Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP

kfz

Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« kdy: 07. 04. 2018, 19:42:40 »
Zdravím všechny, potřebuji drobnou pomoc.

Rozhodl jsem se rozchodit stlink ve svém oblíbeném VM manažeru na Windows XP(32 bit). Nainstaloval jsem slušnou část software, ale bohužel se stále nemůžu hnout z bodu, kdy mám nainstalovat driver pro ST Link. Ten je dodaný jako knihovna STLinkUSBDriver.dll . Tento driver jsem zkopíroval do složky C:\WINDOWS\system32 a spustil regsvr32.exe se jménem souboru jako parametrem. Bohužel mi po snaze o registraci dll vždy regsvr32 hlásí chybu. "STLinkUSBDriver.dll byl načten, ale nebyl nalezen vstupní bod DllRegisterServer. Tento soubor nelze zaregistrovat." Pokud se pokusím připojit stlink, tak mi jak program pro jeho aktualizaci, tak ST-link utility hlásí, že st-link není nalezen, přičemž se ale disk, na kterém je je uložen "web" a textový soubor s verzí a datem buildu st-linku bez problému opakovaně otevře při připojení/odpojení usb kabelu.

Vidíte někdo, kde dělám chybu při instalaci? Díky všem za veškeré odpovědi.


kfz

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2018, 19:45:01 »
PS: Ještě přidám odkaz na ST-link, pro případ, že by někoho zajímaly příslušné dll. Konkrétně se jedná o STSW-LINK007

http://www.st.com/en/development-tools/st-link-v2.html

¨MD

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #2 kdy: 07. 04. 2018, 21:08:08 »
Ovladače se neregistrují jako COM objekty, takže regsrv32 opravdu fungovat nebude.

Součástí instalačky ovladače (pokud se nejedná o EXE) jsou minimálně následující soubory:
1) binárky ovladače (SYS, DLL...),
2) INF soubor popisující, jak má systém ovladač nainstalovat/odinstalovat, pro jaká zařízení jej použít atd.,
3) CAT soubor zajišťující integritu balíčku (je digitálně podepsaný a jsou v něm hashe binárek a INF souborů).

CAT soubor není zásadní (zejména na XP či 32bitových systémech) a systém to přežije i bez něho. Pro instalaci je zásadní přítomnost INF souboru, který systém musí umět najít v případě, že připojíte to vaše zařízení.

Pokud INF soubor máte, mělo by stačit v jeho kontextovém menu dát Install, čímž se spolu s ostatními soubory přesune do systémového úložiště ovladačů. Pak by jej při připojení zařízení měl systém najít. Nebo můžete jít přes Device Manager a aktualizovat ovladač pro dané zařízení.

kfz

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #3 kdy: 07. 04. 2018, 21:25:33 »
Součástí instalačky ovladače (pokud se nejedná o EXE) jsou minimálně následující soubory:
1) binárky ovladače (SYS, DLL...),
2) INF soubor popisující, jak má systém ovladač nainstalovat/odinstalovat, pro jaká zařízení jej použít atd.,
3) CAT soubor zajišťující integritu balíčku (je digitálně podepsaný a jsou v něm hashe binárek a INF souborů).


Tak v tom případě budu asi v pasti. Tyhle drivery byly v STSW-LINK009. Nainstaloval jsem, co šlo, v průběhu instalace se vyskytla nějaká chyba, pořádně jsem ji nečetl. Problém pravděpodobně je, že ty drivery nejsou pro Windows XP, ale minimálně pro sedmičky...

BTW: Nevím, jak s těmi dll, ale do system32 jsem musel nahrát přinejmenším libusb.dll . Naštěstí mi to jeden z několika programů, kterým ten dll chyběl ke správné funkci, nahlásil, takže mi pak začaly lépe fungovat asi další tři prográmky z těch adresářů. Bohužel netuším, jestli tam nechybí ještě něco dalšího, co bych mohl ovlivnit.

Nevíte, jak by se případně dalo zjistit, jestli obecně nějakému programu chybí knihovna v případě, že to sám nenahlásí?

xxxxx

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #4 kdy: 07. 04. 2018, 21:56:51 »
Tak v tom případě budu asi v pasti. Tyhle drivery byly v STSW-LINK009. Nainstaloval jsem, co šlo, v průběhu instalace se vyskytla nějaká chyba, pořádně jsem ji nečetl. Problém pravděpodobně je, že ty drivery nejsou pro Windows XP, ale minimálně pro sedmičky...
Nemusí být. Drivery pro HW se na XP instalovaly dvojím možným způsobem:
Buď předem, člověk spustil nějakou jejich instalačku a ta soubory nakopírovala a při prvním připojení zařízení se soubory (někdy potichu, aniž by si uživatel všiml) použili při instalaci nového zařízení.

Anebo, obvykle častěji, se divery (USB) zařízení instalovaly až ve chvíli, kdy se poprvé zasunul USB kabel a našlo se nové neznámé zařízení. Pak se systém ptal zda něco najít na netu (u XP obvykle neúspěšně) či použít nějaký lokální ovladač z diskety (chtělo to cestu). Toho se dalo využít i pro laiky, pokud se nezdařilo a člověk odmítl, že se při opakovaném připojení kabelu ptal znovu.

-----

Pokud došlo k situaci, že se něco nainstalovalo ale špatně, dá se ručně podstrčit jiný driver. Nebo bývalo pro laiky jednodušší navést je do device manageru (správce zařícení) ať tam smažou (delete) stávající položku (driver), u které svítí žlutý či červený vykřičník (když je USB kabel zastrčen) a vystrčí a zastrčí USB kabel znovu.

Správce zařízení bývalo rychle přístupné z ikonky "tento počítač" na ploše, pravým tlačítkem do menu a tam vybrat "spravovat" a tam vlevo ve stromě nalézt "Správce zařízení".

Ovladače musí být předem rozbalené, někde bokem. Případně, pokud už proběhla nějaká sub-instalace, je možné, že se samy umístily někam do Program Files/..., případně jinde v adresáři programu,  případně (ty prasáčtěji napsané) do subadresáře C:\WINDOWS\system32. Adresu k nim bylo nutno zadat po zastrčení kabelu USB, když se objevil dialog odkud že ovladače vzít.


kfz

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #5 kdy: 07. 04. 2018, 22:21:53 »
Tak v tom případě budu asi v pasti. Tyhle drivery byly v STSW-LINK009. Nainstaloval jsem, co šlo, v průběhu instalace se vyskytla nějaká chyba, pořádně jsem ji nečetl. Problém pravděpodobně je, že ty drivery nejsou pro Windows XP, ale minimálně pro sedmičky...
Nemusí být. Drivery pro HW se na XP instalovaly dvojím možným způsobem:
Buď předem, člověk spustil nějakou jejich instalačku a ta soubory nakopírovala a při prvním připojení zařízení se soubory (někdy potichu, aniž by si uživatel všiml) použili při instalaci nového zařízení.

Anebo, obvykle častěji, se divery (USB) zařízení instalovaly až ve chvíli, kdy se poprvé zasunul USB kabel a našlo se nové neznámé zařízení. Pak se systém ptal zda něco najít na netu (u XP obvykle neúspěšně) či použít nějaký lokální ovladač z diskety (chtělo to cestu). Toho se dalo využít i pro laiky, pokud se nezdařilo a člověk odmítl, že se při opakovaném připojení kabelu ptal znovu.
[/quote]

Bohužel. :-( Vyzkoušel jsem obojí a nic nefunguje.
Jediné, v co tak trošku doufám je, že tomu něco chybí, a já bych to nahrál ručně třeba z https://www.dll-files.com/ .
U toho jednoho prográmku to naštěstí řeklo, takže jsem u ostatních zjistil, proč vlastně křičí kvůli chybějícímu dll, ale tady nevím, proč to fakticky zkrachuje. Při opakované instalaci jsem se podíval na chybu a napsáno tam je pouze že instalace selhala, což je mi k ničemu, když nevím proč. :-/

Pokud došlo k situaci, že se něco nainstalovalo ale špatně, dá se ručně podstrčit jiný driver. Nebo bývalo pro laiky jednodušší navést je do device manageru (správce zařícení) ať tam smažou (delete) stávající položku (driver), u které svítí žlutý či červený vykřičník (když je USB kabel zastrčen) a vystrčí a zastrčí USB kabel znovu.

Správce zařízení bývalo rychle přístupné z ikonky "tento počítač" na ploše, pravým tlačítkem do menu a tam vybrat "spravovat" a tam vlevo ve stromě nalézt "Správce zařízení".

Ovladače musí být předem rozbalené, někde bokem. Případně, pokud už proběhla nějaká sub-instalace, je možné, že se samy umístily někam do Program Files/..., případně jinde v adresáři programu,  případně (ty prasáčtěji napsané) do subadresáře C:\WINDOWS\system32. Adresu k nim bylo nutno zadat po zastrčení kabelu USB, když se objevil dialog odkud že ovladače vzít.

Taky jsem se díval. Chybí tam dvě zařízení - stlink debugger a virtuální com port. Dokonce jsem sehnal ovladače i k tomu com portu, bohužel taky jen pro sedmičky. Nainstaloval jsem je, dokonce podle jejich hlášky úspěšně, ale tomu zařízení to stejně nepomohlo. Pokud jsem to chtěl nainstalovat přímo přes to zařízení, tak je to samozřejmě ani nenajde.

Pokud neexistuje něco, čím bych to nějak mohl na tvrdo postrčit, tak jsem prostě v háji. Tohle je konečná.

Lol Phirae

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #6 kdy: 07. 04. 2018, 23:00:20 »
Možná by bylo dobré použít nějaký podporovaný OS...  ::) ::) ::)

PetrC

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #7 kdy: 07. 04. 2018, 23:10:18 »
Neviem ci je to zaujimave, ale ST-Link (v1 aj v2) mi bezi vpohode na Linuxe, tak isto kompilatory a debuggery pre STM8 aj STM32. Nejaky cas som ho tiez pouzival vo Win virtualke (spolu s IAR, s instalaciou som problem nemal, ale uz to bolo davno takze nepamatam/neporadim), ale zistil som ze je to ulpne zbytocne.

xxxxx

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #8 kdy: 07. 04. 2018, 23:29:23 »
Pokud neexistuje něco, čím bych to nějak mohl na tvrdo postrčit, tak jsem prostě v háji. Tohle je konečná.
Pokud existují drivery POUZE pro 7 a výše, tak to je opravdu konečná. Občas se dalo laborovat s kompatibilitou zdola, třeba mezi 2000->XP i když ten konkrétní nechodil hned, ale obráceně to bývá prakticky nemožné. To se mi nikdy nepodařilo.

Ale pokud někdy existovaly drivery pro dané zařízení pro XP (např. když víš, že někdy Ti to na nich už běželo), tak tu stále šance je i v případě, že výrobce už starý driver nemá:

Poohlédni se po torrentech po warex kopiiích a to i přestože máš aplikaci legálně. Případně i jiné aplikace (které nechceš), ale pro stejný hw. Stažený program zahoď (ten máš či nepotřebuješ, je-li cizí), ale často tam bývají přibaleny i drivery. Často pávě staré, outdated. To právě potřebuješ. Prožeň je přes virustotál a zkus podstrčit. Už jsem takto zachránil pár věcí do starších průmyslových PC (OBD scannery, ...), kde by býval byl upgrade hw buď nemožný nebo finančně úplně mimo a poničené byly jen po sw stránce, který jsem napravoval. Takže vím, že warez cesta nalezení driveru je a je funkční /IMHO i legální, pokud máš původní produkt/. Pokud někdy driver pro XP byl.

PetrC

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #9 kdy: 07. 04. 2018, 23:54:24 »
Okrem pouzitia na linuxe, ako som pisal vyssie, ST-Link som pouzival na Windows XP casto, konkretne presne ten driver STSW-LINK009. Pamatam si, ze to trebalo spolu s kompilatorom (v mojom pripade vtedy IAR) a ST-Link utility (STSW-LINK004) nainstalovat v nejakom poradi, inak nieco neslo, ale to mohol byt uplne iny problem.
Ta podpora XP tam urcite bola a zrejme este aj je, stale je na tom linku pre STSW-LINK009 http://www.st.com/content/st_com/en/products/development-tools/software-development-tools/stm32-software-development-tools/stm32-utilities/stsw-link009.html napisane "Digitally signed driver with WinUSB CoInstallers for 32 bits and 64 bits versions of Windows XP, Windows 7 and Windows 8.", len ten XP uz dali prec z titulky stranky. Mozno je problem v konkretnej instalacii Windowsu XP? A okrem toho, na internetoch toho tiez nie je malo http://bfy.tw/HWvI ...

xxxxx

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #10 kdy: 08. 04. 2018, 00:45:22 »
Má zkušenost, moc nevěř, co píše výrobce. :-D

Další možná řešení:

- Může to být i v konkrétní instalaci XP (že driver předpokládá, že něco máš, co nemáš). Ale častokrát to bylo tak, že výrobce driver zdola postupně upravuje, aby chodil na novou verzi OS, ale často už se (3-4 verze OS) zpětně nekontroluje, zda správně pracuje na té staré verzi. V lepším případě ho zkusí nainstalovat (bez dalších testů), v horším ani to ne. tedy:
- Jistota jsou původní drivery.

- Píšeš o XP, ale i když se to už neuvádí, často se předpokládá XP SP3. Service Pack 2 byl posun skoro jako na nový systém (i z pohledu některých driverů), SP3 už méně, ale i tak. Původní XP a jejich SP1 už prakticky nejsou podporované nikým. Zkus SP3, pokud nemáš, a ten nový driver. Třeba to půjde lépe.

- Někdy mohly být problémy i v lokalizované verzi XP, ale to většinou až s nadstavbovými programy (pro nastavení vlastností driveru, ...) - low level drivery jako takové obvykle jazyk (tedy spíše jiné cesty pro home) úplně ignorovaly, resp. nepotřebovaly je.

xxxxx

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #11 kdy: 08. 04. 2018, 00:51:50 »
Ještě dodám:
... A okrem toho, na internetoch toho tiez nie je malo http://bfy.tw/HWvI ...
Veřejně na netu, pokud něco bývá, tak obvykle ty nejnovější verze (často se nakonec prokliláš někam, co stejně stahuje ze serverů výrobce). Verze, které už mohou mít problémy i když tvrdí, že jsou XP kompatibilní (reálně ale nejsou). Proto jsem Tě směroval na warez. I u mne to tak nejednou bylo.

kfz

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #12 kdy: 08. 04. 2018, 11:19:53 »
Díky všem za reakce.

Možná by bylo dobré použít nějaký podporovaný OS...  ::) ::) ::)

To by bylo hezké, kdybych měl jiný k dispozici. Windows jsem nepotřeboval už roky, takže jej instaluji po hodně dlouhé době až teď. Neměl jsem důvod kupovat ani sedmičky, už vůbec ne osmičky a desítky, kde člověk v základní verzi snad ani nemá kontrolu nad aktualizacemi, ani omylem.

Ale ano, speciálně kvůli téhle situaci zvažuji nákup desítek, díky čemuž jsem se seznámil s tím novým Microsoftím ui křápem, který má nahradit živého člověka, nedostal jsem se k live podpoře a amíkům leží někde v mailu dotaz, jestli jejich licence umožňuje za rozumnou cenu nainstalovat desítky do virtuálního počítače a jestli v něm fungují "out of box", pokud se teda rozhodnu za desítky platit.

Ale nakonec možná připlatím místo desítek za nějaký kit pro SWD, který rozběhnu v Linuxu.

Neviem ci je to zaujimave, ale ST-Link (v1 aj v2) mi bezi vpohode na Linuxe, tak isto kompilatory a debuggery pre STM8 aj STM32. Nejaky cas som ho tiez pouzival vo Win virtualke (spolu s IAR, s instalaciou som problem nemal, ale uz to bolo davno takze nepamatam/neporadim), ale zistil som ze je to ulpne zbytocne.

Je to určitě zajímavé, mi taky, používám st-flash. Bohužel jsem nahrál program s uvedením špatné adresy a můj vývojový kit od té doby nefunguje přes stlink, přičemž nemám jiný způsob, jak jej přeflashovat. Podle rady z fóra by mělo být možné použít programy od STM pro Windows pro vymazání chipu k vyřešení problému.

Pokud používáte pro Linux nějaký jiný program nebo postup, který zvládne kompletně vymazat celou FLASH chipu za všech okolností, sem s ním.

Pokud neexistuje něco, čím bych to nějak mohl na tvrdo postrčit, tak jsem prostě v háji. Tohle je konečná.
Pokud existují drivery POUZE pro 7 a výše, tak to je opravdu konečná. Občas se dalo laborovat s kompatibilitou zdola, třeba mezi 2000->XP i když ten konkrétní nechodil hned, ale obráceně to bývá prakticky nemožné. To se mi nikdy nepodařilo.

Ale pokud někdy existovaly drivery pro dané zařízení pro XP (např. když víš, že někdy Ti to na nich už běželo), tak tu stále šance je i v případě, že výrobce už starý driver nemá:

Poohlédni se po torrentech po warex kopiiích a to i přestože máš aplikaci legálně. Případně i jiné aplikace (které nechceš), ale pro stejný hw. Stažený program zahoď (ten máš či nepotřebuješ, je-li cizí), ale často tam bývají přibaleny i drivery. Často pávě staré, outdated. To právě potřebuješ. Prožeň je přes virustotál a zkus podstrčit. Už jsem takto zachránil pár věcí do starších průmyslových PC (OBD scannery, ...), kde by býval byl upgrade hw buď nemožný nebo finančně úplně mimo a poničené byly jen po sw stránce, který jsem napravoval. Takže vím, že warez cesta nalezení driveru je a je funkční /IMHO i legální, pokud máš původní produkt/. Pokud někdy driver pro XP byl.

Díky, warez jsem zatím nevyužil (jinak bych neběžel na XP), vyzkouším, pokud ostatní řešení selžou.

Okrem pouzitia na linuxe, ako som pisal vyssie, ST-Link som pouzival na Windows XP casto, konkretne presne ten driver STSW-LINK009. Pamatam si, ze to trebalo spolu s kompilatorom (v mojom pripade vtedy IAR) a ST-Link utility (STSW-LINK004) nainstalovat v nejakom poradi, inak nieco neslo, ale to mohol byt uplne iny problem.
Ta podpora XP tam urcite bola a zrejme este aj je, stale je na tom linku pre STSW-LINK009 http://www.st.com/content/st_com/en/products/development-tools/software-development-tools/stm32-software-development-tools/stm32-utilities/stsw-link009.html napisane "Digitally signed driver with WinUSB CoInstallers for 32 bits and 64 bits versions of Windows XP, Windows 7 and Windows 8.", len ten XP uz dali prec z titulky stranky. Mozno je problem v konkretnej instalacii Windowsu XP? A okrem toho, na internetoch toho tiez nie je malo http://bfy.tw/HWvI ...

Je pravda, že nepoužívám příliš často Google, ale Duckduckgo, ale co jsem prohledával stránky s nejrůznějšími ovladači na "stlink", tak jsem příliš neuspěl. Ale Vaše odkazy mám určitě otevřené a budu je procházet. Člověk stejně bez instalace nezjistí, co v tom vlastně je...

Má zkušenost, moc nevěř, co píše výrobce. :-D

Další možná řešení:

- Může to být i v konkrétní instalaci XP (že driver předpokládá, že něco máš, co nemáš). Ale častokrát to bylo tak, že výrobce driver zdola postupně upravuje, aby chodil na novou verzi OS, ale často už se (3-4 verze OS) zpětně nekontroluje, zda správně pracuje na té staré verzi. V lepším případě ho zkusí nainstalovat (bez dalších testů), v horším ani to ne. tedy:
- Jistota jsou původní drivery.

- Píšeš o XP, ale i když se to už neuvádí, často se předpokládá XP SP3. Service Pack 2 byl posun skoro jako na nový systém (i z pohledu některých driverů), SP3 už méně, ale i tak. Původní XP a jejich SP1 už prakticky nejsou podporované nikým. Zkus SP3, pokud nemáš, a ten nový driver. Třeba to půjde lépe.

- Někdy mohly být problémy i v lokalizované verzi XP, ale to většinou až s nadstavbovými programy (pro nastavení vlastností driveru, ...) - low level drivery jako takové obvykle jazyk (tedy spíše jiné cesty pro home) úplně ignorovaly, resp. nepotřebovaly je.

Díky, právě instaluji SP 3, snad to pomůže.

Ještě dodám:
... A okrem toho, na internetoch toho tiez nie je malo http://bfy.tw/HWvI ...
Veřejně na netu, pokud něco bývá, tak obvykle ty nejnovější verze (často se nakonec prokliláš někam, co stejně stahuje ze serverů výrobce). Verze, které už mohou mít problémy i když tvrdí, že jsou XP kompatibilní (reálně ale nejsou). Proto jsem Tě směroval na warez. I u mne to tak nejednou bylo.

Taky jsem při svém vyhledávání zatím dopadl podobně.

 

zouzel

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #13 kdy: 08. 04. 2018, 11:28:48 »
Pokud by ti potom nevyhovovalo, že ST-Link chodí špatně v linuxu, tak doporučuju Blackmagic. Dá se to naflashovat do ST-Linku místo původního firmware, a kdyby to nevyhovovalo, tak zase zpátky naflashovat ST-Link originál. Nebo použít vedlejší kit (např. STM32F4 Discovery) jako blackmagic probe.

Ta sonda pak funguje přímo jako GDB server.

https://github.com/blacksphere/blackmagic

Unknown

Re:Instalace ST-linku ve VMM s Windows XP
« Odpověď #14 kdy: 08. 04. 2018, 11:50:08 »
Nevíte, jak by se případně dalo zjistit, jestli obecně nějakému programu chybí knihovna v případě, že to sám nenahlásí?

Procmon