Vrátil bych se k úplně počátku tohoto tématu, protože za jeho založení mohu tak trochu já

Jsem organizátorem
https://2018.prague.wordcamp.org/ a rád bych vysvětlil k čemu je kodex dobrý.
Kodex lze na jednu stranu shrnout do 2 slov - "nebuď idiot" (cituji kolegu ze slovenského WordCampu), nicméně jeho rozepsání má několik důvodů:
a) naše konference je oficiální akci podle pravidel WordCamp centrály, která dbá na kvalitu akce, a tak bychom Code of Conduct měli mít. Případné incidenty hlásíme zpět centrále (a je třeba je tedy s něčím srovnat) a dle tohoto feedbacku se mohou například upravit doporučení pro organizátory dalších akcí, aby se vyvarovali zbytečných nepříjemností. V kontextu k jedné konferenci se to možná zdá zbytečné, ale WordCampů již po celém světě proběhlo téměř 800 a při tomto množství již sdílení informací organizátorům velmi pomáhá. A ano, je pravda, že se to řeší především v USA.
b) lidé si často neuvědomí, že jejich chování může být někomu dalšímu nepříjemné - typicky se jedná třeba sexistické narážky (a to může být například tričko s nevhodným nápisem), které mu mohou přijít strašně vtipné, ale protistranu mohou opravdu urazit. Zatím jsme u nás nic takového řešit nemuseli, ale vím, že se to bohužel občas děje. Kdyby k tomu náhodou došlo, máme připravena pravidla, na kterých můžeme jednoznačně ukázat, co je špatně - je to porušení podmínek, které daný člověk svou účastí odsouhlasil. Code of Conduct je tak nástroj, který nám umožní slušnou a oficiální cestou vyřešit problémy, které by mohly nastat (a doufáme, že nenastanou).
c) je to i informace pro účastníky, že uděláme co můžeme proto, aby se na konferenci cítili dobře i když více fandí třeba Drupalu, nebo Joomle. Nikoho z organizátorů tak třeba neuslyšíte na konferenci konstatovat, že CMS XY je fuj a WP je jediná správná cesta. Naopak se aktivně zajímáme o tom jak "konkurenční" komunity fungují, jak řeší problémy (například jaké měl dopady přechod Drupalu na Symfony) a jak se z toho můžeme sami poučit.
d) je to apel na Open Source Citizenship - jak být platným členem Open Source komunity = spolupráce, sdílení nápadů, reportování chyb, konstruktivní kritika,... Rozdíl mezi "máš tam chybu, seš debil, hahaha, na programování už nikdy nešahej" a "máš tam chybu, takhle bych se jí vyvaroval, tady jsou k tomu zdroje, prosím o opravu" bohužel mnoho lidí nevnímá tak, jak by vnímat mělo...