Cacti a MikroTik počítají přenesená data jinak než operátor

Na pristup do internetu pouzivam OS mikrotik.
Mikrotik zobrazuje traffic uz na interfaci (Tx/Rx Bytes) v GiB.
1GiB = priblizne 1.074GB, co pri 200GiB robi asi 215GB
Na mikrotiku mam povolene SNMP
Kód: [Vybrat]
         enabled: yes
          contact:
         location: local
        engine-id:
      trap-target: 0.0.0.0
   trap-community: public
     trap-version: 1
  trap-generators:
Kedze mikrotik pri vypadku elektriny straca vsetky data a zacina pocitat od "0" tak na linux serveri mi bezi cacti, kde zbieram z mikrotiku data.
Pocitanie robim na interface, ktory sluzi ako GW do internetu.
Tie data sa pri prepocte z GiB na GB (ktore pocita cacti) celkom dost zhoduju z datami co ukazuje MK, tak to povazujem za velmi doverihodne a verim tomu.
Dost casto sa mi stava, ze poskytovatel ma uplne ine cisla.
Momentalne cacti a MK hovoria ze mam prenesenych 105GB, ale na webe poskytovatela je 232GB.
Ono by ma to az tak netrapilo, ale ja mam VDSL a VDSL na slovensku ma FUP (pri programe co mam predplateny je FUP 300GB).
Nezhody v merani nie su casto, ale stalo sa to asi 3, 4 krat co mi to absolutne nesedi.
Ked som kontaktoval poskytovatela, tak sa vyjadrili v zmysle, ze je to mozne, ale za smerodatne meranie povazuju svoje meranie.
Pri prekroceni FUP sa rychlost z 30Mbps znizuje na 512 Kbps (myslim si ze 512Kbps je v dnesnej dobe nepouzitelne).
Nevie niekto aky system pouziva na meranie orange pri dsl a ci im to obcas nejako neblbne ?
« Poslední změna: 10. 04. 2018, 21:41:10 od Petr Krčmář »


Miky

Re:Monitorovaci system "cacti"
« Odpověď #1 kdy: 10. 04. 2018, 20:48:48 »
Ahoj,
jakou verzi RouterOS pouzivas ? Pripadne updatoval jsi cacti nebo routeros v dobe kdy zacaly neshody ?
Jeste ohledne WAN interface. Jedna se o eth nebo vytacis ppoe a modem je v rezimu bridge ?

Re:Monitorovaci system "cacti"
« Odpověď #2 kdy: 10. 04. 2018, 21:00:00 »
MK 6.39.3 na RB450.
MK som updatoval, ale nie kvoli nezhodam  s trafficom.
cacti mam 0.8.8b a neupdatoval som ho (aspon sa nepamatam)
Tie nepresnosti v merani nie su pravidelne, predosla nepresnost bola mozno pred pol rokom (vacsinou to s meranim poskytovatela pasuje).
Ano modem je v bridge a pppoe vytacam na MK (na pppoe aj meriam)
« Poslední změna: 10. 04. 2018, 21:03:43 od darebacik »

Re:Monitorovaci system "cacti"
« Odpověď #3 kdy: 10. 04. 2018, 21:11:58 »
Nevie niekto aky system pouziva na meranie orange pri dsl a ci im to obcas nejako neblbne ?

Áno, blbne, na dsl.sk o tomto probléme bol pred niekoľkými dňami článok.

http://dsl.sk/article.php?article=20966

Re:Monitorovaci system "cacti"
« Odpověď #4 kdy: 10. 04. 2018, 21:26:46 »
Aha, tak potom je to jasne, ze tam ma poskytovatel riadny chaos. Neviem preco vobec na vdsl aplikuje FUP. Orange sa vyhovara na telekom, ze fup musia dat, lebo linky patria telekomu a musia byt ferovy k zakaznikom atd .... nech idu do ri*i aj s ich FUPom


Miky

Re:Monitorovaci system "cacti"
« Odpověď #5 kdy: 10. 04. 2018, 21:32:59 »
Nevie niekto aky system pouziva na meranie orange pri dsl a ci im to obcas nejako neblbne ?

Áno, blbne, na dsl.sk o tomto probléme bol pred niekoľkými dňami článok.

http://dsl.sk/article.php?article=20966
Tak to je s prominutim poradny v***b...


88888

Re:Monitorovaci system "cacti"
« Odpověď #6 kdy: 11. 04. 2018, 10:38:45 »
Aha, tak potom je to jasne, ze tam ma poskytovatel riadny chaos. Neviem preco vobec na vdsl aplikuje FUP. Orange sa vyhovara na telekom, ze fup musia dat, lebo linky patria telekomu a musia byt ferovy k zakaznikom atd .... nech idu do ri*i aj s ich FUPom
Nebo na Slovensko...

j

Re:Cacti a MikroTik počítají přenesená data jinak než operátor
« Odpověď #7 kdy: 11. 04. 2018, 16:48:37 »
...
Hele pro tu prd.el, normalne po nich chtej, at ti dolozej, ze jejich pocitadlo overila vase obdoba metrologickyho institutu (http://www.unmz.cz). Pokud nedolozej, tak nemaj pocitadlo zadny a tudiz na zaklade toho niceho v zadnym pripade nemuzou nic uctovat ani omezovat.

Protoze pokud chces trebas v krame prodavat neco na vahu, musis mit vsechny vahy pravidelne overovany, ze vazej spravne. Totez samozrejme plati pro elektromery, vodomery, plynomery atd atd. A pochopitelne to plati na cokoli co se prodava na nejaky meritelny mnoztvi.

Re:Cacti a MikroTik počítají přenesená data jinak než operátor
« Odpověď #8 kdy: 11. 04. 2018, 18:19:15 »
Protoze pokud chces trebas v krame prodavat neco na vahu, musis mit vsechny vahy pravidelne overovany, ze vazej spravne. Totez samozrejme plati pro elektromery, vodomery, plynomery atd atd. A pochopitelne to plati na cokoli co se prodava na nejaky meritelny mnoztvi.

Nemáte pravdu. Metrologický zákon řeší jen některá měřidla: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1990-505. Stanovená měřidla určuje ministerstvo vyhláškou.

V běžných obchodních vztazích se můžete domluvit na měření čehokoliv jiného a jakýmkoliv způsobem. Platí, že důkazní břemeno nese prodávající, ale není pravda, že bez cejchovaného měřidla nemůže prodávat. Namátkou mě napadá např. prodej cukrovinek v multikině. Jako "měřidlo" slouží kelímek, který smíte naplnit jakkoliv, aby cukrovinky nepřečnívaly přes okraj. To je příklad měřidla, které není cejchované a které dokonce ani nevyjadřuje stejný objem či hmotnost při maximálním zaplnění. Jinak kelímek naplníte jelly beansy, a jinak mashmallowny.

Dodavatel internetu, pokud je solidní, provede revizi měření a v případě chyby určitě zvolí kulantní řešení. Vyjde vstříc zákazníkovi.

Zákazník musí především reklamovat. Je dost pravděpodobné, že poskytovatel může ověřit stav z netflow.

qweq

Re:Cacti a MikroTik počítají přenesená data jinak než operátor
« Odpověď #9 kdy: 12. 04. 2018, 10:44:16 »
Nevie niekto aky system pouziva na meranie orange pri dsl a ci im to obcas nejako neblbne ?
http://www.dsl.sk/article.php?article=20966

qweq

Re:Monitorovaci system "cacti"
« Odpověď #10 kdy: 12. 04. 2018, 10:49:04 »
Aha, tak potom je to jasne, ze tam ma poskytovatel riadny chaos. Neviem preco vobec na vdsl aplikuje FUP. Orange sa vyhovara na telekom, ze fup musia dat, lebo linky patria telekomu a musia byt ferovy k zakaznikom atd .... nech idu do ri*i aj s ich FUPom
FUP nemusia dat, ale tym ze Telekom zaviedol FUP tak im to dalo dobru zamienku tiez zaviest a znizit si tak naklady. Ak ti Orange bude tvrdit ze to museli, lebo im Telekom prikazal tak je to klamstvo, Telekom by bol rad keby ostatni operatori nezaviedli FUP pretoze by to znamenalo viacej penazi pre Telekom za kapacitu

Re:Cacti a MikroTik počítají přenesená data jinak než operátor
« Odpověď #11 kdy: 12. 04. 2018, 12:32:43 »
Myslim, ze pre podnikatelov je nejaky spec. balik, kde nie je FUP a min. jeden operator ponuka DSL balik bez FUP pre koncovych zakaznikov https://www.benestra.sk/produkty/internet/vdsl ale cena je dvojnasobna.
Proste na slovensku sa zeru banany :)