Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika

poiuztrewq

Na optimus notebooku s debianem buster jsem se pokusil přejít z proprietary driveru nainstalovaným normálně z jejich non free contrib repozitářů na driver přímo od nvidie. Bylo potřeba odinstalovat původní ovladač, to jsem provedl poměrně hrubě - a domnívám se, že tím problém vznikl :
Kód: [Vybrat]
apt-get remove --purge nvidia*
Ovladač nvidie se podařilo jinak normálně nainstalovat, co se spustí s optirun, to na grafice běží. Ta hrubá odinstalace zlikvidovala patrně nějakou část ovladačů nebo xorg configů a když spustím glxinfo bez optirun, tedy na té intelí interní grafice, dostanu toto chybové hlášení:

Kód: [Vybrat]
name of display: :0
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".

Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".

V logu xorg jsem našel tuhle relevantní část:

Kód: [Vybrat]
[    30.948] (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Tue Feb 13 16:35:07 2018
[    31.041] (==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"
[    31.041] (==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"
[    31.145] (==) No Layout section.  Using the first Screen section.
[    31.146] (==) No screen section available. Using defaults.
[    31.146] (**) |-->Screen "Default Screen Section" (0)
[    31.146] (**) |   |-->Monitor "<default monitor>"
[    31.146] (==) No device specified for screen "Default Screen Section".
        Using the first device section listed.
[    31.146] (**) |   |-->Device "card0"
[    31.146] (==) No monitor specified for screen "Default Screen Section".
        Using a default monitor configuration.

Ve složce /usr/share/X11/xorg.conf.d není žádný config k nvidii, k intelu jsem tam našel toto:

Kód: [Vybrat]
Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"
EndSection

můj amaterský odhad je, že se mi podařilo odstranit nějaký konfigurační soubor té interní intelí grafiky, patrně měla v názvu "nvidia" a vzalo ji to s sebou do pekla, v xorg.conf.d jsou soubory jako 10-amdgpu.conf 10-quirks.conf  20-intel.conf ale žádný s nvidia v názvu.
Před zásahem šlo oba drivery používat normálně, pomocí bumblebee. Teď funguje jen nvidia, vše, co využívá grafiku na CPU běží jak mozkové příhodě.


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2018, 17:56:18 »
Existuje u vás soubor /etc/X11/xorg.conf? Jestli jo, smažte jej nebo přejmenujte, nejspíš to zabere.

poiuztrewq

Re:Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2018, 18:27:57 »
Existuje u vás soubor /etc/X11/xorg.conf? Jestli jo, smažte jej nebo přejmenujte, nejspíš to zabere.

Soubor tam je, nicméně bez jediného řádku. Pro jistotu jsem ho stejně přejmenoval a restartoval notebook, nepomohlo to. Nvidie při instalaci nějaký config vytvořila, já tam vrátil ten původní. Tuším, že s tím jejich x nenastartoval vůbec.

Tady je:

Kód: [Vybrat]
# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 390.25  (buildmeister@swio-display-x86-rhel47-03)  Wed Jan 24 20:46:04 PST 2018

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0"
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       28.0 - 33.0
    VertRefresh     43.0 - 72.0
    Option         "DPMS"
EndSection                                                                                                                           
                                                                                                                                     
Section "Device"                                                                                                                     
    Identifier     "Device0"                                                                                                         
    Driver         "nvidia"                                                                                                         
    VendorName     "NVIDIA Corporation"                                                                                             
EndSection                                                                                                                           
                                                                                                                                     
Section "Screen"                                                                                                                     
    Identifier     "Screen0"                                                                                                         
    Device         "Device0"                                                                                                         
    Monitor        "Monitor0"                                                                                                       
    DefaultDepth    24                                                                                                               
    SubSection     "Display"                                                                                                         
        Depth       24                                                                                                               
    EndSubSection                                                                                                                   
EndSection                                                                                                                           
                 

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2018, 21:47:30 »
Existuje u vás soubor /etc/X11/xorg.conf? Jestli jo, smažte jej nebo přejmenujte, nejspíš to zabere.

Soubor tam je, nicméně bez jediného řádku. Pro jistotu jsem ho stejně přejmenoval a restartoval notebook, nepomohlo to. Nvidie při instalaci nějaký config vytvořila, já tam vrátil ten původní. Tuším, že s tím jejich x nenastartoval vůbec.

Tady je:

Kód: [Vybrat]
# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 390.25  (buildmeister@swio-display-x86-rhel47-03)  Wed Jan 24 20:46:04 PST 2018

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0"
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       28.0 - 33.0
    VertRefresh     43.0 - 72.0
    Option         "DPMS"
EndSection                                                                                                                           
                                                                                                                                     
Section "Device"                                                                                                                     
    Identifier     "Device0"                                                                                                         
    Driver         "nvidia"                                                                                                         
    VendorName     "NVIDIA Corporation"                                                                                             
EndSection                                                                                                                           
                                                                                                                                     
Section "Screen"                                                                                                                     
    Identifier     "Screen0"                                                                                                         
    Device         "Device0"                                                                                                         
    Monitor        "Monitor0"                                                                                                       
    DefaultDepth    24                                                                                                               
    SubSection     "Display"                                                                                                         
        Depth       24                                                                                                               
    EndSubSection                                                                                                                   
EndSection                                                                                                                           
                 

No ten právě je třeba po odstranění nvidia ovladačů odstranit taky... Ale jestli to nestačí, podíval bych se ještě do /var/log/apt/history.log co všechno to odinstalovalo, jestli to sebou nevzalo automaticky i něco jiného, co je potřeba.  Když by nepomohlo, zkusil bych vygenerovat config pro Xorg pomocí X -configure a podíval bych se do logů při spuštění X s tímto configem na řádky s (EE)

poiuztrewq

Re:Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2018, 10:48:50 »
Omlovám se, ten můj popis situace s config souborama je dost matoucí, popíšu chronologicky jak jsem se v tom hrabal:

1. Na začátku byl v /etc/X11 xorg.conf bez jediného řádku, všechno fungovalo.
2. Odstranil jsem nvidii a nainstaloval nové ovladače. Při instalaci jsem instalátor nechal vygenerovat nový xorg.conf (co kdyby se hodil) a původní, ten prázdný, mi to přejmenovalo.
3. Prohodil jsem zpátky xorg.conf, jediný platný je zase ten prázdný.

Předpokládal jsem, že takhle bude běžet jenom ta intelí grafika a tu od nvidie budu muset nějak nastavovat, stal se přesný opak. Včera večer jsem zkusil přeinstalovat balíky, co mají nějaký vztah k té intelí grafice a chybová hláška glxinfo se změnila:

Kód: [Vybrat]
name of display: :0
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

Na pastebin jsem uploadnul history.log
https://pastebin.com/TBfYrKGS

a xorg.log:

https://pastebin.com/kSh6PHeJ

Jediné EE je na řádku 127:

Kód: [Vybrat]
[    36.518] (EE) Failed to initialize GLX extension (Compatible NVIDIA X driver not found)




poiuztrewq

Re:Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika
« Odpověď #5 kdy: 17. 02. 2018, 12:05:26 »
Bump

Ještě se mi s tím nepodařilo hnout správným směrem. Lze nějak zjistit, jak by čistá instalace debianu řešila ovladače a xserver aniž bych ho musel instalovat?  Konečné řešení asi bude nová čistá instalace ale nechce se mi věřit, že by ty moje zásahy byl zase tak velký problém. Ostatně, intelí grafika původně fungovala out-of-the-box.

nobody(ten pravej)

Re:Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika
« Odpověď #6 kdy: 17. 02. 2018, 18:02:50 »
pokud si odtranoval balicky zacinajici na nvidia (viz nvidia*) a ne obsahujici ( *nvidia* ), tak to od xorg nemelo co odebrat..,
muzes zkusiy odinstalovat ovladace primo od nvidie a znovu nainstalovat nvidia ovladace z repositate...

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Po odinstalaci ovladačů nvidie nefunguje interní intelí grafika
« Odpověď #7 kdy: 17. 02. 2018, 18:45:27 »
Jediné EE je na řádku 127:

Kód: [Vybrat]
[    36.518] (EE) Failed to initialize GLX extension (Compatible NVIDIA X driver not found)

Chce to odinstalovat opravdu vše související s nvidia. Třeba i https://packages.debian.org/stretch/libglx-nvidia0 ap. Ten řádek znamená, že se to snaží natáhnout GLX extensi, která je pouze pro nvidia ovladač - je třeba použít mesa, který je odkloněn ve prospěch toho nvidia.

Odinstalovat tedy vše co se týká nvidia...