AutoCAD příkazy ve svobodných cadech

mhi_

AutoCAD příkazy ve svobodných cadech
« kdy: 05. 04. 2018, 13:20:06 »
Na CVUT FELu mne naucili pracovat s autocadem pomoci prikazu typu dimlin dim dimaligned line circle atd.; protoze nechci na sve soukrome aktivity krast vec typu autocad a vlastne se mi ani moc nelibil, pouzival jsem volnou verzi ProgeCAD (smart!). Bohuzel ta chodi jen na WinXP, navic ma spoustu omezeni pokud jde o nacitani DWG, ale vlastne i DXF.

Kolega v praci zacal pouzivat librecad, ale on to ma spis v kreslicim modu pomoci mysi, bez prikazove radky, kterou zase mam rad ja (chci pouzivat i "slozene" prikazy typu circle .... center (klik na objekt) dia 3.0 enter).

Existuje nejaky idealne open source cad (nebo rozsireni librecadu), ktere by mi presne toto umoznovalo? Pripadne vezmu i jiny free cad, ktery je rychly jako byl v 90. letech autocad, aby to nemelo 10GB a dalo se pouzivat skrz autocad-like commandline ? A opravdu to umelo chytre urcovat body/delky podle stredu. Idealne aby to chodilo na Linuxu, ale preziju i Win7.
« Poslední změna: 05. 04. 2018, 22:03:20 od Petr Krčmář »


Yarda

Re:Autocad like prikazy ve free cadech
« Odpověď #1 kdy: 05. 04. 2018, 14:22:04 »
Zkus se zeptat na
www.cadforum.cz

t2000

Re:Autocad like prikazy ve free cadech
« Odpověď #2 kdy: 05. 04. 2018, 15:12:02 »
Free verze ProgeCAD funguje i na Win7/10, je třeba spouštět instalátor i samotný program přes režim kompatibility WinXP.

JardaH

Re:Autocad like prikazy ve free cadech
« Odpověď #3 kdy: 05. 04. 2018, 15:22:35 »
Pokud hledáš čisté programovací řešení, je tady:

http://www.openscad.org/

FreeCAD je spíš modelář na vytvoření součástky interaktivně, něco jak Catia.

Obě řešení jsou dobré na takové to domácí modelování, které ti pak vyleze z 3D tiskárny. Pokud bys v tom, ale chtěl udělat výkres a ukojit tak chtíč docenta Třeštíka (jsi z FELu, jeslis nezažil, tak nevíš), tak to bohužel není nejlepší řešení.

mhi_

Re:Autocad like prikazy ve free cadech
« Odpověď #4 kdy: 05. 04. 2018, 18:43:08 »
Trestika jsem zazil, pamatuji se, jak mne nejaka cvicici j*bala za to, ze jsem nejaky vykres kreslil "jinak" nez chtela (melo se pouzivat nejake tlacitko na tabletu a ja to delal myslim zadanim prikazu, nepamatuji se presne). Dalsi nadavky byly za to, ze jsem nepouzival ceske prikazy kterymi lokalizovali autocad, ale anglicke originaly. Jo, to byly doby ... dneska bych tu skolu rozhodne nedal, protoze bych asi Trestikovi a spol. neco od plic rekl.

Kazdopadne jde mi prave o to, abych pouzival ty autocadi prikazy, ktere mi zustaly v pameti. OpenSCAD tedy neni to prave orechove.  ProgeCAD mi taky nevyhovuje, protoze spoustu souboru nenacte.

Bavil jsem se o problemu s jednim architektem jak kresli veci a nejakou commandline v podstate neznal :-). Geodetka mi zase rikala, ze spoustu veci kresli "od ruky" (zobrazi si bodovou sit a do toho kresli rucne).


Bubo

Re:Autocad like prikazy ve free cadech
« Odpověď #5 kdy: 05. 04. 2018, 19:03:57 »
Nie je freeware, treba sa registrovat, ale funguje a je 100% kompatibilne s autocad a je free pre osobne aj firemne pouzivanie a je aj pre Linux.

https://www.3ds.com/products-services/draftsight-cad-software/free-download/