Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown

Danny

Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown
« kdy: 16. 01. 2018, 12:58:34 »
Ahoj!

Mám doma linuxový desktop s Xubuntu 16.04. Čtyřjádrový procesor i7, 16 GB RAM, grafika Nvidia driver Nouveau.

Sporadicky, asi tak jednou měsíčně, nedoběhne shutdown počítače do konce: zůstane viset a počítač je nutno vypnout podržením napájecího tlačítka.

Máte s tím nějaké zkušenosti? Pomohlo by, kdybyste mi řekli, do kterých logů se mám podívat, až se to zase stane.

Podezřívám nějakou race condition při shutdownu, mám nastaveno, aby to vypisovalo jednotlivé kroky a když shutdown projde, vypadá to na obrazovce takhle:

Kód: [Vybrat]
[OK] zpráva
[OK] další zpráva

a když ne, tak

Kód: [Vybrat]
[OK] zpráva
                 [OK] další zpráva

čili jsou tam jakoby "schody", jako by to blbě odřádkovalo. Což vypadá na tu race condition.


ritny_otvor

Re:Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2018, 17:01:31 »
To isté. Už to mám nainštalované skoro 2 roky a žiadny update nepomohol. Ovládače  grafiky mám proprietárne (nvidia) a robí to aj pri reštarte. Sem tam to pri boote reštartuje alebo po prebudení z hibernácie to tiež z ničoho nič reštartuje. Niekedy pomôže sa odhlásiť a až potom vypnúť. Mám tam ešte aj problémy s wifi, čo som pripisoval už staršiemu HW ale na to istom stroji mám aj Manjaro s Xfce a tam to frčí ako po masle, len sem tam treba opraviť ldconfig súbory, lebo po update grafického ovládča často nejdú potom spustiť 32bit opengl aplikácie.  Rád by som prešiel čisto na Manjaro ale štvú ma tam škaredé fonty. Tie sú v Xubuntu nádherné, zdajú sa mi ešte lepšie ako vo Windows 10.

j

Re:Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2018, 17:43:32 »
Obrat se na toho debila nobodyho, ten ti vylozi, ze si za to muzes sam, protoze jemu vsechno funguje.

BTW: Vymen distro za neco nonblbuntu. Idealne zaroven neco, co nema systemd. Protoze prave soudruh Poettering se ve vypinani hrabal. Protoze prej to jak se to dela 30 let je spatne.

nobody(ten pravej)

Re:Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2018, 20:11:01 »
Obrat se na toho debila nobodyho, ten ti vylozi, ze si za to muzes sam, protoze jemu vsechno funguje.
hele chlapce, to ze nekomu nadavas ti z mindraku nepomuze, chces to probrat osobne?

i kdyz j je trapak, ma pravdu ze me Xubuntu 14.04 i 16.04 s nvidia funguje, jak s nouveau, tak nvidia, nerikam ze je to rukama, ale muzes (a na 99% budes) mit proste problem v kombinaci HW...
nejsem si jistej zda jde o reseni jen vadneho reboot nebo i poweroff, ale zkus tohle:
https://forum.root.cz/index.php?topic=15898.msg218805#msg218805

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2018, 20:55:13 »
Nicmene poznamka, ze za to muze budu *buntu nebo soudruh Poettering neni od veci. Zkusil bych, co to dela s MX Linuxem. To neni ani *buntu, ani se soudruhem Poetteringem.


nobody(ten pravej)

Re:Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2018, 21:33:28 »
to bych spis doporucil zkusit Debian a Devuan, tam se spise porovnanim dopracuje zda jde o sYsTeMd, nicmene vidim problem v diagnostice (a to i v pripade me rady na vyzkouseni ruznych reboot= kernel parametru), ze se mu to projevuje sporadicky... lepe by se ladilo kdyby to delalo vzdy nebo aspon 1x z 5x vypnuti...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu 16.04: Sporadicky nedoběhne shutdown
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2018, 22:43:47 »
to bych spis doporucil zkusit Debian a Devuan, tam se spise porovnanim dopracuje zda jde o sYsTeMd, nicmene vidim problem v diagnostice (a to i v pripade me rady na vyzkouseni ruznych reboot= kernel parametru), ze se mu to projevuje sporadicky... lepe by se ladilo kdyby to delalo vzdy nebo aspon 1x z 5x vypnuti...

Kdyz Debian, tak s normalnim initem, dokud to jde. Devuan je svym zpusobem pekny, ale bohuzel mi tam z nejakeho duvodu nechrochtal zadny audio prehravac, prehravat se dalo akorat ve VLC a dalsich videoprehravacich. Reseni jsem nejak nevyguugloval. Co me take dost sejri je to, ze nejspis stale jeste nelze pouzivat apt-file, pac na strane Devuanu k tomu chybi odpovidajici data, ze kterych by se to updatovalo. Nebyt toho, mel bych radsi Devuan nez MX.