

Jenda

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #10 kdy: 14. 04. 2018, 22:49:16 »
Protože sis koupil telefon s bloatwarem od výrobce a bez rozumné podpory. Příště si telefon vybírej tady https://wiki.lineageos.org/devices/.

tuxan

  • *
  • 15
  • Audi, vide, tace, si tu vis vivere in pace.
    • Zobrazit profil
Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #11 kdy: 14. 04. 2018, 22:56:43 »
Já do starého tabletu nexus 7 nainstaloval rom bez google služeb a jede jak zamlada, bez sekání atp. Aplikace stahuju přes f-droid a yalp.

jk

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #12 kdy: 14. 04. 2018, 23:37:36 »
Protože sis koupil telefon s bloatwarem od výrobce a bez rozumné podpory. Příště si telefon vybírej tady https://wiki.lineageos.org/devices/.
QFT

Mám pět let starý model, který mi s komunitním buildem běží naprosto v pohodě. Stačil by mi i starší, kdybych nepoužíval Bluetooth 4.

Rukama mi prošel čtyři roky starý flagship Samsung a to samé. Nechápal jsem už vůbec, co by mi tam mělo chybět. Možná kdybych na tom hrál hry... nehraju, na to mám velké PC, jinde si radši čtu.

Jirka1

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #13 kdy: 15. 04. 2018, 00:24:14 »
On v pohodě poběží i s původním androidem, když se trochu zkrouhne. V podstatě je potřeba zakázat automatický aktualizace, protože aplikace neustále bobtnají a většina z nich stejně není využívaná. Updaty pak zasekají úložiště a je hotovo. Je potřeba ručně updatovat jen to, co je potřeba a zbytek držet zkrátka, ideálně smazat, pokud to jde.

mikrom

Re:Proč je androidí telefon za dva až tři roky nepoužitelný?
« Odpověď #14 kdy: 15. 04. 2018, 17:55:01 »
... iPhone je prostě normální telefon a né šit od googlu...
aj ajFon ma nedostatky napr.:
1. Ked som na starsom modeli odmietol prejst na vyssiu verziu OS aby sa mi nespomaloval, prestal mi fungovat niektore veci, napr. pristup do iStore.
2. iTunes je strasna sr***a - neda sa to pouzivat.
3. Potrebujem 2 cisla (pracovne a sukromne) a kazdy priemerny telefon ma dnes sloty na 2 sim - okrem iPhone. Asi chcu motivovat, aby si clovek kupil naraz hned 2 ajfony.