Notebook bez operačního systému

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #15 kdy: 17. 02. 2011, 09:16:01 »

Vyberám notebook. Sortiment notebookov bez OS je dosť slabý, tak by som sa rád spýtal, aký je postup

Dell ponuka ku takmer kazdemu modelu aj n-series (n znamena Microsoft OS Never installed on this computer). V Rakusku maju model napr. 3300n aj s Ubuntu 10.04LTS out of box.  U nas len s FreeDosom na CD.



 a či je bez problémov odmietnutie nanúteného windowsu.

bezproblemove nie je ani objednanie n-series u nas. 6 tyzdnov Dell zistoval, ci to moze objednat u nas, potom 4 tyzdne od objednavky bolo dodanie. Strapacie su sposobene tym, ze OEM partneri maju tym nizsiu cenu za Windows, cim vacsi percentualny podeel maju Windows na ich kompoch. Ale ako vidno aj z abclinuxu - ide to len treba byt neoblomny a otravovat predajcu pri navrate. Na druhej strene n-series maju ACPI tabulky BIOSu bez chyby, a teda funguje vsteko pod Linuxom bez nastavovanie konfigurakov. Windows potrebuje na boot aspon 5 chyb v ACPI tabulkach (to zahrosuej out of box fungovanie pod Linuxom)




 Našiel som aj vyhovujúci NB bez OS, ale píšu že to má "DOS License". Nerád by som platil niekomu, koho software nehodlám používať.

To bude vacsinou FreeDOS na CD/DVD


Xjmeno363scdc

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #16 kdy: 17. 02. 2011, 09:38:45 »
kupuji stand. od DELLu a bez problémů
v konf. mají možnost si odebrat WIN a odečtou se peníze
teď jsem kupoval latitude 2100 a před nějakou dobou XPS a nebyl s tím problém

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #17 kdy: 17. 02. 2011, 10:30:56 »
kupuji stand. od DELLu a bez problémů
v konf. mají možnost si odebrat WIN a odečtou se peníze
teď jsem kupoval latitude 2100 a před nějakou dobou XPS a nebyl s tím problém

Dell je jeden z mala, co ma xertifikat na funkcnost Ubuntu (a ma suverene najviac zostav certifikovanych na Ubuntu)
http://www.ubuntu.com/certification/

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #18 kdy: 17. 02. 2011, 21:39:20 »
Mimo pôvodnej otázky - som celkom nalomený k tomu dellu. Pôvodne som bol takmer úplne rozhodnutý pre thinkpad. Majú delly tiež také dobré chladenie? Som zvyknutý mať noťas na kolenách a nerád by som sa z toho stal impotentom :)

Xjmeno363scdc

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #19 kdy: 18. 02. 2011, 12:23:17 »
jak na XPSu tak na latitude mi funguje všechno (funkční klávesy, regulace podsvícení...) nehřeje se, regulace frekvence CPU taky maká. Noťas se korektně uspává a probouzí (tedy s ohledem na linux, který má občas krámy...)

Jediné co byl porod byla wifi broadcom u latitude (b4353) zatím jsem jí nativně nerozchodil, tak používám edimax nano

makaj i čtečky SD...

XPS je trochu bumbrlíček a rád si při 3D zatopí, ale to i pod Win. Mám v něm 9ti článkovou baterku, tak se to dá přežít.
Latitude je Atom - nehřeje, nefuní, nespěchá...

prostě pohoda


Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #20 kdy: 19. 02. 2011, 22:20:41 »
Ja som kupil Acer Extensa 5235. Matny LCD a bez OS. Je to stary model a ted slabsi. Stal ma 9000 Kč. Dal som nan Ubuntu 10.04 a som nadmieru spokojny vsetko HW slape ako ma neriesim nic.

Este keby to malo kamerku.

ffi

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #21 kdy: 11. 05. 2011, 15:00:24 »
a de na ntb bez OS dát windows?? ;)

turista

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #22 kdy: 11. 05. 2011, 15:15:58 »
Proč ten smajlík? I k tomu můžete mít dobrý a legální důvod.

Třeba licenci na Windows už máte. Nebo ji má vaše firma. Proč potom platit v ceně notebooku ještě OEM licenci navíc?

SquirrelCZE

Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #23 kdy: 11. 05. 2011, 22:00:41 »
nove vostra (konkretne 3750) na internetovem konfiguratoru nenabizi moznost odebrat windows, je to jen docasne nebo Dell skoncil s linuxem?

Michal ZOBEC

  • *
  • 33
  • IT Consultant & Architect & Developer
    • Zobrazit profil
    • Michal ZOBEC LinkTree
    • E-mail
Re: Notebook bez operačního systému
« Odpověď #24 kdy: 20. 05. 2011, 15:32:42 »
Nejen to. Existují také "krabicové" retail licence Windows a multilicence. Co jejich držitelé? Proč by si ti měli kupovat nepotřebnou OEM licenci?

pokud máš krabicovou licenci tak oem licenci nepotřebuješ. ale u jakéhokoli jiného typu licence mít oem licenci musíš. multilicence totiž funguje jen jako upgrade licence a při upgrade už musíš z něčeho upgradovat...
Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.
More: https://zob.ec/mylinktree