Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop

JardaH

Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« kdy: 11. 04. 2018, 20:32:56 »
Dřepím u PC na jezdící židli, prgám a šoupu nohama, v uchu mám strčený sluchátko propojený se zvukovou. Pak se dotknu židle, dostanu ránu a ve stejném okamžiku mi lupne v uchu, bliknou monitory a PC se restartuje.

Tendle tejden se mi to stalo už podruhý, když se to stalo poprvý tak jsem si myslel, že si rozvodná síť uprdla, ale protože nikomu nepískali UPSky a nadával jsem jen já, tak jsem aspoň zkontroloval jestli se my neuvolnil napájecí kabel.

Nikdy jsem se statikou neměl problém, až teď :P Asi budu muset nosic uzemňovací náramek či sundat vlněné ponožky, nebo co...

A jaké jsou vaše zážitky s technickou duchařinou?


Digi

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #1 kdy: 11. 04. 2018, 22:38:13 »
Mrkl bych nejdřív na uzemnění...

MKzB

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #2 kdy: 11. 04. 2018, 22:50:12 »
Zkontroloval bych nejen uzemnění PC, ale i elektrorozvody v bytě. Pro jistotu bych nechal uzemnění přeměřit elektrikářem. Nemáš náhodou ještě staré dvouvodičové vedení, kde je nula spojená se zemí? V jakém stavu jsou jističe a proudové chrániče?

Unknown

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #3 kdy: 11. 04. 2018, 23:24:30 »
Ja se kdysi davno nastehoval do podnajmu kde byla stara ledicka, jak sepnul motor, zatuhla mi klavesnice. Parkrat jsem se mysi proklikal do devmanageru a provedl disable/enable, pak jsem si na to zaridil script na kterej jsem kliknul a nakonec jsem vyhodil lednicku ;-)

pepa

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #4 kdy: 12. 04. 2018, 06:46:58 »
Za 4 roky jsem tako sestrelil kompa 3krat. A elektriku mam po revizi a to vcetne opravdoveho mereni ne jen napsani protokolu o nem.
je fakt ze to byla vzdy slupka ze sem se posadil zpatky na zidli. Jinak statickou elektrikou strsim stale. Vystupovani z auta vzdy zaboli, ale da se s tim zit. Navic me hardwerari z fimi zacli pouzivat jako laboratorni krysu zda ty esd ochrany na deskach vazne fungujou.


bflmpsvz

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #5 kdy: 12. 04. 2018, 07:35:11 »
Ja zas nesmim pripojit nic do USB portu na prednim panelu skrine. Jinak se tam nekde udela asi kratas a PC se restartne.

jablon

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #6 kdy: 12. 04. 2018, 08:17:32 »
Jo já poslední dobou dávám rány jak z děla :D Mě se desktop sekne, když sáhnu na mobil a dostane šlupku (je připojen k PC přes USB) tak se mě podaří restart. Sluchátka mám z kovu a ty taky dokáží přes zvukovku dokonale zasekat PC. Je to spíš o tom jak pereš. Když mě vypere mamka, tak jiskry nelítají. Když peru já, pak házím blesky na vše a na všechny :D

pepa

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #7 kdy: 12. 04. 2018, 08:45:27 »
Jo já poslední dobou dávám rány jak z děla :D Mě se desktop sekne, když sáhnu na mobil a dostane šlupku (je připojen k PC přes USB) tak se mě podaří restart. Sluchátka mám z kovu a ty taky dokáží přes zvukovku dokonale zasekat PC. Je to spíš o tom jak pereš. Když mě vypere mamka, tak jiskry nelítají. Když peru já, pak házím blesky na vše a na všechny :D

Mě pere žena a taky pěkně jiskrí když zapomenu papírový kapesník v kapse  ;D

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #8 kdy: 12. 04. 2018, 09:02:58 »
Jo já poslední dobou dávám rány jak z děla :D Mě se desktop sekne, když sáhnu na mobil a dostane šlupku (je připojen k PC přes USB) tak se mě podaří restart. Sluchátka mám z kovu a ty taky dokáží přes zvukovku dokonale zasekat PC. Je to spíš o tom jak pereš. Když mě vypere mamka, tak jiskry nelítají. Když peru já, pak házím blesky na vše a na všechny :D

Mě pere žena a taky pěkně jiskrí když zapomenu papírový kapesník v kapse  ;D
(bze komentáře)  ;D

ES

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #9 kdy: 12. 04. 2018, 09:04:18 »
Porid si zvlchcovac vzduchu.
Pokud je to teda staticka elektrina a ne nejaky pruser okolo.
Prilis suchej vzduch dokaze veci.

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #10 kdy: 12. 04. 2018, 09:59:20 »
Nejsnažší řešení by mohlo být, pořídit si bezdrátová sluchátka, nebo zvukovku do USB. Ty audio konektory na základní desce asi nemají dobrou ESD ochranu.
Taky mě napadá, prát oblečení v nějaké aviváži, kde se píše, že má antistatickou ochranu. Nebo nějaký antistatický sprej na oblečení, aplikovat ho i na koberec a židli. Nosit věci z bavlny místo z umělých vláken. A k tomu výše navrhovanému zvlhčovači pořídit i ionizátor vzduchu.
« Poslední změna: 12. 04. 2018, 10:03:03 od P_V »

Sinuhet

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #11 kdy: 12. 04. 2018, 10:08:51 »
Mám podobný problém. V jedné kanceláři, když se zvedne z konkrétní židle člověk, na opačné straně kanceláře problikne (s ikonkou displayportu, že se odpojil) konkrétní monitor. S pravděpodobností cca 96%.

Zkoušel jsem vyměnit kabel, židli, i toho vstávajícího člověka. Děje se to stále, zatímco všechny ostatní židle a monitory v místnosti nemají problém. Další level bude reorganizace kanceláře a přestěhování nábytku  ::)

Atlantiss

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #12 kdy: 12. 04. 2018, 11:02:01 »
Mně se podařilo v jendom dni sestřelit PCčko dvakrát nebo třikrát -a to ještě dost nepřímo:
switch, v něm zapojený PC a notebook s hliníkovým tělem (běžel jen na baterku - tzn jediný kabel co ho spojoval s okolním světem byl ethernet). Dojel jsem na židli k notebooku, sáhnu na něj a prda, na !!PC!! probliknul monitor a přestala fungovat síť - kabel byl jakože pořád zapojen, ale nekomunikovalo to. Pomohlo odpojit a připojit ethernet na tom PC.
Tohle se mi stalo pak ještě jednou, kdy jsem pochopil spojitost mezi nefunkční sítí na PC a výbojem....

Zajímavá duchařina, jsem nečekal že tohle projde přes vlastně 4 síťový transformátory(ntb-switch-switch-PC) a ještě udělá nějakou škodu (ikdyž naštěstí jen dočasnou - všechno jinak funguje jak má)

olina halatá

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #13 kdy: 12. 04. 2018, 12:50:03 »
co znamená duchařina a zvláště technická?

Honza

Re:Výboj statické elekřiny mi restartuje desktop
« Odpověď #14 kdy: 12. 04. 2018, 13:20:14 »
Příčiny?

Boty, koberce, suchý vzduch, dehydratace, oblečení s umělými vlákny, potah na židlích, nevodivá kolečka židlí, chůze, otěr o jiné materiály, ...

Zajímavá je tabulka dole v textu na http://www.drekoma.cz/trocha-teorie/jak-zvlhcovanim-predejit-vzniku-elektrostaticke-elektriny