OSVČ a nutnost být plátcem DPH

bash

OSVČ a nutnost být plátcem DPH
« kdy: 31. 01. 2018, 18:20:26 »
Zdravim ,

chci se zeptat,  chci pracovat jako osvc ale neni mi uplne jasne kdyz prijmy budou vic ako 1 mil rocne  (budu mit 5000 MND, rok ma 250 prac. dni
tak myslim ze budu mit 230x5000 1,15 mil+- )
jak to bude s placenim DPH. Chci si udelat kalkulaci zda se mi to vyplati. Z ceho mam vypocitat DPH ?
a jeste se chci zeptat podle ceho si mam zvolit pausal 60% nebo 40 % ?  A kdyz mam tento pausal muzu si jeste uplatnit nejake dalsi naklady jak laptop telefon ?

Dekuji za rady

« Poslední změna: 31. 01. 2018, 20:03:13 od Petr Krčmář »


abc

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2018, 18:39:21 »
5000 * 1.21 = ......   cena s DPH pro zakaznika


Jako programator mas 60procent moznost odecit ale od tohto roku je hranice 600 tisic, coz zacina byt pekne naprd...

shemale

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2018, 18:56:11 »
K registraci plátce DPH jsi povinen se přihlásit po překročení hranice 1mil za posledních 12 měsíců.

Jak píše abc, to že budeš plátce DPH pro tebe jen znamená, že musíš fakturovat částky navýšené o DPH - a ne vždy je to nutně 21% (je vícero sazeb). DPH co Ti pošle příjemce faktury pak vezmeš a přepošleš na FÚ. I jako plátce můžeš být na pašál 60% (na 40% jsem nikdy nebyl, ikdyž jsem nebyl plátce), ale to co je nad 1mil se daní normálně.

Bohužel, jako plátce DPH musíš posílat každý měsíc kontrolní hlášení. Můžeš uplatnit odpočet DPH za některé věci - rozhodně nelze uplatni vše, jak si někteří lidi myslí, že si tam dá energie z domácnosti, auto, telefony apod - jde to, ale je to dost omezeno a pokud na Tebe vlítne kontrola, musíš to obájit.

V každém případě doporučuji zajít za daňovým poradcem a ne se spoléhat na nějaké fórum, kde je většinou každý chytrý jako rádio.

Jednoduchá odpověď na dotaz je: ano, vyplatí se to. Ikdyž odvedeš na daních více, tak prostě více vyděláš. Už jsem slyšel názory, že vydělat 1mil a pak si raději vzít dovolenou :-D Furt na tom budeš lépe, když vydělaš 1.5mil a zdaníš to, než ten co vydělá 900k... Ale záleží na každém

j

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2018, 19:00:18 »
2bash: Jakakoli fakturace se resi vzdy v cenach bez DPH. Platcem DPH se muzes stat dobrovolne nebo se jim stavas PO maximalne 12 mesicich, ve kterych v souctu prekrocis to 1M.

To co na DPH vyberes obratem posles statu => to nejsou tvoje penize. Jako platce DPH muzes byt ponekud vyhodnejsi pro zakaznika (on si o DPH ktery da tobe snizi vlastni odvod statu). Totez muzes udelat ty - kdyz neco koupis, muzes si ponizit odvedene DPH.

Tzn priklad:

neplatce dph = dostanes 10k. Koupis neco za 1000 + dph = 1210 => zustane ti 8790Kc
platce dph = dostanes 10k + DPH => 12100Kc. Koupis neco za  ... => zustane ti 12100 - 1000 - 2100 + 210 = 9210


j

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2018, 19:07:36 »
Edit oprava samo, je tam jeste - 210 = 9000


XXX

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2018, 19:34:29 »
Ja jelikoz aktualne fakturuji sazbu 8tis/MD a tudiz letosni snizeni max hranice uplatneni pausalnich vydaju se mne znatelne dotkne, planuji prijmy nad 1mil fakturovat jako autorsky honorar za zdrojovy kod, tedy prijem od ktereho je mozno oddelene pausalem odecist 40% (max 400tis)

Dalsi moznosti vidim fakturaci na pritelkyni


abc

Re:OSVČ a nutnost být plátcem DPH
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2018, 21:04:57 »
Mozna byste mohl zkusit zemědělskou vyrobu ... tam je az 80 procent

j

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2018, 21:49:34 »
Ja jelikoz aktualne fakturuji sazbu 8tis/MD a tudiz letosni snizeni max hranice uplatneni pausalnich vydaju se mne znatelne dotkne, planuji prijmy nad 1mil fakturovat jako autorsky honorar za zdrojovy kod, tedy prijem od ktereho je mozno oddelene pausalem odecist 40% (max 400tis)

Dalsi moznosti vidim fakturaci na pritelkyni
Nj, to je tak, kdyz nekdo pri tech poctech nedava pozor ....


600k z 1M5 je ... 40%, takze minimalne do 1M5 to vubec nema smysl resit.

Leda ze bys aplikoval jak pise abc ... ze bys jim nadelal do dlani, za to bys vyfakturoval to mego jako zemedelskou vyrobu, a zbytek bys k domu dodal jako spotrebovanej material v cene.

XXX

Re:OSVČ a nutnost být plátcem DPH
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2018, 22:36:13 »
Samozrejme to ma smysl i u prijmu 1,5M

Pokud vse vyfakturuju pod 60% pausalem vysledny danovy zaklad je 0,9M (1,5 - 0,6)
Pokud 1M vyfakturuju po 60% a 0,5M pod 40% pausalem danovy zaklad bude jen 0,7M (1-0,6 + 0,5-0,2)

Rozdil v danich a odvodech tedy bude cca 80tis (hodne hruby odhad)

Tomáš Marný

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #9 kdy: 01. 02. 2018, 01:35:15 »
Ja jelikoz aktualne fakturuji sazbu 8tis/MD a tudiz letosni snizeni max hranice uplatneni pausalnich vydaju se mne znatelne dotkne, planuji prijmy nad 1mil fakturovat jako autorsky honorar za zdrojovy kod, tedy prijem od ktereho je mozno oddelene pausalem odecist 40% (max 400tis)

Dalsi moznosti vidim fakturaci na pritelkyni

Tož hodně štěstí. Jedno lepší než druhé. K úspěchu bude nezbytné, abyste na finančním úřadě vyfasoval naprostého blba.

Limec

Re:OSVČ a nutnost být plátcem DPH
« Odpověď #10 kdy: 01. 02. 2018, 02:36:58 »
Pro nekoho kdo je kontraktor, nebo proste dela na fakturu pro firmu se byt platce DPH vyplati.
Je tam trochu administrativy navic, ale clovek usetri pri nakupu veci spojenych s podnikanim (jednoduse receno nakupuje bez DPH, az do vyse DPH kterou vycisluje odberateli na fakture)
A pokud budes chtit delat ksefty i mimo CR, tak te to stejne nemine.

xxxxx

Re:OSVČ a nutnost být plátcem DPH
« Odpověď #11 kdy: 01. 02. 2018, 06:03:22 »
A jen malá poznámka. Limit se nevztahuje na _příjmy_ (ne každý toto slovo používá v širším významu), ale obrat. Což valnou většinou bývá totéž, ale tuším např. i refundace (tedy např. vrácení peněz při koupi výrobku na netu a jeho vrácení do 14 dní) se do obratu počítají také. A podobně. Ne vždy si to každý uvědomí.

XXX

Re:OSVC a DPH
« Odpověď #12 kdy: 01. 02. 2018, 08:16:52 »
Ja jelikoz aktualne fakturuji sazbu 8tis/MD a tudiz letosni snizeni max hranice uplatneni pausalnich vydaju se mne znatelne dotkne, planuji prijmy nad 1mil fakturovat jako autorsky honorar za zdrojovy kod, tedy prijem od ktereho je mozno oddelene pausalem odecist 40% (max 400tis)

Dalsi moznosti vidim fakturaci na pritelkyni

Tož hodně štěstí. Jedno lepší než druhé. K úspěchu bude nezbytné, abyste na finančním úřadě vyfasoval naprostého blba.

tam jini lide nez naprosti idioti nepracuji navic jelikoz jsem z Prahy tak se kontroly z FU pravdepodobne nikdy nedockam

Vojt

Re:OSVČ a nutnost být plátcem DPH
« Odpověď #13 kdy: 01. 02. 2018, 10:45:31 »
Vizte i Jak řešíte snížení stropu výdajových paušálů OSVČ? Zde na fóru: https://forum.root.cz/index.php?topic=17439

Vojt

Re:OSVČ a nutnost být plátcem DPH
« Odpověď #14 kdy: 01. 02. 2018, 12:11:34 »
BTW: Pokud by někoho zajímalo, jak dlouho aktuálně trvá stát dobrovolným plátcem DPH, tak u mě to teď v lednu bylo do týdne z toho 3 dny se čekalo na mě než dodám naskenovanou smlouvu s klientem. Vyplnil jsem přílohu žádosti odtud: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/pro-media/tiskove-zpravy/2017/Informace-o-ekonomicke-cinnosti-muze-urychlit-registraci-k-DPH-8944
Takže strašení že se Finančák ozve za 30 dní s tím, co je ještě potřeba doložit a takhle se to opakuje několikrát už, nebo alespoň u mě, neplatí.