Přesun domeny z Windows Server 2012 R2

RIO

Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« kdy: 13. 03. 2018, 19:55:36 »
Ahoj potřeboval bych poradit. Na starém serveru je Doménový kontroler a Active directory, dns. Jedná se o Windows server 2012 r2. A vzhledem k tomu, že starý server je v kondici těsně před smrtí. Potřebuji všechno přesunou na nový krásný.
Takže věděl by někdo jak přesunou doménu a všechno ostatní z windows server 2012 r2 na windows server 2012 r2
Našel jsem jen postupy z 2008 na 2012 a pod. Navíc jsem linuxový admin a s domenou jsem blbnul naposledy před několika lety.

Nový windows server je zařazený do domény  a ted by se měly nějak migrovat ty role...ale jak?

Nebo nemá někdo postup?
« Poslední změna: 13. 03. 2018, 21:11:59 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:přesun domeny
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2018, 20:49:03 »
Omg, prendej tam disk a modli se ze to nabehne. Nebo si najmi windows admina.

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #2 kdy: 13. 03. 2018, 21:21:50 »
Je na to spousta KB a postupy jsou velmi dobře zdokumentovány. Nic ve zlém, ale pokud neumíte najít ani ty postupy, pak se do toho nepouštějte. Psát Vám sem návod je hovadina, protože je potřeba zkontrolovat spoustu věcí a zjednodušený postup Vás akorát přivede do neštěstí. Jestli máte doménu udělanou dobře a podle doporučení, je to postup na pár kliků.

tazatel

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #3 kdy: 13. 03. 2018, 21:27:39 »
Jak píše kolega. Tady je tolik proměnných že to nemá cenu diskutovat. Nicméně, jeden z prvních odkazů:
https://serverfault.com/questions/796344/moving-a-domain-controller-from-2012-r2-to-another-2012-r2-on-the-same-network

bezejmenný

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #4 kdy: 13. 03. 2018, 21:42:58 »
V síti můžeš mít víc doménových kontrolorů. Takže přidáš nový, dáš mu role které potřebuješ, počkáš až se to sesynchronizuje a pak ten starej vypneš a je to...

btw. který kokot vám to tam navrhoval, že vám blbý ad jede na fyzickém železe? To neumíte virtualizaci? :D


tazatel

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #5 kdy: 13. 03. 2018, 22:00:37 »
btw. který kokot vám to tam navrhoval, že vám blbý ad jede na fyzickém železe? To neumíte virtualizaci? :D
Uklidni se puberťáku. Virtualizace za každou cenu neni nic nutného.

A možná má Foundation a že kromě toho AD tam poběží i něco jiného bych si klidně vsadil ,... malá firma.

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #6 kdy: 13. 03. 2018, 22:05:43 »
V síti můžeš mít víc doménových kontrolorů. Takže přidáš nový, dáš mu role které potřebuješ, počkáš až se to sesynchronizuje a pak ten starej vypneš a je to...

btw. který kokot vám to tam navrhoval, že vám blbý ad jede na fyzickém železe? To neumíte virtualizaci? :D

No to je právě to katastrofální zjednodušení. Přinejmenším musíte zařídit migraci DNS a DHCP, pokud jsou ovšem ve správě toho DC, ze kterého se přesunuje. Pak se musí přenést global catalog. V kdoví jakém stavu je režim kompatibility na doméně. Atd, atd. atd.

V čem se dá souhlasit je to, že je dnes vhodné vše a vždy virtualizovat. Bohužel hyper-v svádí lidi k tomu, že i na hypervizoru nainstalují nějaké další role. vSphere je podle mě vhodnější, ale ten u Vás zase (a podle mě správně) vyfakuje s veškerými software (onboard) raidy. Pak je asi výhodnější hodit server na bare metal, když už bylo nutné ušetřit těch asi 15 tis. mezi parodií a opravdovým železem na server.

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2018, 22:12:40 »
...nezapomenout na uživatelské profily, přenést je, a redirected folders...

Na to jsou taky aspoň tři metody, každá vhodná pro jinou situaci.

bezejmenný

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #8 kdy: 13. 03. 2018, 22:26:14 »
V síti můžeš mít víc doménových kontrolorů. Takže přidáš nový, dáš mu role které potřebuješ, počkáš až se to sesynchronizuje a pak ten starej vypneš a je to...

btw. který kokot vám to tam navrhoval, že vám blbý ad jede na fyzickém železe? To neumíte virtualizaci? :D

No to je právě to katastrofální zjednodušení. Přinejmenším musíte zařídit migraci DNS a DHCP, pokud jsou ovšem ve správě toho DC, ze kterého se přesunuje. Pak se musí přenést global catalog. V kdoví jakém stavu je režim kompatibility na doméně. Atd, atd. atd.

V čem se dá souhlasit je to, že je dnes vhodné vše a vždy virtualizovat. Bohužel hyper-v svádí lidi k tomu, že i na hypervizoru nainstalují nějaké další role. vSphere je podle mě vhodnější, ale ten u Vás zase (a podle mě správně) vyfakuje s veškerými software (onboard) raidy. Pak je asi výhodnější hodit server na bare metal, když už bylo nutné ušetřit těch asi 15 tis. mezi parodií a opravdovým železem na server.
Napsal:
Na starém serveru je Doménový kontroler a Active directory, dns.

Z toho jsem bohužel neusoudil, že tam má dhcp. Režim kompatibility - to je také úplně jedno. A hlavně jsem se mu snažil naznačit, ať se na to vyprdne a nechá to udělat někoho jiného.

Co se týče virtualizace - furt tu jsou další možnosti, když není na hw raid kartu, jako třeba XenServer. A není to ani těžké, vmware i hyper-v má utilitky pro převod fyzického železa na virtualizované a převádí i mezi sebou.





Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2018, 22:28:23 »
když není na hw raid kartu

To musí být velmi zajímavá životní situace v době, kdy průměrná mzda v ČR překročila 30 tis. Kč. Ať počítám, jak počítám, jakýkoliv server a jakákoliv karta stojí úplné hovno proti lidem, co na tom budou záviset se svojí prací.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #10 kdy: 14. 03. 2018, 00:04:40 »
nasaď na tom novém železe virtualizaci a ten starej server zkonvertuj do virtuálu, v podstatě vše bude při starém jen zvirtualizované na new machine
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #11 kdy: 14. 03. 2018, 06:12:05 »
nasaď na tom novém železe virtualizaci a ten starej server zkonvertuj do virtuálu, v podstatě vše bude při starém jen zvirtualizované na new machine

Pokud je stará instalace funkční, pak se i já přikláním k tomuto řešení.
Nějak jsem se domníval, že je stará instalace nefunčkní, protože málokdy se přesouvá stejná verze, většinou se to dělá jen při přechodu na novější - moje chyba.

Skvor

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #12 kdy: 14. 03. 2018, 07:18:34 »
No virtualizace DC z fyzickeho zeleza pres nejakej konvertor, neni zrovna nejstastnejsi napad ... udelat novej, presunout role ... jinac je to celkem jistej fail  ;)

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #13 kdy: 14. 03. 2018, 08:09:52 »
No virtualizace DC z fyzickeho zeleza pres nejakej konvertor, neni zrovna nejstastnejsi napad ... udelat novej, presunout role ... jinac je to celkem jistej fail  ;)

Konverze je naopak docela bezpečná a pohodlná cesta. VMware convertor běží na třetím stroji a přesunuje instalaci. Na konci procesu máte nepoškozený původní server, který vypnete, a virtuálku, kterou zapnete a dokonfigurujete (odinstalujete ovladače původního HW, nastavíte nové virtuální síťovky a nabindujete na ně služby...). Poměrně rychle vidíte, jestli se vše povedlo. A teprve v tomto bodě se rozhodnete, jestli konvertovanou virtuálku pustíte do sítě, nebo jestli spustíte zpět staré železo, které leží nepoškozené.

V praxi to funguje dobře a preferoval bych to v situaci, kdy se neupgraduje.

KStanley

Re:Přesun domeny z Windows Server 2012 R2
« Odpověď #14 kdy: 14. 03. 2018, 08:25:52 »
Já bych udělal image celého systému toho starýho serveru a na hulváta bych ho dal na nový železo. Zaktualizují se drivery a pojede to vesele dál na novým železe. A když ne, pak bych teprve hledal jiný řešení.