Vyplatí se začít ve fortranu?

Musicbee

Vyplatí se začít ve fortranu?
« kdy: 22. 02. 2018, 01:00:41 »
Kámoš mi říkal, že když se tohle naučím, tak mám do smrti vystaráno. Na webu jsou nějaký tutoriály, ale moc nechápu, k čemu se to používá. Mám nějaký základy php a umím udělat html stránku a ostylovat ji přes css. Dá se s tímhle a kdybych se naučil ten fortran najít slušná práce? Kolik můžu zhruba čekat?


XXX_$HugePenis420$_XXX

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #1 kdy: 22. 02. 2018, 01:15:05 »
Ja na fortran presel z Javy a nemuzu si stezovat. Prace vsude 3 zadeke, jen tak nekdo to neumi a fortran je in a sexy. To ti zadnej jazyk neda.

anonym

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #2 kdy: 22. 02. 2018, 01:35:18 »
Jj je to tak jak říká můj kolega nahoře, fortran má zlaté dno. Ještě Turbo Pascal taky není špatný. Jsou to ale už jazyky pro pořádné hackery. Poslední dobou taky frčí Cobol, ale ten bys asi už nedal, je to jen pro ty nejlepší z nejlepších.

anonym

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #3 kdy: 22. 02. 2018, 01:49:53 »
Cobol raději nedělej, je to moc riskantní:

Citace
Jazyk COBOL byl vyvinut společným úsilím výrobců a uživatelů počítačů ve spolupráci s ministerstvem obrany USA.

Všeobecně drsný jazyk poznáš tak, že se v něm píše se zapnutým CapsLockem. Cobol je ten nejdrsnější:

Citace
IDENTIFICATION DIVISION.
PROGRAM-ID. MATRIX.

ENVIRONMENT DIVISION.

DATA DIVISION.

PROCEDURE DIVISION.
    DISPLAY "Hack hard!".
    STOP RUN.

https://cs.wikipedia.org/wiki/COBOL

Labrat

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #4 kdy: 22. 02. 2018, 02:13:11 »
Kámoš mi říkal, že když se tohle naučím, tak mám do smrti vystaráno. Na webu jsou nějaký tutoriály, ale moc nechápu, k čemu se to používá. Mám nějaký základy php a umím udělat html stránku a ostylovat ji přes css. Dá se s tímhle a kdybych se naučil ten fortran najít slušná práce? Kolik můžu zhruba čekat?
S Fortranem práce přichází sama, ale ještě výnosnější je HAL/S, to neumí skoro nikdo.


Kiwi

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #5 kdy: 22. 02. 2018, 02:33:31 »
"Vyplatí se začít ve fortranu?"

Ne. Fortran se dnes učí lidé, kteří to kvůli něčemu potřebují (legacy projekt, masivní numerické výpočty), ergo se na to nepotřebují vyptávat na fórech. Člověku, který se takhle blbě ptá, to stejně k ničemu nebude, a úlohy, které se ve Fortranu obvykle řeší, by stejně nedal. Zůstaň u PHP.

P.S. - Troll alert!

anonym

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #6 kdy: 22. 02. 2018, 02:46:10 »
Kluku, Kiwi se tě snaží jen odradit, chce mít celý Fortran jen pro sebe. On tu už psal, že kdž bude jediným Fortran programátorem, bude mít světový monopol a tím pádem víc peněz. Zamysli se nad tím, je to logické. A nenech se manipulovat hlavně.

Kiwi

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #7 kdy: 22. 02. 2018, 03:24:41 »
Kluku, Kiwi se tě snaží jen odradit, chce mít celý Fortran jen pro sebe. On tu už psal, že kdž bude jediným Fortran programátorem, bude mít světový monopol a tím pádem víc peněz. Zamysli se nad tím, je to logické. A nenech se manipulovat hlavně.
Mně stačí monopol na FORTRAN 77 :D Stejně se tady v ČR a SR pomalu všichni, kdo jsme v něm někdy něco víc dělali, známe. :D

MMN

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #8 kdy: 22. 02. 2018, 07:13:56 »
FORTRAN patří mezi jazyky, které je potřeba spálit a pohřbít na dně oceánu (spolu například s Matlabem)! Cokoliv je v něm napsáno a nedá se rozumně přímo linkovat, přepsat do Céčka nebo třeba Rustu pro mne za mne. Zabere to míň času než se hrabat v těch legacy sračkách. Vím o tom své.

anonym

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #9 kdy: 22. 02. 2018, 07:48:27 »
FORTRAN patří mezi jazyky, které je potřeba spálit a pohřbít na dně oceánu (spolu například s Matlabem)! Cokoliv je v něm napsáno a nedá se rozumně přímo linkovat, přepsat do Céčka nebo třeba Rustu pro mne za mne. Zabere to míň času než se hrabat v těch legacy sračkách. Vím o tom své.

Ale to platí jen, pokud to neumíš linkovat. Ten kluk umi css a dokonce se naućil i php, on to bude umět linkovat a potom nebude potřebovat takové berličky pro slabší programátory (což jsi ty, ale on je dobrej)  jako C nebo Rust. S mocným Fortranem bude schopny hacknou úplně všechno.

L.

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #10 kdy: 22. 02. 2018, 08:14:45 »
Fortran je super, ale nejlepší je se k němu doučit ještě JPL a základy OS/360. Pak za míň jak 200k/měsíc ani nevstaneš ráno z postele.

Low style

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #11 kdy: 22. 02. 2018, 08:32:56 »
Akoze.. asembler/strojak je podla mna kral jazykov. Styl "jeden riadok, jeden prikaz" je prehladny. Len tam si vie clovek siahnut na hole zelezo a pritom je k dispozicii na kazdej platforme, ergo by sa to malo dat preniest v pohode treba z mobilu aj na spominany S/360.  Aj tak vsetko skonci v strojaku.

Vsetky vyssie jazyky ju pomocka pre jednoduchsich, tzv. LOPATY!!!

adsfasdfasdfasdf

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #12 kdy: 22. 02. 2018, 08:41:18 »
nemel jsem absolutne zadny problem nastylovat zdrojaky FORTRANu pomoci CSS.
taky XML se ve FORTRANu jednoduse zpracovava.

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #13 kdy: 22. 02. 2018, 08:46:48 »
Fortran je super, ale nejlepší je se k němu doučit ještě JPL a základy OS/360. Pak za míň jak 200k/měsíc ani nevstaneš ráno z postele.
Jenze to je plat za praxi, kterou bezny programator ve Fortranu ma.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

M.

Re:Vyplatí se začít ve fortranu?
« Odpověď #14 kdy: 22. 02. 2018, 08:49:38 »
Nu, nevím, zda samotný Fortran stačí...
Když vezmu jeden z největších kódů, co provozujeme, tak je ve Fortranu, ale distribucje se jako párgigový shell script. Shell script generuje zdrojáky v C/C++, to se přeloží a pustí, tento kód generuje výsledný F77 kód, z kterého se vygeneruje cílová aplikace. :-(
Mám silné podezření, že některé kusy toho zdrojáku psali lidé, co kdysi první verze těch výpočtů honili na prvních děrných štítkách v Los Alamos před osmdesáti letech (oni tenkrát na tom počítali první atomovou bombu, dneska se na tom počítají možné průběhy některých havárií v atomových elektrárnách, licencuje US ministerstvo energetiky)...
Podobně veselých Fortran aplikací se dá najít řady a částečně jejich vývoj jede i v ČR. :-)