Výběr housingu s ohledem na dostupnost

Karel

Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« kdy: 02. 02. 2018, 00:50:21 »
Jake mate prosim doporuceni zkusenosti z housingem vasich technologii, zejmena s ohledem na dlouhodobou dostupnost sluzeb. Za pripadne upozorneni na co si dat pozor budu vdecny. Projek je v zasade Vpn koncentrator tak se predpoklada i vyssi naroky na objem provozu. Lokalita Praha nasledne mozna dalsi.

Do uzsiho vyberu se mi zatim dostal:

Master.cz -relativne chvaleny, ale drazsi
Vshosting.cz dobry dojem, ale take se nechaji zaplatit
Web4you.cz
Nejaky poskytovatel housingu v ttc.cz na tiskarske -prosim poradte

Druha linie:
Coolhousing.cz
Greenhousing.cz


Dekuji za vase zkusenosti, snad to pomuze i ostatnim.
« Poslední změna: 02. 02. 2018, 08:24:47 od Petr Krčmář »


Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyber housingu
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2018, 08:17:36 »
dlouhodobou dostupnost dosáhneš pouze více housingy :). Všichni mají, měli a budou mít výpadek, je jen otázky kdy.

web4u mají dobré odborné zázemí na L2/L3, master se s jedním moc nebaví, chce tam mít více racků, aby si tě vážil. Ještě mám dobré zkušenosti s Forpsi a historicky mám 4U klec v casablanca.cz, testuji dc6.cz, zatím s nimi kupodivu nemám problémy, je návštěvu musím domlouvat dopředu a mám tam vždy nějaký babysitting.

Jde otázka co od toho dále nechceš, lokální sklad? Dobrá dostupnost? Nonstop přístup na kartu? Uzamykatelná klec? Všichni jsou v nixu, cenu konektivity si budeš muset tak nebo tak zaplatit, 1GB/s linka s agregací není zrovna to pravé a vyhrazenou 1GB/s linku ti zadarmo nikdo nedá.

123

Re:Vyber housingu
« Odpověď #2 kdy: 02. 02. 2018, 09:24:07 »
master se s jedním moc nebaví, chce tam mít více racků, aby si tě vážil.

ja som u master.cz od 2012 a nemam dovod menit. mam tam len 1U ale nemam pocit, ze by si ma "malo vazili" v podstate o nich neviem a cena je tiez v poho, okolo 65EUR/mesiac. co sa tyka dostupnosti, nezaznamenal som za celu dobu ani jeden vypadok.

karel

Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #3 kdy: 02. 02. 2018, 10:39:30 »
souhlas s nutnosti vice DC - presto bych radeji vybral ty co funguji :-))
mam dobrou nabidku od Coolhousingu. mate s nim nekdo nejake zkusenosti prosim?

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #4 kdy: 02. 02. 2018, 10:52:00 »
123: jasně, pokud s nimi nemusíš nic řešit, samozřejmě ten přístup nepoznáš. Neřikám, že jsou špatní, že se u nich nedá být, nekritizuji je. Jen pokud tam máš jednotky serverů, nejsou v požadavkách k tobě tak vstřícní jako třeba web4u nebo DC6, to je vše a le to logické, ale pokud ti stačí tam mít jen jeden sever, jednou ho tam dát a pak se o to nezajímat, je to v pořádku. Někdy ale chceš 10Gbe linky, přístup k serverům, notifikace atd., pak to může být rozhodující.

Neznám v Praze datacentrum, které by "nefungovalo", všechny jednou s minimem výpadků a problémů, neexistuje datacentrum, které by ti zaručilo, že nebude mít výpadek, vem jich více :), zažil jsem výpadek celého DC u OVH, Amazonu, Googlu, web4u, masteru atd. atd.

Ono občas stačí, když nějaký útok ucpe trasu k DC či transitní linku a máš také "výpadek" a datacentrum za to vlastně ani nemůže.


Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #5 kdy: 02. 02. 2018, 13:26:32 »
Projek je v zasade Vpn koncentrator tak se predpoklada i vyssi naroky na objem provozu. Lokalita Praha nasledne mozna dalsi.

Doporučil bych takový typ provozu s poskytovatelem předjednat. Housingy počítají s asymetrií provozu, stejně, ale opačně jako ISP. Často mají podle toho nastavené peeringové smlouvy. Takže pokud jim tam vletíte s VPN koncentrátorem, který bude mít upstream:downstream 1:1, pak se také může stát, že vyvolají jednání o ceně za takovou službu (resp. Vám naznačí, že může přijít výpověď). Pak jde o to, jak velký provoz budete generovat. Webové a "běžné" servery toho zas až tolik nesežerou, jsou tam sice peaky, ale průměr ně nízký. VPN koncentrace má provoz úplně jiný.

Takže doporučuji, nezačínejte od špatného konce - od ptaní se na zkušenosti s hostingem - ale oslovte je s požadavkem na konkrétní typ provozu.

Předběžně počítejte, že cena bude násobně vyšší, než běžné umístění serveru bez SLA a očekávaného speciálního provozu.
« Poslední změna: 02. 02. 2018, 13:28:11 od Miroslav Šilhavý »

Jenda

Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #6 kdy: 02. 02. 2018, 20:02:19 »
Platí to i když má hoster (e.g. Master) explicitně hned na začátku napsáno
Citace
Nepočítaná linka

vyhrazený port 1 Gbps, šířka pásma CZ (NIX): 1000 Mbps, šířka pásma zahraničí (tranzit): 40 Mbps

Nepočítané linky – s neomezeným přenosem a omezeným přenosovým pásmem do jednotlivých geografických lokalit ČR, Slovensko a zbytek světa.
Pokud jo, tak to je úplně jasná klamavá reklama.

Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #7 kdy: 02. 02. 2018, 20:12:34 »
Pokud jo, tak to je úplně jasná klamavá reklama.

Ale houby. Pokud má auto nějakou maximální rychlost, neznamená to, že se na ni dokáže rozjet - většinou ani na rovině, natož do kopce. Říká to jen, do jaké rychlosti jsou konstrukční části auta bezpečné (nápravy, brzdy, pneumatiky, ...). A Vy, jako řidič-vlastník vozidla musíte vědět, co tyto informace znamenají.

Vy jste, pokud chcete připojit server, v podobné situaci, jako vlastník vozidla. Nemusíte sice znát úplně všechno, ale určité znalosti se od Vás očekávají. Takže jistě víte, že cena housingu serveru je dnes nižší, než cena "ostrého" gigabitu do zahraničí. Také Vám dojde, že pokud má oferent v housingu desítky serverů, tak se do X Gbps pásma musejí "naskládat" agregací. Agregace není žádné sprosté slovo, ale přirozený jev. Prostě málokdy dojde k tomu, že by byly linky tak vytížené, že by dosahovala plné rychlosti.

Dále je, samozřejmě, kvalita služby ovlivněná kvalitou switchů a routerů, i tím, jak velký adresní rozsah obdržíte a s kým vším sdílíte ethernetový i IP segment. Na low endech jste píchnutý do nějakého switche s X dalšími zákazníky a když se jeden utrhne z řetězu, tak Vás to může ovlivnit. Čím dražší službu kupujete, tím je běžnější, že si vyjednáte i tyto parametry.

Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #8 kdy: 02. 02. 2018, 21:22:39 »
Dalo by se naprosto souhlasit s tím, že ceny služeb jsou posazené na nějakou průměrnou úroveň používání. Proto mohou být nízké a téměř vždy podstřelují velkoobchodní cenu konektivity jak lokální tak tranzitní. U provozu VPN už tedy budete pravděpodobně čerpat na úkor ostatních platících uživatelů.

Poskytovatel to může ignorovat, rozpočítat mezi ně, nebo vás upozornit, že to chce trošku přitlačit.
Někdo to řeší vychytaně třeba UPC "rychlost platí jen v rámci naší sítě". Někteří šílení hosteři se tváří jako neomezeně neomezení :) ale na rovinu je to blbost.
Už jen pokud vezmete v potaz, že provozovatel má několik počítaných linek do zahraničí a balancuje provoz podle ceny doručení do různých lokalit.

Pochopitelně vám v rámci "zjednodušení fakturace" počítá nějaký paušál, ale interně to má složité a ve výsledku omezené minimálně co se zahraničí týče.

Myslím, že je dobré se domluvit a vyspecifikovat typ provozu, pokud opravdu bude vysoký (záleží na tom odkud-kam) - pokud bude nižší je to asi jedno.
Cena odráží úroveň reklamštiny, s kterou se pracuje. Česká datacentra jsou levná... protože často počítají s lokálním provozem.

Dostupnost je snad slušná, minimálně co znám, většinou jedou roky a pak občas sem tam výpadek. To snad ani není takový problém.
Ani Amazon AWS vám nic nezaručuje, prostě si službu spusťte na vícero lokalitách a balancujte to mezi nimi.
Amazon nebo Google také budou mít výhodnější ceny za tranzitní spojení.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Jenda

Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #9 kdy: 03. 02. 2018, 00:47:20 »
Ale houby. Pokud má auto nějakou maximální rychlost, neznamená to, že se na ni dokáže rozjet - většinou ani na rovině, natož do kopce.

Právě proto jsem citoval část, kde je naprosto jasně uvedeno, že jsou to přenosy neomezené. Jenže vy jste si citaci zjevně nepřečetl (natož abyste se třeba podíval na web Masteru)

Takže jistě víte, že cena housingu serveru je dnes nižší, než cena "ostrého" gigabitu do zahraničí.

(jinak byste totiž věděl, že v dané nabídce je do zahraničí 40 Mb/s a další zahraniční konektivita se tvrdě platí)

a proto nemá další diskuze s vámi smysl.

Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« Odpověď #10 kdy: 03. 02. 2018, 07:43:01 »
Právě proto jsem citoval část, kde je naprosto jasně uvedeno, že jsou to přenosy neomezené. Jenže vy jste si citaci zjevně nepřečetl (natož abyste se třeba podíval na web Masteru)
(jinak byste totiž věděl, že v dané nabídce je do zahraničí 40 Mb/s a další zahraniční konektivita se tvrdě platí)

V té nabídce je vidět sám o sobě nesmysl. Přístupový port máte 1 Gbps, ale garantují Vám 1 Gbps do NIXU + 40 Mbps tranzit. Už jen součtem je jasné, že nabídka je psaná reklamštinou, protože nelze na 1 Gbps linku 1) dosáhnout reálné přenosové rychlosti 1 Gbps (kolize, flow control, ...), a i kdyby šlo, tak z 1000 Mbps neuděláte nikdy 1040 Mbps.

A proto tvrdím, že ten, kdo si pronajímá server, musí umět tato čísla přečíst. Já dokonce nepochybuji, že tranzit jede i rychleji než 40 Mbps v běžném případě, jen nabídka nedává "oborně" smysl.

Další takový "detail" je, že pokud Vám poskytovatel nezpřístupní BGP, tak ani nevíte, co je tranzit a co je NIX. Ne každý poskytovatel má s každým druhým podepsaný peering v rámci NIXU, a naopak někteří mají přímé peeringy mimo NIX. Je pak český provoz mimo NIX považovaný za tranzit? Podle mě ano, ale podle reklamštiny je druhá strana členem NIXU, tažkže? Naopak, pokud má poskytovastel přímý peering s někým jiným, tak provoz nelze označit za NIX - takže je to tranzit?

A toto všechno ten, kdo si připojuje server vědět má, a proto má také umět rozklíčovat, co taková nabídka znamená ve skutečnosti.

Nemusíte se se mnou bavit, jestli nechcete, jen jsem chtěl doplnit takové menší "detaily", na které jste podle mě nepomyslel ani Vy.