České IT firmy a podíl

anonym

České IT firmy a podíl
« kdy: 25. 02. 2018, 21:51:06 »
Reálně je spousta firem, která stojí na jednotlivcích, případně klidně i jednom člověku. Na západě je úplně běžné si takového člověka pojistit a nabídnout mu share. Takový člověk pak má samozřejmě i úplně jinou motivaci.

Co ale vidíme v českých firmách? Kult makáčů za 50k hrubého a nad nimi vyžírka s chováním východního pasáka, který očekává full nasazení a za to nabízí stravenky. Kdy tohle už umře?


Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #1 kdy: 25. 02. 2018, 21:54:07 »
Ve chvíli, kdy tady bude aspoň trochu výběr lidí, kteří za podíl stojí. Pokud je to "jen" odborník, tak ten se dá vždycky najmout a zaplatit, ne mu dávat podíl.

Labrat

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2018, 22:03:11 »
Ve chvíli, kdy tady bude aspoň trochu výběr lidí, kteří za podíl stojí.
To si teda počkáme.

Jenda

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #3 kdy: 26. 02. 2018, 01:11:21 »
Já bych teda asi podíl nechtěl, investice do individuálních firem mi přijdou rizikové a ani kdyby to na mě stálo, tak tomu nějak víc nevěřím - může to pokazit někdo jiný nebo prosté řízení osudu. Plus kdyby se ta firma začala obchodovat veřejně, tak začneš mít opruz s tím, aby to nebyl insider trading, ne?

Labrat

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #4 kdy: 26. 02. 2018, 01:19:29 »
Já bych teda asi podíl nechtěl, investice do individuálních firem mi přijdou rizikové a ani kdyby to na mě stálo, tak tomu nějak víc nevěřím - může to pokazit někdo jiný nebo prosté řízení osudu. Plus kdyby se ta firma začala obchodovat veřejně, tak začneš mít opruz s tím, aby to nebyl insider trading, ne?
Ty podíly jsou hlavně v USA nebo u startupů, kde to vyjít může a nemusí. Na druhou stranu existuje taky "salaried partner", což je zase přesný opak. V ČR jsem se s tím moc nesetkával a upřímně pochybuju, že by to většina lidí dokázala ocenit. Na druhou stranu pokud to s jedním člověkem opravdu stojí a padá, asi to nebude úplná blbost.


alshajmr

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #5 kdy: 26. 02. 2018, 07:19:23 »
Reálně je spousta firem, která stojí na jednotlivcích, případně klidně i jednom člověku. Na západě je úplně běžné si takového člověka pojistit a nabídnout mu share. Takový člověk pak má samozřejmě i úplně jinou motivaci.

Co ale vidíme v českých firmách? Kult makáčů za 50k hrubého a nad nimi vyžírka s chováním východního pasáka, který očekává full nasazení a za to nabízí stravenky. Kdy tohle už umře?
Podily, akcie pochopitdlne funguji. Ale nikdo je nenabidne lopate ... .

technomaniak

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #6 kdy: 26. 02. 2018, 07:55:00 »
Podily, akcie pochopitdlne funguji. Ale nikdo je nenabidne lopate ... .

Přesně. Je to hlavně o mentalitě Čechů. Kolik z vašich předků dřelo za protektorátu pro 3. říši aby mělo vyšší plat(premie)? Kolik tu práci flákalo? Stejně tak to bylo i za socíku. Honba za iluzí kariérního postupu za každého režimu vás tlačí k max. výkonu a pak až vám to docvakne, že s vámi vyjebávají jsou lidi většinou nahrazeni mladšími naivními trubami a kolečko začne nanovo.

Ovšem hlavní důvod proč se nenabízí shares(akcie,opce na akcie) je v tom, že většina firem nejsou akciovky, neobchodují se na burze + dost IT firem jsou firmy pro jednoho, dva zákazníky pro jinou firmu, stát, město, kraj a slouží pouze vyvádění  prostředků a vlastnické právo( a podíly ze zisku) mají i tichý společníci, kteří ten kšeft dokleply.
Welcome in Czechia.. 8)

Franta <xkucf03/>

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #7 kdy: 26. 02. 2018, 08:04:36 »
Já bych teda asi podíl nechtěl, investice do individuálních firem mi přijdou rizikové a ani kdyby to na mě stálo, tak tomu nějak víc nevěřím - může to pokazit někdo jiný nebo prosté řízení osudu. Plus kdyby se ta firma začala obchodovat veřejně, tak začneš mít opruz s tím, aby to nebyl insider trading, ne?

+1

On je totiž dost velký rozdíl mezi a) firma na tobě stojí, takže kdybys odešel nebo selhal, tak jí to dost ublíží a klesne zisk; a b) máš dostatečně velké pravomoci a prostor k tomu, abys zajistil růst zisku a taky abys zabránil ostatním, aby ti to kazili a způsobovali pokles zisku.

Varianta a) se vyskytuje celkem často (ale to je spíš selhání té firmy než úspěch toho jednotlivce) zatímco b) je dost výjimečné.

S tím rozdáváním podílů by se mělo začít – když už – u manažerů, aby se víc orientovali na dlouhodobě správná rozhodnutí. Těm to sice můžou zkazit nespolehliví/neschopní zaměstnanci, ale manažeři mají většinou dost vysoký plat, aby jim toto riziko kompenzoval a jednak tohle je podstata jejich práce – dělat strategická rozhodnutí, motivovat zaměstnance a kontrolovat plnění úkolů.

Ad „insider trading“ – tohle bych asi přímo nezakazoval – ono by stačilo, kdyby jejich nákupy a hlavně prodeje byly veřejně známé – pak by bylo krásně vidět, že se blíží nějaký průšvih, o kterém zatím ostatní neví.

j

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #8 kdy: 26. 02. 2018, 08:25:46 »
Managorovi je uplne urite jak na tom firma bude za  rok, toho zajima jak na tom budou jeho premie zejtra. A jestli k tomu dostane nejaky ty akcie, tak ho to maximalne motivuje k tomu, aby pripadny prusery ututlal nez je stihne prodat. Viz intel.

Labrat

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #9 kdy: 26. 02. 2018, 13:16:18 »
tichý společníci, kteří ten kšeft dokleply.
Welcome in Czechia.. 8)
Česky to neumí, anglicky to neumí, kraviny to píše...

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #10 kdy: 26. 02. 2018, 13:46:37 »
Kde vsichni berete 50k (a nedejboze vic) ? Jsem pomerne dost zkusenej v nejedny oblasti IT a ani ve velkych mestech mi nechteli dat vic jak 30k. Je to asi zalostny, ale na prachy jsem nikdy nekoukal.  Ted jsem dokonce ve firme, kde delam pomalu praci za 6 lidi, protoze z danych oboru je tu nedostatek (programko, sprava siti, serveru, trochu vyvoj HW) a pomalu mi nadavaj za to, ze nesedim na svym miste. Protoze to tady je dulezity - sedet na svym miste, ani nemusite vubec pracovat, ale hlavne sedet na zadeki. Cesky it je fakt poradna pecka.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Mufasa

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #11 kdy: 26. 02. 2018, 14:40:49 »
Platy sa spravidla uvadzaju v hrubom, tak dufam ze tych 30k vasich je v cistom a aj v tom pripade je to fakt malo, Nejdem tu ohurovat cislami ako je to tu bezne 100k a pod. (tomu verim len v pripadoch ako pravnicka osoba, ale to ma svoje specifika), ale tie vase mi pridu tiez dost extremne.

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #12 kdy: 26. 02. 2018, 15:46:41 »
Kde vsichni berete 50k (a nedejboze vic) ? Jsem pomerne dost zkusenej v nejedny oblasti IT a ani ve velkych mestech mi nechteli dat vic jak 30k.
A polozil sis nekdy otazku jestli si je zaslouzis? Mozna tvoje znalosti nejsou tak uzasne jak si myslis
Děkuji za možnost editace příspěvku.

yxcv

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #13 kdy: 26. 02. 2018, 16:03:58 »
Tak jestli je to Ostrava, tak to je ještě slušné :D

Kkt1

Re:České IT firmy a podíl
« Odpověď #14 kdy: 26. 02. 2018, 16:20:04 »
Kde vsichni berete 50k (a nedejboze vic) ? Jsem pomerne dost zkusenej v nejedny oblasti IT a ani ve velkych mestech mi nechteli dat vic jak 30k. Je to asi zalostny, ale na prachy jsem nikdy nekoukal.  Ted jsem dokonce ve firme, kde delam pomalu praci za 6 lidi, protoze z danych oboru je tu nedostatek (programko, sprava siti, serveru, trochu vyvoj HW) a pomalu mi nadavaj za to, ze nesedim na svym miste. Protoze to tady je dulezity - sedet na svym miste, ani nemusite vubec pracovat, ale hlavne sedet na zadeki. Cesky it je fakt poradna pecka.
Jak se jmenuje pracovni pozice kde vyvijis HW, spravujes site, servery a progreamujes? Vseznalek lesni?