Obsah USB flešky v Slax 9

nm

Obsah USB flešky v Slax 9
« kdy: 31. 03. 2018, 12:58:32 »
Zdravím. V Slax 7 (Slackware + KDE) jsem mohl pracovat s obsahem USB flešky, ze které bootuju, jednoduše přímo z Dolphinu. Ale v Slax 9 (Debian + Fluxbox) se mi flešku zpřístupnit nedaří. Ani se mi nedaří zpřístupnit čerstvě zastrčenou flešku. Může mi někdo poradit, jak na to? Slax spouštím bez "persistend changes", tedy čerstvý boot.


nobody(ten pravej)

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #1 kdy: 01. 04. 2018, 22:48:05 »
flash z ktere se bootuje bude nekde v /media/sdXY
dalsi flash ktrerou pripojujes pak, si pripojis rucne prikazem
Kód: [Vybrat]
mount /dev/sdXY /kam/pripojitjmeno zarizeni je zjistit napr. po pripojeni pomoci:
Kód: [Vybrat]
dmesg | tail


nm

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #2 kdy: 03. 04. 2018, 07:59:59 »
flash z ktere se bootuje bude nekde v /media/sdXY
dalsi flash ktrerou pripojujes pak, si pripojis rucne prikazem
Kód: [Vybrat]
mount /dev/sdXY /kam/pripojit

To už jsem zkoušel. Ohlásilo mi to tohle:

"Mount is denied because the NTFS volume is already exclusively opened. The volume may be already mounted, or another software may use it which could be indentified for example by the help of the 'fuser' command."

Což se týká pouze mountování flešky, ze které bootuji. Takže fleška je asi připojená, ale nevím kde.

Jinak na jinou flešku dodatečně zasunutou to funguje.

nobody(ten pravej)

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #3 kdy: 03. 04. 2018, 09:09:37 »
jak sem psal 'flash z ktere se bootuje bude nekde v /media/sdXY", urcite ji tam nemas? ja ano...

muzes si zobrazit vsechma stavajici pripojeni:
Kód: [Vybrat]
mount

nm

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #4 kdy: 03. 04. 2018, 09:53:11 »
Opravdu jí tam nemám.

Zkoušel jsem i tohle jako root v kořenovém adresáři:

Kód: [Vybrat]
find sdXY
A nenašlo to nic. Ale find pracuje jenom se soubory a né se složkami.

Jestli to není tím, že fleška má NTFS systém souborů.


nm

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #5 kdy: 03. 04. 2018, 11:48:52 »
Když nabootuju v módu "Copy to RAM", tak mi funguje připojení oddílu bootovací flešky příkazem mount, tedy:

Kód: [Vybrat]
mount /dev/sdXY /kam/pripojit
Ale jinak to nefunguje ani ve "Fresh Boot" ani v "Persistend changes" módu. Vždycky mi to hlásí, to...

"Mount is denied because the NTFS volume is already exclusively opened. The volume may be already mounted, or another software may use it which could be indentified for example by the help of the 'fuser' command."

Skid

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #6 kdy: 03. 04. 2018, 12:58:08 »
Jestli to není tím, že fleška má NTFS systém souborů.
Jo, myslim si, ze to je tim.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

nobody(ten pravej)

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #7 kdy: 04. 04. 2018, 01:03:52 »
Opravdu jí tam nemám.

Zkoušel jsem i tohle jako root v kořenovém adresáři:

Kód: [Vybrat]
find sdXY
A nenašlo to nic. Ale find pracuje jenom se soubory a né se složkami.

Jestli to není tím, že fleška má NTFS systém souborů.
find samozrejme hleda i slozky, ale kdyz das "find sdXY" tak jednak, tim rikas "hledej v sdXY" ale vubec nerikas co hledat, druha vec je ze sdXY neni/nebude zadny nazev, ale to ze za X mas dosadit pismeno TVEHO zarizeni, za Y cislo TVEHO oddilu, zjistovano samozrejme v tom nabehlem systemu a ne treba v jinem Linuxu, protoze X muze/bude jinde jine podle toho kolik a jak pripojenejch SATA ci USB disku/flashek mas a v jakej poradi to konretni HW i konkterni OS vidi...  teoreticky to ASI bude sda1 ale jiste to proste neni

jinak nez to hledat nesmyslne pres find, tak sem ti psal at napises:
Kód: [Vybrat]
mountto je prikaz co zobrazi jake zarizeni a kam jsou pripojena, pokud se neorientujes v celem vypisu, lze odfiltrovat jen sda az sdz:
Kód: [Vybrat]
mount | grep sd[a-z]
pripadne lze pouzit prikaz (ve Slax9 je) na zobrazeni blokovych zarizeni co take zobrazuje co je (jestli) kam pripojene:
Kód: [Vybrat]
lsblkpripadne opet vyfiltrovat:
Kód: [Vybrat]
lsblk | grep sd[a-z]
ze je flaska v NTFS by melo byt irelevantni, protoze pokud ta podpora v Slax je, coz je kdyz system nastartuje, tak uz je jedno jakej system souboru tam je... (pokud nejde o nejakej bug)

kdyz dam Slax Fresh, tak mam flash z ktere startuju pripojenou v:
Kód: [Vybrat]
/run/initramfs/memory/datacoz samozrejme zobrazi jak ten mount, tak lsblk

tim se dostavam k tomu ze puvodne jsem te mystifikoval ;-) i pri vychozim startu "Persistent" je startovaci flash pripojena do:
Kód: [Vybrat]
/run/initramfs/memory/datakdyz sem psal v /media/sdXY tak sem si nevsiml ze to je jina flash, protoze na ni mam take Slax ;-)
kazdopadne tim mount bys to zjistil i predtim ;-)

Skid

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #8 kdy: 04. 04. 2018, 06:22:54 »
ze je flaska v NTFS by melo byt irelevantni, protoze pokud ta podpora v Slax je, coz je kdyz system nastartuje, tak uz je jedno jakej system souboru tam je... (pokud nejde o nejakej bug)
Nejde ani tak mozna o bug jako o pristup k systemu zamku na souborech. Opravdu se muze stat, ze NTFS odmitne mount z duvodu uzamceni. NTFS implementace v linuxu nikdy nebyla uplne bezproblemova diky klackum, co hazel MS pod nohy vyvojarum. Proto neni moc rozumne jej pouzivat pro instalaci linuxu. Ja bych navrhnul zkusit dostat ten slax na klasickou flash s FAT32. Tam by to melo fungovat normalne.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

nm

Re:Obsah USB flešky v Slax 9
« Odpověď #9 kdy: 04. 04. 2018, 15:28:10 »
kdyz dam Slax Fresh, tak mam flash z ktere startuju pripojenou v:
Kód: [Vybrat]
/run/initramfs/memory/datacoz samozrejme zobrazi jak ten mount, tak lsblk

Diky. Presne to jsem hledal. Jinak Ti jeste dekuji za dalsi prikazy/programy shellu. Urcite mi prijdou vhod.

Muj problem je tedy vyresen :-)