Free wifi a logování provozu

M.

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #30 kdy: 21. 03. 2018, 12:08:09 »
V Německu je trochu jiná situace, než tady. Jednak se tam snaží přiživit řada podvodníků, pak skuteční majitelé práv a nakonec se snaží i jakýsi úřad na ochranu práv.
V podstatě by to mělo být tak, že pokud úspěšně stáhnu film přes torrent a spol od někoho, tak můžu požádat soud (a pokud nějak to soudu obhájím doložením toho stažení), aby nařídil ISPíkovi mi sdělit identifikaci majitele dané IP a pak se jdu s daným majitelem IP soudit o náhradu škody nebo navrhuji mimosoudní vyrovnání (a teprve v té chvíli se dozví majitel IP, že se něco proti němu děje), typicky s částkou kolme 800 EUR, že v čase X byl od Vás stažen film Y, hash souboru Z. A často s oblíbenou hláškou, že pokud to udělala nějaká třetí osoba, tak "majitel" IP za to nese odpovědnost a má zaplatiti on. Což je i v Německu blbost a příznak, že jde o pokus vykuka, který můžu hodit do koše.
Celé je to založeno na tom, že se dá "relativně snadno" takto dostat k identifikaci majitele linky a pak ho zkusím podojit, zda mu povolí nervy a zaplatí nebo se půjde soudit (o to už nemá vyzyvatel obvykle tak moc zájem, protože by měl problém u soudu to obhájit). Další bod je, že v Německu existuje i nepřímá odpovědnost za porušení autorských práv, kterou se snaží využít a hodit to tak na majitele přípojky, když to šlo z jeho linky. Toto už řešil EU soud někdy 2014, takže výsledkem je, že majitel linky není odpovědný za to, co se na lince děje, pokud se snaží odrazovat připojené od porušování autorských práv, kde je dostačující to, že má identifikovány jednotlivé lidi, kteří jeho síť použijí (ale už nemusí řešit, kdo co doopravdy dělá). Tak proto snaží hotely a spol takto jistit a zjišťovat identitu lidí..


Kkt1

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #31 kdy: 21. 03. 2018, 12:23:47 »
V Německu je trochu jiná situace, než tady. Jednak se tam snaží přiživit řada podvodníků, pak skuteční majitelé práv a nakonec se snaží i jakýsi úřad na ochranu práv.
V podstatě by to mělo být tak, že pokud úspěšně stáhnu film přes torrent a spol od někoho, tak můžu požádat soud (a pokud nějak to soudu obhájím doložením toho stažení), aby nařídil ISPíkovi mi sdělit identifikaci majitele dané IP a pak se jdu s daným majitelem IP soudit o náhradu škody nebo navrhuji mimosoudní vyrovnání (a teprve v té chvíli se dozví majitel IP, že se něco proti němu děje), typicky s částkou kolme 800 EUR, že v čase X byl od Vás stažen film Y, hash souboru Z. A často s oblíbenou hláškou, že pokud to udělala nějaká třetí osoba, tak "majitel" IP za to nese odpovědnost a má zaplatiti on. Což je i v Německu blbost a příznak, že jde o pokus vykuka, který můžu hodit do koše.
Celé je to založeno na tom, že se dá "relativně snadno" takto dostat k identifikaci majitele linky a pak ho zkusím podojit, zda mu povolí nervy a zaplatí nebo se půjde soudit (o to už nemá vyzyvatel obvykle tak moc zájem, protože by měl problém u soudu to obhájit). Další bod je, že v Německu existuje i nepřímá odpovědnost za porušení autorských práv, kterou se snaží využít a hodit to tak na majitele přípojky, když to šlo z jeho linky. Toto už řešil EU soud někdy 2014, takže výsledkem je, že majitel linky není odpovědný za to, co se na lince děje, pokud se snaží odrazovat připojené od porušování autorských práv, kde je dostačující to, že má identifikovány jednotlivé lidi, kteří jeho síť použijí (ale už nemusí řešit, kdo co doopravdy dělá). Tak proto snaží hotely a spol takto jistit a zjišťovat identitu lidí..
Hotely se identitu na wifi nesnazi zjistit, jdete treba do kempinski na kafe a mate wifi zdarma pristupnou, to same x dalsich hotelu... vetsi hotelove site maji blokovany traffic treba na torrent, maji blacklisty implementovane a snazi se v rozumne mire branit stahovani nelegalniho obsahu. Ty mensi na to nemaji penize a budto to neresi, nebo proste policii daji seznam ubytovanych hostu a policie at to resi. Ono vznikaji diky nemeckemu pristupu absurdni situace, ze jako rodic reknete diteti ze stahovani je spatne, ono stahne nejakou mp3ku a vas potahuje soud jednak za tu mp3ku, jednak za to, ze jste dostatecne nepoucil sve deti o rizicich s internetem a jeste to sleduje socialka...

M.

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #32 kdy: 21. 03. 2018, 12:39:53 »
Celé je to v Německu o tom lavírování a kdo si co lajzne, abych své klienty zbytečně neprudil nebo dokonce nebyl honěn za přílišné omezování a na druhé straně sebe udržel mimo dopad "nepřímé odpovědnosti". Každá země má svoji specifickou úchylku. :-(

SB

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #33 kdy: 21. 03. 2018, 13:10:13 »
Já to budu řešit pro naše klienty přes tohle :http://news.miia.cz/gdpr/

"...Podnikatel musí provést opatření k eliminaci rizik a pokud jsou někde zpracovávané osobní údaje občanů EU, musí zabezpečit jejich tzv. pseudonymizaci.

Pseudonymizace znamená, že nelze mít přímo uloženo a dostupné v systému komukoliv jméno, číslo OP, IP nebo MAC adresu člověka – toto musí být uložené v zašifrované podobě. Tedy z člověka se stane „číslo-šifra“."

Opravdu??? Nic tak určitého (technické provedení) přece GDPR nevyžaduje. Může se k tomu někdo vyjádřit?
Gdpr technicky neresi detaily implementace, je na vas jak si implementujete treba eliminaci rizik...
Proto se ptám, protože mi přišlo, že si ta firma dělá z lidí zadek.

SB

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #34 kdy: 21. 03. 2018, 13:11:52 »
Objednám si VPS v nějakém státu kde tyhle blbosti neřeší a veškerý provoz z free Wi-Fi budu tunelovat tam. Ideálně tu cestu ještě nějak zkomplikovat ať nejde prokázat že jsem o tom věděl.

Ta VPS mimo Eurosvaz mě taky napadla - je to jednoduché a řeší to problémy s jakoukoliv buzerací. Nic dalšího bych nekomplikoval.
To je jako rict, ze nebudete platit dane protoze vsechny platby si nechate posilat na kajmany...

Nevím, zda je to přirovnání vhodné... Každopádně na funkci nemá vliv, ne?


jeniceek

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #35 kdy: 21. 03. 2018, 19:33:24 »
Jednoduše pak můžu i spolupracovat s orgány - hele tady je seznam zařízení, která byla na mojí wifi, všechna bez výjimky komunikovala pouze a jen s tímto serverem v SAE, výpis spojení v příloze. Těšilo mně, sbohem.

Kkt1

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #36 kdy: 21. 03. 2018, 21:01:00 »
Jednoduše pak můžu i spolupracovat s orgány - hele tady je seznam zařízení, která byla na mojí wifi, všechna bez výjimky komunikovala pouze a jen s tímto serverem v SAE, výpis spojení v příloze. Těšilo mně, sbohem.
;D vidim, ze jsi s organem jeste nemel tu cest....  ;D

MasoxCZ

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #37 kdy: 21. 03. 2018, 21:14:06 »
Napadla mě v téhle souvislosti jedna drobnost... Jak je to v ČR s problémem, že pokud subjekt poskytuje připojení třetím osobám (tedy non-zaměstnancům), stává se poskytovatelem připojení a vznikají mu povinnosti jako každému jinému ISP? Nebo je tam nějaká hranice po stránce počtu uživatelů / uzavření smlouvy o poskytování služeb?
Protože přesně tohle prý je za stavem WiFi sítí v Německu a tím šíleným opichem s focením průkazů totožnosti v hotelích apod.
A na to jste prisel kde? Kdyz spim v Nemecku v hotelu, pozaduji kreditku, obcanku ukazat kvuli kontrole dat co jsem jim zadal do rezervace ale zadnou kopii kvuli wifi si nedelaji. Jdete klidne do mekace a maji tam wifi, zadnou obcanku nepotrebujete. S wifi je problem v nemecku jiny a to je odpovednost za stahovani, kdyz si totiz stahnete nekde mp3ku nelegalne, agentury jdou po ip a vlastnik pripojeni nese odpovednost.

Jak kde. V Göhren na Rujaně si opisovali číslo občanky. A tím, že se uživatel DSL přípojky poskytnutím  připojení dalším osobám stává ISP mi argumentovali na zdejším O2, když jsem se ptal na zdůvodnění, proč v podmínkách mají zakázáno.