O co si říct v první práci?

zacinajici_programator

O co si říct v první práci?
« kdy: 19. 02. 2018, 23:55:35 »
Ahoj, zdravím všechny.

Jsem začínající programátor, studuju sice výšku ale ne-IT obor a tento rok končím bakaláře. V posledním roce jsem začal programovat a mám nějaké mále zkušenosti s Laravelem/PHP a JS/Reactem. Těch pár stránek co jsem zkoušel byly projekty typu uživatelé a databáze.

Vůbec nevím kolik si říct v první práci? je 40 na živnost'ák hodně? Co takhle den dva home office týdně? A je standard, že chodím do práce jako do kolbenky 40h týdně? radši bych byl placenej od "projektu" a řídil si čas sám. Nemám ambice být ten nejlepší programátor na světě, ale rád bych abych se za svoji práci nemusel stydět, i když jako lopata. Díky za odpovědi.
« Poslední změna: 20. 02. 2018, 08:16:20 od Petr Krčmář »


Kkt1

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #1 kdy: 20. 02. 2018, 00:13:36 »
Tolik skromnosti kdyz projevis u me, tak muzes rovnou zustat... na ulici... Nic ve zlym, ale nemel by byt tvuj prvni job hardcore ve kterem naberes zkusenosti jak programatorske tak zivotni? V prvni IT praci jsem makal 12 hodin denne, jenom abych nabral zkusenosti.

anonym

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #2 kdy: 20. 02. 2018, 01:04:34 »
Tzn. v podstatě zkušenosti v programováním moc nemáš. V Praze absolvent it školy dostane běžně 40k a víc. Ty nemáš IT školu a nemáš ještě ani bakaláře. Máš alespoň technický background nebo studuješ zoologii a jsi z gymplu? Ať tak či tak, být tebou, asi bych šel do nějaké korporace na zaučenou nebo někam, kde je součástí zaškolení. Někteří chudáci v Praze začínají na 30k, to bude asi i tvůj strop, s těma technologiema co je vlastně ještě ani moc neumíš. Jiná situace by byla Java a korporát, tam bys mohl začít i s ne-it Bc. na 35k. IMO

Kažodpádně o uplatnění si hlavu nedělej, práci v korporátu si najdeš vždy. Otázke je jen, kolik ti za to dají a co budeš pak muset dělat.

anonym

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #3 kdy: 20. 02. 2018, 01:06:50 »
U tebe je problém v tom, že v tom co jsi se jakože naučil se dělají hlavně webovky, a v tom se tolik peněz netočí. No moc si nevyděláš, s tím počítej. Být na tvém místě tak si i v té Praze moc nevyskakuju a řeknu si o 25-30k.

Prograt

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #4 kdy: 20. 02. 2018, 02:12:06 »
Ahoj, zdravím všechny.

Jsem začínající programátor, studuju sice výšku ale ne-IT obor a tento rok končím bakaláře. V posledním roce jsem začal programovat a mám nějaké mále zkušenosti s Laravelem/PHP a JS/Reactem. Těch pár stránek co jsem zkoušel byly projekty typu uživatelé a databáze.

Vůbec nevím kolik si říct v první práci? je 40 na živnost'ák hodně? Co takhle den dva home office týdně? A je standard, že chodím do práce jako do kolbenky 40h týdně? radši bych byl placenej od "projektu" a řídil si čas sám. Nemám ambice být ten nejlepší programátor na světě, ale rád bych abych se za svoji práci nemusel stydět, i když jako lopata. Díky za odpovědi.
Doporučil bych naučit se základy Javy a/nebo C#. Pak by to mohlo být pro začátek na 30-40k.


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #5 kdy: 20. 02. 2018, 09:12:48 »
U tebe je problém v tom, že v tom co jsi se jakože naučil se dělají hlavně webovky, a v tom se tolik peněz netočí. No moc si nevyděláš, s tím počítej. Být na tvém místě tak si i v té Praze moc nevyskakuju a řeknu si o 25-30k.
Na jobs.cz jsou nabídky i 100k za webový frontend.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:O co si říct v první práci?
« Odpověď #6 kdy: 20. 02. 2018, 09:16:29 »
Není tvůj tajný obor perspektivnější než IT ? Předopkládám, že to je nějaká technika.

dotah_sem_to_daleko

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #7 kdy: 20. 02. 2018, 10:58:10 »
Tolik skromnosti kdyz projevis u me, tak muzes rovnou zustat... na ulici... Nic ve zlym, ale nemel by byt tvuj prvni job hardcore ve kterem naberes zkusenosti jak programatorske tak zivotni? V prvni IT praci jsem makal 12 hodin denne, jenom abych nabral zkusenosti.

Tenhle příspěvěk je typická východoevropská mentalita. Popořadě - 1) Ne první job žádný hardcore být nemá, je to nějaký výmysl kterým jsi prošel ty, a je mi to líto, ale to objektivně vůbec nic neznamená. Ten kluk výše požaduje 40k hrubýho na fakturu, to je naopak směšně nízká cena za práci - je to cca 30k brutto jako zaměstnanec, to má každá lopata kam se podíváš.
2) Pokud dobře čtu, mladej píše, že nechce být placenej od hodiny v práci 40/týdně ale podle projektu - nic o tom co by v tom volném čase dělal (zřejmě se vzdělával a programoval jiné věci) nepíše. Myšlenka toho, že přijdeš do práce a tam tě to ten hodnej pán naučí a zadarmo ti předá všechny vědomosti, kor když to jsou v podstatě lopatový weby, je naprosta zcestná a totálně mimo realitu - tam po tobě budou chtít maximum práce za minimální cenu a nějaké vzdělávací kurzy, vo tom si může nechat jenom zdát - no a i kdyby tam byly, tak valná většina těch kurzů je naprosto katastrofální ve srovnání se samostudiem (je to tak bohužel, rád bych aby to bylo jinak).

Pracovat 12 hodin je nováčkovská hloupost, kterou běžný člověk neustojí, odpovídáš neznámýmu člověku na netu, měl bys logicky svoji odpověd směřovat někam do normální distribuce.

Takže za mě naopak dobrý, takový člověka bych pozval na pohovor, narozdíl od všech ostatních frikulínů nelže, nepíše sračky, a nehypuje svý skills, je naopak dost při zemi. Rozhodně bych tam nechtěl asociálního typickýho IT kluka vyprodukovanýho z český školy, se kterým se nedá pracovat, protože emočně nevyrostl z teenagera, o jak častý to jev v českým it.

Digi

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #8 kdy: 20. 02. 2018, 11:52:02 »
Tolik skromnosti kdyz projevis u me, tak muzes rovnou zustat..

Přesně!

dotah_sem_to_daleko

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #9 kdy: 20. 02. 2018, 12:10:46 »
Tolik skromnosti kdyz projevis u me, tak muzes rovnou zustat..

Přesně!
Skromnost do práce nepatří. Ta nikoho nezajimá.

anonym

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #10 kdy: 20. 02. 2018, 14:24:58 »
U tebe je problém v tom, že v tom co jsi se jakože naučil se dělají hlavně webovky, a v tom se tolik peněz netočí. No moc si nevyděláš, s tím počítej. Být na tvém místě tak si i v té Praze moc nevyskakuju a řeknu si o 25-30k.
Na jobs.cz jsou nabídky i 100k za webový frontend.

A co je to za frontend? Dneska se dělá frontend v JS i jako obdoba moderního tlustého klienta. Není frontend jako frontend. Třeba frontend typu Facebooku asi těžko bude dělat lopata co se zrovna začala učit php a ecmascript.

Labrat

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #11 kdy: 20. 02. 2018, 14:57:06 »
Tolik skromnosti kdyz projevis u me, tak muzes rovnou zustat..

Přesně!
Skromnost do práce nepatří. Ta nikoho nezajimá.
@dotah_sem_to_daleko Dotáhl jsi to až na root.cz ;)

Labrat

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #12 kdy: 20. 02. 2018, 15:06:50 »
Tolik skromnosti kdyz projevis u me, tak muzes rovnou zustat... na ulici... Nic ve zlym, ale nemel by byt tvuj prvni job hardcore ve kterem naberes zkusenosti jak programatorske tak zivotni? V prvni IT praci jsem makal 12 hodin denne, jenom abych nabral zkusenosti.
Rozhodně bych tam nechtěl typickýho IT kluka vyprodukovanýho z český školy, se kterým se nedá pracovat
Normální VŠ vzdělaný člověk určitě nechce pracovat s polointeligentem bez maturity, co chce velké peníze za velkohubé kecy.

dotah_sem_to_daleko

Re:O co si číct v první práci?
« Odpověď #13 kdy: 20. 02. 2018, 15:29:26 »
Tolik skromnosti kdyz projevis u me, tak muzes rovnou zustat..

Přesně!
Skromnost do práce nepatří. Ta nikoho nezajimá.
@dotah_sem_to_daleko Dotáhl jsi to až na root.cz ;)

Dotáh sem to daleko, až do slunné Kalifornie:)
Pošli CV a uvidíme co se bude dát dělat.
Lopaty neberem.

Jano7

Re:O co si říct v první práci?
« Odpověď #14 kdy: 20. 02. 2018, 16:03:52 »
Pripájam sa k tým, ktorý sa chalanova skromnosť páči. Začať treba od piky a ukázať okoliu, že si pracovitý a usilovný. Sebavedomie a vyššiu mzdu si získaš postupne. PHP/Laravel a JS/React nie je zlá voľba, pre začínajúceho programátora celkom dobrá cesta. Začať treba na frontende a pokračovať potom na backend. Čo sa týka mzdy, tak oveľa lepšie je na tom Java. Tá však má oveľa strmšiu krivku učenia, 3-5 rokov usilovného štúdia. Znalosť PHP/Laravel ti však uľahčí prípadný prechod. Potrebuješ si nájsť dobrého mentora, to je nesmierne dôležité, preto by som asi nezačínal na voľnej nohe. (Ako ho nájdeš mimo zamestnanie, tak OK.) Mentor ťa bude viesť pri tvojom raste.

Čo by som vytkol, je veta „Nemám ambice být ten nejlepší programátor na světě”. Musíš mať ambíciu byť ten najlepší, ak nie na svete, tak široko-ďaleko. Musíš byť pevne rozhodnutý, že práca programátora je to, čo chceš v živote robiť. Existujú aj iné profesie, kde sa dá dobre zarobiť. Programovanie ťa musí baviť, ináč je to možno zlá cesta.