Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky

pontiaq

Ahojte. Momentálně studuji VŠ elektrotechnickou. Rád bych se v budoucnu živil jako vývojový inženýr elektroniky... Chtěl bych se vás zde na fóru zeptat, jak jste se vlastně učili a naučili efektivně elektroniku, jak vše funguje, jak se co dělá apod...? Knihy, video-kurzy, youtube, škola...? Co vám nejvíce pomohlo? Rád bych různé věci zkoušel, ale nic není zadarmo. Používáte nějaký software pro návrhy, simulátory? Živíte se elektronikou? Co byste mi poradili dělat pro to, aby se ze mě stal zkušený vývojář s praxí, aby o mě v budoucnu měl někdo zájem? Děkuji.


asembleruut

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2018, 11:15:06 »
Maturita.
Za posledne obdobie ma dost zaujala kniha od CZ NICu "Hradla, volty, jednočipy" od Maleho. https://knihy.nic.cz/

V sucastnosti sa elektrotechnikou nezivim.

xy

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2018, 11:17:44 »
to je zas dotaz...
Tak snad mas nejaky zaklady elektrotechniky ne? Tak pak vis jak to vsechno funguje. Kdyz vis jak to funguje, tak si pak udelas co chces. Nebo nevim co tim absolutne myslis.
Jinak samozrejme praxe, praxe a praxe. Dneska stoji soucastky par haliru, tak neni problem si cokoliv koupit a pracovat na tom. Nepotrebujes k tomu v podstate vubec nic, max nepajivy pole za dve stovky a multimetr za stovku staci, kdyz o tom vubec nic nevis.

Fantomas

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2018, 11:22:12 »
to je zas dotaz...
Tak snad mas nejaky zaklady elektrotechniky ne? Tak pak vis jak to vsechno funguje. Kdyz vis jak to funguje, tak si pak udelas co chces. Nebo nevim co tim absolutne myslis.
Jinak samozrejme praxe, praxe a praxe. Dneska stoji soucastky par haliru, tak neni problem si cokoliv koupit a pracovat na tom. Nepotrebujes k tomu v podstate vubec nic, max nepajivy pole za dve stovky a multimetr za stovku staci, kdyz o tom vubec nic nevis.
Souhlas. Jen doplnim, ke vsem temto hratkam potrebujes jedno, kreativitu. A ta se naucit neda.

greatlama

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2018, 11:29:45 »
Najdi si brigadu, vyvojaru je dnes malo, sance, ze te nekde vezmou je velka.


Yarda

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #5 kdy: 10. 03. 2018, 11:41:15 »
Já jsem na FEL ČVUT vstoupil do studentského vědeckého kroužku, kde jsem se dostal k věcem co bych se na normální výuce o ně ani neotřel. Doporučuji se zabývat podobnými aktivitami, asi tam bude pár doktorandů nebo tak něco co se jim hodí k ruce někdo kdo dojde, podrží, přinese. A po absolvování jsem nastoupil do vývoje v jedné Tesle, byl to poměrně nový obor, pracovali tam schopní kluci i na pozici nižších vedoucích, mohl jsem se jim koukat pře rameno a hodně mi to dalo.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #6 kdy: 10. 03. 2018, 11:51:08 »
A v neposledni rade clovek, ktery prave studuje VS elektrotechnickou, muze vyvinout extra usili k tomu, aby vecem porozumel, namisto aby se jen navrcel vzorecky par dni pred zkouskou. K tomu je dobre na te VS mit vhodnou specializaci. VS elektrotechnicka je dost obecny termin, takze si tam asi lze vybrat specializaci tak blbe, ze se o elektroniku otre jen okrajove.

Joskoo

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #7 kdy: 10. 03. 2018, 11:53:16 »
Urcite odporucam navstivit hackerspace, najdes tam kopu zaujimavych a inspirativnych ludi (aj ked niekedy svojskych)(Brno, Praha...).. kazde vacsie masto ich ma :)

Za mna jedno z najlepsich moznych miest kde sa naucis elektroniku.., a druha vec!, daj si staz/brigadu do firmy ktora ma vyvoj elektroniky, to ta posunie milovymi krokmi.. videa, tutorialy - ok, ale prax je prax.

Ked som zacinal po skole, hodily ma do kaluze, kde som robil "vsetko", myslim ze nic mi nedalo viac, ako ked som musel pochopit ako sa skutocne vyvija, testuje, organizuje, upravuje... A teraz, mam pracu ktora ma fakticky bavi, na poli je to elektornika, na poli je to programovanie, maly team a vlastna organizacia casu...

Btw, teraz je tak akutny nedostatok dobry a skusenych ludi v elektronike, ze mozes ist na hocijaky jobfair a mas minimalne 10 brigad...

dodo

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #8 kdy: 10. 03. 2018, 12:20:31 »
Citace: monkey
Elektronika jsou součástky se soustředěnými parametry typu nf v nejrůznějších obvodech a s rostoucí f se dostáváš k obvodům s rozloženými parametry jako jsou aktivní antény, přívody k RAM na boardu PC apod. Silová radiotechnika před skoro stoletím vychovala lidi co věděli proč letovat odpor na vodivý plech krytu vysílače a na optoelektroniku bys měl dnes být zase dobrej v kvantovce. Prostě ideální je rozumět všemu a to nakonec vede k zamyšlení, co jsem tím vlastně dosáhl:)

Na takové cestě ovšem číhá spousty nástrah, jako že můžeš uklouznout k nějakému náboženství, aktivitám s cílem zbohatnout apod. Lidská civilizace není nadpřirozený jev, je to klasický přírodní jev co stojí na elektromagnetických silách, slabých a silných jaderných silách a gravitaci. Budeš tomu chtít rozumět a vědět, proč se světlo šíří stejně rychle jako třeba gravitační vlny, jak fungují společenské zákony a rozumět politice. Můžeš zkusit formulovat zákony krásy, nebo se pokusit vylepšit člověka, a nebo naopak zaujmout jiný postoj vůči civilizačnímu vývoji. Nezbytný je dostatek invence a z výše uvedeného bys měl mít jasno i v otázkách o své svobodné vůli:)
 

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #9 kdy: 10. 03. 2018, 12:29:37 »
Na takové cestě ovšem číhá spousty nástrah, jako že můžeš uklouznout k nějakému náboženství, aktivitám s cílem zbohatnout apod. Lidská civilizace není nadpřirozený jev, je to klasický přírodní jev co stojí na elektromagnetických silách, slabých a silných jaderných silách a gravitaci. Budeš tomu chtít rozumět a vědět, proč se světlo šíří stejně rychle jako třeba gravitační vlny, jak fungují společenské zákony a rozumět politice. Můžeš zkusit formulovat zákony krásy, nebo se pokusit vylepšit člověka, a nebo naopak zaujmout jiný postoj vůči civilizačnímu vývoji. Nezbytný je dostatek invence a z výše uvedeného bys měl mít jasno i v otázkách o své svobodné vůli:)

Fuj, uz jsem se chtel leknout, ze sem vlezl Ivan Novy;  :-)

Jester

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #10 kdy: 10. 03. 2018, 13:49:37 »
Maturita.
Za posledne obdobie ma dost zaujala kniha od CZ NICu "Hradla, volty, jednočipy" od Maleho. https://knihy.nic.cz/

V sucastnosti sa elektrotechnikou nezivim.
Jo, tohle doporučuju.

Jester

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #11 kdy: 10. 03. 2018, 13:50:43 »
to je zas dotaz...
Tak snad mas nejaky zaklady elektrotechniky ne? Tak pak vis jak to vsechno funguje. Kdyz vis jak to funguje, tak si pak udelas co chces. Nebo nevim co tim absolutne myslis.
Jinak samozrejme praxe, praxe a praxe. Dneska stoji soucastky par haliru, tak neni problem si cokoliv koupit a pracovat na tom. Nepotrebujes k tomu v podstate vubec nic, max nepajivy pole za dve stovky a multimetr za stovku staci, kdyz o tom vubec nic nevis.
Souhlas. Jen doplnim, ke vsem temto hratkam potrebujes jedno, kreativitu. A ta se naucit neda.
Kreativita se dá rozvíjet, ale musí se začít v útlém věku a vědět, jak na to. České školy kreativitu spíše ubíjejí.

Jester

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #12 kdy: 10. 03. 2018, 13:53:05 »
A v neposledni rade clovek, ktery prave studuje VS elektrotechnickou, muze vyvinout extra usili k tomu, aby vecem porozumel, namisto aby se jen navrcel vzorecky par dni pred zkouskou. K tomu je dobre na te VS mit vhodnou specializaci. VS elektrotechnicka je dost obecny termin, takze si tam asi lze vybrat specializaci tak blbe, ze se o elektroniku otre jen okrajove.
To snad platí o VŠ obecně, že tam má člověk porozumět (alespoň) jednomu ("svému") oboru do hloubky. Učit se vzorečky nebo důkazy stylem telefonního seznamu dost dobře nejde. Rozhodně bych pak nechtěl takového "inženýra" potkat.

eiffel

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #13 kdy: 10. 03. 2018, 14:16:32 »
Koukal jsem jako capart na kroužku radiotechniky mikroprocesorové techniky v domě pionýrů a mládeže přes rameno starším a (výrazně) zkušenějším. (To bylo taky jediné, co mi bylo dovoleno dělat) A zkoušel to doma napodobovat a bastlit a bastlit... 

CoffeeMan

Re:Jak jste se naučili elekroniku? Vývojář elektroniky
« Odpověď #14 kdy: 10. 03. 2018, 15:17:38 »
Ahojte. Momentálně studuji VŠ elektrotechnickou. Rád bych se v budoucnu živil jako vývojový inženýr elektroniky... Chtěl bych se vás zde na fóru zeptat, jak jste se vlastně učili a naučili efektivně elektroniku, jak vše funguje, jak se co dělá apod...? Knihy, video-kurzy, youtube, škola...? Co vám nejvíce pomohlo? Rád bych různé věci zkoušel, ale nic není zadarmo. Používáte nějaký software pro návrhy, simulátory? Živíte se elektronikou? Co byste mi poradili dělat pro to, aby se ze mě stal zkušený vývojář s praxí, aby o mě v budoucnu měl někdo zájem? Děkuji.

No asi budete muset vzít pacičky a něco těmi pacičkami dělat. Jinak se to učí těžko. Si můžete studovat, dokud vás rodiče budou živit a pak vás utře první Ukrajinec či Číňan.

Třeba kamarád je PhD elektrotechna. Prodává plastová zámková kování. To je totiž tak to maximum, co v praxi umí.