Alternativy k programům pro Windows

Lubos Cerny

Alternativy k programům pro Windows
« kdy: 01. 03. 2011, 14:21:10 »
Zdravim, zkousim prejit na linux (Ubuntu), ale zatim si nechama i Windowsy, protoze mi chybi nektere dost dulezite programy, ktere jsem zvykly pouzivat. Chybi mi treba poradny klient na ICQ, jsem zvykly pouzivat Mirandu. Stejne tak jsem nenasel zadnou poradnou alternativu k Total Commanderu, Pinacle a Photoshopu. Existuji nejake alternativy?
« Poslední změna: 01. 03. 2011, 14:40:26 od Petr Krčmář »


tomas

Re: programy windows
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2011, 14:26:49 »
Miranda a Total určitě půjdou spustit pod wine. Jinak alternativy jsou třeba Pidgin, Empathy, Licq atd. pro icq a Krusader, Gnomecommander pro total commander. Photoshop jsem nezkoušel a řešení přes virtuální XP je už trochu přes ruku - ale v nejhorším ... Eventuelně se ještě naučit s GIMPem, ten spoustu věcí umí taky, ale je to o zvyku  8).

xxx

Re: programy windows
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2011, 14:37:58 »
zapomen na total commander. v linuxu jedine mc.

dvdmchl

Re: programy windows
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2011, 14:38:57 »
Všechny zmíněné běží i pod wine.
I  total commander, ale nepůjdou v něm některé shortcuts, např. alt-F2...

Re: programy windows
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2011, 14:41:02 »
Zdravim, zkousim prejit na linux (Ubuntu), ale zatim si nechama i Windowsy, protoze mi chybi nektere dost dulezite programy, ktere jsem zvykly pouzivat. Chybi mi treba poradny klient na ICQ, jsem zvykly pouzivat Mirandu. Stejne tak jsem nenasel zadnou poradnou alternativu k Total Commanderu, Pinacle a Photoshopu. Existuji nejake alternativy?

Co vás vede k přechodu na Linux, když máte zakoupené tak drahé a specializované programy jako Photoshop? Neberte to jako rýpnutí, opravdu mě to zajímá.

Nejlepší alternativa k TC je asi Krusader, případně textový mc, IM klientů je mnoho. Místo Photoshopu asi nebudete chtít používat GIMP, ale lepší editor asi není. Ještě můžete zkusit Photoshop přes wine.

Sám používám oba OS, Linux na domácím serveru a Windows na desktopu (kde mám zakoupený mimo jiné pro mě nenahraditelný LightRoom) a na tom desktopu mám trvale puštěného ssh klienta na server. Používám služeb obou OS současně, což mi poskytuje mnoho výhod.


Sten

Re: programy windows
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2011, 14:42:23 »
Ubuntu alternativy neznám, v Kubuntu jsou alternativy pro Mirandu a Total Commander nazvané Kopete a Krusader, oba vypadají i chovají se velmi podobně jako windowsí verze (Kopete navíc podporuje i Skype). Místo Krusaderu lze ještě použít Konqueror a rozdělit pohled (Ctrl + Alt + L).

Místo Photoshopu lze pro úpravu fotek použít digiKam (umí navíc i stahovat fotky z foťáků, prezentovat je a nahrát je třeba na Facebook, Flickr nebo Google Earth; je to něco mezi Photoshopem, ACDSee a Picassou) nebo pro profesionální práci GIMP (i když ani on neumí vše, co Photoshop, a má dost jiné ovládání).

Pinnacle je jméno firmy, takže mi není jasné, co vlastně chcete používat, ale pokud jde o DVB-T, tak to umí Kaffeine.

pecko

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Alternativy k programům pro Windows
« Odpověď #6 kdy: 01. 03. 2011, 15:11:59 »
v prvom rade by som to prestal urazat pomenovaniami typu "alternativa". v linuxovych distrach nemas na vyber medzi total commanderom a krusaderom. takze aka alternativa? spravne sa treba pytat, ake programy v linuxovych distrach pouzivama na pracu, na aku sa vo widlach pouziva to, ci ono. a teda moja odpoved je:

- suborovy manazer: krusader
- IM klient: pidgin, kopete, licq a mnoho inych (toto su si navzajom alternativy, nie ony su alternativy k mirande!)
- spracovanie videa: kdenlive alebo nejake ine (mam to nainstalovane na inom pc, tak neviem teraz:) )
- spracovanie obrazkov: gimp

toto vsetko su samostatne a unikatne riesenia pre u*x-ove os, ziadne alternativy k widlackym programom;) ak chces alternativu k widlam, skus bud wine, alebo virtual:)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Alternativy k programům pro Windows
« Odpověď #7 kdy: 10. 03. 2011, 11:13:01 »
TC - Krusader
Miranda - Pidgin
Photoshop - Gimp (tady záleží na preferencích, Gimp umí všechno, co potřebuje amatér, resize, vrstvy, křivky, barvy, filtry, ...; pro profíka nemusí vyhovovat)
Pinnacle - na stažení videa z kamery (přes Firewire) jsem používal Kino, na střihání jsem měl SW Cinelerra, ale nikdy jsem se tomu moc nevěnoval, takže zkušenosti víceméně nemám.

A jenom dodám - nic z toho co jsem napsal není jako ve Windows, buď si na to budeš muset zvyknout, nebo si najít jiný programy (je jich hafo), nebo zůstat na Windows pokud nedokážeš přijmout podobný, ale přitom odlišný, program.

Doplněk (po přečtení příspěvku následujícího za tímto): Krusader a Kino se kamarádí s KDE (a jejich knihovnami) a Gimp s Pidginem zase s Gnome. Já používám KDE a nevadí mi mít i Gnomí věci.
« Poslední změna: 10. 03. 2011, 14:37:30 od Pavouk106 »

Re: Alternativy k programům pro Windows
« Odpověď #8 kdy: 10. 03. 2011, 13:38:42 »
Docela me fascinuje, jak tu litaji navrhy s gtk a qt aplikacemi zaroven (nehlede na to, ze s kopete si tam nacpe i polovinu windows vista...teda polovinu KDE). Pokud pouziva gnome, tak bych kazdopadne preferoval jen gtk aplikace.

Kdyz ja prechazel z windows, tak jsem taky mel "nutnost" pouzivat total commandera a mirandu. Po chvili jsem zjistil, ze nautilus bohate staci (dokonce se mi i vic libi) a neco na zpusob total commandera clovek vubec nepotrebuje. Misto mirandy jsem pouzival pidgina a dnes pouzivam gajim, protoze preferuju xmpp protokol a pokud clovek nutne potrebuje to icq, existuje transport.
« Poslední změna: 10. 03. 2011, 13:41:08 od LukynZ »

dvdmchl

Re: Alternativy k programům pro Windows
« Odpověď #9 kdy: 10. 03. 2011, 13:44:34 »
btw, zkuste si v nautilu zmacknout F3 a mate dva panely

petr88

Re: Alternativy k programům pro Windows
« Odpověď #10 kdy: 10. 03. 2011, 17:04:32 »
http://alternativeto.net/
Například když jsem si nechal vyhledat alternativu na photoshop, tak to našlo tohle:
http://alternativeto.net/software/adobe-photoshop/?profile=linux&platform=linux

Re: Alternativy k programům pro Windows
« Odpověď #11 kdy: 12. 03. 2011, 01:15:47 »
Zajímavou náhradou za Total Commander by mohl být Double Commander. Má k němu nejblíž pokud jde o look & feel a je k dispozici v GTK i Qt verzi.

Re: Alternativy k programům pro Windows
« Odpověď #12 kdy: 12. 03. 2011, 02:02:00 »
Jako alternativa k Photoshopu má dobré recenze Pixel. Není ale úplně zadarmo, naposled stál asi 35 euro. Ale mně vždycky stačil GIMP.