Školní notebooky a připojení do domény

Jan Koniarik

Školní notebooky a připojení do domény
« kdy: 23. 02. 2011, 18:55:16 »
Zdravim

na skole (8lete gymnazium) se mi povedlo prekecat administratorku na vyzkouseni Linuxu, volba padla na stare notebooky ktere vetsinou trpi nejakou vadou a hlavne jejich vykon je ... rekneme ze na Windows strukturu uz nedostatecny.

Momentalne mam jeden notebook ktery mam kompletne nainstalovany (ArchLinux s Gnome, OpenOffice, nastaveni "ucitel" uctu, Vyukove programy z Root.cz a nektere z balicku kdeedu).

A potreboval bych jeste udelat dve veci, s kteryma ovsem nemam zkusenosti :(

A) potreboval bych vedet jestli je moznost zacleneni notesu do domeny skoly. Jde hlavne o system kdy se kazdy student/ucitel muze prihlasit na jakykoliv PC, ktery mu pak ze serveru stahne jeho data a nasdili jeho sitovy disk + da mu prava na ostatni sitove disky

B) nemam zadne zkusenosti s prikazem dd a jsou tam jeste 4 idendicke notesy na ktere bych rad kompletne cely system zkopiroval

predem dekuju :)
« Poslední změna: 23. 02. 2011, 22:37:57 od Petr Krčmář »


Sten

Re: Školní notebooky a připojení do domény
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2011, 00:08:19 »
A) Jde to, ale není to moc jednoduché. Klíčová slova: fstab (zde nadefinovat sdílený disk), libpam-mount (připojení uživatelova disku), libpam-krb5 (přihlášení do domény)

B) dd if=/dev/jeden_disk of=/dev/druhy_disk

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Školní notebooky a připojení do domény
« Odpověď #2 kdy: 24. 02. 2011, 09:48:25 »
B) dd if=/dev/jeden_disk of=/dev/druhy_disk
klidně cp -ax pro jednotlivé filesystémy. není potřeba, aby ty disky byly úplně identické :-) a to se pak dá použít i pro různý hw (viz live distribuce - většinou to nabootuje i správně funguje, občas je potřeba drobná customizace ala vhodný/lepší driver pro xorg, wifi kartu nebo jiné periferie...)

Sten

Re: Školní notebooky a připojení do domény
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2011, 18:39:11 »
klidně cp -ax pro jednotlivé filesystémy. není potřeba, aby ty disky byly úplně identické :-) a to se pak dá použít i pro různý hw (viz live distribuce - většinou to nabootuje i správně funguje, občas je potřeba drobná customizace ala vhodný/lepší driver pro xorg, wifi kartu nebo jiné periferie...)

Není potřeba, aby byly identické, ale je potřeba, aby tam byl nainstalovaný zavaděč, což cp neudělá. S dd se to IMHO řeší nejjednodušeji, ale samozřejmě jen mezi stejnými stroji.

Jan Koniarik

Re: Školní notebooky a připojení do domény
« Odpověď #4 kdy: 26. 02. 2011, 22:35:52 »
No, ja spis premyslim jak ty disky pripojit na jeden PC :) protoze externi disk se tu nejspis nevede...


"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re: Školní notebooky a připojení do domény
« Odpověď #6 kdy: 28. 02. 2011, 11:19:06 »
Kdysi jsem něco takového zkoušel. Tedy přesněji řečeno, dělal jsem samba fileserver, který ověřoval uživatele vůči doménovému windows serveru s Active Directory, více méně jsem šel podle tohoto blogu (snad jsou to jen tyhle tři články):
http://ondarnfs.blogspot.com/2009/08/automounter-integration.html
http://ondarnfs.blogspot.com/2009/08/kerberized-nfsv4-support.html
http://ondarnfs.blogspot.com/2009/08/complete-linux-ad-authentication.html

Co si pamatuji, tak se to povedlo, ale bylo nutné nainstalovat do active directory rozšíření, aby v AD mohly být uloženy informace jako home dir, shell path a podobně (z tohoto důvodu taky nedošlo k ostrému nasazení - administrátor chtěl slyšet "nejde to" a když jsem mu dokázal opak, vymluvil se na doinstalovávání něčeho "nestandardního", co ale stejně pochází z dílny MS)