Aký WM na desktop?

Jakub

Aký WM na desktop?
« kdy: 15. 02. 2011, 20:03:53 »
Ahojte.

V poslednej dobe sa mi začali páčiť ľahké WM ako OpenBox, FluxBox, PekWM.
Vyhovuje mi ich konfigurovateľnosť a na desktop mi úplne stačia. No jediný čo som zatial skúšal je OpenBox.
Oplatí sa mi skúšať aj iné, alebo mám ostať pri OpenBoxe?
Aký máte vy názor na ostatné ľahké WM, ktorý je podľa vás lepší.
Za akékoľvek odpovede ďakujem  :)


Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2011, 21:08:53 »
Na OpenBoxe je potom zalozene LXDE. Chvilu som to pouzival (Linux Mint 9 LXDE) ale zdalo sa mi to trochu este "nedospele". Nefungoval mi tam hlavne Power Management tak som s tym skoncil. FluxBox vyzera cool, ale este som neskusal. ;) Momentalne pouzivam XFCE (Xubuntu 10.10) a mozem odporucit. Je to lahke, rychle, intuitivne, konfigurovatelne prostredie. Je dost dobre vypracovane. A aj dobre vyzera. LXDE a OpenBox maju take hranate okienka, velmi sa mi to nepacilo...

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2011, 21:21:29 »
Potvrzuji Michalova slova, také jsem zkoušel kde co. Začínal jsem na IceWM, pak jsem dlouho používal WindowMaker, pak ještě déle hardcore EvilWM, pak jsem na chvíli skočil na OpenBox a teď tři roky používám Xfce a jsem naprosto spokojen. Doporučuji vyzkoušet.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #3 kdy: 15. 02. 2011, 21:34:05 »
Jenze Xfce neni tak uplne lehky WM, je porad pomerne nenazrany, i kdyz ne ze vsech nejhorsi. Je to rice rychle, ale v pameti to sezere podstatne vic, nez Openbox. Ja Xfce pouzivam, libi se mi, jedine, co me trochu sejri, je to, ze neumi poradne ulozit session a naotvira mi pak okna vsechna na jedne plose a ne tak, jak byla. Tohle treba v KDE chodilo dobre. Jinak Xfce je nejlepsi Gnome, jake jsem nasel. Ani ne moc zabugovane, kapnul jsem akorat na editor, ktery neumi nahradit znaky a misto nahrazeni je pridaval nebo tak neco. Editoru jsou nastesti tri zakonceni zazivaciho traktu a jsou vsechny skoro stejne, takze cert to vem.

Radek

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #4 kdy: 15. 02. 2011, 22:40:00 »
Osobně jsem spokojeny s fluxboxem s tim že krom standartniho menu občas ještě použivam dmenu a par dockapps. Za přinos považuju pomněrně srozumitelny system konfiguračnich souboru a panel s trayem pro gnome a kde aplikace.


qui

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2011, 23:33:58 »
XFCE je funkcne a vzhledove srovnatelne s Gnome. XFWM je dokonce lepsi nez standartni Metacity - podporuje pruhlednost oken. Gnome3 uz potrebuje 3D akceleraci a neni kompatibilni s compizem narozdil od XFCE. Navic XFCE podporuje vyborny applet pro networkmanager pro gnome. O defaultnim appletu pro KDE4, ktery je zaintegrovany do prostredi neda rici, ze podporuje veskere site (ma problemy s eduroamem, neni/nebyl spolehlivy, KDE4 resi uspani jinak takze se musel dohrat modulu).
Vyborny je take Enlightenment17, ma kvalitni desktopove efekty je velmi nenarocny.

RomanF

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #6 kdy: 16. 02. 2011, 08:11:23 »
Taky jedu na fluxboxu a už asi 7-8 let (předtím 4r fvwm, 1r kde, 2r icewm). V posledních letech ať jsem zkoušel jakoukoliv konkurenci, nic se fluxboxu nevyrovnalo. Asi jsem línej se něco jinýho učit...nebo ... stačilo by říct, že mi prostě sedí!  ;)


Osobně jsem spokojeny s fluxboxem s tim že krom standartniho menu občas ještě použivam dmenu a par dockapps. Za přinos považuju pomněrně srozumitelny system konfiguračnich souboru a panel s trayem pro gnome a kde aplikace.


Nomen

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #7 kdy: 16. 02. 2011, 10:57:10 »
Já začínal kdysi na Gnome, po čase přesedlal (na dlouho) na Xfce, pak podobně dlouho Openbox, ke kterému jsem se po krátké epizodce s PekWM zase vrátil. Nakonec se po letech kruh uzavřel, a já se vrátil ke Gnome. KDE (3 i 4) jsem vyzkoušel několikrát, ale nějak mi nesedlo (3 bylo výrazně lepší).

I velké distribuce mívají jako první volbu spíš Gnome (žádné flejmy, prosím): RHEL/CentOS, Debian (výchozí CD1, pro ostatní existují alternativní jedničky), Ubuntu, Mint, Fedora. A většinou není důvod měnit.

Pokud ses ale z libovolné příčiny zhlédl v lehkotonážních WM, proč ne.

Nejvíc se mi líbí Openbox: z 90 % mi stačil výchozí stav, a do nastavení zbytku jsem pronikl velmi lehce.

Na druhé místo bych dal PekWM. Ten jsem musel víc přiohnout k obrazu svému, ale nebylo to o moc komplikovanější, než Openbox.

FVWM, JWM a spol. mi nějak nesedli. Stejně tak mi nesedlěli Enlightenment (E16 ani E17), WindowMaker ani AfterStep. Ale proti gustu, žádný dišputát. Každému vyhovuje něco jiného.

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #8 kdy: 16. 02. 2011, 11:23:50 »
Pokud hledas neco noveho, ale jsi treba zvykly na Gnome, tak doporucuju zkusit Bluetile nad Gnome. Je to pomerne easy-to-use tiling manager, ktery slouzi jako uvod do tiling manageru, pokud se jeste necitis na konfiguraci Xmonad. Bohuzel, ma jeste sve mouchy, ale pouzitelne to je... a i dost navykove :)

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #9 kdy: 21. 02. 2011, 16:20:57 »
Jiz priblizne 5 let pouzivam icewm a vyhovuje mi.

Dreit

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #10 kdy: 21. 02. 2011, 16:53:02 »
Při přechodu z Ubuntu na Debian jsem přešel z Gnome na Fluxbox a nemůžu si ho vynachválit - je to jednoduchý a přehledný  ;)  A hlavně to běhá perfektně na 1MB Cirrus Logic grafice  ;D

ava

Re: Aký WM na desktop?
« Odpověď #11 kdy: 22. 02. 2011, 13:30:25 »
Taky pouzivam openbox a jsem spokojen - predtim jsem pouzival pekwm, ten byl taky super, ale openbox ma podle me o neco lepsi podporu pro vic monitoru. Vubec ovsem nepouzivam ikony, tray ani nic takoveho, muj desktop po spusteni je tabula rasa.