Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele

kontraktor

Zdravím,

pracuji jako kontraktor pro více SW firem s tím, že mám klasicky vlastní notebook na vývoj. Ze strany jednoho objednatele přišel nedávno požadavek na instalaci nějakého reportovacího SW do všech počítačů (tj. report HW, nainstalovaných programů apod). Kdybych byl zaměstnanec, tak je jasný, že na pracovní notebook má právo cokoliv nainstalovat. Má ale v případě kontraktu vůbec nějaké právo něco takového chtít (ve smlouvě o tom není ani zmínka, ani nepřímo)? Setkali jste se s tím už někdy?

Proč s tím mám osobně problém:
  • Jako kontraktor si chci řešit bezpečnost vlastního HW sám, protože já ručím za to, že jsou data odběratele u mě v bezpečí. Mám standardně šifrované všechna data na všech úložištích, mám vlastní antivir, dávám si pozor co a odkud instaluju a stahuju.
  • Tento odběratel není jediný, jehož (v podstatě) citlivá data mám na NTB. Nemám žádnou jistotu, co všechno bude reportovací software posílat.
« Poslední změna: 28. 03. 2018, 13:17:06 od Petr Krčmář »


Jose

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #1 kdy: 28. 03. 2018, 13:19:47 »
Právo má, pokud jste si to dohodli ve smlouvě. Tohle je mezi vámi a záleží na vašem smluvním vztahu. Nedá se to rozhodnout univerzálně, protože tu neplatí zákoník práce. Odpověď můžeš znát jen ty.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #2 kdy: 28. 03. 2018, 13:47:50 »
Tak si reknete o notebook, ktery budete pouzivat jen na praci pro ty soudruhy, kdyz maji takove uchylne pozadavky.

kontraktor

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #3 kdy: 28. 03. 2018, 15:09:49 »
Právo má, pokud jste si to dohodli ve smlouvě. Tohle je mezi vámi a záleží na vašem smluvním vztahu. Nedá se to rozhodnout univerzálně, protože tu neplatí zákoník práce. Odpověď můžeš znát jen ty.

Ve smlouvě o tom nic není, takže předpokládám, že jediné co může, pokud se nedohodneme, tak ukončit spolupráci z jeho strany.

Honza

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #4 kdy: 28. 03. 2018, 15:49:04 »
Mám zkušenost s něčím podobným. Pro čtení firemní pošty přes mobilní aplikaci bylo třeba de fakto povolit firmě plný vzdálený přístup k mobilu. Naštěstí ta mobilní aplikace nebyla povinná. Kdyby byla, tak bych to řešil druhým mobilem a při příštím vyjednávání o sazbě za MD bych to zohlednil. Beru to tak, že odběratele by si kontraktor neměl pouštět do soukromého života (sem řadím i soukromý počítač), ale v tom pracovním by se měl snažit odběrateli v rámci možností vyhovět - a pak si to nafakturovat.


phpkral

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #5 kdy: 28. 03. 2018, 15:56:33 »
Otazka je, zda s notebookem pristupujes do jeho site at lokalne nebo vpn.

Pokud ano tak ma pravo pozadovat nejaka bezpecnostni opatreni a nebo by ti mel poskytnout pracovni nastroj. Typicky se to resi z pohledu antiviroveho programu. Na tvzj stroj nema pravo pozadovat instalaci spehovaciho sw.

Pokud pracujes oddelene tak se jedna ciste o buzeraci a zajimal bych se o duvod. A neprijmul bych to.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #6 kdy: 28. 03. 2018, 16:02:16 »
Začínám věřit tomu jak se říká, že profesionální programátoři jsou nesvéprávní a v obecném životě hloupý.
KFIX, proč nad tím špekuluješ...tvuj osobní stroj = tvůj hrad!!!  Pokud to kontraktor vyžaduje....ok...dejte mi Váš stroj a na něm to budu tvořit.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Suma

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #7 kdy: 28. 03. 2018, 16:05:28 »
Tiez som bol v takej istej situacii, vyriesil som to virtualkou specialne pre tohto zakaznika.

Jenda

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #8 kdy: 28. 03. 2018, 16:42:18 »
To je jednoduché pokud používáš nějaký izolační OS (např. QubesOS). Dáš mu přístup do těch qubes, ve kterých máš jeho (a pouze jeho) data.

Co dělá „vlastní antivir“?

Kkt1

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #9 kdy: 28. 03. 2018, 18:29:19 »
Zazil jsem to taky, specificky zakaznik chtel na muj HW instalovat jeho win image s jeho sw. To jsem odmitl, ale rekl jsem ze klidne na samostatny HW a vycislil jsem naklady (notas, cas nutny pro stahovani a instalaci jejich updates atd).

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #10 kdy: 28. 03. 2018, 18:52:30 »
dokaž ženejsi srab a nainstaluj sito 8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

síťař

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #11 kdy: 28. 03. 2018, 19:13:47 »
Začínám věřit tomu jak se říká, že profesionální programátoři jsou nesvéprávní a v obecném životě hloupý ..
Většina dotazů tady popírá základní schopnost uvažovat. Ten požadavek, tedy instalace špehovacího sw do soukromého stroje, je tak absurdní, že jediná odpověď může být NE.

abc

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #12 kdy: 28. 03. 2018, 21:58:43 »
to si snad delate kozy, ze pracujete pro ruzne odberatele a mate jejich data na svem notebooku?

Nejlepsi varinata dle mne, ze ze sveho pc se pripojujete pres treba Pulse na PC u zakaznika a mate klidek

Kit

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #13 kdy: 28. 03. 2018, 22:12:10 »
Když se k zákazníkovi připojíš přes jeho terminálový server, tak data zůstanou u něj, zabezpečení si udělá také posvém a ty ten svůj notebook použiješ jako lepší terminál. Spokojení budete oba.

lacko

Re:Kontrakt - instalace šmírovacích aplikací odběratele
« Odpověď #14 kdy: 28. 03. 2018, 22:20:33 »
to si snad delate kozy, ze pracujete pro ruzne odberatele a mate jejich data na svem notebooku?

Nejlepsi varinata dle mne, ze ze sveho pc se pripojujete pres treba Pulse na PC u zakaznika a mate klidek

a kde inde by ste chcel mať např. checkoutnuté zdrojáky ich systémov než na pracovnom pc?