SW Raid bez synchronizace

Jakub

SW Raid bez synchronizace
« kdy: 26. 02. 2018, 08:48:53 »
Zdravím,
je možné znovu vytvořit SW raid (1) v Ubuntu 16.04, ale bez synchronizace? Tj. bez ztráty dat na discích?


Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #1 kdy: 26. 02. 2018, 09:52:19 »
A jak by ten raid pak fungoval, kdyby na obou discích byla jiná data?

Čistě teoreticky by mělo jít, že vyberete jeden disk jako hlavní a ten přinutíte zmirrorovat na ten druhý. Stejně mi to nepřijde jako dobrý nápad.

Určitě se nepouštějte do jakékoliv operace na živých datech, toto se vždy a bez výjimky musí dělat na zálohovaných datech.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #2 kdy: 26. 02. 2018, 09:57:19 »
Jde to lehce - vytvoris novy RAID-1 hlavne na novem/prazdnem disku s "missing" diskem (viz manualy). Naformatujes a presunes na tohle degradovane pole data. Pak na starem disku zmenis typ partisny na mdraid a pridas ho do toho pole. A po tomto ukonu pak nastane konecne vytvoreni kopie / synchronizace.

Jestli si nespletes disky, tak to je zcela bezpecny postup.

Cek

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #3 kdy: 26. 02. 2018, 13:35:52 »
"RAID" a "zcela bezpecny postup pri zmenach konfigurace" jsou slova, ktera nepatri dohromady :)))))

vojak zalohuje, vojak ma....

dustin

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #4 kdy: 26. 02. 2018, 14:00:55 »
Zálohy je samozřejmost, s raidem nijak nesouvisí. Nicméně přechod na raid1 postupem, který popisuje RDa, je mnohokrát vyzkoušený a spolehlivý. Ještě je pak potřeba zaktualizovat /etc/mdadm/mdadm.conf, initramfs a konfiguraci grubu před restartem do raidu, pokud jde o root partition.


Sten

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #5 kdy: 26. 02. 2018, 14:01:39 »
Jestli si nespletes disky, tak to je zcela bezpecny postup.

Do chvíle, než se po spuštění synchronizace zjistí, že ten nový disk je vadný (vlastní zkušenost) :)

Jakub

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #6 kdy: 26. 02. 2018, 14:19:11 »
Špatně jsem popsal problém. Asi občas neplatí ráno moudřejší večera. :)

Nejde o root partition, pouze o datové úložiště.

Disky již byli společně v SW raidu, ale po kleknutí NASu se mi již nepodařilo rozchodit Ubuntu (blbá shoda náhod)
Takže jsem přišel o konfiguraci raidu. Jde mi o to, že když jsem konfiguroval raid tak to vyžadovalo synchronizaci disků, ale co si pamatuji, tak to smazalo data na obou discích, což já teď zrovna moc nechci. :)

Zálohu mám, ale je cca 1,5 měsíce stará, takže bych chtěl zachránit co se dá. :)

Otestuji postup od RDa. Vůbec mě to nenepadlo, ale teď si vzpomínám, že když jsem pročítal tutoriály na raid tak tam bylo i obnovení raidu z jednoho disku. Každopádně díky. :)

Dost i přemýšlím o HW Raid řešení, kde bych nebyl limitovaný spolehnutím na systém. Je možnost nějakého RAID HW řešení do 2 000kč? Co jsem našel, tak raid řadič od axago, ale má jen sata1...

Jakub

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #7 kdy: 26. 02. 2018, 14:21:46 »
Teď mě ještě napadlo, kdybych ze systémového disku zachránil složku s konfigurací raidu a vložil do "nového", jak by se systém zachoval? (Disky by byly pořád zapojeny stejně, takže by se sda/sdb/sdc nezměnilo.

Sten

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #8 kdy: 26. 02. 2018, 14:22:23 »
Disky již byli společně v SW raidu, ale po kleknutí NASu se mi již nepodařilo rozchodit Ubuntu (blbá shoda náhod)
Takže jsem přišel o konfiguraci raidu. Jde mi o to, že když jsem konfiguroval raid tak to vyžadovalo synchronizaci disků, ale co si pamatuji, tak to smazalo data na obou discích, což já teď zrovna moc nechci. :)

mdadm --create --assume-clean

Mufasa

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #9 kdy: 26. 02. 2018, 14:29:22 »
Naposledy ked som presuval disky tak novy system rozpoznal ich rozdelenie, dokonca viacere RAID-y.

Jakub

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #10 kdy: 26. 02. 2018, 14:37:38 »
Disky již byli společně v SW raidu, ale po kleknutí NASu se mi již nepodařilo rozchodit Ubuntu (blbá shoda náhod)
Takže jsem přišel o konfiguraci raidu. Jde mi o to, že když jsem konfiguroval raid tak to vyžadovalo synchronizaci disků, ale co si pamatuji, tak to smazalo data na obou discích, což já teď zrovna moc nechci. :)

mdadm --create --assume-clean

Jak tak pročítám dokumentaci k mdadm s --assume-clean, tak to vypadá jako věc šitá na míru, ale raději se zeptám ještě jednou, abych potom nebyl za vola: Mohu toto použít, při vytváření raidu > to preskočí sync, nepřijdu o data a raid bude zase šlapat jak má?

Sten

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #11 kdy: 26. 02. 2018, 14:40:13 »
Jak tak pročítám dokumentaci k mdadm s --assume-clean, tak to vypadá jako věc šitá na míru, ale raději se zeptám ještě jednou, abych potom nebyl za vola: Mohu toto použít, při vytváření raidu > to preskočí sync, nepřijdu o data a raid bude zase šlapat jak má?

Pokud použijete přesně stejnou konfiguraci pro --create, tak ano.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #12 kdy: 26. 02. 2018, 14:46:53 »
Měl jsem napsaný celkem dlouhý příspěvek, který by moc neřekl... Proto píšu znovu a jinak.

Nebylo by v tomhle případě správné použít
mdadm --assemble
s tím, že se použije jen jeden disk a druhý bude "missing"?

Pokud jsem pochopil, tak je jen rozpadlý RAID, takže se musí pole jen složit s jedním z disků a druhý pak přidat a nechat "ozrcadlit"...? Pokud se použije --create, tak se vytvoří nové info o RAIDu a může se to celé podělat. Jestli mi tedy slouží paměť dobře... dělal jsem to už před lety, ale zase opakovaně :)

Jakub

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #13 kdy: 26. 02. 2018, 14:53:13 »
Ano HW konfigurace bude stejná, pouze nahraji znovu OS a sestavím RAID pole.

Jenda

Re:SW Raid bez synchronizace
« Odpověď #14 kdy: 26. 02. 2018, 15:03:16 »
PROBOHA NEDĚLEJ --CREATE!!!

Takže jsem přišel o konfiguraci raidu.

Ne. MD-RAID má metadata přímo na tom zařízení v hlavičce (formát 1.2) nebo patičce (formát 0.9).

Zálohu mám, ale je cca 1,5 měsíce stará, takže bych chtěl zachránit co se dá. :)
mdadm --examine --scan

mdadm --assemble --scan

cat /proc/mdstat

Otestuji postup od RDa. Vůbec mě to nenepadlo, ale teď si vzpomínám, že když jsem pročítal tutoriály na raid tak tam bylo i obnovení raidu z jednoho disku.

Ne proboha! Ten RAID stačí prostě jenom složit, velmi pravděpodobně to dokonce mdadm udělá automaticky (jenom ho nastaví na readonly dokud to nepotvrdíš).

Dost i přemýšlím o HW Raid řešení, kde bych nebyl limitovaný spolehnutím na systém. Je možnost nějakého RAID HW řešení do 2 000kč?

Ne, obzvláště levné HW RAIDy jsou neuvěřitelně strašné.

mdadm --create --assume-clean

Ne, tohle vytvoří nové pole a bude při čtení vracet data náhodně z jednoho a druhého disku. On nechce pole vytvořit, on chce sestavit existující.